Nelson Mandela Kimdir?

Ünlü aktivist, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin ilk siyahî efsane lideri ve devlet başkanı, ırkçılıkla mücadelenin sembol ismi Nelson Mandela, 18 Temmuz 1918'de Güney Afrika'da doğdu. Kosa dilini konuşan Tembu kabilesinden olup kabile şefinin oğludur.


Nelson Mandela, lise öğrenimini bitirdikten sonra Fort Heyr Üniversitesi'ne kaydolur. Buradaki öğrenimi sırasında birçok siyasi olaya karışır. Organize ettiği olaylar nedeniyle okuldan uzaklaştırılır. Nelson Mandela, öğrenimine uzaktan da olsa devam eder.

 

Mandela, Fort Heyr Üniversitesi ve Witwatersrand Üniversitesi'nde Hukuk Fakültesi'ni bitirerek avukatlık yapmaya başlar. Ülkesinin ilk siyah avukatı unvanını alır. Avukat olarak çalıştığı esnada kışkırtıcı aktivitelerden ve 1956'dan 1961'e kadar süren İhanet Duruşmaları nedeniyle tutuklanır.

 

Ünlü aktivist ve devlet başkanı Mandela, 1962 yılında ülkesinin dışına çıkarak kendisine destek aramaya başlar. Büyük Britanya (İngiltere) ve Afrika ülkelerini gezer. Aradığı desteği sosyalist bazı ülkelerden ve Afrika'dan bulur. Daha sonra tekrar Güney Afrika'ya döner.


Nelson Mandela, Afrika'ya döndüğü zaman halkı kışkırtmak, suikast ve sabotajlar düzenlemek ve izinsiz olarak ülkeyi terk etmek suçlarından yargılanır. Mandela, tüm bunlara karşı boyun eğmeyerek ona asıl ününü kazandıran mücadeleci kimliği ile bunlarla mücadele eder. Parlamentoda sadece beyazlar olduğu için temsil kısıtlaması olduğunu ileri sürerek kanunlara karşı gelir.

 

Mandela, Komünist Partisi ile iş birliği yaparak 1961'de, sonraki zamanlarda devlet hedeflerine saldıracak olan militan MK örgütünü kurar. Hükûmeti alaşağı etmek için komplo kurmak ve sabotaj etmekten dolayı ömür boyu hapis cezasına çarptırılır. Bu düşünce ve direniş, onu ırk ayrımcılığına karşı büyük bir mücadele ortaya koyan kişi olarak ön plana çıkarır. Böylece Afrikalı siyahların simgesi olur.

 

Mandela, tam 27 yıl boyunca Güney Afrika'da yer alan Robben Adası'nda daha sonra da Pollsmoor Hapishanesi'nde hapis yatar. Bu, onun dünyanın en prestijli mahkûmu olarak anılmasını sağlar. 1990 yılında 71 yaşındayken devlet başkanı tarafından hiçbir şart ve tedbir öne sürülmeden serbest bırakılır. Nelson Mandela'nın sarf ettiği "Mücadele benim hayatımdır, hayatımın sonuna kadar siyahların bağımsızlığı için mücadele edeceğim." sözleri, halk arasında simge bir isim haline gelmesini sağladı. Bu sözler, onu adeta bayraklaştırdı.

 

Nelson Mandela, 1990 yılında hapisten çıkınca Güney Afrika'nın demokrasisi için büyük uğraşlar verir. Yıllarca büyük mücadele verdiği, uğrunda 27 yıl hapiste kaldığı büyük düşünü gerçekleştirme fırsatı bulur. Bütün dünyada Mandela denildiği zaman ''Özgürlük Savaşçısı'' lakabı akla gelir.

 

1994'te ilk defa tüm halkın katıldığı genel seçimlerde devlet başkanı seçilir. Yönetimi; ırkçılığı engelleme, fakirlik ve eşitsizliği giderme üzerine temellendirir. Devlet Başkanı olarak yeni bir anayasa ortaya koydu. Toprak reformu, yoksullukla mücadele ve sağlığın iyileştirilmesi gibi önemli sosyal politikaları uyguladı. ''Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu''nu geçmişte yaşanan insan hakları ihlallerini araştırması için oluşturdu. Demokratik ve Sosyalist olan Nelson Mandela, Afrika Ulusal Konseyi partisinde 1990 yılından 1999'a kadar parti başkanlığı görevini başarılı bir şekilde yürüttü.

 

Irkçılıkla mücadelenin sembol ismi, Güney Afrika'nın eski Devlet Başkanı, efsane lider Nelson Mandela, 8 Haziran 2013'te önemli sağlık sorunları nedeniyle hastaneye kaldırılır. 5 Aralık 2013'te hayata veda eder.

 

Aldığı Ödüller

 

Atatürk Uluslararası Barış Ödülü (1992)

Lenin Barış Ödülü (1962)

Nehru Ödülü (1979)

Bruno Kreisky İnsan Hakları Ödülü (1981)

UNESCO Simon Bolivar Ödülü (1983)

Nobel Barış Ödülü (1993)

 

Mandela ile İlgili İlginç Bilgiler

 

 • Ömrü boyunca tam üç kez evlenir. İlk evliliğini 1944 yılında yapmış ve bu evliliğinden iki erkek, iki de kız çocuğuna sahip olmuştur. İkinci evliliğinde hapiste iken eşi adam kaçırma ve cinayet suçlarından yargılandığı için çıktığı gibi eşinden boşanmıştır. Üçüncü evliliğini ise Mozambik başkanının bir uçak kazasında vefat etmesinden sonra başkanın dul kalan eşiyle yapmıştır.
 • ABD'nin terör listesinde uzun süre yer alan Nelson Mandela, 2008 yılında ABD'nin terörist listesinden çıkarıldı.
 • 10 Mayıs 1994'te Güney Afrika'nın ilk siyah devlet başkanı seçildi.
 • Nelson Mandela, 40 yıl içinde 100'den fazla önemli ödül aldı.
 • Güney Afrika'da Mandela olmadan bir şey olmaz düşüncesi hâkimdir. Afrikalılar onu "Ulusun Babası" olarak görür.
 • Nelson Mandela, geçmişi ve yaşadıkları ile filmlere konu olan nadir kişiler arasında yer alır.
 • Siyahların ırk ayrımcılığıyla mücadele etmek amacıyla kurduğu Afrika Ulusal Kongresi'ne (ANC) 1948'de katıldı.
 • Mandela siyasi hayatından sonra hayır işlerinde yer aldı. Kurduğu Nelson Mandela Vakfı aracılığıyla yoksullukla ve AIDS ile mücadelede aktif görevler üstlendi.
 • Mandela, çok az siyasinin yapabileceği bir şeyi yaparak kendi isteğiyle ikinci bir seçime katılmayı reddetti.  
 • Mandela, son zamanlarında inzivaya çekilerek hayatının geri kalan kısmını doğduğu köy Qunu'da geçirdi.
 • ABD'nin ilk Afrika kökenli başkanı olan Barack Obama, Mandela'nın ölümünden kısa bir süre sonra; Nelson Mandela gibi bir insanın muhtemelen bir daha görülemeyeceğini ifade ederek ''O, artık bize ait değil, o, çağlara aittir.'' dedi.
 • Hayatı boyunca kendi ismini hiç kullanmadı. Asıl ismi ''Rolihlahla'' idi.
 • Hayatın bir döneminde sürekli polisten kaçma taktikleri uygular. Bir biyografisinde ''Karanlıklar içinde bir varlık olurum. Gün boyu kendimi saklarım ve gece olduğu zaman ortaya çıkarım.'' der.
 • Siyasetin yanında hem saldırılara karşı kendini korumak hem de saldırmak için boksa ilgi duyardı.
 • En sevdiği yemek, devlet liderlerinin sevdiği rutin yemeklerden farklıydı. İşkembe, en sevdiği yemeğiydi.
 • Şiire büyük hayranlık duyardı. Uzun tutukluluğu döneminde kendisiyle birlikte mahkûm olanlara William Earnest Henley'nin ''Yenilmez'' adlı şiirini okurdu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder