Göçmen Kuşlar Neden Göç Eder?

Kuşlar, omurgalı hayvan türleri içerisinde yer alan ve uçma özelliği olan tek omurgalı hayvan türüdür. Göçmen kuşlar, her mevsimi farklı coğrafyalarda geçiren bir gruptur. Genel olarak leylek, pelikan, kırlangıç, doğan, gökgüvercini, yaban kazları, yaban ördeği, atmaca ve kartal gibi yırtıcı kuşlar bu göçlerde ön plan çıkan kuş türleridir.


Yılda ortalama elli milyar kuşun göç ettiği bilinir. Bunların 1/10'u Avrupa ile Afrika arasında bir döngü şeklinde göç eder. Bu, kuşların hayatlarını devam ettirmeleri için zorunlu bir durumdur.

Yapılan birçok çalışma kuşların göç etme nedeni hakkında önemli bilgiler içerse de çalışmaların birçok gizemi barındırdığı da bir gerçektir. Çalışmalarda mevsimsel şartlar, günlerin uzunluğu-kısalığı ile yiyecek bulup beslenme zorunluluğu ön plana çıkan en önemli göç etme nedenleri arasında yer alır.


Kuşlar, sıcaklık ortalamalarının bir seviyenin altına düşmesiyle daha iyi yaşam koşulları ve yiyecek kaynakları için bulundukları yerden daha sıcak iklime sahip yerlere göç etmeye başlar. Kışın yiyecek bulmada yaşanılan sorunlar, soğuk hava koşulları ve günlerin oldukça kısa oluşu kuşların toplu göçünü beraberinde getirir.


Göçmen kuşlar, yüzlerce veya binlerce mil uçmak için ve her yıl bir döngü şeklinde yaptıkları bu toplu göç nedeniyle çok önceden önemli hazırlıklar yapar. Oldukça uzun süren bu göç yolculuğu için sarf edecekleri enerji için önemli miktarda yağ depolar. Göç, kuşların yön bulma, beslenme özelliklerini ön plana çıkarır.


Sonbaharda havaların soğumasıyla birlikte güney yarımküreye göç eden kuşlar ilkbaharla birlikte kuzey yarımkürede havaların ısınması ve günlerin uzamasıyla tekrar kuzeye göç edip sonbaharda terk ettikleri bölgeye döner. Böylece hem soğuk havanın yol açtığı olumsuz durumlardan kurtulma imkânı bulur hem de yaşamsal fonksiyonlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan besinlere ulaşırlar. Göçmen kuşlar, ayrıca kuzey yarımkürede günlerin uzamasıyla birlikte yiyecek bulmak için daha uzun bir zaman dilimine kavuşmuş olur.

Ayrıca bakınız

Göçmen Kuşlar Neden Göç Eder?

Balık Türleri

Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder