Kırmızı Etin Faydaları Nelerdir?

Genellikle çiğken kırmızı, pişirildikten sonra koyu renk alan bir et türü olan kırmızı et, vücut tarafından üretilmeyip dışarıdan alınması gereken organik bileşik olan protein deposudur. Demir ve çinko mineralleri bakımından da zengin bileşenler içeren kırmızı et, beslenme yetersizliklerini gidermede vücutta önemli faydalar sağlar. Özellikle gelişme çağında olan kişilerin beslenmesi için oldukça zengin bileşenler içerir.

 

En değerli hayvansal protein kaynağı olarak gösterilen kırmızı et, zengin protein içeriği sayesinde hücre büyümesi ve gelişmesini sağlama, kasları güçlendirme, kansızlığı önleme, vücut direncini artırma başta olmak üzere insan sağlığına çok önemli faydalar sağlar. Gıdalardan elde edilen demirin sindirilmesine yardımcı olur.

 

Kırmızı etin büyümede önemli etkisi vardır. Özellikle çocukların mutlaka düzenli bir şekilde tüketmeleri gerekir. Şimdi, kırmızı etin faydaları nelerdir, kırmız et neye iyi gelir? sorularına cevap bulmaya çalışalım.

 

Kırmızı Etin Faydaları

 

Kansızlığı (Anemi) Önler

 

Kırmızı et, vücut tarafından üretilmeyen protein sentezi, enzim üretimi ve aktivitesi için gerekli olan hemoglobin üretiminden sorumlu olan demir minerali bakımından oldukça zengindir. Demir, vücutta organ ve dokulara yeterli düzeyde oksijen taşımak için gerekli miktarda sağlıklı kırmızı kan hücresi bulunmadığı zaman ortaya çıkan bir durum olan kansızlığı (anemi) önler. Vücudun demir seviyesinin korunmasında yardımcı olur.

 

Kasları Güçlendirir

 

Kasların güçlenmesinde besleyicilik özelliği ön planda olan proteinler oldukça önemlidir. Kırmızı et, protein açısından zengin bileşenler içerdiği için kasların güçlenmesinde önemli faydalar sağlar. Kırmızı et, vücudun üretemediği veya depolayamadığı hücre üretiminde önemli bir element olan çinko bakımından da zengin bileşenler içerir. Kırmızı et, çinko açısından en zengin kaynak olup ihtiyacın neredeyse yarısı yalnızca etten karşılanabilmektedir. Proteinler ve çinko minerali bakımından zengin bileşenler içeren kırmızı et, böylece kasların büyümesi, gelişmesi, güçlenmesi açısından çok önemli faydalar sağlar.

 

Kalp Damar Sağlığını Korumada Yardımcı Olur

 

Maddelerin vücuttaki dolaşımını sağlayan organ sistemi olan kalp damar sisteminin sağlığı, insan sağlığı için oldukça önemlidir. Zengin protein içeriği, çinko minerali sayesinde kırmızı et ölçülü tüketildiği takdirde kalp damar sistemini koruyup doku ve hücreleri güçlendirir.

 

Bağışıklığı Güçlendirir

 

Kırmızı et, vücudun üretemediği veya depolayamadığı ve hücre üretiminde önemli bir element olan çinko bakımından zengin bileşenler içerir. Çinko, patojenleri ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden, vücudu hastalıklara karşı koruyan bir savunma kalkanı olan bağışıklık sisteminin güçlenmesinde çok önemli faydalar sağlar. Çinko, vücudu yabancı ve zararlı maddelerden korumada ve hastalıklara karşı savunma mekanizmasını oluşturmada bağışıklık sistemine yardımcı olur.

 

Göz Sağlığını Korumada Önemli Faydalar Sağlar

 

Kırmızı et, bileşenindeki özellikler sayesinde göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmeyi sağlayan göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşmasına bağlı olarak görmenin azalması ile sonuçlanan bir hastalık olan kataraktı önlemede önemli faydalar sağlar. Katarakt oluşumunu geciktirmede yardımcı olur. Çinko, görme yeteneğinin geliştirilmesi açısından son derece önemlidir. Kırmızı etin çinko için de çok önemli bir bileşen olması onun göz sağlığı için ne kadar önemli bir besin olduğunu ortaya koymaktadır.

 

Kemikleri Korur, Kemik Erimesinin Önüne Geçer

 

Kırmızı et, önemli oranda D vitamini içerir. D vitamini, kemikleri güçlendirir, zamanla kemik kalitesinin ve yoğunluğunun azalmasına bağlı olarak kırık oluşumlarına neden olan bir hastalık olan ve görülme sıklığı yaş ile doğru orantılı olarak artan kemik erimesine (osteoporoz) önemli faydalar sağlar. D vitamini eksikliği, çocuklarda genellikle aşırı ve uzun süreli D vitamini eksikliği nedeniyle görülen kemiklerin yumuşaması ve zayıflaması durumuna verilen isim olan raşitizme neden olur. Kemiklerin zayıf ve kırılgan olmasına yol açar.

 

Vücudun Enerjik Olmasını Sağlar

 

Yeterli ve dengeli beslenmenin temel ilkelerinden biri vücudun gereksinim duyduğu enerji ihtiyacını karşılamadır. Büyüme, vücut sistemlerinin düzenli çalışması, fiziksel etkinlikler enerji gerektirir. Bunlar için harcanan enerji, besinlerde mevcut olan yağ, karbonhidrat ve proteinlerle elde edilir. Kırmızı et, bileşenindeki özellikler sayesinde önemli bir enerji kaynağıdır. 100 gram kırmızı et tüketimi, vücuda yaklaşık olarak 119 kcal (500 kj) enerji sağlar. Bol miktarda besin içeren kırmız et, bu özellikleriyle vücudun enerji ihtiyacını sağlamada yardımcı olup vücudun zinde olmasını sağlar.

 

Beyni Korumada Yardımcı Olur

 

İki yarım yuvar biçiminde sinir kütlesinden oluşan, organizmanın işlevlerini denetleyen, duyum ve bilinç merkezi olan beynin sağlığı oldukça önemlidir. Vücudun zinde, canlı ve güçlü olması, beyin fonksiyonlarının düzenli işleyişi sayesinde gerçekleşir. Önemli bir protein, vitamin ve mineral deposu olan kırmızı et, beyin sağlığını korumada önemli faydalar sağlar. Özellikle yaş ilerledikçe daha çok görülen beyin problemlerini gidermede yardımcı olur.

 

Cilt Sağlığını Korumada Önemli Faydalar Sağlar

 

Cilt sağlığı için sağlıklı ve yeterli beslenme anahtar faktördür. Tüm hücrelerin ve dokuların fonksiyonu için kullanılan büyük karmaşık moleküller olan protein, cilt problemlerini gidermede oldukça önemlidir. Kırmızı et, bol protein içeriği sayesinde hasarlı dokuları tamir edip cilt hücrelerinin yenilenmesinde önemli faydalar sağlar. Ayrıca ciltte kuru, pullu yama tarzında lezyonlara ve yoğun kaşıntıya neden olan kronik bir cilt rahatsızlığı olan egzama; cilt hücrelerinin normalden birkaç kat daha hızlı çoğalmasına sebep olan bir cilt bozukluğu olan sedef hastalığı tedavisinde vücuda yardımcı olur.


Ayrıca bakınız

Kelle Paça Çorbasının Faydaları Nelerdir?

Kemik Suyunun Faydaları Nelerdir?

Kırmızı Etin Faydaları Nelerdir?

Şalgam Suyunun Sağlığa Faydaları

Turşu Suyunun Faydaları Nelerdir?

Ayran İçmenin Vücuda Faydaları Nelerdir?

Açken Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapılmalıdır?


Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder