Pisagor Kimdir?

Pisagor, M.Ö. 570 ila M.Ö. 495 yılları arasında yaşamıştır. Yunanistan'ın Sisam Adası'nda bir mücevher oymacısının oğlu olarak dünyaya gelir. Ünlü matematikçi Tales'in öğrencisidir.

Pisagor, Tales'in tavsiyesi üzerine o dönem matematik biliminde oldukça önemli bir ülke olan Mısır'a gider. Orada Mısır dilini öğrenir. Pisagor, Mısır'da bir süre kaldıktan sonra tekrar Sisam Adası'na döner. Sisam Adası'ndaki mevcut baskıdan dolayı İtalya'nın güneyinde yer alan bir Yunan kenti olan Crotone'ye gider. Çalışmalarını orada sürdürür.

 

Düşüncelerini yazıya aktarmadığı için hayatı hakkında çok fazla bilgi bulunmamaktadır. Var olan bilgiler de öğrencilerin yazılarında yer alan bilgilerden ibarettir. Matematik ve astronomiye büyük katkıları olan Pisagor, kendisinin ortaya çıkardığı bağıntıya Pisagor bağıntısı adını vermiştir. Çarpım tablosunu da ilk o kullanmıştır.

 

Pisagor, dünya tarihine damga vuran ünlü bir matematikçidir. ''Sayıların Babası'' olarak da bilinir. Kendisini filozof olarak gören İyonyalı Pisagor, En popüler önermesi olan "Pisagor'un teoremi" ile büyük ün kazanır.

 

Pisagor teoremi veya Pisagor bağıntısı, Öklid geometrisinde üçgenin kenarları arasındaki temel ilişkiyi kuran ilk teoremlerden biri olarak bilinir. Pisagor teoremi, hipotenüsün karesinin diğer iki kenarın karelerinin toplamına eşit olduğunu ortaya koyar. Pisagor teoremi ''Telin uzunluğu arttıkça titreşim artar.'' prensibine dayanır.

 

Pisagor ve öğrencileri her şeyi matematik ile ilgili gördükleri için bunları matematik ile açıklamaya çalışmışlardır. En son ve önemli gerçeğin sayılar olduğu düşüncesini öne sürmüşlerdir. 


İtalya'da öğrencileriyle bir okul kurmuş matematik ile ilgili çalışmalarını bu okulda sürdürmüştür. Bu okul maalesef siyasi çevrelerde bir karşılık bulamamış, siyasilerin kışkırtmalarıyla okul yakılmış, okulda bulunan Pisagor ve öğrencileri de bu olayda hayatlarını kaybetmişlerdir.


Ayrıca bakınız

Bill Gates Kimdir?

Henry Ford Hayatı ve Sözleri

Thomas Edison Hayatı ve Buluşları

Albert Einstein Hayatı ve Buluşları

Galileo Hayatı ve Buluşları

Graham Bell Hayatı ve Buluşları

Johannes Gutenberg Hayatı ve Buluşları

Louis Pasteur Hayatı ve Buluşları

Leonardo da Vinci Hayatı ve Mona Lisa Eseri

Pisagor Kimdir?

Nelson Mandela Kimdir?

Aziz Sancar Kimdir?

George Soros Kimdir?

Tolstoy

Jean Jacgues Rousseau

Victor Hugo

Yunus Emre

Mevlana

Fuzuli

Cristiano Ronaldo Hayatı ve Futbol Kariyeri

Lionel Messi Hayatı ve Futbol Kariyeri

Pele Hayatı ve Futbol Kariyeri

Diego Armando Maradona Hayatı ve Futbol Kariyeri

 

Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder