Teknolojinin Zararları Nelerdir?

Teknoloji, bir alanda gücü ve bilgiyi biriktirme, denetleme, işleme, iletme gibi amaçlarla oluşturulan araç gereçlerin, aygıtların, yöntemlerin tümünü kapsayan uygulama bilgisidir. İletişim, ulaşım, etkileşim, alışveriş, eğitim, üretim, bilgi kaynaklarına ulaşma noktasında teknoloji büyük bir devinime uygun bir ortam oluşturmaktadır. Bilimsel bilginin sonucu olan teknoloji, yerinde kullanıldığı zaman amaç ve uygulamalarda hayatımıza çok önemli faydalar sağlar.

 

Teknoloji, hayatın her alanında her geçen gün daha fazla yer almaktadır. Birçok kişide telefon, tablet ve bilgisayarlar gerçek hayatın yerini almıştır. Teknoloji, adeta zamanı dolayısıyla kişileri esir almıştır. Bu da telefon, bilgisayar, akıllı cihazlar, oyun konsolları, tabletler gibi dijital aygıtların aşırı ve kontrolsüz kullanılması sebebiyle ortaya çıkan bir bağımlılık türü olan ''teknoloji bağımlılığı''na neden olmaktadır.

 

Her şeyde olduğu gibi teknolojinin de fazlası zarardır. Kontrolsüz biçimde kullanılan teknolojik aletler, insanlarda fiziksel, ruhsal ve sosyal sorunlar olmak üzere çok olumsuz sonuçlara yol açmaktadır. Şimdi, zihin sağlığı başta olmak üzere çok önemli olumsuz sonuçlara neden olan teknolojinin zararlarını birlikte öğrenelim.

 

Teknolojinin Zararları

 

Fiziksel Sorunlara Yol Açar


Uzun süre cep telefonu, tablet ve bilgisayar ile meşgul olmak göz sağlığını bozabilir. Yapılan bilimsel araştırmalar, uzun süre bu cihazların ekranlarına bakan her dört kişiden birinin göz yorgunluğu sorunuyla karşı karşıya kaldığını ortaya koymaktadır. Bulanık görme ve göz kuruluğu da uzun süre cep telefonu, tablet ve bilgisayarla meşgul olmanın yol açtığı sorunlar arasında yer alır.

 

Yüksek sesle yapılan uzun süren cep telefonu konuşmaları işitme kaybına, kulak çınlamasına ve uğultu gibi sorunlara neden olabilmektedir. Çok uzun süre telefonla konuşmak, yüksek sesle müzik dinlemek işitme için almaç görevi gören, ses sinyallerinin sinirlerde aksiyon potansiyeline dönüştürülmesini sağlayan corti organının zarar görmesine neden olabilir. Bu durum uzun vadede duyma kaybının derinleşmesini beraberinde getirebilir.

 

Bilgisayar başında uzun süre durmak ayrıca boynumuzun ve sırtımızın zedelenmesine yol açabilir. Duruş pozisyonu, omurga sağlığı üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bel, sırt ve boyun kısmında ağrılarla başlayan bu durum bir süre sonra hareket kısıtlamalarına sebep olabilir. Yine dijital ekranlara takılıp kalmak hareketsizliği doğuracağı için kilo artışı gibi olumsuz sonuçlara neden olur.

 

Ruhsal Sorunlara Neden Olur

 

Cep telefonları başta olmak üzere teknolojik cihazların oluşturduğu bağımlılık ve yaydığı radyasyon çağın önemli hastalıklarından olan kişinin uykuya dalmasına engel olan veya uyumamasına neden olan bir uyku hastalığı olan uykusuzluğa neden olmaktadır. Uykusuzluk hastalığı, uykuya dalmayı zorlaştırabileceği gibi çok erken uyanmaya ya da uykunun bölünmesine neden olabilen yaygın bir uyku bozukluğudur.

 

Akıllı telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılan ekran teknolojisi uykusuzluğu tetiklemektedir. Bunların yaydığı mavi ışık, insan vücudunda doğal olarak bulunan ve uyku-uyanıklık döngüsünü düzenleyen bir hormon olan melatonin salgısını azaltır. Bu da daha az uyku, bölünmüş uyku veya kalitesiz uyku anlamına gelir.

 

Teknoloji bağımlılığı; duygusal, davranışsal ve sosyal olgunluk anlamında kişinin sosyal çevresiyle entegrasyonunu sağlamada, çevresiyle bütünleşmesinde olumsuz sonuçlara yol açmaktadır. Kişilerin psikolojik ve iyi hal durumlarına negatif etkiler oluşturur. Akıllı telefon bağımlılığı; agresif, özgüvensiz, sık moral bozukluğu yaşayan çocukların sayısının artmasına neden olmaktadır.

 

Cep telefonları başta olmak üzere teknolojik cihazların yol açtığı bağımlılık, bir nesnenin üzerindeki zihinsel güçlerin yoğunluğunun azalması durumu olan dikkat eksikliğine neden olabilmektedir. Zihinsel güçlerdeki yoğunluk azalması konsantrasyon eksikliğine bu da birçok iletişim ve etkileşim sorununa yol açmaktadır.

 

Sosyal İlişkileri Olumsuz Etkilemektedir

 

Birey, değerler sisteminin bir parçasıdır. Misafirperverlik, hasta ve yaşlı ziyaretleri, akraba hukuku, komşuluk ilişkileri, ramazan ve bayram adabı, aile ve evlilik olgusu bir toplumun önemli değerlerini oluşturur. Teknolojik bağımlılık; kendi öz değerlerine, milli ve manevi kültür öğelerine yabancılaşan bir neslin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

 

Teknolojik bağımlılık, insanı çevresinden soyutlayarak insanın asosyal özelliklere sahip biri haline getirmede öncülük etmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalar, teknolojiye aşırı bağımlı olan kişilerin (özellikle dizi izleme hastalığı, sosyal medya ve oyun oynama bağımlılığı olan kişiler) misafir ağırlamak istemedikleri, gelen misafirlerle ilgilenmedikleri, hasta ve yaşlı ziyaretlerine gitmedikleri, akraba hukuku anlamındaki görevlerini yerine getirmedikleri, komşularıyla komşuluk hukuku çerçevesinde davranışlar geliştiremedikleri, ramazan ve bayramlarda gerekenleri yapmadıkları, ailelerine vakit ayırmadıkları sonucunu ortaya çıkarmıştır.

 

Teknolojinin Zararlarını Kısaca Özetlersek;

 

  • Teknoloji bağımlılığı, insanların hareketsiz kalmasına yol açıp insanı tembelleştirir. Teknolojinin oluşturduğu rahatlık kişileri hazır olana alıştırır.
  • Teknoloji bağımlılığına özellikle de çocukların oyun bağımlısı olmalarına neden olmaktadır.
  • Kişileri sosyal çevrelerinden soyutlayarak ciddi iletişim ve etkileşim sorunlarına yol açmaktadır.
  • Ailesel sorunlara neden olup aile bağlarının ve etkileşiminin azalmasına neden olmaktadır.
  • Teknolojik cihazlar, yanlış pozisyon nedeniyle genç yetişkinlerde belkemiğinin ya da göğüs kemiğinin eğrilmesiyle ve genellikle raşitizm sonucu sırtta ve göğüste oluşan, doğal olmayan tümsek olan kamburluğu tetiklemektedir.
  • Cep telefonuyla uzun süre konuşmak beyni yorduğundan strese sebep olmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder