Şeker Hastaları İçin En İyi ve En Kötü İçecekler

Kan dolaşım sisteminde yüksek düzeyde glikoz (şeker) yapılanmasıyla görülen kronik bir hastalık olan diyabet, oldukça yaygın olan ve insan sağlığı ve hayatını tehlikeye atan bir hastalıktır. Diyabet hastası olan kişilerin vücutları kan şekerini enerji için hücrelere çekmek amacıyla insülini doğru şekilde kullanamaz. Bu da yüksek kan şekeri seviyelerinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Şeker bileşeni fazla olan içecekler, kan şekerinin aniden yükselmesine neden olur. Düşük kalori içeren içecekleri tercih etmek, kan şekerinin yükselmesinin önüne geçmede yardımcı olur.

 

Tüketilen içecekler, diyabetin en önemli nedenleri arasında yer alır. Mümkün olduğu kadar şekerli içeceklerden kaçınmak gerekir. Şekerli içecekler, kan şekeri seviyesini yükselttiği gibi ciddi kalori almaya da neden olur. Obeziteye giden yolda birçok olumsuz sonucun ortaya çıkmasına yol açar. Glisemik indeksi ve glisemik yükü düşük olan içecekleri tercih etmek gerekir. Şimdi, şeker hastaları için en iyi ve en kötü içecekler hangileridir? sorusuna cevap vermeye çalışalım.

 

Şeker Hastaları İçin En İyi İçecekler

 

Su

 

Su, yeryüzünde bol miktarda bulunan ve canlıların yaşaması için vazgeçilmez olan, kokusu olmayan tatsız bir kimyasal bileşiktir. Diyabet hastaları için kan şekeri seviyesinin düzenli olması oldukça önemlidir. Su, bileşenindeki özellikler sayesinde kan şekerini yükseltmeye neden olmaz. Bol su içmek, bağırsak hareketlerinin düzenli çalışmasını sağlar ve fazla glikozun giderilmesinde yardımcı olur. Günde ortalama 2,5-3 litre su içmek vücut sağlığı için oldukça önemlidir. Uzun süre susuz kalmak veya çok az su tüketmek vücudun insülin üretme veya insüline tepki verme kapasitesinde azalmaya neden olur. Kan şekerinin düzenli olması için bol su içmek gerekir.

 

Çay

 

Çay; tein, kafein, teofilin ve antioksidanlar için doğal bir kaynaktır. Neredeyse hiç karbonhidrat, protein ve yağ içermez. Çay, kahvaltıdan akşam yemeğine kadar sıklıkla tüketilen bir içecektir. Türkiye, dünyada yılda kişi başına 3,5 kilogramlık çay tüketimiyle birinci sırayı alır. Yapılan araştırmalar, şekersiz içildiği zaman çayın, diyabet riskini azaltmada ve Tip 2 diyabet oluşumunu düşürmede ve kan şekeri seviyesini dengelemede önemli faydalar sağladığını ortaya koymuştur. Çayın insan sağlığına olan olumsuz sonuçları da göz önüne alındığında ölçülü tüketilmesi gerekir.

 

Bitki Çayları

 

Bitkisel çaylar; ot, bitki, baharat veya diğer bitki gereçlerinden yapılan içeceklerdir. Birçok bitki çayı vardır ve bitki çaylarının tüketimi gittikçe yaygınlaşmaktadır. Bileşenindeki özellikler sayesinde bazı bitki çayları diyabete önemli faydalar sağlayabilir. Kandaki şeker seviyesinin düzenlenmesinde yardımcı olur. Meyan kökü, içerdiği bileşikler sayesinde kan şekeri seviyesinin dengede olmasına fayda sağlar. Kan şekerini düşürmede yardımcı olabilir.

 

Ayran

 

Ayran, glisemik indeksi düşük besinler arasında yer alır. Ayranın hammaddesi olan yoğurt, protein, kalsiyum, fosfor, magnezyum gibi besin öğelerini içeren önemli bir besindir. Yoğurt, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve bağırsak hareketlerinin düzenlemesinde önemli faydalar sağlar. Yapılan bazı bilimsel çalışmalar yoğurdun diyabet üzerinde önemli faydalar sağladığı yönünde sonuçlar ortaya çıkarmıştır. Yoğurdun içine su katılarak elde edilen bir içecek olan ayran, bileşenlerini içeren su ve yoğurt sayesinde şeker hastalarının tüketebileceği iyi içecekler arasında ye alır.

 

Fosfor, potasyum, A, B2, B6, B12 ve D gibi vitamin ve mineraller bakımından zengin bileşenler içeren ayran, harareti gideren, uyku düzenini dengeleyen vücudun rahatlamasını sağlayan bir içecektir. Şeker hastaları için kan şekerinin kontrolünü sağlamak oldukça önemlidir. Ayran, glisemik indeksi düşük, kaliteli yağ ve protein içeren bir içecek olduğu için şeker hastalarının tüketebileceği içecekler arasında yer alır.

 

Süt

 

Faydaları saymakla bitmeyen süt, en çok tüketilen içecekler arasında yer alır. Kemiklerin düzenli gelişiminde çok önemli faydalar sağlar. Süt, gelişme çağında olan çocuklar, yaşlılar, emzirenler için hayati öneme sahiptir. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu hemen hemen tüm besinleri içerisinde bulundurur. Süt, kemik sağlığı denildiği zaman akla gelen ilk mineral olan kalsiyum deposu olarak kabul edilir. Az yağlı süt, bileşenindeki özellikler sayesinde şeker hastalarının içebilecekleri içecekler arasında yer alır. Şeker hastalarının süte şeker katmadan tüketmeleri gerekir. Sütün şekersiz, az yağlı veya yağsız versiyonları seçilmelidir. Süt tüketimi günde bir veya iki bardakla sınırlandırılmalıdır.

 

Şalgam

 

Şalgam suyu, yaygın ismiyle şalgam, turpgiller ailesine ait bir bitki olan şalgam ile yapılır. Çukurova'ya özgü bir içecek olup vücut için birçok önemli faydalar içerir. Bir pancar türü olan şalgam bitkisi ve siyah havucun su ile karıştırılarak tuz ilave edilmesiyle yapılır. Şalgam suyu, bileşenindeki özellikler sayesinde diyabet hastalarının tüketebileceği içecekler arasında yer alır. Çok az şeker içeren hatta tamamen doğal yoldan yapılanlarda şeker oranı yok denecek kadar az olan bir içecektir.

 

Şalgam suyunun çok tüketilmesinin önemli bir nedeni de çok düşük kalori içermesidir. Zayıflamak isteyen kişilerin diyet listelerinin başında yer alır. Ölçülü bir şekilde tüketilmesi durumunda vücut için adeta bir şifa kaynağıdır. Özellikle doğal yoldan elde edilen şalgamı tüketmek insan sağlığına önemli faydalar sağlar.

 

Aromalı Su

 

Detoks suyu olarak da adlandırılır. Taze meyve ve sebzelerin karışımlarıyla hazırlanır. Limon, yeşil limon, narenciye, portakal, böğürtlen, ahududu gibi meyve ve sebzeler ile suyun lezzetli olması sağlanabilir. Bir çeşit su olan aromalı su, düşük şeker içeriği sayesinde şeker hastası olan kişilerin tüketebilecekleri içecekler arasında yer alır.

 

Şeker Hastaları İçin En Kötü İçecekler

 

Enerji İçecekleri

 

Enerji içecekleri, zihinsel ve fiziksel uyarıcı etkileri nedeniyle tüketilen yüksek kafeinli içecek türleri arasında yer alır. Gazlı veya gazsız olmalarının yanında içeriklerinde birçok amino asit, bitki özü ile şeker ve tatlandırıcı yer alır. Enerji içecekleri, bileşenindeki özellikler sayesinde Tip 2 diyabet için olumsuzluklar içerebilir. Karbonhidrat ve kafein içerikleri nedeniyle obezitenin ortaya çıkmasına neden olabilir. Yapılan araştırmalar enerji içeceklerinin hem kan şekerini yükselttiği hem de insülin direncine neden olduğunu ortaya koymuştur. Bu açıdan enerji içecekleri, şeker hastalarının tüketiminde dikkat etmeleri gereken içecekler arasında yer alır.

 

Meyve Kokteylleri

 

Meyve kokteyli, ana malzemesini meyve ve meyve sularının oluşturduğu bir içecek türüdür. Meyvelerin sularının çıkarılması, farklı meyvelerin karıştırılması ve süzülmesiyle oluşturulur. Meyve kokteylleri, daha çok düğünlerde ve iş toplantılarında süslenerek servis edilir. Sıcak yaz günlerinde de çok fazla tüketilen içecekler arasında yer alır. Meyve kokteylleri, yüksek oranda şeker ve mısır şurubu içerdikleri için şeker hastalarının uzak durması gereken içecekler arasında yer alır. 

 

Alkollü İçecekler

 

Alkollü içecek veya içki, etanol içeren bir içecek olup dünyada olduğu gibi ülkemizin bazı yerlerinde de yaygın olarak tüketilen içecekler arasında yer alır. Alkol, genel olarak sağlığa zararlı bir madde olmasından dolayı tüketilmemesi her koşulda tavsiye edilir. Bira gibi bazı alkollü içeceklerin bileşeninde yer alan özellikler nedeniyle şeker hastası olan kişilerin uzak durması gereken içecekler arasında yer alır. Hem kilo artışına hem de kan şekeri seviyesinin artmasına neden olabilir. Alkollü içecekler, şeker hastası olan kişilerde karaciğer hastalıklarına neden olabilir. Alkol kullanan şeker hastalarının mutlaka alkolün tüketim miktarı konusunda doktorlarına danışmaları gerekir.

 

Gazlı İçecekler

 

Meşrubat olarak da isimlendirilir. Genellikle soğuk tüketilen alkolsüz içecekler arasında yer alır. Kilo alımı, dişi çürükleri gibi sağlık için birçok olumsuzluğa neden olan gazlı içecekler şeker hastalarının uzak durmaları gereken içecekler arasında yer alır. Suni tatlandırıcılar, insülin direncinin artmasına neden olabilir.

 

Meyve Aromalı Sodalar


Soda, içinde çözülmüş olarak karbondioksit gazı bulunan su demektir. Çoğu meşrubatın ana maddesini oluşturur. Sade olan sodalar, şeker içerikleri açısından bir sorun oluşturmazken meyve aromalı sodalar olarak adlandırılan elmalı, limonlu, vişneli, çilekli, karpuzlu sodalar şeker ilaveleri nedeniyle şeker hastası olan kişilerin uzak durması gereken içecekler arasında yer alır.

 

Şekerli Meyve Suları

 

Meyve suyu, doğal olarak meyve dokusunda bulunan sıvılardan elde edilir. Meyve suları, taze meyvelerin ezilmesi veya sıkıştırılması ile ortaya çıkar. Birçok meyvenin meyve suyu içeceği vardır. Vişne, elma, kayısı, şeftali, ananas, portakal bunların başında yer alır. Hazır meyve sularında meyve özünden başka farklı miktarlarda sofra şekeri ve fruktoz şurubu bulunur. İçerdikleri bileşenler yüzünden meyve sularının aşırı tüketilmesi, kandaki şeker oranının artmasına neden olabilir. Kan şekerini yükseltebilir. Bunun bir sonucu olarak vücut yağ depolar ve kilo artışı kaçınılmaz olur. Şekerli meyve suları, şeker hastası olan kişilerin uzak durması gereken içecekler arasında yer alır.

Ayrıca bakınız

Saç Yağlanmasının Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Yeşil Sabunun Faydaları Nelerdir?

Karaciğere Zararlı Olan Yiyecekler Nelerdir?

Şeker Hastaları İçin En İyi ve En Kötü İçecekler

Şeker Oranı Düşük Olan Meyve ve Sebzeler

Göz Sağlığı İçin Faydalı Besinler Nelerdir?

Kilo Vermeyi Zorlaştıran Nedenler

Doğal Yoldan Nasıl Zayıflayabilirim? 

Sağlıklı Beslenmek İçin Ne Yapmalıyız?

Egzersizin Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyız?

Kışın Nasıl Kilo Verilir?

Temiz Havanın Faydaları

Fazla Şeker Tüketiminin Zararları Nelerdir?

Fazla Tuz Tüketiminin Zararları

Halsizlik Nedenleri Nelerdir?

Aç Kalmanın Vücuda Verdiği Zararlar Nelerdir?

Hızlı Yemek Yemenin Zararları Nelerdir?

İyot Eksikliği Nedir?


Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder