George Soros Kimdir?

Amerikalı finans spekülatörü ve liberal girişimci George Soros, 1930'da Musevi bir ailenin çocuğu olarak Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de dünyaya geldi. Çocukluk ve gençlik döneminde Nazi istilası yüzünden çok büyük zorluklar yaşadı. Bu zorluklar nedeniyle 1947'de İngiltere'ye göç etmek zorunda kaldı.


George Soros, İngiltere'de Oxford Üniversitesi'nde ekonomi alanında öğrenim gördü. Kendini bu alanda yetiştirdi. Oxford Üniversitesi'nin School Of Ekonomist Fakültesi'nde yükseköğrenimine devam etti. Fakültede makro ekonomiyi öğrendi. Öğrenim gördüğü esnada çalışmak zorunda kaldı. Geçirdiği rahatsızlık sonrası devletin şefkat eliyle tanıştı. Bu durum onda derin izler bıraktı.


Soros, İngiltere'de bulunan Londra Ekonomi Okulu'nda öğrenim gördüğü esnada hocası Karl Popper'in açık toplum felsefesinden oldukça fazla etkilendiğini ve bunun da hayatında düşünebilirlik, yanılabilirlik ve açık toplum gibi değerler sistematiğinin ortaya çıkmasında önemli katkılar oluşturduğunu söyler. Bu değer sistematiği ile finans çevrelerinde çok başarılı olduğunu dile getirir.


George Soros, İngiltere'den Amerika'ya 1956'da göç etti. Paha kazanmış hisse senedi, tahvil, döviz gibi değerli kâğıtları satarak daha kârlı gördüğü ya da yüksek verim getirme olasılığı bulunan başka değerli kâğıtlar satın alma işi olan arbitraj işlemleri ile uğraştı. Böylece finans çevrelerinde çok kısa bir süre içerisinde tanınmaya başlandı.


Soros, Sermaye Piyasası Kurulu'nca yetkilendirilmiş kurumların yatırımcılardan topladığı birikimlerle riski dağıtmak amacıyla içerisinde birden çok hisse senedi, döviz, devlet tahvili, değerli maden ya da faiz getirili değerli kâğıt olacak şekilde çeşitlendirerek oluşturduğu portföy olan yatırım fonunu kurdu. Bunun sayesinde büyük bir servete kavuştu.


George Soros, özellikle Ukrayna ve Doğu Avrupa ülkelerine yaptığı yüklü yardım ile ön plana çıktı. Soros, SSCB'nin dağılmasından sonra Ukrayna, Polonya, Beyaz Rusya, Romanya, Yugoslavya başta olmak üzere Doğu Avrupa ülkelerine yalnız başına tüm zamanların en yüklü finansal yardımını yaparak ismini her tarafta duyurdu. Soros'un yaptığı bu yardımlar Birleşmiş Milletler gibi büyük kuruluşların finansal yardımlarından daha fazladır. Böylece büyük ün sahibi oldu.


Soros, yaptığı bu büyük yardımlarla birçok ünlü kişi ve yazar tarafından ''hayırsever'' olarak anıldı. Bazı kişiler de bu yardımların altında gizli bir amaç olduğu tezini ortaya atarak bunlar, Soros'un amacının yardım ettiği ülkelerin sosyo-politik sistemini kontrol etmek olduğunu öne sürdü. Soros, tüm bu suçlamaları ve düşünceleri Rus propagandası olarak nitelendirir.


Oxford Üniversitesi ve Yale Üniversitesi'nden fahri doktora unvanı alan George Soros, Budapeşte'deki Orta Avrupa Üniversitesi'nin (Central European University) ve Rusya'nın başkenti Moskova'da faaliyet gösteren Uluslararası Bilim Vakfı'nın da (International Science Foundation) kurucusudur. Açık Toplum Enstitüsü'nün de kurucusu olan Soros, bu enstitünün bir şubesini de Türkiye'de açtı. Bebek'teki OSIAF (Açık Toplum Enstitüsü Yardım Vakfı), Açık Toplum Enstitüsü'nün Türkiye şubesi olarak faaliyet vermektedir.


Ünlü finans spekülatörü ve girişimci Soros, Quantum Fonu Grubu'nun baş yatırım danışmanı olan Soros Fund Management LLC'nin başkanıdır. Bu fon grubu, çok uzun bir süredir dünya finans çevrelerinin en iyi getirisi olan ve hareketli fonu olarak kabul edilmektedir.


Ayrıca bakınız

Bill Gates Kimdir?

Henry Ford Hayatı ve Sözleri

Thomas Edison Hayatı ve Buluşları

Albert Einstein Hayatı ve Buluşları

Galileo Hayatı ve Buluşları

Graham Bell Hayatı ve Buluşları

Johannes Gutenberg Hayatı ve Buluşları

Louis Pasteur Hayatı ve Buluşları

Leonardo da Vinci Hayatı ve Mona Lisa Eseri

Pisagor Kimdir?

Nelson Mandela Kimdir?

Aziz Sancar Kimdir?

George Soros Kimdir?

Tolstoy

Jean Jacgues Rousseau

Victor Hugo

Yunus Emre

Mevlana

Fuzuli

Cristiano Ronaldo Hayatı ve Futbol Kariyeri

Lionel Messi Hayatı ve Futbol Kariyeri

Pele Hayatı ve Futbol Kariyeri

Diego Armando Maradona Hayatı ve Futbol Kariyeri

 

Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder