Ay Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Tüketimi yaygın, önemli atıştırmalık bir yiyecek olan ay çekirdeği, insan sağlığı açısından oldukça önemli bileşenler içerir. Ay çekirdeği hem vitamin ve mineral bakımından hem de kokulu, uçucu ve aromatik bileşikler içeren esansiyel yağ bakımından oldukça önemli bir kaynaktır.

 

Ay çekirdeği; E, B1, B5 vitaminleri ile bakır, magnezyum, fosfor ve selenyum gibi mineraller bakımından oldukça zengindir. Ay çekirdeği, bileşenindeki vitamin, mineral ve lifler sayesinde kalp ve damar sağlığını korumada, saçların sağlıklı uzamasını desteklemede, fazla kilolardan kurtulmada vücuda önemli faydalar sağlar. Şimdi, yararları hacmi ile ters orantılı olan mucizevi bitki ay çekirdeğinin insan sağlığına olan faydalarına birlikte bakalım.

 

Ay Çekirdeğinin Faydaları

 

Kalp ve Damar Sağlığını Güçlendirmede Yardımcı Olur

 

Hücrelere oksijen ve besin taşınmasını sağlayan kalp damar sisteminin sağlıklı çalışması oldukça önemlidir. Ay çekirdeği, kalp-damar sağlığını koruyan güçlü antioksidan özelliğe sahip temel vitaminlerden biri olan E vitamini ve kırmızı kan hücresi oluşumunda sağlıklı hücre büyümesi ve fonksiyonu için önemli olan folik asit diğer ismiyle folat içerir. Ay çekirdeğindeki bu iki özellik kalp ve damar sağlığını korumada oldukça önemlidir. Ayrıca ay çekirdeğindeki betain ismindeki besin öğesi de kalp hastalıkları riskini artıran bir faktör olan homosistein seviyesini düşürmeye yardımcı olur.

 

İyi Kolesterol Olan HDL'yi Destekler

 

Ay çekirdeği, önemli miktarda kolesterole benzer fiziksel özelliklere sahip olan fitosterol içerir. Fitosteroller, fonksiyonel gıda bileşeni olarak değerlendirilen çok önemli bir biyoaktif bileşik grubudur. Kolesterole benzer emilimleri ile bu bileşikler vücut sıvılarında biyoaktif özelliklerini gösterir. Böylece kötü kolesterol miktarını düşürüp iyi kolesterol olan HDL'yi destekleyerek kalp krizi riskini azaltır. Özellikle kolesterolü dengeleyen yapısı sayesinde damar tıkanıklığını önlemede yardımcı olur.

 

Depresyona İyi Gelir

 

Ay çekirdeği; bileşenindeki magnezyum sayesinde kişinin sevgi ihtiyacını karşılamada yardımcı olup sürekli bir üzüntü ve ilgi kaybına neden olan bir duygu durum bozukluğu olan depresyonu önlemede veya gidermede önemli faydalar sağlar. Magnezyum, mutluluk hormonunun dengede kalması anlamında önemli bir elementtir. Vücutta yeterli miktarda yer aldığı zaman depresyon ve kaygı bozukluğunun yaşanma ihtimali azalır. Ruhsal anlamda pozitif bir etki oluşturur.

 

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

 

Ay çekirdeği tohumlarındaki sağlıklı yağ, protein ve önemli orandaki çözünür lif, vücutta tokluk hissini artırarak, ölçülü tüketildiği takdirde kilo vermeye yardımcı olabilir. İştahı baskıladığı için aşırı yemeyi önlemede önemli faydalar sağlar.  

 

Ciltteki Kırışıklıkları Giderip Cildi Gençleştirir

 

Ay çekirdeği, E vitamini açısından zengin bileşenler içerir. Önemli bir antioksidan olan E vitamini, kan dolaşımını artırarak cilt kırışıklıklarını azaltmada önemli faydalar sağlar. Antioksidanlar, ciltte yaşlanmayı hızlandıran, kırışıklık, sıkılık kaybı ve cilt lekeleri gibi yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olan serbest radikallerle bağ kurarak onların hücrelere zarar vermelerini önler.

 

Ay çekirdeği ayrıca sodyum, magnezyum, çinko, bakır ve fosfor açısından oldukça zengin bileşenler içerir. Böylece cilt kırışıklıklarını giderip cildin genç kalmasını sağlar.

 

Beyin Sağlığını Geliştirmede Yardımcı Olur

 

Ay çekirdeği, yetişkinlerde nitrojen dengesini sağlayan bebeklerde büyüme gibi önemli amaçlara hizmet eden triptofan amino asidini içerir. Triftofan, sürekli bir üzüntü ve ilgi kaybına neden oluşturan bir duygu durum bozukluğu olan depresyon üzerinde önemli olumlu etkiler oluşturur. İnsanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren serotonin üretimini etkili bir şekilde artırır. Ay çekirdeği, bu özellikleri sayesinde gerilimi azaltıp beynin rahatlamasına ve fonksiyonlarını geliştirmesine yardımcı olur.

 

Hücreleri Korur, Hücre Hasarlarını Gidermede Yardımcı Olur

Besleyici gıdalardan olan ay çekirdeği, bol miktarda mineral ve vitamin içermesinin yanında antioksidan özelliği sayesinde sorunlu hücrelerle savaşır. Ay çekirdeği, antioksidanlar bakımından zengin olduğu için hücreleri serbest radikallerin zararlarından korur. Bileşenindeki E vitamini sayesinde iç ve dış etkenler sonucu, hücre metabolizması ve fonksiyonlarının bozulması durumu olan hücre hasarlarını gidermede önemli faydalar sağlar.

 

Yaraların İyileşme Sürecini Hızlandırır

 

Ay çekirdeği, yüksek oranda E vitamini içerir. E vitamini, bir travma sonucu deri ya da mukozanın bütünlüğünün bozulması olan yaraları iyileştirmede önemli faydalar sağlar. Kanın pıhtılaşmasına yardımcı olarak yaraların iyileşme sürecini hızlandırır. Ay çekirdeğinin bileşeninde yer alan güçlü bir antioksidan kaynağı olan ve bağışıklık sistemini güçlendiren selenyum da hücrelerdeki hasarı onarıp kanserli hücrelerin yayılım hızını düşürmede yardımcı olur.

 

Diş Sağlığını Olumlu Etkiler

 

Ay çekirdeği, içerisinde bulunan mineral ve vitaminler sayesinde diş sağlığı için olumlu etkiler oluşturur. Sağlıklı dişlere sahip olmamızda önemli faydalar sağlar.

 

Böbrek Fonksiyonlarını Düzenlemede Yardımcı Olur

 

Ay çekirdeği, insan vücudunda kalsiyumdan sonra en fazla bulunan kimyasal element olan fosfor içeriği sayesinde boşaltım sisteminin bir bölümünü oluşturan, başta üre olmak üzere atıkları kandan süzerek onları su ile birlikte idrar olarak boşaltma görevi gören böbreklerin fonksiyonlarını düzenlenmesinde önemli faydalar sağlar. Boşaltım sisteminin doğru çalışmasına yardımcı olur.

 

Vücut Şişkinliğini Azaltmada Yardımcı Olur

 

Şişkinlik, birçok kişiyi etkileyen mide ve bağırsak gibi sindirim sitemi organlarında oluşan duvar gerilimidir. Ay çekirdeği, bağışıklık sistemi başta olmak üzere vücuttaki birçok sistem için önem taşıyan, güçlü bir antioksidan olan bağışıklık sistemini güçlendiren selenyum içerir. Selenyum, vücut şişkinliğini gidermede önemli faydalar sağlar. Vücudun rahatlamasına yardımcı olur.


Ayrıca bakınız

İncirin Faydaları Nelerdir?

Elmanın Faydaları Nelerdir?

Ayvanın Faydaları Nelerdir?

Narın Faydaları Nelerdir?

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Kayısının Faydaları Nelerdir?

Limonun Faydaları Nelerdir?

Kuru Soğanın Faydaları Nelerdir?

Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Ay Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Balın Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Sütün Faydaları Nelerdir?

Pekmezin Faydaları Nelerdir?

Zeytinin Faydaları

 

Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder