En Çok Tüketilen Bitki Çayları ve Faydaları

Birçok hastalık kışın ortaya çıkar. Kışın bu hastalıklardan korunmanın en iyi yöntemlerinden biri de bitki çaylarıdır. Bitki çaylarının doğal olması ve vücuttaki direnci artırıp vücut bağışıklığını güçlü tutması oldukça önemlidir. Vücuda olan faydaları nedeniyle bitki çayları her geçen gün daha çok kişi tarafından tercih edilmektedir.


C vitamini ve antioksidan bakımından oldukça zengin olan bitki çayları vücudu mikroplara karşı koruma kalkanı görür. Faydalı olabilmesi için ölçülü tüketilmesi gerekir. Hakkında daha fazla bilimsel çalışma yapılması gereken bitki çayları kesinlikle tıbbi tedavi yerine kullanılmamalı, gerektiğinde doktor tavsiyeli ve ölçülü tüketilmelidir.

 

En Çok Tüketilen Başlıca Bitki Çayları ve Faydaları:

 

Kuşburnu Çayı

Çok zengin orandaki C vitamini içeriği ve güçlü antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini korur. Kışın çok fazla içilen çayların başında gelir. Kuşburnu, demir eksikliği sorunu olanlar için önemli faydalar sağlar. Demir eksikliği nedeniyle ortaya çıkan kansızlığı önler. Kuşburnu, püresinde bulunan özel bileşenler sayesinde katarakt başta olmak üzere göz hastalıkları için de önemli faydalar sağlar.

Kuşburnu, A vitamini bakımından zengin oluşuyla cildin elastikiyetini korur ve yaşlanmasını önler. Cildin genç görünmesini sağlar. Ciltteki yara izleri ve akneleri giderir. Güneşten zarar gören cildi onarır. Kuşburnu, magnezyum, demir ve mineraller bakımından zengin bileşenler içerdiğinden sinir sistemine ve hücrelerin sürekli yenilenmesinde büyük fayda sağlar.

Kuşburnu çayı, sindirim sistemi rahatsızlıkları için de adeta bir şifa kaynağıdır. Kabızlık problemi yaşayanlara önemli faydalar sağlar Bağırsak parazitlerinin giderilmesine yardımcı olur. Kolesterolün dengeli olmasına yardımcı olarak kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu korur. Kuşburnu çayı ayrıca serbest radikallere karşı koruyucu bir etki göstererek kansere karşı vücuda önemli faydalar sağlar.

 
Papatya Çayı

 

Papatya çiçeklerinin toplanıp kurutulmasıyla elde edilen bu çay, vücuda çeşitli faydalar sağlar. Antioksidanlar bakımından oldukça zengin olup kalp damar hastalıkları ve kansere karşı vücutta önemli refleksler geliştirir. Papatya çayı, eskiden beri uyku kalitesi için tavsiye edilir. Beyinde uykusuzluğu gideren apigenin adı verilen bir antioksidana sahiptir. Kronik uykusuzluk için de tavsiye edilir.

Papatya çayı, sindirim sistemi üzerinde ciddi faydalar sağlar. Bulantı ve gaz problemlerinin giderilmesinde yardımcı olur. Mide asidinin azaltılmasını sağlar. Ülsere neden olan bakterilere karşı savaşır. Prostat, göğüs başta olmak üzere bazı kanser hücrelerine karşı koruyucu etki gösterir.

Cilt sağlığı üzerinde hem doğrudan hem de dolaylı olarak fayda sağladığı, bileşenindeki yüksek fosfor sayesinde kemikleri güçlendirdiği de bilinmektedir. Ölçülü tüketilmesi tavsiye edilir.

 

Zencefil Çayı

Hindistan, Fiji, Jamaika, Endonezya ve Avustralya'da yaygın olarak yetiştirilen zencefil, taze, kuru ya da tozu kullanılarak çay olarak içilir. Zencefil çayı, içerdiği güçlü antioksidanlar sayesinde vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Çeşitli egzersizler nedeniyle oluşan kas ağrılarını giderir.

Zencefil çayı, vücudun sindirim sistemine de önemli faydalar sağlar. Mide kasılması, kabızlık ve başka bazı bağırsak sorunlarının iyileşmesinde katkı sunar. Vücut ısısının artırılmasına yardımcı olduğu için kışın daha çok tüketilir. Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını destekler. Ölçülü tüketilmesi tavsiye edilir.

 

Nane Çayı


Nane çayı, nane yapraklarından yapılır. Tüketimi oldukça fazla olan nane çayı, yaprakları sayesinde bol miktarda antioksidan, mentol ve limon özü içerir. Birçok eski medeniyette tıbbi amaçlarla kullanılmıştır. Ferahlatıcı özelliğinden dolayı çok fazla tercih edilen nane çayı, mide başta olmak üzere sindirim sistemine önemli faydalar sağladığı bilinmektedir. Reflüye, mide bulantısına ve hazımsızlığa iyi gelir.

Nane çayının bileşenindeki mentol sayesinde strese iyi geldiği, kişileri zinde tuttuğu, solunum fonksiyonlarında iyileşmeler sağladığı da bilinir. Hakkında daha fazla araştırma yapılması gereken nane çayının da bazı sağlık sorunlarına neden olmaması için diğer bitki çayları gibi ölçülü tüketilmesi gerekir.

 

Tarçın Çayı


Anavatanı Güneydoğu Asya olan tarçın çayı, tüketimi yaygın olan bitki çayları arasında yer alır. Kış aylarında daha çok tüketilir. Soğuk algınlığı, grip gibi daha çok kışın ortaya çıkan hastalıklara iyi gelir. Tarçın çayı, sindirim sistemine önemi faydalar sağlar. Mide bulantısı, kusma, mide şişkinliği gibi problemlerin giderilmesinde yardımcı olur.

Tarçın çayı, metabolizmayı hızlandırır. Kilo vermeye yardımcı olur. Diş eti hastalıkları ve diş çürüklerine karşı da önemli faydalar içerdiği bilinmektedir. Sağlık açısından olumsuz sonuçlara yol açmaması için ölçülü tüketilmesi tavsiye edilir.

 

Melisa Çayı

Melisa, hafif limon kokusuna sahip bir bitkidir. Halk arasında oğul otu, limon nanesi, temre otu olarak da bilinir. Melisa çayı, vücut direncini ciddi anlamda artırdığı için çok eski zamanlardan beri birçok hastalığı tedavi amaçlı tüketilmiştir.

Melisa çayının; uykusuzluğa neden olan olumsuz birçok gerginliği ortadan kaldırıp uykusuzluğu giderdiği, stresi önlediği, daha çok kışın görülen soğuk algınlıklarına iyi geldiği, mide rahatsızlıklarının giderilmesinde yardımcı olduğu, sindirimi kolaylaştırdığı, cilt hastalıklarına iyi geldiği ve kilo vermeye yardımcı olduğu bilinen önemli faydaları arasında yer alır. Ölçülü tüketilmesi tavsiye edilir.

 

Ihlamur Çayı

Daha çok kış aylarında tüketilen bitki çayları arasında yer alır. Soğuk algınlığına karşı bilinen faydalarından dolayı çok fazla tercih edilir. Vücut direncinin artmasına katkı sağlar. Vücudun metabolizma hızının artmasını sağlayarak kan dolaşımını hızlandırır. Ihlamur çayı, sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Kabızlık ve mide problemlerini giderir.

Ihlamur çayı, öksürüğe neden olan bakterilerin vücuttan atılmasını sağlar. Öksürüğü önlemede yardımcı olur. Nefes açıcı özelliğiyle de bronşları yumuşatır. Solunum yollarındaki bazı problemlerin giderilmesinde yardımcı olur. Ihlamur çayı ayrıca stres ve kaygı durumlarının giderilmesinde veya daha hafif seyretmesinde fayda sağlar.

 

Ada Çayı

 

Ada çayı, tarih boyunca hep şifalı bir bitki olarak değerlendirilmiş ve pek çok hastalıktan korunmak ve tedavi olmak amacıyla kullanılmıştır. Tıbbi ve aromatik bir bitkidir. Ada çayının yaprakları kaynatılarak çay olarak tüketilir. İnsan sağlığına önemli faydalar içerdiği için çok tüketilen bitki çayları arasında yer alır. Depresyonu ve stresi azaltır. Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayan ada çayı, mide ve kolesterol için de rahatlatıcı etki yapar.

Yapılan çeşitli araştırmalar ada çayının sindirim sistemini koruyup ishale önemli faydalar sağladığı, aşırı terlemeyi önlediği, ciltteki birçok lekenin giderilmesinde önemli katkılar sağladığı, beynin fonksiyonlarını geliştirerek beynin daha iyi çalışmasını sağladığı, insandaki yorgunluk ve halsizliği giderdiği ve insanın dinç olmasını sağladığı ortaya koymuştur. Ada çayının bazı yan etkiler içerdiği özellikle düşük tansiyonu olanların, şeker hastaları ve sürekli ilaç kullananlar tarafından tüketilmemesi tavsiye edilmektedir.

 

Rezene Çayı

Anavatanı Akdeniz ve Yakın Doğu olan rezene, maydanozgiller familyasından iki metreye kadar boy atan kokulu otsu bitki türüdür. Tadıyla değil de şifalı özelliğiyle ön plana çıkar. İçeriğindeki zengin antioksidanlar ve C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlendirir. Çok iyi bir lif kaynağı olan rezene çayı, kolesterol üzerinde olumlu faydalar sağlar. Bu da kalp ve damar hastalıkları için de önemli faydalar anlamına gelir.

Melatonin açısından zengin bileşenler içerdiğinden ve stresi önemli oranda azalttığından uykusuzluğa da oldukça iyi gelir. Rahat uyku uyumamamızı sağlar. Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını hızlandırır. Böylece kilo vermeye yardımcı olur. Diş eti iltihabının giderilmesine katkıda bulunur. Midedeki şişkinliği giderip mide rahatsızlıklarını önler. 

Rezene çayı içerdiği özel bileşenler sayesinde ciltteki tahrişleri giderip cildin parlak olmasını sağlar. Ayrıca kalp ve damar hastalıklarına da iyi gelir. Ölçülü tüketilmesi tavsiye edilir. Önemli sağlık sorunu olanların rezene çayını tüketmeden doktora danışması önemlidir.

 

Sinameki Çayı

Daha çok Afrika ve Hindistan'da yetiştirilen sinameki, baklagiller ailesinden sarı, beyaz ve pembe çiçekleri olan bir bitki türüdür. Hindistan'da binlerce yıldır bitkisel tıpta kullanılmaktadır. Sinemaki çayı, insan vücuduna birçok fayda sağlar. Çok önemli bir müshil olan sinemaki çayı, bağırsak temizleyici ve kabızlık giderici özellikleriyle ön plana çıkar. Sindirime olan bu faydalarından ve toksin giderici özelliği sayesinde kilo vermemize yardımcı olur.

Sinemaki çayı metabolizmayı hızlandığı için de zayıflamaya yardımcı olur. Tüketirken kesinlikle dikkatli olmak ve ölçülü kullanmak gerekir. Müshil etkisi nedeniyle bağırsaktaki yararlı bakterilerin yok olmasına sebep olur. Bileşenindeki içerikler sayesinde saçları güçlendirir, saçtaki kepeği önler, saç derisini besler ve saçların gür olmasını sağlar.

Sinemaki çayının kabızlığı önlediği ABD ilaç dairesi FDA tarafından onaylanmıştır. Kolon temizleyici bir bitki olarak kabul edilen sinemaki, en zor kabızlık durumlarını dahi çok kolay bir şekilde giderir.

 

Isırgan Otu Çayı

Isırgan otu, önemli şifalı bitkiler arasında yer alır. İdrar söktürücü özelliği ile ön plana çıkar. Vücut direncinin artmasını sağlar. Metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayıp kilo vermeye yardımcı olur. Vücuttaki kan akışı üzerinde olumlu etkiler oluşturarak kalp ve damar sağlığını korur. Sindirim sistemi fonksiyonlarının düzenlenmesinde fayda sağlar.

Isırgan otu çayı, içeriğindeki bileşenler sayesinde ciltteki aknelerin temizlenmesinde yardımcı olur. Cilt yanıklarını tedavi edip yanık izlerini azaltır. Ağız kokusunu giderir. Zengin demir içeriği sayesinde kansızlığı önlemede yardımcı olur. Sindirim sistemini düzenleyip kas ve eklem ağrılarını giderir. Saç dökülmesi problemi olanlar için de önemli faydalar sağlar. Saçların dökülmesini azaltıp sağlıklı uzamasını sağlar.

 

Yeşil Çay

İlk kullanımı MÖ 3000'li yıllara dek uzanan yeşil çay, tedavi edici özelliği bilimsel olarak kanıtlanmış çaylar arasında yer alır. Yeşil çay, içeriğindeki güçlü antioksidanlar sayesinde beyin fonksiyonlarını iyileştirip vücudun zinde kalmasını sağlar. Bileşenindeki biyoaktifler sayesinde vücuttaki hücre hasarlarını giderir. Vücutta dolaşan ve kansere yol açan serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırır.

Yeşil çay, bilişsel fonksiyonları geliştirerek kişinin kendisini zinde ve canlı hissetmesini sağlar. Hafızayı güçlendirir. Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklara karşı koruma sağlar. Yapılan birçok bilimsel araştırma yeşil çayın metabolizmanın hızlı çalışmasını sağladığı ve bunun da yağ yakımını hızlandırdığını ortaya koymuştur. Oldukça düşük kalori içeren yeşil çay zayıflamak isteyenlerin tüketilmesi gereken çaylar arasında yer alır.

Yeşil çayın insülin direncini azalttığı, kan şekeri seviyesini dengelediği ve kronik birçok hastalığa iyi geldiği yapılan birçok bilimsel çalışmanın sonuçları arasında yer alır. Yeşil çay ayrıca kandaki kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL'yi düşürerek kalp ve damar hastalıkları üzerinde önemli faydalar sağlar. Önemli kronik hastalığı olanların mutlaka doktor tavsiyesiyle tüketmeleri tavsiye edilir.

 

Sarı Kantaron Çayı

Yıldız şeklinde çiçekleri olan sarı kantaron, çok tüketilen çaylar arasında yer alır. Çok eskiden beri ruh sağlığına olan faydaları ile bilinir. Stresi önleyen sarı kantaron çayı, antideprasan özelliğiyle depresyon ve ruh sağlığını korur. Kaygı ve korkunun giderilmesinde yardımcı olur. Uykusuzluğu giderir. Doğal ağrı kesici olarak adlandırılan sarı kantaron çayı, antiseptik özelliği sayesinde vücudu mikroplara karşı korur.

Sarı kantaron çayı, özellikle stresli işlerde çalışanlar veya stresli bünyeye sahip olanlar için oldukça önemli faydalar sağlar. Hücreleri yenileyip yaraların hızlıca iyileşmesini sağlayan sarı kantaron çayı cilt hastalıklarına iyi gelir. Hormon dengesizliğinin giderilmesine yardımcı olur. Sarı kantaron çayı idrar yolu enfeksiyonlarını önleyip bağırsak problemlerini giderir. Karın ağrısını önler.

Kansere karşı koruyucu etki gösterir. Vücut iltihaplarını önleme, kadınların adet dönemlerinde ağrılı dönemi azaltma, eklem, kas ve bel ağrılarını giderme, sindirim sistemi rahatsızlıklarını önleme ve tedavi etme sarı kantaron çayının diğer önemli faydaları arasında yer alır. Tansiyon ilacı, astım ve antideprasan ilaç kullananların dikkatli tüketmeleri gerekir.

 

Karahindiba Çayı

Bol miktarda vitamin, mineral ve potasyum içerdiğinden besleyici değeri yüksek çaylar arasında yer alır. En doğal potasyum kaynakları arasında gösterilir. Güçlü antioksidan içeriği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. İdrar artırıcı özelliği ile böbrekleri çalıştırır, temizler, böbrek ve safra taşlarını düşürmeye yardımcı olur. Vücutta biriken ödemin ve toksinlerin dışarı atılmasını sağlar.

Karahindiba çayı, karaciğere olan faydaları ile de bilinir. Kötü kolesterol olan LDL'yi azaltır. Sindirimi kolaylaştırarak vücudun zinde kalmasını sağlar. Cildi temizleyip nemlendirip cildin yaşlanmasını önler.

 

Gülhatmi Çayı

Gülhatmi bitkisinin çiçeğinden yapılan çay, insan sağlığı için birçok fayda içerir. Halk arasında daha çok devegülü olarak bilinir. İdrar söktürücü özelliği ile ön plana çıkar. İçeriğindeki bileşenler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirip vücudu enfeksiyonlara karşı korur. Boğazda faklı nedenlerden oluşan tahrişi giderip boğazı yumuşatır. Kuru öksürüğü önler.

Gülhatmi çayı, vücuttaki iltihabın dışarı atılmasında önemli rol oynar. Diş eti iltihaplarını giderir. Sindirim sistemi üzerinde önemli faydalar sağlar. Vücuttaki şişkinlik ve hazımsızlığı önemli oranda giderir. Zengin antioksidan içeriği sayesinde vücudu dinç tutar. Yorgunluk ve halsizliğin giderilmesinde yardımcı olur. Gülhatmi çayı, böbrek taşlarının düşmesini kolaylaştırır. Balgam söktürücü özelliği ile de bilinir.

 

Biberiye Çayı

 

Botanik adı verilen biberiye bitkisinin yapraklarından yapılır. Limon ile nane arasında bir kokuya sahip olan biberiye çayı, vücudu canlandıran ve gençleştiren özelliğiyle ön plana çıkar. Vitamin bakımından oldukça zengin olup eskiden beri özellikle saç dökülmeleri ve sindirim sistemi rahatsızlıklarında tercih edilir.

Biberiye çayı, sindirim sistemindeki gaz ve şişkinliği azaltıp sindirim sisteminin rahat çalışmasını sağlar. Bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Bağırsaklardaki yararlı bakterileri besler. Vitamin, kalsiyum, magnezyum ve potasyum bakımından çok zengin olduğu için vücudun bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olur. Biberiye çayı ayrıca kan dolaşımının artmasına yardımcı olduğu için saç köklerinin daha iyi beslenmesini sağlar. Saçların uzamasını sağlayıp saçları gürleştirir.

 

Ebegümeci Çayı

Kuzey Afrika, Avrupa ve Asya'nın bazı bölgelerinde doğal olarak yetişen ebegümeci, ülkemizde de yaygın olarak yetişir. Halk arasında daha çok kazan karası ve ilbik gibi isimlerle bilinen mor çiçekli bir bitki çayıdır. Akciğer sağlığını korumada oldukça etkilidir. Ebegümeci çayı, kışın soğuk algınlığı ve gribe önemli faydalar sağlar. Öksürük ve bronşit gibi önemli sağlık sorunlarının giderilmesinde yardımcı olur. Ateş düşürür.

Ebegümeci çayı, sindirim sistemi üzerinde de önemli faydalar sağlar. Bağırsak hareketlerini düzenleyip kabızlığı giderir. Mide ağrısı ve bulantısının geçmesine yardımcı olur. Göz sağlığını koruyup gözaltı kırışıklıklarını giderir. Cildi besleyip korur. Boğaz iltihabının giderilmesine yardımcı olur. Kırık ve çıkıklardan oluşan şişkinlikleri giderir.

 

Ekinezya Çayı

Daha çok Amerika kıtasında doğal şekilde yetişen önemli faydaları olan şifalı bitkiler arasında yer alır. Amerikan yerlileri tarafından çok uzun yıllardır kulak enfeksiyonlarını ve kulak ağrılarını tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Doğal antibiyotik özelliği sayesinde soğuk algınlığı ve bazı önemli iltihapları gidermede yardımcı olur. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu enfeksiyonlardan korur.  

Ekinezya çayı, sindirim sisteminin düzenlenmesinde yardımcı olur. Vücuttan toksinlerin atılmasını kolaylaştırır. İdrar yollarındaki enfeksiyonların giderilmesini sağlar. Kabızlığı önler. Vücuttaki kan dolaşımının artmasını sağlar. Ağız kokusu giderme, kilo vermeye yardımcı olma, migren ağrılarını azaltma, kas ve eklem ağrılarını hafifletme, stresi giderme diğer önemli faydaları arasında yer alır. Bazı yan etkilerinden dolayı ölçülü tüketilmesi tavsiye edilir.

Ayrıca bakınız

Tavşankanı Çay Demlemenin Püf Noktaları

En Çok Tüketilen Bitki Çayları ve Faydaları

Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Çay Kansızlık Yapar mı?

Çay İçmenin Zararları Nelerdir?

Şekersiz Çay İçmenin Faydaları

 

Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder