Şeker Oranı Düşük Olan Meyve ve Sebzeler

Kan dolaşım sisteminde yüksek düzeyde glikoz (şeker) yapılanmasıyla görülen kronik bir hastalık olan diyabet oldukça yaygın olan ve insan sağlığı ve hayatını tehlikeye atan bir hastalıktır. Tüketilen besinler, diyabetin en önemli nedenleri arasında yer alır.

 

Meyve ve sebzeler, sağlığımızı korumada oldukça önemli bileşenlere sahiptir. Şimdi, çok az şeker içeren ve vücudun kan şeker seviyesini korumaya yardımcı olan sebze ve meyveleri birlikte öğrenelim.

 

Şeker Oranı Düşük Olan Meyve ve Sebzeler

 

Brokoli

 

Lahanagiller familyasından, küçük yeşil yumrular hâlinde olan haşlanarak yemeği hazırlanan bir sebzedir. Çok az yağ ve şeker içeren brokoli, iyi bir lif ve protein kaynağıdır. Demir, kalsiyum, potasyum, selenyum ve magnezyumun yanı sıra A, C, E, K vitaminleri ve folik asit ile B vitamini bakımından zengin bileşenler içerir. Şeker oranı çok düşük sebzeler arasında yer alır.

 

Avokado

 

Çiçekli bitkiler sınıfından defnegiller familyasına ait ağacın meyvelerinin adıdır. Zengin lif oranı ve antioksidan içeriği sayesinde vücudun savunma kalkanı olan bağışıklık sistemini güçlendirmede yardımcı olur. Avokado, şeker oranı çok düşük meyveler arasında yer alır. Potasyum, bakır gibi mineraller bakımından da zengin bileşenler içerir. Vücudun açlık salgısını bastırarak vücudu tok tutmada yardımcı olur.

 

Ahududu

 

Gülgiller familyasından olup tatlı meyveler veren bir bitki türüdür. Lif açısından zengin olduğu için vücudu tok tutar. İyi bir antioksidan kaynağı olan ahududu, vücudun toksinlerden arındırılmasına yardımcı olur. Çok düşük şeker içeren meyveler arasında yer alır.

 

Kivi

 

Vitamin deposu olarak bilinen kivi, tropikal bir meyve türüdür. Şeker oranı düşük meyveler arasında yer alır. Bir kivide ortalama 6 gram şeker bulunur.

 

Greyfurt

 

C vitamini bakımından zengin içeriklere sahip olan greyfurt, kış aylarında tüketimi yaygın meyveler arasında yer alır. Zengin antioksidan içeriği sayesinde soğuk algınlığı ve öksürüğü gidermede yardımcı olur. Şeker oranı düşük meyveler arasında yer alır.

 

Beyaz Lahana

 

Sonbahar ve kış sebzesi olarak yetiştirilen ve yaprakları olan bir lahana türüdür. Manganez, çinko, sodyum, selenyum, kalsiyum demir gibi mineraller bakımından zengin bileşenler içerir. C, E, B, K vitaminleri bakımından da oldukça zengindir. Çok az yağ içeriğine sahiptir. Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde önemli faydalar sağlar. Beyaz lahana, çok güçlü bir antioksidan kaynağı olup şeker oranı düşük olan sebzeler arasında yer alır.

 

Marul

 

Marul, papatyagiller ailesinden geniş yeşil yapraklı bir sebzedir. Manganez, demir A, C, D, E ve K vitaminleri bakımından zengin bileşenler içerir. İyi bir lif kaynağı olan marul, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde önemli faydalar sağlar. Dört mevsim tüketilebilen ve bilhassa salatalarda kullanılan marul, şeker oranı düşük sebzeler arsında yer alır.

 

Brüksel Lahanası

 

Turpgillerden küçük yumru şeklinde ve kalınca kat kat yaprakları olan bir sebze türüdür. Anti-kanserojen özellikleri ile ön olana çıkar. Brüksel lahanası diğer ismiyle Frenk lahanası şeker oranı düşük sebzeler arasında yer alır. Hiç yağ içermediği için kilo kontrolü anlamında insan sağlığına önemli faydalar sağlar.

 

Karnabahar

 

Turpgillerden olan karnabahar, lahana yaprağına benzeyen, sebze olarak kullanılan bir bitki türüdür. C vitamini bakımından zengin bileşenler içerir. Bol lifli karnabahar, şeker oranı düşük olan sebzeler arasında yer alır.

 

Domates

 

Patlıcangiller ailesinden otsu bitki türüdür. Zengin bir antioksidan kaynağıdır. A, C ve K vitaminleri bakımından oldukça zengin içeriklere sahiptir. Şeker oranı en düşük besin kaynakları arasında yer alır. Domates, ayrıca çok düşük kalori içeriğiyle de ön plana çıkar.

 

Çilek

 

Gülgiller familyasında yer alan bir bitki türüdür. Çilek, zengin lif ve antioksidan kaynağıdır. Bol miktarda C vitamini içerir. En sevilen yaz meyveleri arasında yer alan çilek, şeker oranı düşük meyveler arasında yer alır.


Ayrıca bakınız

Saç Yağlanmasının Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Yeşil Sabunun Faydaları Nelerdir?

Karaciğere Zararlı Olan Yiyecekler Nelerdir?

Şeker Hastaları İçin En İyi ve En Kötü İçecekler

Şeker Oranı Düşük Olan Meyve ve Sebzeler

Göz Sağlığı İçin Faydalı Besinler Nelerdir?

Kilo Vermeyi Zorlaştıran Nedenler

Doğal Yoldan Nasıl Zayıflayabilirim? 

Sağlıklı Beslenmek İçin Ne Yapmalıyız?

Egzersizin Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyız?

Kışın Nasıl Kilo Verilir?

Temiz Havanın Faydaları

Fazla Şeker Tüketiminin Zararları Nelerdir?

Fazla Tuz Tüketiminin Zararları

Halsizlik Nedenleri Nelerdir?

Aç Kalmanın Vücuda Verdiği Zararlar Nelerdir?

Hızlı Yemek Yemenin Zararları Nelerdir?

İyot Eksikliği Nedir?


Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder