Pazartesi Sendromu Nedir, Nasıl Atlatılır?

 

Pazartesi Sendromu Nedir?

Pazartesi sendromu, hafta sonu tatilinden sonra tekrar işbaşı yapmak zorunda olan kişilerin, hafta içinin yoğun iş temposundan dolayı pazar gününden başlayarak yaşadıkları sendromdur. Kısacası pazartesi günü için kişilerde ortaya çıkan psikolojik rahatsızlık ve mutsuzluktur.

Pazartesi; yoğun tempo, stres, koşuşturma, trafik, sinir, yorgunluk ve uykusuzluk durumlarını beraberinde getirir. Pazar gecesinden başlayan bu durum için 'modern çağın buhranı' tabirini kullananalar da vardır. Günümüzde yoğun ve uzun süren mesai saatleri kişileri doğrudan olumsuz bir şekilde rahatsız etmektedir.

Modern çağın rekabetçi iş ortamı, kişiler üzerinde baskı oluşturur. Sürekli zamanla yarışır hale gelen bireyler, stresli bir ruh haline bürünür. Yapılan işten bir doyumun gerçekleşmemesi, sadece para kazanmak için çalışmak kişileri olumsuz yönde etkiler. Bu duygularla bireyler, zamanla çalışma hayatından uzaklaşırken hafta sonu onlar için kaçış anlamına gelir.

Pazartesi sendromu, bireylerde en çok stres, yorgunluk, kaygı ve uykusuzluk durumu, konsantrasyon eksikliği, motivasyonsuzluk, karamsarlık şeklinde belirti gösterir. Hafta sonunu verimli, neşeli, dolu dolu geçiren kişiler de daha yoğun yaşanır. Kısacası kişinin rahatlıktan ve dinlenme durumundan çalışma durumuna geçişin yansıması pazartesi sendromu olarak adlandırılır.

 
Pazartesi Sendromunun Nedenleri?

Pazartesi sendromu, karamsar ve bedbin ruh haline sahip, iletişim yönünden pasif, sorun çözme refleksleri gelişmemiş, iş hayatında uyum sorunu yaşayan, kendisiyle barışık olmayan, gergin ve strese yatkın, günlük hayatın gerçeklerini kabul etmeyen kişilerde daha belirgin görülür.

Uyku düzeni, uyku eksikliği de pazartesi sendromunun önemli nedenleri arasında yer alır. Cumartesi ve pazar günleri diğer günlere nispeten daha geç kalktığımız için pazartesi sabahı için uyanamama veya zar zor uyanabilme endişesi ve durumu da kişilerde stres ve karamsarlığa neden olur. Hafta içi ortalama 8 saat olan uyku süresini hafta sonu 12 saatte çıkarmak bu sendromu besler. Uyku süresini makul süre ile sınırlandırmak sendromu hafifletecektir.

İş yerinde olumlu bir iklimin olmaması, işyeri ortamının çalışanların beklenti ve ihtiyaçlarından uzak olması ve her şeyden evvel örgütsel çalışma kültürü gelişmemiş eski nesil yöneticilerle çalışmak zorunda kalmak pazartesi sendromunun en önemli nedenleri arasında yer alır. Yapılan birçok bilimsel araştırma motivasyonun egemen olduğu iş yeri iklimlerinde pazartesi sendromunun daha az yaşandığını göstermektedir. İşini, işyeri sahibini benimsememek sendromu tetikler.

 
Pazartesi Sendromu Nasıl Atlatılır?

Sakin, Sabırlı ve Gerçekçi Olun

Sakin ve sabırlı olup her şeye gerçekçi bir açıdan yaklaşmaya çalışmak pazartesi sendromunu atlatmanın en önemli yollarından biridir. Yeni haftaya karşı heyecan beslemek, insanların sorunlarını çözdükten sonra mutlu olabilmek, her yeni günü farklı kişilerle tanışma için bir fırsat olarak görmek, farklı bakış açılarıyla olaylara yaklaşmasını denemek kişinin olumlu bir ruh haline sahip olmasını sağlar.


Liderlik Özellikleri Gelişmiş Yöneticilerle Çalışın

Yapılan birçok bilimsel araştırma, pazartesi sendromunun temelinde yatan bir nedenin de lider olmayı başaramamış yöneticilerin davranımlarıdır. Yöneticilerin, iş yerinde adalet, aidiyet ve bunların sonucunda ortaya çıkan motivasyon kavramlarından uzak bir ortam oluşturmaları, örgüt iklimini okuyamamaları ve ilkel yöntemlerle işi idareye çalışmalarıdır. Pazartesi sendromunu atlatmanın bir yolu da işyerinde adalet, aidiyet ve motivasyon kavramını ön planda tutan, örgüt ikliminde heyecan oluşturan liderlerle çalışmaktır.


Geleceğe Dair Güçlü Umutlar Besleyin

Kendisiyle barışık olmaya çalışmak, hayata ve yarınlara dair bir umut beslemek, başkalarının mutluluğu ile mutlu olmayı öğrenmek, işyerindeki monotonluğu ortadan kaldırıp işyerini çekici kılmak pazartesi sendromunun atlatılmasında önemli faydalar sağlar. Unutmayınız ki her şeyin yok olduğu anda bile, ümit vardır. Ümit, başlı başına bir mutluluktur, belki de mutlulukların en büyüğüdür.


Sürekli Pozitif Düşünün

Negatif düşünceler, stres hormonlarını tetikler. Bu etki ile kişilerin enerjileri düşer, kişiler kendilerini yorgun hissederler. Gülümseyin ve bunu alışkanlık haline getirin. Sadece gülümseyerek bile daha iyi hissedeceksiniz. Beyninizin hep olumlu şeylerle meşgul olmasını sağlayın. Koşul tanımaksızın alternatif ortamlar üretin. Sizi sınırlayan kalıpların ötesine geçmeye çalışıp değişime ayak uydurun. 

Çözüme yönelik, gerçekçi, uzlaşmacı düşüncelerle hareket edin. Başarı kapılarının açılmasında altın anahtar olarak görülen esnek ve özgürlüğü esas alan pozitif düşünce yapısıyla pazartesi sendromuna atlatmak hiç de zor olmasa gerektir. Karamsarlığı bırakıp iyimser olmak için çok nedeniniz var unutmayın.


Hafta Sonu Uykunuzu Abartmayın

Hafta içi 7 saat, hafta sonu 12 saat uyumak uyku düzeninizin bozulması anlamına gelir. Hafta içi ve hafta sonu uyku saatleri aynı olmazsa dahi uyku sürelerinin yakın olması pazartesi için en çok kaygı nedeni olan uyanamama sorununun neden olduğu olumsuz psikolojik durumu azaltacaktır. Bu da pazartesi sendromunu atlatmanın yollarından biridir.


İşyeri Ortamınıza Göre Ortak Etkinlikler Geliştirin

Arkadaşlarınızla zevk alacağınız keyifli ortamlar oluşturun. Örneğin ortak kahvaltı saati belirleyin ve bunun için evden bir şeyler hazırlayın. Öğle yemeği için de ortak mekânlar oluşturun. Sinema veya tiyatro için hafta içine ortak programlar yapın. Birlikte yemek, içmek ve eğlenmek mutlu olmanızı sağlayacak ve sizi daha güçlü kılacaktır. Bu da psikolojik durumunuzu olumlu etkileyip iş yeri motivasyonunuzu artıracaktır. Böylece pazartesi sendromunu hafifletmiş olursunuz.


Egzersiz Yapın, Hareketli Olun

Pazartesi sendromunu atlatmanın yöntemlerinden biri de hafta sonu hantallaşan vücut yapısını sporla hareketli kılmak ve hantallıktan kurtulmaktır. Egzersiz, hem bedenen hem zihnen kişiye çok önemli faydalar sağlar. Kilo verme, kolesterolü dengeleme, kandaki glikoz düzeyini düşürme, kişinin motivasyonunu yükseltme ve uyku kalitesi üzerinde çok olumlu etkiler oluşturur. 

Pazar günü dışarıda temiz bir havanın ve yürüyüş parkurunun olduğu yerlerde düzenli bir şekilde yürüyüş yapın. Böylece hafta sonu fazladan aldığınız kalorileri yakarak daha dinç olursunuz. Vücuttaki serotonin hormonunu artıran spor, kişiyi daha zinde tutar ve mutlu hissettirir.

Ayrıca bakınız

Çocuğun Okul Başarısını Artırmanın Yolları

Koçluk Nedir? Öğrenci Koçluğunun faydaları Nelerdir?

Verimli Ders Çalışma Teknikleri

Çoklu Zeka Kuramı ve Zeka Türleri

Aile İçi Şiddet Çocuğu Nasıl Etkiler?

Sosyal Zeka Nedir?

Çocuk Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklarda Karanlık Korkusu Nasıl Geçer?

Etkili Sınıf Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

Geleceğin Meslekleri

Kitap Okumanın Faydaları

Münazara Konuları

Gençler İçin Altın Öğütler

Liseler İçin 100 Temel Eser

Eski Bir Tapınak Yazısı

Renklerin Anlamları

Kelebek Etkisi Nedir? Örnekler

Pazartesi Sendromu Nedir, Nasıl Atlatılır?

Mobbing Nedir, Türleri Nelerdir, Nereye Başvurulur?

 

Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder