Tavşankanı Çay Demlemenin Püf Noktaları

Çay; tein, kafein, teofilin ve antioksidanlar için doğal bir kaynaktır. İçinde bulunan mineraller sayesinde kemik ve diş sağlığına önemli faydalar sağlar. Neredeyse hiç karbonhidrat, protein ve yağ içermez. Şeker ya da diğer katkılarla tatlandırılarak sudan bile daha fazla tüketilen bir içecektir.

Çay, Türkiye'de yaygın olarak Doğu Karadeniz Bölgesi'nden toplanan çay yapraklarından elde edilir. Çay, evde, iş yerinde, çarşıda, pazarda, pikniklerde vb. yerlerde vazgeçilmez içecekler arasında yer alır. Türkiye dünyada yılda kişi başına 3,5 kilogramlık çay tüketimiyle birinci sırayı alır.

Çay demlemenin birden fazla yöntemi vardır. Peki, çay, en iyi şekilde nasıl demlenir? Halk tabiriyle tavşankanı çay içmek için ne yapmalıyız? Tavşankanı siyah çay demlemenin püf noktalar nelerdir? Çay tiryakileri için birçok önemli ipucu içeren tavşankanı çay demleme tarifimize birlikte bakalım. Eminim bir bardaktan fazlasını içeceksiniz.

 
Tavşan Kanı Çay Demlemenin Püf Noktaları
 
1. Aşama

Hazır suyunuzu güzelce kaynatın.

Püf Noktası: Taze ve yumuşak su kullanın. Kullanılan suyun mineral ve oksijen oranı ne kadar zengin olursa çay da o kadar lezzetli olacaktır. Eğer hazır su kullanmıyorsanız sudaki kireç oranını düşünerek de suyu şekilde görülen ibriklere benzer ibrikte güzelce kaynatın.

Sobacılarda temin edebileceğiniz bu ibrikler sudaki tüm kireci kendine çeker. İlk üç beş kaynamadan sonra ibriğin dibine yapışan kireç daha sonra sudaki kirecin orada tutunmasını sağlar. Tavşankanı çay demlenin en önemli püf noktası budur. Bu ibriklerin dibinde katmanlaşan kireç tabakasını üç beş ayda bir temizleyin. Temizledikten sonra sudaki kireci tutması için en az beş kez ibrikte su kaynattıktan sonra suyu çay demlemek için kullanın.

Aynı şehirde yaşadığımız birçok kişi bizim eve gelip her çay içtiklerinde çayınız çok berrak, çok güzel derler. Sır burada. Tabi ki yolunuz düşerse sizi de çay içmeye bekleriz.

 
2. Aşama

Piyasada en çok tüketilen kaliteli siyah çaylardan 3 yemek kaşığı kadar çayı kaliteli bir demliğe koyun.

Püf Noktası: Demlik ve çay seçimi çok önemlidir. Basit ve hafif demliklerde çay kıvamında gelmez. Demliğin dibi kalın olmalıdır. Metal demliklerle vedalaşın. Mümkünse porselen ya da cam demlik tercih edin. Son zamanlarda porselen demliklerin daha çok tercih edildiğini de söylemiş olalım.

Çayda da mutlaka bir standart olmalıdır. Çayı, nemli ve sıcak ortamlardan uzak tutun. Çayı güneşe maruz kalacak yerlere bırakmayın ve kapalı bir şekilde muhafaza edin. Vakumlu poşetlerde saklamak da iyi bir seçenek olabilir. Bazı çaylar o kadar farklı ki hiçbir ustanın elinde esere dönüşmez. Kaliteli, markalı ve tabi ki damak zevkinize uygun çayları tercih edin.

 
3. Aşama

Demliğe yarım litre yeni kaynattığınız sıcak suyu ilave edip demliğin kapağını kapatın.

Püf Noktası: Çayı bekletilmiş ya da daha önceden kaynatılıp soğutulmuş suyla kesinlikle demlemeyin. Geçen sürede oksijen azalması yaşanacağı için çayın aromasını bozar. Kaliteli, lezzetli tavşankanı çay için çayda kullanılan sudaki pH değeri oldukça önemlidir. pH değeri 7 sevilerine yakın suları tercih etmek istediğimiz sonucu elde etmemize bizi yakınlaştıracaktır.

 
4. Aşama

Demliği kaynayan çaydanlığın üzerine bırakın. Kısık ateşte yaklaşık 20-25 dakika bekletin.

Püf Noktası: Geçen sürede çay suyu azalacağı için mutlaka su ilavesinde bulunun. Çaydanlığa demliğe değil. Çaydanlığın üst kapağını açtığınız zaman çay dibe çökmüşse tavşankanı çayınız hazır demektir. Bu süreyi uzatmayın, çayın acılaşmasına neden olacaktır. Aynı şekilde süreyi kısa tutmak da çayın kıvamına gelmesini önler.

 
5. Aşama

Çayları servis edin ve şimdi çay zamanı deyip tavşankanı çayınızı afiyetle için.

Püf Noktası: İlk 30 dakika içinde içtiğiniz çay çok daha güzel ve lezzetli olacaktır. Zaman geçtikçe çay acılaşır.

Tabi ki çayınızı beğendiyseniz ve herkesin bu çaydan içmesini istiyorsanız hem çayınızı hem de yazıyı paylaşmayı da unutmayın!

Ayrıca bakınız

Tavşankanı Çay Demlemenin Püf Noktaları

En Çok Tüketilen Bitki Çayları ve Faydaları

Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Çay Kansızlık Yapar mı?

Çay İçmenin Zararları Nelerdir?

Şekersiz Çay İçmenin Faydaları

 

Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder