Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Yumurta, sofralarımızda en fazla tüketilen hayvansal gıdaların başında yer alır. Yumurta, protein kaynaklı bir besin çeşidi olup içerisinde yumurtanın beyazı ve sarısı olmak üzere iki madde bulundurur. Bu iki maddenin de insan vücudu için önemli faydaları vardır.

 

İçerdiği amino asit sayesinde vücudu besleyen yumurta, hem tek başına hem de birçok yemek ve tatlıda bir bileşen olarak yer alır. Pek çok besini tek başına içerdiği için mucize olarak isimlendirilen tek besin öğesidir.

 

Yumurtanın içerisinde yüksek oranda protein bulunur. Bu nedenle yumurta protein deposu olarak kabul edilir. Kalsiyum, demir, potasyum ve A vitamini bakımından da oldukça zengin bileşenler içerir. Özellikle kahvaltıda tüketilen tek bir yumurta dahi günlük besin ve enerji ihtiyacının büyük bir kısmını karşılar. Besleyici ve sağlıklı olması nedeniyle en çok tüketilen besinler arasında yer alan yumurtanın besin içeriği ve insan sağlığına olan inanılmaz faydalarına birlikte bakalım.

 

Yumurtanın Faydaları

 

Zengin Bir Protein Kaynağıdır

 

Proteinler, yaşamın temelini oluşturan uzun amino asit zincirleri olup proteinlerin dokuları inşa etmek, güçlendirmek, onarmak veya yenilerini koymak gibi çok önemli görevleri vardır. Proteinler, vücut dokularını oluşturmak ve onarmak için temel yapı taşlarıdır. Yumurta, önemli oranda protein içerir. Genel olarak da protein kaynağı ve deposu olarak bilinir. Yumurtanın içerisindeki protein vücut tarafından kolayca emilir. Bu proteinler hormon, antikor ve enzim üretmek için de oldukça gereklidir.

 

Kemikleri Güçlendirir

 

Yumurtanın bileşeninde yer alan kalsiyum ve protein kemik gelişimi için oldukça önemlidir. Yumurtanın içerisindeki D vitamini kemiklerin korunmasına, zamanla kemik kalitesinin ve yoğunluğunun azalmasına bağlı olarak kırık oluşumlarına neden olan bir hastalık olan ve görülme sıklığı yaş ile doğru orantılı olarak artan kemik erimesine (osteoporoz) ve çoğunlukla D vitamini eksikliğine bağlı olarak gelişen genellikle 6-18 aylık çocuklarda görülen kemik hastalığı olan raşitizme önemli faydalar sağlar. D vitamini, kemikleri güçlendirir, kemiklerin gelişim ve büyümesine önemli faydalar sağlar.

 

Güçlü Kas Oluşumunu Destekler

 

Yumurta, çok önemli bir protein kaynağıdır. Yumurta, bileşeninde yer alan kalsiyum ve protein sayesinde kaslar için oldukça önemlidir. Yüksek miktarda protein içerdiği için kasları güçlendirici bir etkiye sahiptir. Yumurta tüketimi, kasların güçlenmesini ve kas oluşumunu destekler. Kasların gelişmesine önemli destek sağlayıp kasların gelişiminde etkili olan protein sayesinde vücutta bulunan kas kütlesinin artmasına yardımcı olur.

 

Kansızlığı Önlemeye Yardımcı Olur

 

Demir; hücrelere oksijen taşıyıp kansızlığı önlemede yardımcı olur. Yumurta, içeriğindeki zengin demir bileşeni sayesinde vücutta organ ve dokulara yeterli düzeyde oksijen taşımak için gerekli miktarda sağlıklı kırmızı kan hücresi bulunmadığı zaman ortaya çıkan bir durum olan kansızlık diğer ismiyle anemiyi önler. Yumurtadaki demir, vücut tarafından kolayca emilir. Vücutta mevcut olan demir seviyesini arttırıcı bir etki oluşturur.

 

Kalp ve Damar Sağlığını Korur

 

Yumurta, kalp ve damar sağlığı için oldukça iyi bir besindir. Damar tıkanıklığı ve kalp krizi riskini en aza indirir. Yumurta, zengin protein ve amino asit içeriği ve folat gibi kalp ve damar sağlığına önemli faydalar sağlayan besin öğelerini içerir. Yumurta, damarlar için çok önemli bir madde olan arjinin amino asit için de iyi bir kaynaktır.

 

Cilt Sağlığına Önemli Faydalar Sağlar

 

Yumurta akı, cilt sağlığı için oldukça önemlidir. Cildi sıkılaştırıp daha dinç görünmesine, cilt tabakasındaki fazla yağların dışarı atılmasında yardımcı olur. Cildi derinlemesine temizler. Yumurtanın içeriğindeki özel bileşenler özellikle de A vitamini; cilt gözeneklerini açmada, cildin daha genç ve diri görünmesinde önemli faydalar sağlar. Ayrıca kıl köklerinin ve deri altındaki yağ üreten bezlerin tıkanmasıyla sonuçlanan ve sivilce oluşumuna neden olan yaygın bir cilt sorunu olan akneleri azaltır ve oluşumunu önlemede yardımcı olur.

 

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

 

Yumurta, vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi önemli oranda sağlar. Vücut direncini arttırır. Canlıların hastalıklara karşı savunma mekanizmasını oluşturan, vücudu yabancı ve zararlı maddelerden koruyan karmaşık bir sistem olan bağışıklık veya immün sistemini güçlendirir. Zengin protein, vitamin ve mineraller sayesinde vücudu hastalıklara karşı koruyan savunma kalkanına yardımcı olur.

 

Beyni Güçlendirir ve Korur

 

Yumurta, beslenme için gerekli, B vitaminleri grubunun bir parçası olan, beyin gelişimi ve işlevinde özel bir öneme sahip kolin maddesini içerir. ''Hafıza vitamini'' olarak da adlandırılan kolin, beyin hücrelerini güçlendirir. Yeni beyin hücresi üretiminde önemli faydalar sağlar. Yumurtanın içerdiği bu madde sayesinde hafıza problemlerinin oluşma riski azalır. Her yaş grubundaki kişilerde zihnin gelişmesini ve sağlıklı olmasını destekler. Yumurta, doymamış yağ oranı yüksek bir besindir. Vücut için yararlı olan bu yağın konsantrasyonu arttırıcı bir etkisi vardır.

 

Göz Sağlığını Korumada Yardımcı Olur

 

Göz sağlığı için en önemli vitaminlerden biri A vitaminidir. A vitamini, rodopsin ismi verilen ve ışıkları algılayan proteinler ile birleşerek daha iyi görmeye yardımcı olur, katarakt oluşumunu geciktirir. Yumurta, A vitamini bakımından zengin bileşenlere sahip olduğu için göz sağlığını korumada yardımcı olur. Özellikle büyüme çağındaki çocuklar ile yetişkinler için ortaya çıkabilecek göz hastalıklarını, görme bozukluklarını önlemede önemli faydalar sağlar. Görmeyi keskinleştirir. Yumurta ayrıca katarakt ve maküler dejenerasyon gibi yaşa bağlı göz hastalığı riskini azaltmada yardımcı olan lutein ve zeaksantin isminde antioksidanlar içerir.

 

İyi Kolesterolü (HDL) Yükseltir

 

İyi kolesterol olarak adlandırılan HDL, kalp krizi, inme başta olmak üzere birçok sağlık problemini gidermede yardımcı olur. Riski azaltmada önemli faydalar sağlar. Yumurta, HDL (iyi kolesterol) seviyesinin önemli oranda artmasını sağlamada yardımcı olur.

 

Kansere Yakalanma Riskini Azaltmada Yardımcı Olur

 

Yumurta, içeriğindeki özel içerikler ve bağışıklık sistemini güçlendiren bileşenler sayesinde vücudun herhangi bir organ ya da dokusundaki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ve büyümesi sonucu ortaya çıkan ölümcül ve amansız bir hastalık olan kanseri önlemede önemli faydalar sağlar. Özellikle yaygın bir kanser türü olan meme kanserini önlemede yardımcı olur.


Ayrıca bakınız

Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Balın Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Sütün Faydaları Nelerdir?

Pekmezin Faydaları Nelerdir?

Zeytinin Faydaları

İncirin Faydaları Nelerdir?

Elmanın Faydaları Nelerdir?

Ayvanın Faydaları Nelerdir?

Narın Faydaları Nelerdir?

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Kayısının Faydaları Nelerdir?

Limonun Faydaları Nelerdir?

Kuru Soğanın Faydaları Nelerdir?

Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Ay Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?


Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder