İncirin Faydaları Nelerdir?

İncir, dut ailesi bitkileri içerisinde yer alan ficus ağacında büyüyen bir bitkidir. İncir ağacı, 10 metreye kadar yüksekliğe kadar büyüyebilen, 100 yıla kadar yaşayabilen özelliklere sahiptir. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de oldukça sevilen ve tüketimi yaygın bir besindir.

 

İncir, dünyada en fazla Türkiye'de üretilmektedir. Ülkemizde üretiminin en yaygın olduğu bölge Ege Bölgesi olup Aydın en fazla incir yetiştirilen il olarak ön plana çıkar.

 

Hem tadı hem de insan vücuduna sağladığı önemli faydalar ile ön plana çıkan incir, antioksidan, vitamin, mineral, sodyum, potasyum ve magnezyum bakımından zengin bileşenler içerir. İncir, serotonin üretilmesinden sorumlu olan B6 vitaminini içerdiği için insanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissinin oluşmasını sağlar. İyi bir lif kaynağı olan C vitamini zengini incirin insan vücuduna sağladığı faydalara birlikte bakalım.

 

İncirin Faydaları

 

Düşük Kolesterol İçerir


İncirin bileşeninde kolesterol seviyesini düşüren bir lif yer alır. Pektin ismindeki bu lif ile alınan besinlerin sindirim kanalı boyunca ilerlemesini, sindirim salgıları ile büyük moleküllerin daha küçük yapı taşlarına parçalanmasını sağlayan sindirim sistemindeki fazla kolesterolü temizleyip bağırsaklara atar. Omega-6 yağ asitleri bakımından zengin bileşenlere sahip olduğu için de kolesterolün düşmesinde etkili olur.

 

Kemikleri Güçlendirir, Kemik Erimesinin Önüne Geçer


Kuru ve yaş incir, kemik sağlığı denince akla gelen ilk mineral olan kalsiyum açısından zengin bileşenler içerir. İncir, bileşenindeki bu yüksek kalsiyum içeriği nedeniyle kemikleri güçlendirir. Bol miktarda kalsiyum ve K vitamini içermesi kemik dokularını güçlendirirken kemiklerin kırılganlıklarını azaltır.

 

Kemik oluşmasına destek olan incir, kemikleri önemli hasarlara karşı onaran fosfor bakımdan da oldukça zengindir. İncirin düzenli tüketimi sayesinde yaşa bağlı olarak gelişen kemik erimesinin önüne geçmek de mümkündür. İncir, kemik yoğunluğunu arttırır ve yaşlandıkça başlayan kemik parçalanmalarını azaltır.

 

Kilo Kontrolü Sağlar, Obeziteyi Önlemede Yardımcı Olur


Lif, günlük diyetin önemli bir parçasını oluşturur. İncir, zengin lifler içerdiğinden kilo kontrolü sağlar ve obeziteyi önlemede yardımcı olur. İncir, diyet lifi bakımından zengin olduğu için vücudun tatlı tüketimini baskılar. Vitamin bakımından zengin meyveler arasında yer alan incir, hemen hemen hiç yağ içermez. Vitamin ve mineral açısından da oldukça zengin bileşenler içerir. İncirdeki liflerin sindirim sistemine sağladığı faydalar sayesinde incir tüketimi zayıflamada ve kilo kontrolünde önemli faydalar sağlar.

 

Kan Basıncını Düzenler


İncir, A, B vitaminleri, manganez ve potasyum bakımından oldukça zengindir. Yüksek potasyum ve düşük sodyum içeriği sayesinde hipertansiyonu dengelemede önemli faydalar sağlar. Potasyum, kan basıncını dengelemede önemli rol oynadığı için günlük incir tüketimi kan basıncını ayarlar ve yüksek tansiyonun neden olduğu birçok hastalığa karşı önleyici bir görev üstlenir. Özellikle düzenli sebze ve meyve tüketmeyenler de potasyum eksikliğine karşın incir tüketimi tavsiye edilir.


Sindirimi Kolaylaştırır


İncir; potasyum, fosfor ve demir bakımından zengin bileşenler içerir. İncir, çok az asit içerdiği için sindirime oldukça yardımcı olur. Sindirimin önemli bir bileşeni olan bağırsaklara önemli miktarda sağlıklı lif sağlar. İncirde ayrıca beta-karoten, benzaldehit, flavonoidler ve fisin isminde bir sindirim enzimi bulunur. Böylece incir, alınan besinlerin sindirim kanalı boyunca ilerlemesine, sindirim salgıları ile büyük moleküllerin daha küçük yapı taşlarına parçalanmasına yardımcı olur.

 

Vücudun Tok Kalmasını Sağlar


Kuru incirin içerdiği yüksek lif miktarı, vücudu tok tutmasını sağlar. Bu lif sayesinde iştah baskılanır, açlık nedeniyle yemek yeme arzusu azalır ve vücut uzun süre açlık hissetmez. Kuru incirdeki bu lif çok az yağ içerdiğinden çok kolay bir şekilde kilo kontrolü de sağlar.

 

Kabızlığı Gidermede Yardımcı Olur


İncir, yüksek miktarda lif içerdiğinden bağırsak hareketlerinin zor veya normalden daha az gerçekleştiği durum anlamına gelen ve konstipasyon olarak da adlandırılan kabızlığa önemli faydalar sağlar. Meyve ve sebzelere göre yüksek lif içeriğine sahip olan incir, kabızlığın giderilmesinde, bağırsaklardaki toksik maddelerin atılmasında oldukça etkilidir. İncir, bileşenindeki yüksek orandaki lif ile bağırsakları temizler, kabızlığı gidermede önemli faydalar sağlar.

 

Kalp ve Damar Sağlığını Korur


İncirdeki yüksek potasyum seviyesi kan basıncını dengede tutar. Bu da yüksek tansiyonu dengeleme anlamına gelir. İncirin kan basıncını düzenlemedeki etkisi dolaylı olarak da kalp sağlığını koruma anlamına gelir. Kuru incirdeki, omega-3 ve 6 yağ asitleri içeriği koroner kalp hastalığı riskini önemli oranda azaltır. İncir, ayrıca kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere, pek çok rahatsızlığın meydana gelişinde etkisi olan kandaki trigliserit seviyesini azaltıp kalp sağlığını iyileştirmeye katkıda bulunur.

 

Hücrelerin Yenilenmesini Sağlar


İncir, yüksek oranda protein, vitamin ve mineral içerdiği için vücuttaki tüm hücrelerin kendilerini yenilemelerini ve sürekli güçlenerek yaşamını devam etmelerini sağlar. Vücudun yenilenme ve tamir sürecini hızlandırıp yaşlanmayı geciktirir.

 

Diş Sağlığını Korur


İncir, içerdiği yüksek fosfor ve kalsiyum sayesinde dişlerin korunması ve güçlenmesinde önemli faydalar sağlar. Dişin sert tabakasını güçlendirir. Dişleri asitlere karşı koruyup diş eti iltihabını gidermede yardımcı olur.

 

Kanseri Önlemede Yardımcı Olur


İncir, yüksek oranda protein, vitamin ve mineral bileşeni sayesinde vücuttaki tüm hücrelerin kendilerini yenilemelerini sağladığı için meme ve kolon kanseri başta olmak üzere kanseri önlemede önemli faydalar sağlar. İncirin bileşenindeki benzaldehit maddesi ve güçlü antioksidanlar, kanserli hücrelerin büyümesini engeller. Kuru incir, menopoz sonrası meme kanserini önlemede yardımcı olan elementler içerir. İncirdeki zengin lifler, vücuttaki atıkların hızlı bir şekilde atılmasına yardımcı olur. Böylece kolon kanserinin ortaya çıkmasında önleyici bir görev üstlenir.

 

Cilt Hastalıklarını Tedavi Etmede Yardımcı Olur


İncirin zengin antioksidan içeriği cilt bakımı ve sağlığı için önemli faydalar sağlar. İncir, cildi besler, temizler ve akne sorunlarını gidermede yardımcı olur. Cildin yaşlanmasının önüne geçer. İncirin bileşenindeki zengin antioksidanlar cildi yaşlandıran, hücreleri zayıflatan ve öldüren serbest radikalleri önler.

 

Düzenli olarak incir tüketimi, cilt hücrelerinin hasar görmesini önler ve cilt yaşlanmasını yavaşlatıp cildin genç ve parlak görünmesini sağlar. İncir, ayrıca kronik, iltihaplı bir deri hastalığı olan egzama ve cilt hücrelerinin normalden birkaç kat daha hızlı çoğalmasına neden olan bir cilt bozukluğu olan sedef hastalığına da önemli faydalar sağlar.

 

İnsülin Salınımını Dengeler


Potasyum ve magnezyum deposu olarak da bilinen incirin insan sağlığına en önemli faydalarından birisi de pankreasta yer alan beta hücreler tarafından üretilen ve kandaki glikoz seviyelerini düzenleyen bir hormon olan insülin salınımını dengelemesidir. Glikoza bir tepki olarak salgılanan insülin miktarı, kandaki glikoz seviyesi yükseldiği zaman insülin salınımı doğru orantılı bir şekilde artar. İnciri düzenli ve ölçülü bir şekilde tüketmek insülin salınımına önemli faydalar sağlayabilir.

 

Vücudu Temizler


İncir, insan vücudu için adeta doğal bir antibiyotik işlevi görür. Düzenli olarak incir tüketmek, kanın ve bağırsakların zararlı maddelerden arınmasına, vücudun temizlenmesine yardımcı olur. İncirin zengin antioksidan özelliği dolaşım ve sindirim sistemlerini de temizleyerek fonksiyonlarını destekler. Yetişkin kişilerde oluşabilecek göz ve solunum yolu rahatsızlıklarına karşı önemli bir direnç oluşturur.

 

Demir Eksikliğini Gidermede Yardımcı Olur


İncir, önemli oranda demir içerdiği için vücutta organ ve dokulara yeterli düzeyde oksijen taşımak için gerekli miktarda sağlıklı kırmızı kan hücresi bulunmadığı zaman ortaya çıkan bir durum olan anemi yani kansızlığı gidermede önemli faydalar sağlar. Özellikle kurutulmuş incir, bu anlamda ön plana çıkar.

 

Saçı Besler, Güçlendirir


İncir; saçların büyümesini destekleyen magnezyum, C ve E vitamini bakımından oldukça zengin bileşenler içerir. Böylece saç büyümesini hızlandırmak için vücuttaki kan dolaşımını harekete geçirir. Bu da saç ve saç köklerini besler ve saça doğal bir görünüm kazandırır, saçları güçlendirir. İncir aynı zamanda iyi bir cilt dostu olduğu için de kafa derisinin sağlığını destekler, saçların daha gür çıkmasına ve saçın doğal sağlığının korunmasında yardımcı olur.

 

Mide Rahatsızlıklarını Gidermede Yardımcı Olur


İncir, yüksek orandaki lif içeriği sayesinde ülser, reflü, gastrit gibi mide rahatsızlıklarını gidermede önemli faydalar sağlar. İncirin bileşenindeki lifler, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını ve toksinlerin vücuttan dışarıya kolayca atılımını sağlar. İncirin bileşeninde yer alan zengin lifler mide kaslarının güçlenmesini desteklerken, sindirim sıvıları ve mide asidi gibi tahriş edici vücut sıvıları tarafından tahrip edilmesi ve doku kaybı meydana gelmesi olarak tanımlanan ülsere karşı koruyucu etkiler oluşturur.

 

Vücudu Zararlı Bakterilerden Korur


İncir, çeşitli hastalıklara neden olan zararlı bakterilere karşı vücudu korur. İncirin içerdiği zengin lifler sayesinde sindirim kolaylaşır. Sindirimin kolaylaşması bakteri oluşumunu engeller. Düzenli incir tüketmek vücudu korumada önemli faydalar sağlar.

 

Doğal Bir Müshildir


İncir, önemli miktarda diyet lifi içerdiği için doğal bir müshil olarak bilinir. Bu özelliği ile bağırsak hareketlerinin zor veya normalden daha az gerçekleştiği durum anlamına gelen kabızlığa da önemli faydalar sağlar.

 

Basuru Önlemede Yardımcı Olur


İncir, içeriğindeki bileşenler sayesinde yetişkinlerin neredeyse dörtte birinde zaman zaman ortaya çıkan çoğu zaman kaşıntı, rahatsızlık hissi ve kanama gibi belirtilerle kendini gösteren oldukça yaygın bir rahatsızlık olan basuru önlemede yardımcı olur. Kurutulan incir yaprakları ile hazırlanan dekoksiyon hemoroid (basur) ile çıbanlara karşı önemli bir etki gösterir. Çıbanın olgunlaşıp büyümesini önler.

Ayrıca bakınız

İncirin Faydaları Nelerdir?

Elmanın Faydaları Nelerdir?

Ayvanın Faydaları Nelerdir?

Narın Faydaları Nelerdir?

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Kayısının Faydaları Nelerdir?

Limonun Faydaları Nelerdir?

Kuru Soğanın Faydaları Nelerdir?

Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Ay Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Balın Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Sütün Faydaları Nelerdir?

Pekmezin Faydaları Nelerdir?

Zeytinin Faydaları

 

Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder