Kuru Soğanın Faydaları Nelerdir?

Soğan, mutfağımızdaki en vazgeçilmez besinlerden birisidir. Yaygın kullanılan şifalı sebzelerden biri olan soğanın şekil, renk ve lezzet bakımından değişik pek çok türü vardır. En yaygın türleri kırmızı, sarı ve beyaz soğandır. Akdeniz ikliminin hâkim olduğu bölgelerde yaygın olarak yetiştirilir. Dört mevsim boyunca bulunabilir.

Çok eski zamanlardan günümüze dek lezzeti ve faydalı olması nedeniyle hem yemeklerin içine hem de yemeklerin yanında salatalarda tüketilen bir besin kaynağıdır. Doğal antibiyotik olarak adlandırılan soğan, şifalı özelliğiyle de ön plana çıkar. Kullanımı o kadar yaygın ki Anadolu'da çuval çuval alınıp kışın tüketmek için saklanır. İnsan sağlığına olan faydaları nedeniyle uzmanlar tarafından tüketimi bilhassa tavsiye edilir.

C vitamini bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Soğanın bileşeninde bulunan vitamin ve mineraller birçok hastalığın tedavisinde önemli faydalar sağlar. Güçlü bir antioksidan olan soğan, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncinin artmasını sağlar.

Daha çok kışın ortaya çıkan bronşit, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkları önlemede koruyucu bir görev üstlenir. Faydaları saymakla bitirilemeyen bu mucizevi besin kaynağının insan vücuduna sağladığı faydalara birlikte bakalım.

Kuru Soğanın Başlıca Faydaları Şunlardır:


Bağışıklık Sistemin Güçlendirir

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı, grip, öksürük gibi hastalıklardan korur. Antioksidanlar açısından oldukça güçlü bileşenlere sahiptir. Kuru soğan, canlılardaki hastalıklara karşı savunma mekanizmasına zarar vermeye çalışan patojenleri ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok etmeye yardımcı olur.

Vücudu yabancı ve zararlı maddelerden korur. Kısacası vücudu hastalıklara karşı koruyan bir savunma kalkanı olan bağışıklık sistemine çok önemli faydalar sağlar. Vücutta enfeksiyon oluşmasını engelleyerek vücudu korur. Bağırsakta bulunan iyi bakterileri arttırıp bağışıklık fonksiyonlarının iyileşmesine yardımcı olur.


Cilt Sağlığını Korur

Kuru soğan, cildi besleyerek cilt enfeksiyonlarını önlemede yardımcı olur. Bileşenindeki vitamin ve mineraller sayesinde cildin yaşlanmasını önleyerek genç olmasını sağlar. Ciltteki nem oranının korunmasında yardımcı olur. Cildin daha parlak ve canlı görünmesinde önemli faydalar içerir. Ciltteki sivilce ve yara izlerinin tedavisinde yardımcı olur. Ciltteki kolajen üretimini destekleyip hücrelerin kendi kendilerini yenilemelerini destekler. Cilde gelen zararlı ışınları engeller.


Sindirim Sistemini Destekler

Kuru soğan, vücuda alınan yiyecekleri parçalayıp besin ve enerjiye dönüştüren sindirim sisteminin düzenli çalışmasını destekler. Bağırsaklarda var olan iyi ve kötü bakterilerin dengesi bozulduğunda bağırsaklar düzensizce çalışmaya başlar. Soğan, bağırsaklardaki bakteri dengesini iyileştirmeye yardımcı olur.

Soğan, tüketildiklerinde sağlık üzerinde olumlu etki yaptıkları düşünülen mikro organizmalar olan probiyotikler açısından oldukça zengindir. Bağırsak flora bozukluğuna bağlı olarak gelişen ishallerde bağırsak düzenleyici olarak soğan çok önemli faydalar içerir. Demir ve tiamin bakımından zengin olan soğanın içerdiği asitler bağırsak ve mide enfeksiyonlarına karşı etkili olur.

 
Kanserin Gelişme Riskini Azaltır

Kuru soğanın en önemli faydalarından birisi de kansere ciddi oranda fayda içermesidir. Vücuttaki serbest radikallerle savaştığı için kanserin yayılma hızının yavaşlamasında vücut organlarına yardımcı olur. Mide kanseri, prostat, yemek borusu, kalın bağırsak kanseri gibi pek çok kanser türünün vücutta ilerleme riskini azaltır. Güçlü bir antioksidan olan soğan, bileşenindeki özel maddeler sayesinde gelişim aşamasındaki tümörlerin büyümesini durdurmada yardımcı olur.

 
Kalp ve Damar Hastalıklarını Önlemede Yardımcı Olur

Soğan, enfeksiyon önleyici ve giderici özelliği sayesinde kalp-damar hastalıklarının temelinde yer alan hipertansiyonu dengelemede yardımcı olur. Kanın pıhtılaşmasının önüne geçmede etkili olur. Kandaki yağ çeşitlerinden biri olan trigliseritlerin azalmasına yardımcı olup kolesterol seviyelerinin düşmesinde önemli faydalar sağlar.


Kemikleri Güçlendirir

Kuru soğan, canlılar için çok önemli kimyasal bir element olan ve insan vücudunda en fazla bulunan mineral olan kalsiyum bakımından oldukça zengindir. Kuru soğanın bileşiminde bulunan kalsiyum, organizmada gerçek anlamda destek görevi yapan doku olan kemiklerin güçlenmesini sağlar. Daha çok ileriki yaşlarda ortaya çıkan kemik erimesini önlemede önemli faydalar sağlar. Kalça kırıklarının azalmasında yardımcı olur. Genç ve yetişkinlerde kemik gelişimini destekler.

Kuru Soğanın Diğer Önemli Faydaları Şunlardır:

 • Soğan, zengin C vitamini bileşeni sayesinde saçın ihtiyaç duyduğu kolajen üretimini destekler, saç dökülmesini önlemede yardımcı olur.
 • Saçları güçlendirerek saçların sağlıklı büyümesine yardımcı olur.
 • Etkili bir balgam söktürücüdür.
 • Kuru soğan, kişinin vücudunun enerji elde etmek için kalori harcaması olan metabolizmayı hızlandırır.
 • Bileşimindeki sülfür sayesinde beyin fonksiyonlarını iyileştirip ruh sağlığını olumlu etkiler.
 • Kişinin günlük hayatını genellikle olumsuz etkileyen gerilimli bir süreç olan stresle mücadele etmede aktif rol oynar.
 • Diyabet gelişmesini engellemede ve kan şekerini düzenlemede yardımcı olur.
 • Kuru soğan, vücuttaki yağların yakmasını sağlayarak vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalık olan obezite riskini azaltır.
 • Vücuttaki alyuvarların sayısının azalması durumu olan kansızlığın giderilmesinde etkin rol oynar. Kandaki kırmızı kan hücrelerinin artışını destekler.
 • Kuru soğan, vücut içerisinde hücreler ağı sayesinde sinyallerin farklı bölgelere iletimini sağlayan, organların, kasların aktivitelerini düzenleyen sinir sitemini güçlendirir.
 • Soğan, güçlü antioksidanlar sayesinde diş çürümesine ve diş eti sorunlarına yol açabilecek bakterilerin yok edilmesini sağlar.
 • Kuru soğan, içerdiği B9 vitamini sayesinde depresyonu azaltmada fayda sağlar.
 • Vücuttaki kemiklerin düzenli bir şekilde hareket etmesini sağlayan dokudaki ağrıları yani eklem ağrılarının dinmesinde önemli faydalar sağlar.
 • Soğan, bileşimindeki özellikler sayesinde yüksek kan şekeri miktarının dengelenmesine yardımcı olabilir. Açlık kan şekerini düzenlemede etkili olur.
 • Kuru soğan, dokularda aşırı sıvı birikmesi nedeniyle vücudun birçok yerinde ortaya çıkan ödemin giderilmesinde yardımcı olur. Vücudu temizler.
 • Vücutta yağlanmayı azaltarak obezitenin önlenmesinde önemli faydalar sağlar. Böylece diyabet hastalığına karşı vücuda yardımcı olur.
 • Alerji tedavisinde etkili sonuçlar doğurabilir.
 • Kuru soğan, vücuttaki zararlı bakterilerin gelişimini engellemede önemli faydalar sağlar.
 • Soğuk algınlığı kaynaklı bitişik dokular ve kan damarları fazla sıvı ile şiştiğinde ortaya çıkan burun tıkanıklığını gidermede yardımcı olur.
 • Güçlü bir idrar söktürücü olan soğan, vücuttaki fazla su ve sodyumu atmada önemli faydalar sağlar.
 • Çeşitli rahatsızlıklardan ve hastalıklardan kaynaklanan iştahsızlığın giderilmesini destekler.
 • Kuru soğan, vücudu rahatlatıcı ve stres giderici özellikleri sayesinde uykusuzluğu gidermede kişiye yardımcı olur.
 • Doğal antibiyotik olarak adlandırılan kuru soğan, vücuttaki en güçlü enfeksiyonlarla savaşır.
 • Genellikle burnun iç kısmında bulunan kılcal damarların zarar görmesi nedeniyle oluşan burun kanamalarına önemli faydalar sağlar.
 • Kuru soğan, deride kızarıklık, kaşıntı ve döküntülere sebep olan bir cilt rahatsızlığı olan egzamanın tedavi sürecini destekler.
 • Bronşların açılmasına etki edip bronşit ve astıma da önemli faydalar sağlar.
 • Soğan kürü, böcek ısırıklarına ve yanıklara karşı önemli faydalar sağlar. Ağrıların dindirilmesinde yardımcı olur.
 • Detoks görevi görerek vücuttaki zararlı maddelerin, toksinlerin dışarı atılmasını sağlamada yardımcı olur.
 • Kuru soğan, hücrelerin dış etkenlerden korunması ve sağlıklı yaşamalarına devam edebilmeleri için çok önemli olan antioksidanlar açısından da oldukça zengin bileşenler içerir.
 • Vücuttaki hasar yapıcı molekülleri temizleyerek hücre hasarını önlemede yardımcı olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder