Sütün Faydaları Nelerdir?

Faydaları saymakla bitmeyen süt en çok tüketilen içecekler arasında yer alır. Kemiklerin düzenli gelişiminde çok önemli faydalar sağlar. Süt, gelişme çağında olan çocuklar, yaşlılar, emzirenler için hayati öneme sahiptir. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu hemen hemen tüm besinleri içerisinde bulundurur. Sütteki kalsiyum sayesinde süt içen çocukların içmeyen çocuklara nazaran daha uzun boylu olduğu kanıtlanmış bir gerçektir.

Süt, kemik sağlığı denildiği zaman akla gelen ilk mineral olan kalsiyum deposu olarak kabul edilir. Büyüme ve gelişmenin anahtarı durumundadır. İnsan sağlığı için bulunmaz bir içecek olan sütün az bilinen faydalarına birlikte bakalım.

 
Sütün Faydaları

Kemikleri Güçlendirir

Süt, vücudun büyüme ve gelişimi için adeta bir anahtardır. Süt, canlılar için çok önemli kimyasal bir element olan ve insan vücudunda en fazla bulunan mineral olan kalsiyum için çok önemli bir kaynaktır. Çocuklar ve yaşlıların kemik sağlığı için süt içmeleri bir tercih değil zorunluluktur adeta.


Kemik Erimesinin (Osteoporoz) Önüne Geçer

Osteoporoz, en sık rastlanan kemik hastalığı olarak kabul edilir. Süt, zamanla kemik kalitesinin ve yoğunluğunun azalmasına bağlı olarak kırık oluşumlarına neden olan ve görülme sıklığı yaş ile doğru orantılı olarak artan kemik erimesinin (osteoporoz) önüne geçmede çok önemli faydalar sağlar. Kemik erimesi, özellikle 50 yaş üstü kadınlarda neredeyse her iki kadından birinde görülen bir hastalıktır. Bunun önüne geçmek için günlük 2 su bardağı süt içilmesi tavsiye edilir.

 
Enfeksiyonlara Karşı Korumada Vücuda Direnç Sağlar

Süt, içeriğindeki bileşenler sayesinde vücuttaki doku ve hücrelerin, bazı mikroorganizma veya organizmalar tarafından istila edilmesi ve bu istilacı canlıların çoğalması ile meydana gelen rahatsızlıklar anlamına gelen enfeksiyonlara karşı vücutta önemli bir direnç oluşturur. Vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

Süt, içerdiği 40'ın üzerindeki besin öğesiyle bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla ortaya çıkan solunum yolu enfeksiyonları, grip ve soğuk algınlığı gibi pek çok rahatsızlığa karşı doğal bir koruyucu görevi görür. Kısacası, süt içmek, vücudu hastalıklara karşı koruyan bir savunma kalkanı olan bağışıklık sistemini diğer ismiyle immün sistemi güçlendirir.

 
Cildin Yıpranmasını ve Yaşlanmasını Engeller

Sütün bileşeninde yer alan proteinler, antioksidan özellikteki A vitamini ve çinko cilt sağlığını korumada oldukça önemlidir. Sütteki laktik asit özelliği, ölü derileri temizlemede çok önemli faydalar sağlar. Süt, cilt üzerinde ortaya çıkan havadan kaynaklanan kararmaları giderip cildi doğal rengine kavuşturmada yardımcı olur. Çeşitli cilt problemlerine neden olan ciltteki yağ oranını azaltıp dengeyi sağlar. Sütteki D vitamini kolajen oranını arttırdığı için ciltteki kırışıklıkları gidermede, cilt yaşlanmasını önlemede yardımcı olur. Süt, cildi nemlendirerek cildin nem dengesini sağlar. Böylece cildin genç, sıkı kalmasında yardımcı olur.

 
Diş Çürümelerini Önler, Dişleri Güçlendirir

Sütteki zengin kalsiyum ve fosfat, dişin yüzeyinde yer alan mineral dokuyu yenilerken tükürük ve plaklardaki kalsiyum oranının artmasını sağlar. Böylece dişlerdeki çürük oluşumunun önüne geçmede yardımcı olur.

 
Sindirim Sisteminin Düzenlenmesinde Yardımcı Olur

Süt, içerdiği zengin bileşenler sayesinde alınan besinlerin sindirim kanalı boyunca ilerlemesini, sindirim salgıları ile büyük moleküllerin daha küçük yapı taşlarına parçalanmasını ve bunların emilerek kan dolaşımına geçişini sağlamada önemli faydalar sağlar. Besinlerin ağza alınmasıyla başlayan sindirimden atılıma kadar sindirime yardımcı olur.

 
Kilo Kontrolü Sağlar

Yapılan bilimsel çalışmalar, insan bünyesinin açlığa olan ihtiyacını azaltan besinler arasında sütün ilk sırada yer aldığını ortaya koymaktadır. Bir bardak sütün insanı 5 saat boyunca tok tuttuğu, sütün açlık salınımını azalttığı da çalışmaların sonuçları arasında yer alır. Fazla kiloların en önemli nedeni olan fazla yeme alışkanlığını baskıladığı için düzenli ve ölçülü süt tüketmek kilo kontrolü üzerinde önemli faydalar sağlar. Süt, kilonun daha çabuk oluştuğu göbek ve bel bölgesindeki yağları yakmada yardımcı olur.

 
Beynin Enerji İhtiyacını Karşılar

Süt, beyin için çok faydalı bir içecektir. Beynin ihtiyacı olan enerjiyi sağlamada yardımcı olur. Bileşenindeki yüksek protein sayesinde hafızanın güçlenmesini sağlar. Süt, bir iş ile meşgul olan zihnin, bu meşguliyeti bozacak her türlü dış uyarana karşı kendisini kapatması anlamına gelen ''konsantrasyon'' diğer ismiyle ''odaklanma''ya çok önemli faydalar sağlar. Özellikle dışsal uyarıcıların fazla olduğu işlerde çalışan kişilerin düzenli ve ölçülü süt içmeleri gerekir.

 
Kalp Damar Sağlığını Korumada Yardımcı Olur

Süt, bileşenindeki özellikler sayesinde tansiyon ilaçlarının olumsuz etkilerini gidermede sağladığı önemli faydalar ile ön plana çıkan gıdalar arasında yer alır. Vücut kan basıncının birebir ilişkili olduğu kalp ve damar sistemi de bu durumdan olumlu etkilenir. Ölçülü ve düzenli süt tüketimi kalp ve damar sağlığı için önemli faydalar sağlar. Kolesterol seviyesi yüksek olan kişilerde kalp hastalıklarına yakalanma ve kalp krizi geçirme riski oldukça yüksektir. Sütün kolesterolü düşürme özelliği de kalp sağlığını korumada oldukça önemlidir.

 
Kanseri Önlemede Yardımcı Olur

Süt, içerdiği bileşenler sayesinde vücudun organ ya da dokularındaki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ve büyümesi sonucu ortaya çıkan ölümcül bir hastalık olan bağırsak, mide ve meme kanserini önlemede yardımcı olur.

 
Yaraların İyileşme Sürecini Hızlandırır

Dokular ve hücreler sürekli olarak kendini yeniler. Süt, içerdiği bileşenler sayesinde vücudun yenilenme ve tamir sürecini hızlandırır. Hücrelerin yenilenme hızına olumlu etki ederek yaraların hızlıca iyileşmesini sağlamada önemli faydalar sağlar. Hücreleri onarır ve güçlendirir. Süt içen kişilerde yaralanma durumlarında kanın çok daha çabuk pıhtılaştığı da bilinmektedir.

 
Uyku Kalitesinin Artmasında Yardımcı Olur

Uykuya dalma veya bunu sürdürmede güçlük, yani uykusuzluk toplumda her yaşta ve her üç kişiden birinde görülen önemli bir sağlık sorunudur. Süt, daha rahat ve hızlı uykuya dalmamıza yardımcı olabilecek beyindeki epifiz bezinden gece uyku saatlerinde karanlık salgılanan melatonin ve triptofan içerir. Triptofan, insanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi oluşturan serotonin hormonunun ortaya çıkmasında önemli bir işleve sahiptir. Bu da kişilerin ruhsal durumuna pozitif etki edip daha rahat ve kaliteli uyku uyumasını sağlar.

 
Ödemin Oluşmasını Önlemede Yardımcı Olur

Süt, dokularda aşırı sıvı birikmesi nedeniyle daha çok ayak, bacak, kol ve ellerde şişlik ortaya çıkması olarak tanımlanan ve birçok önemli sağlık problemine neden oluşturan ödemi önlemede yardımcı olur. Vücutta ödeme neden olan sıvıların toplanmasını engeller. Ödemenin yayılmasını önlemede önemli faydalar sağlar.

 
Kronik Bronşit Hastalığını Önlemede Yardımcı Olur

Süt, içerdiği özel bileşenler sayesinde sigara başta olmak çeşitli nedenlerden ortaya çıkan bronşiyal tüplerin astarının sürekli tahriş veya iltihaplanması durumu olan kronik bronşit hastalığının giderilmesinde yardımcı olur. Yapılan bilimsel çalışmalar süt içen kişilerde kronik bronşite çok fazla rastlanılmadığı gerçeğini ortaya koymaktadır.

 
Mide Rahatsızlıklarını Giderir

Süt, mide asidini yatıştırarak mide ağrısının geçmesinde geçici bir rahatlık sağlar. Süt, ayrıca mide ya da onikiparmak bağırsağının, sindirim sıvıları ve mide asidi gibi tahriş edici vücut sıvıları tarafından tahrip edilmesi ve doku kaybı meydana gelmesi hastalığı olan ülseri önlemede yardımcı olur.

 
Saçları Dış Etkenlerden Korur, Güçlendirir

Süt, bileşenindeki yüksek protein içeriği ile saçların güçlü bir şekilde uzamasına yardımcı olur. Kalsiyum, sodyum, potasyum ve B12 vitaminleri bakımından da zengin bileşenler içeren süt, saçları dışsal faktörlerden korur, güçlendirir. Saçları nemlendirerek saçların yumuşak olmasını sağlar.

 
Gözün Görme Yeteneğini Korumada Yardımcı Olur

Süt, A vitamini bakımından oldukça zengin bileşenler sunar. Göz sağlığı için en önemli vitaminler arasında yer alan A vitamini gözün görme keskinliğini kuvvetlendirir. A vitamini rodopsin olarak adlandırılan ve ışıkları algılayan proteinlerle birleşerek özellikle gece vakti daha iyi görmeye yardımcı olur.

 
Not: Süt, çok çabuk bozulabilen içecekler arasında yer alır. Bakteri yuvasına çok çabuk dönebilir. Bunun için sütün mümkünse günlük veya iki gün içinde tüketilmesi tavsiye edilir. Bütün içeceklerde olduğu gibi sütün de ölçülü tüketilmesi gerekir. Aksi takdirde fazla yağ oranından dolayı kilo problemine neden olabilir. Sağlıklı bir birey için günlük ortalama 2 bardak (yarım litre) süt tüketimi vücut sağlığı için önemli faydalar sağlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder