Kokulu silginin Zararları

Çocuklar, bazı şeyleri deneyimleyerek öğrenir ve kalıcı hale getirirler. Çocuklar, çoğu şeye yabancıdır ve meraklarını gidermek için keşfetmeyi severler. Bazı çocuklar farklı kokuları merak ederler. Parfümler, farklı yiyecekler kokularından dolayı çocukların ilgisini çekebilir. Bu durum da çocukların kokulara karşı daha hassas olmasına neden olabilir. Ve çocuklar sürekli olarak farklı kokuları keşfetme yoluna gider.

Silgi, eğitimin ana bileşenlerinden biridir ve zorunlu bir ihtiyaçtır. Özellikle temel eğitimin ilk yıllarında ana sınıfı, ilkokul birinci sınıfta çok fazla kullanılır. Bu sınıflardaki öğrenciler başta olmak üzere hemen hemen herkesin kalemliğinde bulundurduğu bir eğitim aygıtıdır. Kırtasiyelerde yüzlerce ton, renk ve marka silgi bulunmaktadır. Bunların nerede, hangi şartlar altında üretildiği sağlığımız açısından oldukça önemlidir.

Yapay renklendiriciler ve kullanılan parfümlerin çoğu aldatmaca olup, çocuğun aklını çelebilmektedir. Kokulu silgiler dikkat çeksin diye genellikle albenili bir şekilde piyasaya sürülür. Her okul döneminde çocukların okul stresini çoğu zaman eğlenceye dönüştüren bu kırtasiye ürünü, çocukların sağlığını bozabilen çok ciddi tehlikeler içerir.

Küçük yaşlardaki çocuklarda birçok olumsuzluğun temelinde kokulu silgiler gibi ürünler yer alır. Gelişim dönemlerinde çocukların duyusal hassasiyeti zaman zaman artabilir. Bazı çocuklarda daha hassas görülen koku hassasiyeti obsesif bozukluktan kaynaklanabilir. Bu tür çocuklarda farklı takıntılara da neden olabilir. Önlem alınmadığı zaman ilerleyen yaşlarda bu tür takıntıların önüne geçmek zorlaşmaktadır.

Yapılan birçok bilimsel araştırma ana sınıfı ve ilkokula giden öğrencilerde silgilere karşı bir hassasiyet gözlemlendiğini ortaya koymuştur. Özellikle kokulu ve renkli silgilere karşı zaafları olan çocuklarda koklamaya dayalı bağımlılıkları pekiştirebilir. Bu da çocukların sağlıklarını ciddi şekilde tehlikeye atma anlamına gelir. Bu silgileri keyifle koklayan çocuklarda ileride daha farklı alışkanlıklar için bir başlangıç oluşturabilir.

Kokulu silginin bu yaş seviyesindeki çocuklar için birçok zararı vardır. Ana sınıfı ve ilkokul öğrencilerinin deri gelişimi tamamlanmadığı için kimyasallar, ten ve ağız yoluyla bu çocukların vücutlarına nüfuz eder. Çocuklar, çok sık kimyasal içerikli bu ders araç-gerecini kullandıklarında ellerini ağızlarına bulaştırdıklarından ciddi sağlık sorunlarına neden olur.

Kokulu silgilerin içerdiği boya, suda çok çabuk bir şekilde çözülür. En ufak bir el terlemesinde dahi ele bulaşabilir. Kanserojen ağır boya maddeleri içeren bu boyalar bebekler veya çocuklar ellerini ağızlarına her temas ettikleri durumlarda bu zararlı kimyasallar vücuda geçmiş olur. Bu kimyasallar vücutta birikerek çok önemli sağlık sorunlarına yol açar. Özellikle uzun dönemde bu kimyasalların kanserojen etkisi ortaya çıkabilir.

Yapılan araştırmalar daha çok kimyasal barındırdıkları için kokulu silgilerin çocuklarda çeşitli alerjik reaksiyonlara yol açtığı, cilt hastalıklarına davetiye çıkardığı, deri kaşıntılarına neden olduğu, bağımlılık yaptığı, kanser gibi önemli hastalıklara dahi sebep olduğunu ortaya koymuştur.

Çocuklar, kokulu silgiyi kullandıktan sonra elini ağzına götürdüğünde ağızda farklı yaralar ortaya çıkabilmektedir. Kokulu silgi, gözlerde kızarıklıklar, bağışıklıkları güçsüz olduğu için çeşitli enfeksiyon hastalıkları, nefes güçlüğü, kronik astım, ciddi solunum sıkıntıları, eklem ağrısı, kas ağrısı, kanserojen içeriğinden dolayı çeşitli kanser hastalıkları gibi farklı önemli sağlık sorunlarına ortam hazırlayabilir.

Çocukların sağlığı üzerinde bu kadar önemli etkileri olan ve oldukça maliyetsiz olan silgileri seçerken hassas olmak gerekir. Silgi seçiminde en iyi markaların kokusuz silgilerini tercih etmek gerekir. Silgiler, mutlaka TSE damgalı ve yaş grubuna uygun olmalıdır. Avrupa standartlarında üretilmiş silgiler alınmalıdır.

Markasız, hangi şartlarda üretildiği belli olmayan, merdiven altı üretilen ve zararlı kimyasallar içeren silgilerden çocukları uzak tutmak gerekir. Çocukların bu silgileri kullandıktan sonra mutlaka ellerini bol su ve sabunla yıkamaları gerektiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Ayrıca bakınız

Öksürük Nasıl Geçer?

Grip Nedir, Grip Nasıl Geçer?

Farenjit Nedir, Farenjit Nasıl Geçer?

Horlama Nedir, Nedenleri, Nasıl Geçer?

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Dişlere En Zararlı Yiyecek ve İçecekler Nelerdir?

Baş Ağrısı Neden Olur?

Ayak Kokusu Niçin Olur, Nasıl Geçer?

Uyku Bozukluğu Nedir, Nasıl Geçer?

Çocuklarda Tırnak Yeme Nasıl Önlenir?

Fazla Şeker Tüketiminin Zararları Nelerdir?

Fazla Tuz Tüketiminin Zararları

Halsizlik Nedenleri Nelerdir?

Aç Kalmanın Vücuda Verdiği Zararlar Nelerdir?

Hızlı Yemek Yemenin Zararları Nelerdir?

Antibiyotik Zararları Nelerdir?

Kan Grubuna Göre Karakter Özellikleri

Arsenik nedir? Zararları Nelerdir?

İyot Eksikliği Nedir?

Islak Mendil Kullanmanın Zararları

Kokulu Silginin Zararları

Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder