Göz Sağlığı İçin Faydalı Besinler Nelerdir?

Beynin bir uzantısı olan göz, dış dünyayı algılamamızda önemli rol oynar. Göz, görmeyi sağlayan küremsi bir organ olup ışığı geçirmeye ve kırmaya elverişli üç tabakanın birleşmesinden oluşur. Göz sağlığını korumak için beslenme alışkanlıkları oldukça önemlidir.

 

Göz sağlığı için hayati önem arz eden bazı besinler hem göz sağlığını korumada hem de daha iyi görmede önemli faydalar sağlar. Bu besinler, loş ışıkta veya gece net bir şekilde görememe durumu olan gece körlüğü, keskin görmeden sorumlu retina tabakasının orta tarafında bulunan sarı nokta, görmeyi sağlayan göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşmasına bağlı olarak görmenin azalması sonucu ortaya çıkan bir hastalık olan kataraktı önlemede önemli faydalar sağlar.

 

Teknolojinin baş döndürücü bir hızla geliştiği günümüzde telefon, bilgisayar, tablet gibi cihazlar göz sağlığı üzerinde olumsuz etkiler bırakır. Şimdi, en önemli organlarımız arasında yer alan göz için faydalı olan, gözleri koruyan ve görmeyi keskinleştiren besinlere birlikte bakalım.

 

Gözler İçin Faydalı Besinler Nelerdir?

 

Havuç, bol miktarda A vitamini içerip vücudumuz için yararlı vitaminler arasında zikredilen A vitaminin en önemli öncül maddesi kabul edilen beta karoten bakımından oldukça zengindir. A vitamini eksikliği hem körlüğü tetiklemekte hem de katarakt oluşumunu olumsuz etkilemektedir. A vitamini, gözün gece görüşünü kuvvetlendirir. Havuç, serbest radikallerin yol açtığı göz hasarını önlemeye yardımcı olabilecek antioksidanlar olan zengin bir beta karoten ve lutein kaynağıdır.

 

İnsan sağlığı için gerekli olmasına rağmen insan vücudunda üretilemeyen besin yoluyla alınması gereken omega-3 yağları, göz sağlığı için önemli faydalar sağlar. Balıkta bulunan omega-3 yağlarının göz sağlığına pek çok faydası vardır. Özellikle somon gibi bazı balık türlerinde yer alan omega-3 yağları gözlerde görmenin keskinleşmesine yardımcı olur. Görme için önemli bir tehdit olan keskin görmeden sorumlu retina tabakasının orta tarafında bulunan sarı nokta hastalığını önlemede ve göz kuruluğu riskini azaltmada yardımcı olur.

 

C vitamini içeren birçok besin göz sağlığını korumada önemli faydalar sağlar. C vitamini bakımından zengin bileşenler içeren turunçgiller, çilek, brokoli, karnabahar, lahana, yeşil biber, kivi, kırmızı biber, soğan, kavun, narenciye, maydanoz bu açıdan ön plana çıkar.

 

Keten tohumu, ay çekirdeği, yumurta, avokado, badem, fıstık gibi E vitamini bakımından oldukça zengin olan besinler de göz sağlığını korumada yardımcı olur. E vitamini, vücutta çeşitli nedenlerle oluşan zararlı oksijen ürünlerini yok eder. Göz için çok önemli bir vitamin olan E vitamini, gözün keskin görmeden sorumlu bölümü olan retinayı korumada önemli faydalar sağlar.

 

Selenyum, çinko, lutein içeren gıdalar da sağlıklı gözler için önemli destekler sunar. Kabak çekirdeği, deniz ürünleri, leblebi, istiridye, mayalı gıdalar, fıstık çinko bakımından zengin bileşenler içerir. Çinko, göz sağlığı için çok önemli bir vitamin olan A vitaminini içine alarak gözlerin güçlenmesinde yardımcı olur. Ispanak, bezelye, marul, brokoli, pazı, şalgam lutein ve zeaksantin açısından zengin bileşenler içerir.

 

Karalahana, ıspanak, yumurta sarısı, antioksidan bakımından zengin içeriklere sahipler. Antioksidanlar bakımından zengin olan bu besinler göz sağlığını olumsuz etkileyen damar ve sinir rahatsızlıklarından ve zararlı ışınlardan gözleri korumada önemli faydalar sağlar.

 

Süt, yumurta, koyun ve sığır eti, balık, buğday, kepek, taze sebze ve meyveler de göz siniri hasarını önlemede önemli faydalar sağlayan B1 vitamini bakımından oldukça zengin bileşenler içerir.

 

Ton balığı, yumurta, tahıllı gıdalar ve mantar, D vitamini bakımından zengin içeriğe sahip besinlerdir. D vitamini, göz içi basıncının yükselmesi sonucu oluşan göz siniri harabiyeti olan ve erken teşhis konulup tedavi edilmediği durumda kalıcı görme kaybına yol açan bir göz hastalığı olan göz tansiyonu; göze gelen ışınların retinanın üzerinde değil de önünde odaklanması nedeniyle gözün uzağı net görememesi durumu olan miyop göz hastalığına koruyucu bir etki oluşturur.

 

Magnezyum bakımından zengin içeriklere sahip besinler de göz sağlığını korumada önemli faydalar sağlar. Besinlerin yanı sıra beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzı da göz sağlığı üzerinde etkili olur.


Ayrıca bakınız

Saç Yağlanmasının Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Yeşil Sabunun Faydaları Nelerdir?

Karaciğere Zararlı Olan Yiyecekler Nelerdir?

Şeker Hastaları İçin En İyi ve En Kötü İçecekler

Şeker Oranı Düşük Olan Meyve ve Sebzeler

Göz Sağlığı İçin Faydalı Besinler Nelerdir?

Kilo Vermeyi Zorlaştıran Nedenler

Doğal Yoldan Nasıl Zayıflayabilirim? 

Sağlıklı Beslenmek İçin Ne Yapmalıyız?

Egzersizin Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyız?

Kışın Nasıl Kilo Verilir?

Temiz Havanın Faydaları

Fazla Şeker Tüketiminin Zararları Nelerdir?

Fazla Tuz Tüketiminin Zararları

Halsizlik Nedenleri Nelerdir?

Aç Kalmanın Vücuda Verdiği Zararlar Nelerdir?

Hızlı Yemek Yemenin Zararları Nelerdir?

İyot Eksikliği Nedir?


Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder