Horlama Nedir, Nedenleri, Nasıl Geçer?

Horlama Nedir?

Horlama; uyuduğumuzda yutak bölgesinde yumuşak dokuların gevşemesi nedeniyle hava yolunun daralması sonucu ortaya çıkan gürültülü seslere denir. Uyku sırasında dokuların titreşmesine neden olan hava akışının neden olduğu sestir. Uyku sırasında açıklık daraldığı için aynı miktarda geçen ses daha fazla gürültüye neden olur. Hava yolu ne kadar daralırsa hava akışı o kadar zorlaşır. Bu da horlamaya neden olan doku titreşimini artırır.

Toplumda pek çok kişide görülen horlama, kişiden çok çevresindekileri rahatsız eden bir durumdur. Öyle ki zaman zaman boşanma sebepleri arasında dahi yer alır. Bu rahatsız edici özellik dışında horlama, çok önemli ve ciddi sağlık problemlerinin nedeni de olabilir.

Erkeklerde boyun bölgesinde yağlanma daha fazla olduğu için horlama daha çok görülür. Her kilo artışı daha fazla horlama anlamına gelir. Gece boyunca solunum için harcanan yoğun güç nedeniyle horlama, vücutta yorgunluğa, gündüz halsizlik ve uykusuzluğa yol açar. Horlama kişinin yorgun bir şekilde uyanmasına neden olur.

Uykuda kısa süreli solunum durmaları, kişinin yanında ya da yakınında uyuyan kişilerin uyanması, sabahları baş ağrısıyla yorgun bir şekilde uyanmak, konsantrasyon bozuklukları, huzursuzluk, isteksizlik, aşırı uykusuzluk, geceleri oluşan göğüs ağrıları, sabahleyin boğazda oluşan ağrı, geceleyin oluşan boğulma hissi, ağız kuruluğu, çocuklarda dikkat eksikliği horlamanın en önemli belirtileri arasında yer alır.

Horlama tedavisinde birçok farklı yöntemler uygulanır. Kişiye hangi tedavinin daha uygun olduğunun anlaşılabilmesi için önce tetkik yapılır. Bunun için de uyku laboratuvarlarına başvurulur. Bunlar yapıldıktan sonra horlama geçmezse mutlaka kulak burun boğaz doktoruna başvurulması gerekir. Doktorlar tarafından gerekli muayene ve tetkikler sonucunda horlamaya sebep olan etkenler saptanır ve buna göre tedavi yöntemi belirlenir.

 
Horlama Neden Olur? Horlamayı Önlemek veya Azaltmak İçin Ne Yapmalıyız?

 • Horlamanın bir veya bazen birden fazla nedeni vardır. Nedenleri ortaya çıkarmak horlamayı önlemenin en etkili yoludur. 
 • Horlama nedenlerinin başında fazla kilolar gelir. Obezite, horlamayı ciddi şekilde etkilemektedir. Bunun temel sebebi ise vücutta bulunan fazla yağların solunum yollarını daraltmasıdır. Kilo problemi olanlarda daha çok görüldüğü için kilo vermek horlamanın azalmasını hatta tamamen düzelmesini sağlar.
 • Sırt üstü uzamak dilin boğaza doğru çekilerek hava yolunu daraltmasına neden olur. Bu da hava akışını engelleyerek horlamayı artırır. Uyku pozisyonunuzu değiştirip sırt üstü uzamaktan vazgeçmek horlamayı azaltır. Sağ kol üzerinde sağa yatık bir pozisyonda yatmak vücudu rahatlatır.
 • Başınızın bedeninizden yüksekte olması horlama ihtimalini azaltır. Horlama probleminiz varsa yastığınızı yüksek tutmaya çalışın.
 • Burun köprüsüne uygulanan yapışkan bantları kullanın. Bu bantlar, birçok kişinin burun geçiş alanını genişleterek daha rahat nefes almasını sağlar. Daha rahat nefes almayı sağladığı için de horlamayı azaltır.
 • Alkol, sinir sistemine baskı yaparak kasların aşırı rahatlamasına neden olur. Bu da horlamayı artırır. Horlamayı azaltmak için yatmadan en az iki saat önce alkol almayı bırakın.
 • Sigaranın solunum yollarında oluşturduğu tahribat da horlamanın nedenleri arasında yer alır. Sigarayı bırakmak veya en kötü ihtimalle azaltmak horlamayı azaltır.
 • Alerjik rinit diğer ismiyle bahar nezlesi nedeniyle ortaya çıkan burun tıkanıklığına bağlı gelişen uyku apnesi uykuda horlama ve nefes durması şeklinde kendini gösterir. Havadaki polen ve mantarlar, bazı kişilerin bağışıklık sistemleri tarafından yabancı madde olarak algılanır. Sistem buna aşırı tepki verir. Bu alerji durumuna neden olan ortamı ortadan kaldırmak horlamayı azaltacaktır.
 • Eğri bir septuma sahip olmak, yani burun deliklerini ve burun pasajlarını birbirinden ayıran kemik ile kıkırdağın arasındaki duvarın bir tarafa yatık olması, burundaki hava akışını sınırlayabilir. Bu, kişiyi ağızdan nefes almaya zorlar ve horlama olasılığını artırır. Burun septumunu tedavi etmek horlamayı ciddi şekilde azaltır.
 • Hafif yiyeceklerin tüketilmesi sindirimi kolaylaştıracağından bünyenin daha rahat olmasını sağlar. Hafif yiyeceklerle beslenme alışkanlığını kazanmak horlamayı önler.
 • Ağzın tavanını oluşturan damağın arkasında yer alan yumuşak dokulu kısım olan damak sarkması da horlamaya neden olabilir. Damak sarkması, cerrahi operasyonla giderilir. Bu durumun düzeltilmesi horlamayı azaltır.
 • Horlamaya neden olan en önemli bölgelerden birisi de dil köküdür. Uyku sırasında dili önde tutan kasların gevşemesi ile dilin geriye doğru kayarak solunum kanalını daraltması horlamayı artırır. Cerrahi operasyonla tedavi edilir. Bazen horlamayı tamamen de ortadan kaldırabilir.
 • Küçük dil (uvula) uzaması da horlamanın hem nedeni hem de sonucudur. İkisi arasında bir kısır döngü söz konusudur. Çeşitli tedavilerle bu sorunu gidermek horlamayı azaltacaktır.
 • Bazı bitkisel ürünler de horlamaya iyi gelir. Geceleyin ayağa bir miktar kekik yağı sürmek horlamayı azaltmada yardımcı olur.
 • Nefes alma teknikleri ile ciğerlerin kapasitesi genişletilebilir. Böylece nefes almak daha kolay olur. Bu da horlamayı azaltıcı bir etki oluşturur.
 • Nefes almayı kolaylaştıran ve sinüsleri temizleyen nane yağı da horlamaya oldukça fayda sağlar.
 • Daha çok çocuklarda görülen burun tıkanıklığı horlamanın en önemli nedenleri arasında yer alır. Burun tıkanıklığında burundan değil de ağızdan nefes alıp verme durumu ortaya çıkar. Burun kanallarının açık olması horlamayı önler
 • Burun ve boğazdaki ödemi azaltan, burnun hava akışını iyileştiren rezene de horlamayı azaltır.
 • Sedanter yani hareketsizlik vücudun dengesini bozar. Horlamanın nedenleri arasında yer alır. Sportif bir yaşam tarzını benimsemek vücudu dengede tutup horlamayı azaltır.
 • Nezle ya da gribal enfeksiyonlar solunum yollarını tıkadıkları için horlamaya neden olur. Soğuk havalarda daha çok tedbir almak, daha iyi beslenmek ve giyinmek soğuk algınlığını dolayısıyla horlamayı azaltır.
 • Gebelik döneminde fazla kilo alımına bağlı olarak dokuların yağlanması ve buna bağlı nefes geçişlerinde yaşanan zorlanmalar da horlamaya neden olur. Bu dönemde özellikle dikkatli olmak gerekir. Farklı sorunları beraberinde getirebilir.
 • Horlamanın temel nedenlerinden birisi de aşırı yorgunluktur. Bu dönemlerde horlama problemi ile sık sık karşılaşılmaktadır. Bunun için vücudu gereğinden fazla yormamak gerekir.
 • Tonsillit diğer ismiyle bademcik iltihabı da horlamaya neden oluşturabilir. Vücuda giren bazı mikroplar, tonsillerde çoğalarak tonsillerin iltihaplanmasına neden olur. Tonsillerde büyümeye, kızarmaya ve iltihap birikmesine neden olur. Bu da nefes almayı zorlaştırır ve horlamayı artırır.
 • Bazı enfeksiyon hastalıkları, özellikle enfeksiyon hastalıklarında kullanılan bazı ilaçlar horlamaya neden olabilir. Horlama problemi olan kişilerin bu ilaçların kullanım zamanını doktoruyla danışıp dikkatli ayarlamaları gerekir.
 • Ağzın ve sinüslerin anatomisi de horlamaya neden olur. Burun tıkanıklığı, geniz akıntısı solunumu zorlaştırır. Bu sebepleri ortadan kaldırmak horlamayı önler veya horlamanın azalmasını sağlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder