Telefonum Niçin Şarj Almıyor? Çözüm

Hemen hemen herkes günde 1 kez telefonunu şarj etmektedir. Telefonun şarj sorunu her telefonda görülebilir. Günümüzde kullanılan telefonların çoğunun akıllı telefon olduğu hesap edildiğinde en büyük problem olarak karşımıza şarj sorunu çıkmaktadır.

Telefonumuz şarj almıyorsa çözüm için öncelikle telefonun orijinal şarj aleti varsa onu deneyin. Problem çözülmezse kullanmış olduğunuz şarj aletini başka bir telefonda deneyin ve şarj aletinin o cihazı şarj edip etmediğini kontrol edin. Yine sorun çözülmezse büyük bir ihtimal ile aşağıdaki problemlerden birinden kaynaklanmaktadır:

1. Şarj Soketi Problemi

2. Telefon Kılıfı Problemi

3. Şarj Kablosu Problemi

4. Güç Kaynağı Problemi

5. Telefon Bataryası Problemi

6. Telefonun Şarj Etme Biçimi Problemi

7. Şarj Entegresi Problemi

 
1. Şarj Soketi Problemi

Öncelikle şarj soketini kontrol edin. Telefonun şarj bağlantı noktasına bir ışık tutarak şarj soketinin içine bakın. Şarj soketinin içinde biriken toz, iplik, pamuk vb. partiküller şarj aleti ucu ile şarj soketi dişlerinin birbirine temasını engeller. Şarj soketinin içinde birikenleri metal olmayan bir cisimle (kürdan gibi) dikkatlice temizlemek gerekir.

Telefonun şarj soketinde çatlama, bükülme, tıkanma, kırılma, şarj soketinin takıp çıkarma hatalarından, zorlanmadan dolayı iç kısma kaçması, ani elektrik akımı nedeniyle kısa devre olması gibi nedenlerden telefon şarj almayabilir. Özellikle nem veya sıvı teması sonrasında oksitlenmiş olabilir. Bunun için şarj soketinin (şarj giriş yeri) değişimi gerekebilir. Telefona yetkili serviste orijinal şarj soketi takılmalıdır.


2. Telefon Kılıfı Problemi

Telefon kılıfı, çoğu zaman telefonun şarj almasını engelleyebilir. Kılıf, telefona tam olarak uymazsa bu sorun yaşanabilir. Bunun için kılıfı çıkartarak telefon yeniden şarja takılabilir. Problem bundan kaynaklıyorsa kılıfı değiştirmek gerekir.

 
3. Şarj Kablosu Problemi

Telefon şarj almazsa bunun nedenlerden biri de şarj kablosunun hasar görmesi olabilir. Şarj kabloları çoğunlukla uygun zeminlerde telefona takılmaz. Bazen gergin bırakılabilmekte, şarj işlemi bittiğinde şarj kaldırıldığında sıkı bir şekilde şarj başlığına sarılmaktadır. Bu da kabloda hasara neden olmaktadır. Onun için kabloyu sarmadan normal şekilde bir yere bırakmak gerekir.

Hareket halindeyken sabit tutulması en zor parçalar kablolar olduğu için hasar görme oranı oldukça yüksektir. Şarj kabloları telefonun diğer parçalarından daha çabuk işlevselliğini yitirebilir. Bu da kablonun bozulduğu anlamına gelir. Farklı kablolar denenerek bu sorun tespit edilebilir. Şarj kablosu alırken ucuza kaçılmamalı orijinal, iletkenliği güçlü ve düzenli olan şarj kabloları tercih edilmelidir.

 
4. Güç Kaynağı Problemi

Güç kaynağından problemin kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için öncelikle güç kaynağını (priz veya üçlü) değiştirmek gerekir. Sürekli kullanılan uzantılar yerine şarjı doğrudan prize takmak problemin kaynağı hakkında bize bilgi verecektir.

Sorun bu şekilde çözülmezse telefonu bilgisayardaki farklı USB bağlantı noktasına takmak gerekir. Bütün bunlar problemin kaynağı değilse problem oluşturan başka nedenlere bakmak gerekir. Unutmamak gerekir ki bir priz veya uzantı her zaman aynı şekilde güç üretmeyebilir.

 
5. Telefon Bataryası Problemi

Cihaz çok yavaş şarj olduğu durumlarda bataryanın dolma hızı eksilme hızından fazla olduğu için pil şarj olmuyor demektir. Öncelikle telefonun bataryasını değiştirmek problemi çözebilir. Şarj problemlerinin en büyük nedenini telefon bataryaları oluşturur.

Telefonlar, çoğunlukla şarjda kalması gereken süreden fazla şarjda bırakıldığından batarya (pil) işlevini yitirmekte, eski verimliliğini kaybetmektedir. Bu da bataryanın şişmesi, bataryanın sıvı sızdırması şeklinde ortaya çıkar. Bataryadan kaynaklı bu problemler hem kişi hem de telefon için büyük tehlike arz etmektedir.


6. Telefonun Şarj Etme Biçimi Problemi

Geçici bir süre telefonu kapatmak gerekir. Telefon şarjda olduğu süre içerisinde telefondan uzak durmak gerekir. Özellikle android kullananlar telefonu kapatarak şarj etseler daha çok verim elde ederler.

Özellikle belirtmek gerekir ki en yaygın hata telefonun gece sabaha kadar şarjda bırakılmasıdır. Bu, ana kartın (telefonun en pahalı parçalarındandır) zamanla işlevini yitirmesine, bataryanın şişmesine en büyük nedendir. Android dışındaki telefonlarda şarj esnasında telefonu uçak moduna almak büyük fayda sağlayacaktır.

 
7. Şarj Entegresi Problemi

Telefonun anakartı üzerinde bulunan ve şarj olmasını sağlayan entegreye şarj entegresi denir. Telefonlar eskidikçe şarj entegresi eski işlevini tam olarak yapamadığından telefon daha çok enerjiye ihtiyaç duyabilir. Farklı amperli bir şarj ile yeniden çözüm üretilebilir.

Telefonun bataryasını değiştirmenize rağmen telefonun şarjı normal süresinden çok çabuk bitiyorsa telefonun anakartı üzerinde bulunan şarj entegresi kontrol edilmelidir. Telefonun çok uzun süre şarjda bırakılması entegreye büyük zarar vermekte, entegre işlevini yapamaz duruma gelmektedir.


Unutmayın!

Telefonunuz normal süreden daha uzun süre şarj oluyorsa şarj cihazınızın orijinal değil de yan sanayi olmasından kaynaklanabilir. Cihazınızı daima orijinal şarj cihazları ile şarj edin. Orijinal olmayan şarj cihazları hem cihazınıza hem de cihazınızın bataryasına zarar verebilir.

Telefonunuz bir yere kadar şarj aldıktan sonra durursa bunun sebebi telefonunuzun aşırı ısınmış olması olabilir. Bu durumda telefonun ısınmasına sebep olacak uygulamaları kapatmak gerekir.

Not: Bütün bunlardan sonra problem çözülmezse cihazın sorunu yazılımsal olabilir. Cihaza format atmak gerekebilir. (Cihazınıza format atarken tüm verilerin silineceğini unutmayın. Yedek alabilirsiniz.) Telefonun şarj almama sorunu yine çözülmezse son çare olarak telefonunuzu servise göndermeniz gerekir.

Ayrıca bakınız

Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Telefonum Niçin Şarj Almıyor? Çözüm

Cep Telefonu Bataryaları Neden Patlar?

Cep Telefonunun Zararları

Cep Telefonu ile Uzun Süre Konuşmanın Zararları

Teknolojinin Zararları Nelerdir?

Araba Sürerken Cep Telefonu Kullanmanın Zararları

Sosyal Medyanın Zararları Nelerdir?

 

Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder