Temiz Havanın Faydaları

Modernizm, maalesef bireyi içeri tıkamış birçok kişi zamanının büyük bir kısmını kapalı mekânlarda klimalı ofislerde geçirmektedir. Bu da kişileri temiz hava ve ortamlardan uzaklaştırmaktadır. Daha çok ileriki yaşlarda birçok sağlık sorununa neden olan kirli havadan kendimizi arındırmamız gerekir.


Temiz hava vücuda çok önemli faydalar sağlayıp uzun ve sağlıklı bir yaşam için oldukça önemlidir. Temiz havada %20-21 oranında oksijen bulunur. Sağlıklı olabilmek için her fırsatta açık havada gezmek gerekir.


Yaşanılan ortamın ve solunan havanın belirli bir konforda bir karışım sunması temiz hava olarak adlandırılır. Bileşeninde insan sağlığı için havada asılı katı veya sıvı maddelerin mikroskobik parçacıkları olup en tehlikeli hava kirliliği olarak adlandırılan partikül veya zararlı gaz içermeyen havadır.


Temiz hava, astım başta olmak üzere kanser, akciğer yaralanmaları, beyin ve sinir hasarlarının önüne geçmede oldukça yardımcı olur.

 

Temiz Havanın Faydaları

 

1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir


Temiz hava, kişilerde hastalıklara karşı savunma mekanizmasını oluşturan, patojenleri ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden bağışıklık sistemini güçlendirir. Bakteri ve mikroplara karşı vücudu dirençli tutar. 


Lökositler olarak da adlandırılan bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olan beyaz kan hücrelerinin artmasını sağlar. Böylece vücudu istila eden bakterilere, virüs ve mikroplara saldırarak enfeksiyonlara karşı savaşır.

 

2. Sindirim Sistemini Düzenler


Temiz hava, yenilen besinlerin çeşitli enzimlerle eritilerek, parçalanarak, incebağırsakta emilebilir, kana karışabilir duruma gelmesi için uğradıkları fiziksel ve kimyasal değişikliklerin tümü olarak adlandırılan sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiler oluşturur. Yiyecekleri daha etkili şekilde sindirmemize yardımcı olur. Yemekten sonra temiz havada bir süre kalmak vücuda önemli faydalar sağlar.

 

3. Akciğerlerin Temiz Kalmasını Sağlar


Temiz hava, temel görevi havada yer alan oksijeni almak ve vücutta kullanmak suretiyle daha sonra bunu karbondioksit şeklinde vücuttan atmak olan akciğerlerin temiz kalmasını sağlar. 


Vücut, her nefes almada oksijen ile dolduğu için temiz hava akciğerler için oldukça önem taşır. Akciğerler, her nefes aldığında vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. Hücrelerin daha fazla oksijen almasına yardımcı olur.

 

4. Vücudu Zinde Tutup Vücuda Enerji Sağlar


Temiz hava, vücudumuza canlılık verir. Yorgunluk, uyuşukluk, kayıtsızlık olarak da adlandırılan fiziksel veya zihinsel halsizliğin giderilmesinde yardımcı olur. Özellikle kapalı mekânlarda oluşan baş ağrılarının giderilmesi için havası temiz açık alanlarda bol bol oksijen almak gerekir.

 

5. Mutlu Olmamızı Sağlar


Temiz hava; insanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren serotoninin artmasını sağlar. Yorgunluk ve stresli durumun ortadan kalkmasına sebep olur. Sıkılgan ve depresif ruh halini ortadan kaldırır.

 

6. Daha İyi Düşünmemizi Sağlar


Temiz hava ile beyin daha fazla oksijen aldığı için daha iyi düşünmemize yardımcı olur. Dikkat kontrolü olarak adlandırılan kişilerin daha iyi konsantre olmalarına ve zihinsel anlamda odaklanmaya önemli faydalar sağlar. Çevre kirliliğinin hafıza zayıflamalarında çok önemli olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla güçlü bir hafıza için temiz hava şarttır. Daha fazla oksijen her zaman için daha fazla konsantrasyon anlamına gelir.

 

7. Vücut Organlarının Yaşlanmasını Geciktirir


Temiz hava almak, vücut organlarının fonksiyonlarını yerine getirmede, kronik bronşit, astım gibi solunum rahatsızlıklarını önlemede oldukça etkilidir. Temiz hava, hücrelerin yenilenmesini sağlayarak organların fonksiyonlarını tam olarak yerine getirmelerine yardımcı olur.

 

Temiz Hava Solumak İçin Ne Yapmalıyız?

  • Bol bol dışarıda vakit harcayın.
  • Tatilinizi ormanlık alanlarda geçirin.
  • Vücudun bol bol temiz hava alması için ormanlık alanlarda bol bol yürüyüş yapın.
  • Havadaki kirliliği azalttığı ve oksijeni artırdığı için bol bol ağaç dikin.
  • Yürüyüşleri araç trafiğinin olmadığı veya az olduğu yerlerde yapın. Böylece en zararlı hava kirletici olan partiküllerden uzak kalmış olursunuz.
  • Kişinin herhangi bir tehdit ile fiziksel ve duygusal olarak başa çıkamaması nedeniyle oluşan ve kişinin günlük hayatını olumsuz etkileyen gerilimli bir süreç olan stresi azaltan çam ağaçlarının olduğu yerlerde bol bol dinlenin. Çam ağaçlarının kokusunu içinize çekin.
  • Taze kesilmiş çim kokusu vücudun zindeliğini artırır. Bu çim kokusundan kendinizi mahrum bırakmayın.
  • Ortamda daha sağlıklı bir havanın oluşması için ev ve iş yerinizde bitkiler bırakın.
  • Kan dolamını hızlandırıp vücuda oksijen taşıyan egzersizi ihmal etmeyin. Egzersizi bir yaşam biçimi haline getirin.
  • Düzenli aralıklarla güneş ışınlarından faydalanın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder