Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Doğanın mucizesi olarak adlandırılan zeytinyağı, zeytin ağaçlarındaki zeytin tanelerinden elde edilen bitkisel yağ türleri arasında yer alır. Zeytinyağının faydaları, ham maddesi olan zeytinden gelmektedir. Üretiminde ve yetişmesinde hiçbir kimyasalla maruz kalmadan fiziksel işlemlerle müdahale edilen zeytinyağının insan sağlığına faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır.

Zeytinyağının; sindirimi sistemini düzenleme ve sindirimi kolaylaştırma, metabolizmayı hızlandırma, karaciğeri temizleme, kan basıncını düzenleme, stresi gidermede yardımcı olma, saç ve cildi besleme başta olmak üzere insan sağlığına çok önemli faydaları vardır. Zeytinyağının insan sağlığına olan mucizevi faydalarına birlikte bakalım.

 
Zeytinyağının Faydaları

Sindirim Sistemini Düzenler

Zeytinyağı, alınan besinlerin sindirim kanalı boyunca ilerlemesine, sindirim salgıları ile büyük moleküllerin daha küçük yapı taşlarına parçalanmasına ve bunların emilerek kan dolaşımına geçişi olan sindirim sistemine önemli faydalar sağlar. Zeytinyağı, yüksek miktarda antioksidan içerir. Antioksidan seviyesinin fazla olması hem besinlerin sindirilmesini hem de atık gıdaların vücuttan kolayca atılımını sağlar. Zeytinyağı, bağırsak hareketlerini düzenleyerek bağırsakların düzenli çalışmasına katkıda bulunur. Kabızlığı gidermede yardımcı olur. Günde ortalama bir yemek kaşığı zeytinyağı tüketmek sindirimi oldukça kolaylaştıracaktır.

 
Karaciğeri Temizler

Karaciğer, tüketilen yiyecekleri vücudun kullanabileceği besin maddelerine çevirir. Ayrıca vücudu temizlemekle görevlidir. Zeytinyağı, içeriğindeki bileşenler sayesinde karaciğerin fonksiyonunun artmasına yardımcı olur. Zeytinyağı, tüm vücudu temizleme gibi önemli bir görevi yerine getiren karaciğeri temizler. Böylece vücudumuzu toksinlerden arındırmış olur.

 
Metabolizmayı Hızlandırır

Zeytinyağı, canlı organizmada ya da canlı gözelerde devinimi, enerjiyi sağlamak için oluşan yaşambilimsel ve kimyasal değişimlerin tümü anlamına gelen metabolizmayı hızlandırır. Metabolik hız, yenilen besinlerin vücut tarafından enerjiye dönüştürme kapasitesini gösteren önemli bir göstergedir. Zeytinyağı, vücudun metabolik hızının artmasını sağladığı için besinlerin dönüşümünü hızlandırıp vücutta yağ olarak depolanmasının önüne geçer. Metabolizmanın hızlı çalışması neticesinde kilo verme kolaylaşır. Böylece obezite, diyabet, kalp damar hastalıkları, hipertansiyon başta olmak üzere önemli birçok sağlık sorununun önüne geçilmiş olur.

 
Kemikleri Güçlendirir, Kemik Erimesinin Önüne Geçer

Zeytinyağı, kemik sağlığı denildiği zaman akla gelen ilk mineral olan, kemiklerin yapı taşını oluşturan kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Zeytinyağı, bu özelliği ile kemiklerin güçlenmesine önemli oranda katkı sağlar. Zamanla kemik kalitesinin ve yoğunluğunun azalmasına bağlı olarak kırık oluşumlarına neden olan bir hastalık olan ve daha çok ileri yaşlarda ortaya çıkan kemik erimesi diğer ismiyle osteoporozu önlemede önemli faydalar sağlar.

 
Kan Basıncını Düzenler

Zeytinyağı, kan basıncını düzenleyerek tansiyonun düşmesine yardımcı olur. Kalpten vücuda taşınan kanın atardamar duvarlarına uyguladığı kuvvetin, kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarına neden olabilecek kadar yüksek olduğu yaygın bir tıbbi durum olan hipertansiyon üzerinde olumlu faydalar sağlayabilir.

 
Stresi Azaltır

Zeytinyağı, içeriğindeki yüksek miktardaki polifenoller ve antioksidanlar sayesinde kişinin algıladığı herhangi bir tehdit ile fiziksel ve duygusal olarak başa çıkamaması nedeniyle oluşan ve günlük hayatını genellikle olumsuz etkileyen gerilimli bir süreç olan stresi azaltmada yardımcı olur. Vücudun enerji ihtiyacını önemli oranda karşılar. Zeytinyağı bu özelliği ile yorgunluğu gidermede yardımcı olur. Vücudu zinde tutar, vücuda canlılık katar.

 
Cildi Besler, Gençleştirir

Zeytinyağı, E vitamini bakımından oldukça zengin bileşenler içerir. E vitamini; ciltteki kırışıklığı azaltıp cildi sıklaştırır. Cildin koruyucu bariyerini güçlendirmeye destek olup ciltteki nemi korur. Zeytinyağı, bu özelliği sayesinde ciltteki sarkma, lekelenme, iltihaplanma gibi durumları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Düzenli tüketilmesi durumunda cilt yaşlılığını geciktirir. Cildi güzelleştirir, cildin pürüzsüz olmasını sağlar. Kıl köklerinin ve deri altında yağ üreten bezlerin tıkanmasıyla sonuçlanan ve sivilcelere neden olan yaygın bir cilt problemi olan akne tedavisine yardımcı olur.

 
Saçların Parlak Olmasını Sağlar

Zeytinyağı, saç bakımının doğal elementleri arasında yer alır. Zeytinyağının içeriğindeki zengin antioksidanlar, A ve E vitamini saçların kökten uca beslenmesine yardımcı olur. Saçların yumuşamasını, parlamasını ve daha sağlıklı uzamasını sağlar. Zeytinyağı, saç derisine önemli faydalar sağlayan doğal içeriklerin başında gelir. Saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırarak saç derisini besler. Saçların uzamasına yardımcı olur, saçlardaki kırıkları onarır. Saç tellerindeki nem oranını dengeleyerek saçların güçlü bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Saçtaki dökülme, kepeklenme gibi sorunları ortadan kaldırmada önemli faydalar sağlar.

 
Yaşlanmayı Geciktirir

Zeytinyağının içeriğindeki zengin antioksidanlar, A ve E vitamini vücudun yaşlanma hızını azaltmada yardımcı olur. Hücrelerdeki hasar, hücre onarımından daha hızlı geliştiğinde yaşlanma baş gösterir. Zeytinyağı, bu hücreleri besleyerek yaşlılığı geciktirir. Hücre duvarının yenilenmesini hızlandırmasıyla vücut direncinin artmasını sağlar. Yaşlılığın en önemli belirtileri arasında yer alan cilt kırışıklıklarını giderip doğal, parlak ve sık ciltlere sahip olmamıza yardımcı olur.

 
Kalp-Damar Hastalıklarını Önlemede Yardımcı Olur

Zeytinyağının içindeki zengin antioksidanlar kötü kolesterol olarak bilinen LDL üzerinde olumlu etkiler oluşturur. Kötü kolesterolü düşürürken iyi kolesterol olan HDL'de herhangi bir olumsuz etki oluşturmaz. Zeytinyağı, bu özellikleriyle kronik kalp rahatsızlığı bulunan kişilerde kalp krizi riskini ertelemede önemli faydalar sağlar. Zeytinyağının en çok yetiştirildiği ve tüketildiği yer olan Akdeniz havzası kalp ve damar hastalıklarında ölüm oranı en düşük yerdir. Bu da zeytinyağının kalp sağlığı üzerindeki önemini ortaya koymaktadır.

 
Kanser Riskini Azaltır

Zeytinyağı, içeriğindeki bileşenler sayesinde vücudun kanser riskini azaltmada yardımcı olur. Kalın bağırsak ve meme kanserini önlemede önemli faydalar sağlar. Zeytinyağının bileşeninde yer alan oleuropein adlı madde sayesinde hücreler yenilenir. Fenolik antioksidan bakımından da zengin olan zeytinyağı kanser riskini azaltmada yardımcı olur.

 
Hücre Duvarlarını Güçlendirir

Hücre duvarı; hücreye şekil verip hücrenin dayanıklılığını sağlamada yardımcı olur. Hücrelere bir nevi koruma kalkanı görevi görerek hücreleri çeşitli etkilerden korumaya yardımcı olur. Zeytinyağı, daha güçlü hücre duvarlarının oluşturulmasına yardımcı olan polifenoller içerir. Böylece hücre duvarlarının güçlenmesini sağlamada önemli faydalar sağlar.

 
Kolesterol Seviyesini Düşürür

LDL, kolesterol, kalp krizi ve hastalıkları riskini arttıran kötü kolesterol türüdür. Kanda LDL yani kötü kolesterolün yüksek olması hasta için önemli bir risk faktörü oluşturur. Zeytinyağı özellikle de sızma zeytinyağı, yüksek antioksidan içeriği sayesinde kötü kolesterolü düşürmede önemli faydalar sağlar. İyi kolesterol olarak da adlandırılan HDL'yi artırır. Zeytinyağı, tekli doymamış yağlar bakımından zengin olduğundan kandaki kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

 
Diyabeti Önlemede Yardımcı Olur

Zeytinyağı, kan dolaşım sisteminde yüksek düzeyde glikoz (şeker) yapılanmasıyla görülen kronik bir hastalık olan diyabeti önlemede önemli faydalar sağlar. Kan şekeri seviyesini düşürür. Zeytinyağı, diyabet sorunu olan kişiler için pankreas tarafından salgılanan ve kandaki glikoz seviyelerini düzenleyen bir hormon olan bir nevi insülin görevi gibi bir görev görür.

 
Enflamasyonu Önler

Enflamasyon, yangı diğer ismiyle iltihaplanma, canlı dokunun her türlü canlı-cansız dışsal etkene veya doku hasarına verdiği hücresel, sıvısal ve damarsal yanıttır. Zeytinyağı, anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahip fenoller açısından oldukça zengindir. Düzenli zeytinyağı tüketmek, bakterilerin büyümesini engellemeye yardımcı olup iltihabi durumun hafif seyretmesine neden olur.

 
Safra Taşlarını Önlemede Yardımcı Olur

Safra taşları, safra kesesi veya safra kanalları içerisinde kolesterol ve kalsiyum tuzlarından oluşan sert kristal yapıdaki kitlelerdir. Safra kesesi taşları, safra yollarında tıkanıklığa, vücutta ciddi ağrılara ve kanal iltihaplanmasına neden olabilir. Zeytinyağının düzenli tüketilmesi, böbrek ya da safra taşlarının oluşmasını önler. Zeytinyağının içerisinde yer alan bileşenler, safra kesesinin kolesterolden temizlenmesine yardımcı olur. Safra kesesi tıkanıklığında ve safra taşlarının oluşumunu önlemede önemli faydalar sağlar.

Ayrıca bakınız

Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Balın Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Sütün Faydaları Nelerdir?

Pekmezin Faydaları Nelerdir?

Zeytinin Faydaları

İncirin Faydaları Nelerdir?

Elmanın Faydaları Nelerdir?

Ayvanın Faydaları Nelerdir?

Narın Faydaları Nelerdir?

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Kayısının Faydaları Nelerdir?

Limonun Faydaları Nelerdir?

Kuru Soğanın Faydaları Nelerdir?

Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Ay Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?


Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder