Kemik Suyunun Faydaları Nelerdir?

Kemik suyu, bol miktarda vitamin ve mineral içerdiği için çok fazla tüketilmekte ve insan sağlığı için sürekli gündem olmaktadır. Daha çok soğuk havalarda tüketilmesi gereken bir yiyecektir. Zengin besin değeriyle vücudun hastalıklara karşı savunma kalkanı olan bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli faydalar sağlar. Kemik iliği çorbası, özellikle kemik ve eklem sağlığında sorun yaşayan kimseler ve gelişim çağındaki çocuklar tarafından tüketilmelidir.

 

Kemik suyu, bol ilikli kemiklerin uzun süre suda pişirilmesi ile ortaya çıkar. Kemikler kaynadıkça vitamin ve mineral deposu iliklerdeki bileşenler suya geçmeye başlar. Kemik suyu, çorba ve yemeklerle tüketilebildiği gibi tek başına da tüketilebilir. Ev ortamının dışında marketlerde de hazır şekilde bulunan bu bileşene ulaşmak oldukça kolaydır.

 

Kemik suyu, bağırsak hareketlerini düzenleme, kemik sağlığını koruma ve daha çok ileriki yaşlarda görülen kemik erimesini önleme, ödemi giderme, eklem rahatsızlıklarını azaltma başta olmak üzere vücutta çok önemli faydalar sağlar. Faydaları göz önüne alındığında kemik suyu, mutfaklardan eksik edilmemesi gereken en önemli gıda maddelerinin başında gelir. Şimdi, vücutta düzenleyici bir görev üstlenen kemik suyunun vücuda faydaları nelerdir? Kemik suyu neye iyi gelir? sorularının cevaplarına birlikte bakalım.

 

Kemik Suyunun Faydaları

 

Kemik Sağlığını Korur

 

Kemik suyu, tam bir kalsiyum deposudur. Kalsiyum, kemik sağlığı denince akla gelen ilk mineraldir. Kemiklerin kütle oranını arttırarak güçlenmesini sağlar. Kemik suyu, insan vücudunda en fazla bulunan mineral olan kalsiyum minerali sayesinde zamanla kemik kalitesinin ve yoğunluğunun azalmasına bağlı olarak kırık oluşumlarına neden olan bir hastalık olan ve görülme sıklığı yaş ile doğru orantılı olarak artan osteoporozu (kemik erimesi) önlemede önemli faydalar sağlar.

 

Kemik suyu, bileşenindeki kolajen, kondroitin ve glukozamin zayıflayan kıkırdak dokusunu önemli oranda güçlendirerek kemik sağlığına destek olur. Kemik suyu, kalsiyumla birlikte kemik yapısını oluşturmak ve kuvvetini korumak için gerekli olan bir mineral olan fosfor açısından da oldukça zengin bileşenler sunar. Fosfor, kemik kırılmalarını ve osteoporozu önleyen mineral yoğunluğun oluşmasına yardım eder, kemik ağrılarını önler. Kemik suyu bu anlamda yaşlıların mutlaka tüketmesi gereken besinler içerisinde yer alır.

 

Kas Yapısını Güçlendirir

 

Kemik suyu, içerisindeki bileşenler sayesinde iskeletle beraber canlıya destek olan ve iskeletin hareketini sağlayan omurgalılarda eklemlerle birbirine bağlanmış olan iskeleti, kasılıp gevşeme ile hareket etmesini sağlayan kas kütlesini güçlendirmede çok önemli faydalar sağlar. Yapılan birçok bilimsel çalışmada uzun süre kolajen takviyesi alan sporcuların eklem sağlığının önemli ölçüde iyileştiğini göstermiştir. Bu özellikleri sayesinde sporcuların ve kas geliştiren kişilerin mutlaka tüketmeleri gereken besinler arasında yer alır. Bu durum, aynı zamanda her yaş grubunda daha sağlıklı bir vücuda sahip olmaya sebep olur.

 

Cilt Dokusunu Koruyarak Cildi Gençleştirir

 

Kemik suyu, içerdiği prolin glutamin gibi kolajenin yapısını oluşturan amino asitler sayesinde cilt dokusunu korumada, cilt dokusunun onarım ve yenilenmesinde önemli faydalar sağlar. Cilt yaşlanmasını geciktirerek ciltteki leke oluşumunu önler. Cilt derisi altında bulunan dermis tabakada görülen deformasyonu önlemeye yardımcı olur. En doğal ve sağlıklı kolajen deposu olarak bilinen kemik suyu bu özelliği sayesinde cilt dokusunun sıkılaşmasında etkili olur. Kemik suyu, göz, alın ve çene çevresinde oluşan kırışıklıkları azaltmada yardımcı olduğu için kişinin genç görünmesini sağlar.

 

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

 

Adeta bir mineral ve vitamin deposu olan kemik suyu, patojenleri ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden, vücudu yabancı ve zararlı maddelerden koruyan kısacası vücudu hastalıklara karşı koruyan bir savunma kalkanı olan bağışıklık sistemini güçlendirir. Enfeksiyonlardan kaynaklanan hastalıklara karşı savaşmada vücudu güçlendirir. Grip, bronşit, soğuk algınlığı nezle gibi kış hastalıklarına yakalanmaya karşı vücutta önemli bir direnç oluşturur.

 

Sindirim Sisteminin Düzenlenmesinde Yardımcı Olur


Kemik suyu, içerisindeki bileşenler sayesinde önemli sindirim sistemi rahatsızlıkları arasında yer alan hazımsızlık, şişkinlik ve kabızlık gibi sağlık sorunlarını önlemede önemli faydalar sağlar. İkinci beyin olarak da adlandırılan bağırsak hareketlerini düzenleyerek bağırsak sağlığını korumada ve iyileşmesinde yardımcı olur. Besinlerin sindirilmesine olumlu etki eder. Kemik suyu, ağza kadar gelen acı tat ve yiyecek hissi ile kendini gösteren önemli bir mide rahatsızlığı olan reflüyü yatıştırır.

 

Beyin Sağlığını Korumada Yardımcı Olur

 

Kemik suyu, içerdiği mineraller sayesinde beyin sağlığını korumada önemli faydalar sağlar. Kemik suyunda yer alan güçlü bir antioksidan olan glisin amino asiti uzun ve kısa süreli hafıza oluşumunda beyin fonksiyonlarına yardımcı olur. Beyin hastalıklarının önüne geçmede ve hormonların işlevlerinin düzenlemesinde katkı sunar. Kemik suyu, beyin sağlığı için oldukça önemli olan insanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren eksikliğinde depresif, yorgun, sıkılgan bir ruh halinin görülmesine neden olan serotonin üretimini destekler. Yorgunluk ve uykusuzluğu gidermede yardımcı olup beynin rahatlamasını sağlar.

 

Yaraların İyileşme Sürecini Hızlandırır

 

Kemik suyu, zengin mineral ve vitaminler içerir. Bileşenindeki bu özellikler sayesinde bir travma sonucu deri ya da mukozanın bütünlüğünün bozulması durumu olan yaraların iyileşmesine destek sağlar. Özellikle ciddi ameliyatlar ve önemli trafik kazalarından sonra oluşan yaraların iyileşme sürecini hızlandırır. Kemik suyu, iltihap dağıtıcı özelliği sayesinde yaraların iyileşme hızını kısaltarak kişinin çabuk toparlanmasına fayda sağlar.

Ayrıca bakınız

Kelle Paça Çorbasının Faydaları Nelerdir?

Kemik Suyunun Faydaları Nelerdir?

Kırmızı Etin Faydaları Nelerdir?

Şalgam Suyunun Sağlığa Faydaları

Turşu Suyunun Faydaları Nelerdir?

Ayran İçmenin Vücuda Faydaları Nelerdir?

Açken Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder