Karaciğere Zararlı Olan Yiyecekler Nelerdir?

Karaciğer, yiyecekleri vücudun kullanabileceği besin maddelerine çevirir. Enzim ve proteinleri üreten; demir, yağ, şeker, vitamin ve enerji kaynaklarını depolayan, vücut için zararlı olabilecek alkol ve ilaç gibi toksin maddeleri temizleyen bir organdır.

 

Lif oranı yüksek olduğu için düzenli olarak sebze ve meyve tüketmek, beslenme programında antioksidan içeriği zengin olan besinlere yer vermek, fiziksel aktiviteleri artırarak hareketli bir yaşam tarzı benimsemek, üç beyaz olarak adlandırılan tuz, şeker ve unlu mamulleri azaltmak, yağlı yiyecek ve kızartmalarla alkol tüketimini en aza indirmek karaciğerin sağlığı üzerinde önemli faydalar sağlar.

 

İnsan sağlığı için önemli görevleri olan karaciğerin hasar görmesi çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Hepatit, karaciğer yağlanması, karaciğer kanseri, siroz karaciğer kaynaklı en önemli hastalıklar arasında yer alır. Şimdi, insan sağlığına bu kadar fayda sağlayan karaciğere zararlı olan yiyecekler nelerdir? sorusuna cevap vermeye çalışalım.

 

Karaciğere Zararlı Olan Yiyecekler

 

Cips

 

İnce ve yuvarlak, serçe parmağı gibi küçük küçük kesilerek kızartılmış patates yiyeceği olan cips, yağda işlem gören ısıl işlemden geçirilen bir besin olduğu için karaciğer sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bileşenindeki trans yağlardan dolayı tam bir yağ deposudur. Cipslerin içerdiği katkı maddeleri karaciğer sağlığı için olumsuz sonuçlara yol açar. Özellikle de son yıllarda oldukça yaygınlaşan ve önemli bir sağlık sorunu olan karaciğer yağlanmasına neden olur. Cips ve türevleri, abur-cubur yiyecekler, sadece karaciğer değil farklı sağlık sorunlarına da neden olabildikleri için uzak durulması gereken besinler arasında yer alır.

 

Şeker

 

Karaciğer, yiyecekleri vücudun kullanabileceği besin maddelerine çevirir. Bu işlevlerden biri de şekeri yağa dönüştürmektir. Fazla şeker tüketimi, karaciğer yağlanmasındaki riski arttırır. Karaciğerdeki fazla trigliserid (bitkisel ve hayvansal yağların ana bileşeni) birikimi, yağlı bir karaciğere sahip olmaya neden olabilir. Meyve, tahıl ve kök sebzelerde bulunan basit bir şeker olan fruktoz tüketimi trigliseridlerin yükselmesine yol açar. Bu da karaciğer hücrelerinde çok fazla yağ depolanması ve birikmesi durumu olan karaciğer yağlanmasını tetikler. Şekerin yol açtığı önemli kilo artışı da yine karaciğer üzerinde olumsuz sonuçlar doğurur.

 

Patates Kızartması

 

Dilimlenmiş patatesin kızgın yağda kızartılmasıyla yapılan bir yiyecek olan patates kızartması da karaciğere zararlı olan yiyecekler arasında yer alır. Patates, bol nişasta içeren bir sebze olduğundan yüksek kalori içerir. Bu özellikleriyle bir de yağda kızartıldığı zaman vücudu yağ deposuna çevirir. 


Kızartılmış patates, vücudun sindiriminde oldukça zorlandığı işlenmiş karbonhidrat içerir. Patatesteki karbonhidrat oranı son derece yüksektir. Kan şekerinin çok hızlı bir şekilde yükselmesine neden olur. Bu da karaciğer sağlığı için çok olumsuz bir durum anlamına gelir. Karaciğer ile ilgili sağlık sorunu olan kişilerin patates kızartmalarından özellikle kaçınmaları gerekir.

 

Unlu Mamuller

 

Unlu mamuller, tüketime hazır ya da ön işlem uygulanmış ve sonradan ek bazı işlemlerle tüketilebilecek duruma gelebilen mamullerdir. Unlu mamulleri daha cazip hale getirmek amacıyla bu mamullere tat ve renk veren bunların asitliğini değiştiren birçok katkı maddesi eklenir. Unlu mamuller, ciddi kilo artışına neden olur. Bu da vücudun yağ ve şeker oranını olumsuz etkiler. Unlu mamuller, bu özellikleri nedeniyle karaciğere zararlı yiyecekler arasında yer alır.

 

Tuzlu Yiyecekler

 

Bir asit ve bazın reaksiyonuyla oluşan tuz, belli bir miktara kadar vücut sağlığı için gereklidir. Fazla tuz kullanımı, vücudun genel sağlığı için de karaciğerin sağlığı için de olumsuz sonuçlara yol açar. Karaciğerin sağlığı için özellikle işlenmiş bol tuzlu yiyeceklerden uzak durulması gerekir.

Ayrıca bakınız

Saç Yağlanmasının Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Yeşil Sabunun Faydaları Nelerdir?

Karaciğere Zararlı Olan Yiyecekler Nelerdir?

Şeker Hastaları İçin En İyi ve En Kötü İçecekler

Şeker Oranı Düşük Olan Meyve ve Sebzeler

Göz Sağlığı İçin Faydalı Besinler Nelerdir?

Kilo Vermeyi Zorlaştıran Nedenler

Doğal Yoldan Nasıl Zayıflayabilirim? 

Sağlıklı Beslenmek İçin Ne Yapmalıyız?

Egzersizin Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyız?

Kışın Nasıl Kilo Verilir?

Temiz Havanın Faydaları

Fazla Şeker Tüketiminin Zararları Nelerdir?

Fazla Tuz Tüketiminin Zararları

Halsizlik Nedenleri Nelerdir?

Aç Kalmanın Vücuda Verdiği Zararlar Nelerdir?

Hızlı Yemek Yemenin Zararları Nelerdir?

İyot Eksikliği Nedir?


Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder