Turşu Suyunun Faydaları Nelerdir?

Daha çok kırsal bölgelerde turşu kurmak için çeşitli sebze ve meyvelerin salamura adı verilen tuzlu, asitli çözeltide bir süre bekletilerek uzun süre saklanabilecek hale getirilmesine denir. Eskiden toprak kaplar içinde yapılan ve saklanan turşu suyu, günümüzde plastiklerde ve cam kavanozlarda yapılır. Genellikle sonbaharda yapılan ve daha çok kışın tüketilen turşu suyu, vücut için adeta bir şifa kaynağıdır.

Türk kültürünün vazgeçilmez alışkanlığı olan turşu, C vitamini bakımından oldukça zengin bileşenler içerir. Vücut için faydalı bakterilere sahiptir. Turşu suyu, kolesterolü dengeleyip bağırsak fonksiyonlarını düzenler. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnç oluşturur. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Mide bulantısı, ekşimesini ve ağrısını giderir.

En doğal antibiyotikler arasında gösterilen turşu suyu, ağız kokusunu giderip ferah bir nefese sahip olmamızı sağlar. Vücudun ihtiyaç duyduğu probiyotiği karşılar. Kısacası turşu suyunun vücut için inanılmaz faydaları vardır.

Turşu suyu ayrıca bozulmak üzere olan sebzelerin çürümesini önler. Bozulmakta olan sebzeler turşu suyuna bastırıldığı zaman yeniden canlanır. Yine kararmış bakır kaplar da turşu suyuna batırıldığı zaman tertemiz olur. Kararan yerlerden eser kalmaz.

Turşu Suyunun Başlıca Faydaları Şunlardır:


Turşu Suyu Vücudun Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Turşu suyu, hastalıklara karşı vücudun savunma mekanizmasını oluşturan, vücudu yabancı ve zararlı maddelerden hastalıklara karşı koruyan bir savunma kalkanı olan bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle kış aylarında daha çok hastalandığımız için turşu suyu can simidi gibi gelir. Turşu suyunun içerisindeki C ve E vitaminleri ve bileşenindeki güçlü antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlendirir. Böylece vücudu mikroplardan korur.

 
Turşu Suyu Hazımsızlığı Giderir

Turşu suyu, çoğunlukla yemekten sonra ortaya çıkan bazen enfeksiyon ve bazı ilaçlardan da kaynaklanan karnın üst bölgesinde oluşan ağrı ve şişkinlik olan hazımsızlığı tıbbi terimle dispepsiyi giderir. İçerisindeki yüksek lif oranı sayesinde sindirim sitemi için çok önemli faydalar sağlar. Hazımsızlık problemini yaygın yaşayanların turşu suyu tüketmeleri tavsiye edilir.

 
Turşu Suyu Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Turşu suyu, metabolizmayı çalıştırarak kilo vermek isteyenlere yardımcı olur. Vücutta yağ birikimine izin vermez. Turşu suyu, bol miktarda asetik asit içerir. Asetik asit, vücuttaki yağ yakımını hızlandırır. Metabolizmanın çok daha hızı çalışmasını sağlayan turşu suyu böylelikle kilo vermeye de yardımcı olur. İştah baskılayıcı özelliği ile kişiyi tok tutar. Bağırsaklardaki toksinleri uzaklaştırarak hızlı sindirimi sağlar. Bağırsak hareketlerini düzenleyerek de kilo vermeyi hızlandırır.

 
Turşu Suyu Kabızlığı Giderir

Turşu suyu, içeriğindeki bileşenler sayesinde bağırsak hareketlerinde yavaşlama sonucu ortaya çıkan olumsuzluğu giderir. Besinlerin sindirim sisteminde normalden daha yavaş hareket etmesini önler. Böylece bağırsaklardan daha fazla sıvının emilmesine neden olan kabızlığı giderir. Özellikle lahana turşusu, bağırsakları yumuşatmak konusunda mükemmel bileşenler içerir. Kabızlık problemi olanların bolca tüketmeleri tavsiye edilir.

 
Turşu Suyu Vücudun Sıvı Kaybını Giderir

Böbreklerin çalışmasını iyileştiren, vücuttaki toksinleri önleyen, metabolizmayı harekete geçiren, kabızlığı önleyip bağırsak hareketlerini düzenleyen sıvı olan su, vücut için hayati önem taşır. Turşu suyu, vücudun su ihtiyacını karşılayan içeceklerin başında gelir. Böbrek üstü bezlerini çalıştırarak vücuttaki sıvı oranını dengeler. Zengin potasyum ve sodyum içeriği sayesinde vücudun su kaybını önler. İshal başta olmak üzere farklı nedenlerden su kaybı yaşayanlar için şiddetle tavsiye edilir.

 
Turşu Suyu Vücut İçin Gerekli Mineraller İçerir

Turşu ve turşu suyu magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir, çinko gibi insan vücudunun yaşamsal faaliyetlerini sürdürmesi için gerekli olan mineralleri bolca içerir. Meyve ve sebzeye bir alternatif olarak ön plana çıkar. Sağlıklı bir yaşam için günlük bir miktar sebze ve meyve tüketmemiz önerilir. Turşu suyunu tüketerek vücut için ihtiyaç olan minerallerin bir kısmını buradan almak mümkündür.

 
Turşu Suyu Kas Ağrılarını Giderir, Kas Kasılmalarını Önler

Turşu suyu, ağır spor yapma, yaralanma, zorlanma, tökezleme neticesinde ortaya çıkan kas ağrılarını giderir. Kas dokusunda bulunan aktin ve miyozin arasındaki çapraz köprülerin kullanılması ile gerginlik oluşması olan kas kasılmasını diğer ismiyle kontraksiyonu giderir. Turşu suyu, içeriğindeki bileşenler sayesinde eklem ağrılarını azaltır. Vücudun kas yapılarını onarır. Özellikle sporcular tarafından çok fazla tüketilmeleri tavsiye edilir.

 
Turşu Suyu Alzheimer'e Önemli Faydalar Sağlar

Turşu suyu, içerdiği bileşenler sayesinde zihinsel becerilerin giderek azalması durumu olarak tanımlanan unutkanlığa tıbbi terimle demans'a önemli faydalar sağlar. Sinir sistemini güçlendirerek ilerleyen yaşlarda bilişsel yeteneklerin yıkımına kadar giden alzheimer'i tedavi eder. Yıkıcı etkilerinin azalmasında olumlu faydalar sağlar. Turşu suyu içine konulan sarımsak içeriğinde bulunan flavonidler maddesi alzheimer'i olan kişilere oldukça iyi gelir.

 
Turşu Suyu Mide Bulantısını Azaltır

Turşu suyu, vücutta bir sorunun belirtisi olup mide bölgesinde huzursuzluğa neden olan kusmanın ilk aşaması kabul edilen mide bulantısını geçirir. Kusmayı önler. Mide içeriğinin zorla, istemsiz olarak ağızdan dışarıya boşaltılmasını engeller. Turşu suyu, sirkenin içeriğindeki asetik asit ile vücudun pH dengesini sağlar.  

Ayrıca bakınız

Kelle Paça Çorbasının Faydaları Nelerdir?

Kemik Suyunun Faydaları Nelerdir?

Kırmızı Etin Faydaları Nelerdir?

Şalgam Suyunun Sağlığa Faydaları

Turşu Suyunun Faydaları Nelerdir?

Ayran İçmenin Vücuda Faydaları Nelerdir?

Açken Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapılmalıdır?


Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder