Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde teknoloji ile buluşmada en önemli araç hiç şüphesiz cep telefonlarıdır. Birçok kişinin yanından bir an dahi ayırmadığı cep telefonları, hayatımızın bir parçası haline gelmiştir. Cep telefonları, iletişim işlevlerinin yanında yeri geldiğinde bir oyun oynama aracı, bir müzik çalar, fotoğraf makinesi, dizi ve film izleme aracı, günlük iş akışını yönetme aracı olarak da kullanılmaktadır.

 

Cep telefonu, her geçen gün daha da önemli bir ihtiyaç haline gelmektedir. Bu nedenle cep telefonu alırken dikkat edilmesi gereken bazı özellikler vardır. Şimdi, cep telefonu alırken dikkat edilmesi gereken özelliklere birlikte bakalım.

 

Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

 

1. Bütçenizi Belirleyin

 

Telefon alırken en başta dikkat edilmesi gereken bütçeyi belirlemektir. Onlarca marka, yüzlerce model telefonun yer aldığı piyasada öncelikle alacağımız telefonun alt ve üst fiyat aralığını belirlememiz gerekir. Bu, bize önemli avantajlar sağlayacaktır. Telefon alırken daha somut ve sonuç alıcı karar vermemize olumlu etki edecektir.

 

2. Kullanım Amacınızı Belirleyin

 

Telefonun daha çok hangi amaçla kullanılacağı telefon alımında önemli bir kriterdir. Alınan telefonun beklenti ve ihtiyaçları karşılaması gerekir. Telefon seçiminde genellikle yüksek çözünürlük, tasarım, görsellik, telefon hızı, sosyal medya uygulamalarında etkililik ön plana çıkmaktadır. Bu özellikleri içeren bir telefon almayı düşünürsek daha fazla alternatif içeren marka ve model bulmak mümkündür.

 

Uzun süre aynı telefonu kullanacaksanız ve android işletim sistemini tercih edecekseniz samsung, huawei, xiaomi markalarının bütçenize uygun modellerini tercih etmek avantaj sağlayabilir. Tabiki ileriki yıllarda daha fazla tercih edilen telefonların markaları değişebilir. İşletim sistemi olarak iOS işletim sistemini tercih edecekseniz o zaman da iPhone tek tercihiniz olur. Bütçenize uygun yaygın kullanılan bir telefon modelini tercih etmek önemli faydalar sağlayacaktır. Yaygın tercih edilen telefonların hem ikinci el piyasaları daha canlıdır hem de servis ağları daha geniştir.

 

Cep telefonunu daha çok oyun oynamak için kullanacaksanız o zaman da daha üst segmentte yer alan bir telefon tercih etmeniz gerekir. Yüksek depolama alanı ve güçlü işlemci özelliklerine sahip telefonları tercih etmek, en zor oyunları dahi daha rahat oynamanızı sağlayacaktır. Oyunlarda kasmanın, kesinti ve donmanın olmaması için bu özellikler oldukça önem arz etmektedir. Yine çöp yazılım ve uygulamalar içermeyen veya bu özellikleri çok az içeren markaları tercih etmek de telefonunuzdan daha fazla verim almanızı sağlayacaktır.

 

3. Kullanıcı Yorumlarını Okuyun


Telefon alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biridir. Genel kabul görmüş büyük teknoloji sitelerinin sayfalarındaki yorumlar telefon almak için iyi bir danışmanlık hizmeti olabilir. Telefonun avantaj ve dezavantajları, telefonla ilgili şikâyetler, memnuniyet ölçüsü ile ilgili yorumlar burada fazlasıyla yer alır. Bazı forumlarda da çok fazla kullanıcı yorumu yer alır. Buradaki yorumlara bakıp seçenekleri azaltmak telefon almak için iyi bir fikir olabilir. Yorumlarına bakıp fikir sahibi olduğunuz telefonları mutlaka gidip görmeniz gerekir. Sanal âlemdeki görseller yanıltıcı olabilir. Telefonu çıplak gözle görmek, isabetli karar vermekte önemli bir avantaj sağlayacaktır.

 

4. Telefonun Kamera Kalitesini İyice Araştırın

 

Fotoğraf makinesi kullanımı, neredeyse tamamen terk edilmiştir. İyi bir manzarayı, görseli betimlemek veya öykülemek için kaliteli bir cep telefonu kamerasına sahip olmak oldukça önemlidir. Neredeyse her görseli sosyal medyada bir şekilde paylaşmaktayız. Telefon kamerasının çözünürlüğünün iyi olması paylaşıma önemli bir anlam katar. Daha önce hiç kullanılmayan ön kamera da uzaktan etkileşim, haberleşme, ZOOM gibi uygulamaların artmasıyla önem kazanmaya başladı. Onun için hem ön hem de arka kameranın çözünürlüğünün, mega pikselinin yüksek olması önem arz etmektedir.

 

5. Bir Anda Karar Vermeyin

 

İyi bir araştırma yapmadan ani verilen kararlar genellikle isabetli olmaz. Birçok telefon satıcısı telefonu müşteriye beğendirmekte oldukça beceriklidir. İkna kabiliyetleri en üst seviyede olur bu satıcıların. Yuvarlak cümlelerle telefonun avantajlarından ve taksit seçeneklerinden bahsederler. Fiyatların çok kısa süre içinde değişeceği ve telefon fiyatlarının artacağını söylenip dururlar. Ayrıca kampanyaların anlık olduğunu ileri sürerler. Siz evet dediğinizde 10 saniye geçmeden telefonun ekranına kırılmaz camı yapıştırmaya çalışırlar ki kararınız değişmesin vazgeçmeyesiniz diye. Bu tür davranım ve uygulamalara karşı geliştirilecek en önemli yöntem birçok satış yerini dolaşmak, telefonun özellikleri ve fiyatı hakkında kısa kısa notlar almak ve bunları internet ortamında yer alan forumlardaki yorumlarla karşılaştırmaktır. Bütün bunlar, isabetli karar vermede önemli faydalar sağlayacaktır. Son anda karar değiştirmek yanlış seçime neden olabilecektir.

 

6. Telefon Şarj Durumuna, Pil Ömrüne Bakın

 

Sadece iletişim amacıyla cep telefonu kullanmak şarj için önemli bir unsur olmazsa da akıllı telefonların farklı özellikleri ve yaygın kullanımı telefonun pil ömrü üzerinde negatif bir etki oluşturur. Birçok kişi, bu telefonları yaygın bir şekilde kullanmaktadır. Bazı kişiler bu akıllı telefonları hiç elinden düşürmez desek de yeridir. İnterneti ve sosyal medyayı yoğun kullanmak, telefonun şarjının çabuk bitmesine yol açar. Bunun için pil ömrü uzun olan telefonları tercih etmek iyi bir seçenek olacaktır.   

 

Cep Telefonu Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususları Kısaca Özetlersek;

 

  • İşletim sistemi hakkında mutlaka önceden karar verin. Daha önce kullandığınız işletim sisteminden memnun olmuşsanız onunla devam etmeniz isabetli bir karar olabilir.
  • Kullanım amacınızı göz önünde bulundurarak ona göre hafıza seçimi yapın. Hafızayı artırmak mümkün olsa da depolama alanının fazla olması her zaman için önemli avantajlar sağlar.
  • Hızlı şarj özelliğine sahip telefonları tercih etmek, telefonunuzdan daha fazla verim almanızı sağlayacaktır.
  • Alınacak telefonun suya ve toza olan dayanıklılığı, parmak izi okuma özelliğinin olması da telefondan verim almanızı artıracaktır.
  • İhtiyaç duyulan tüm bilgileri geçici olarak depolayan, aşırı hızlı bir bellek olan RAM, en az 4 GB olmalıdır. Telefonun veri deposu yani RAM'ı ne kadar fazla olursa o kadar iyi olur.
  • Yüksek ekran çözünürlüğüne sahip dokunmatik özellikli cep telefonu tercih etmek kullanım kolaylığı sağlayacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder