Elmanın Faydaları Nelerdir?

Elma, 7.500'den fazla çeşidi, kırmızı, sarı ve yeşil renkleri olan malus cinsindenki ağaçların yenen meyvesidir. Hemen hemen her coğrafyada yetişen ve üretim sorunu olmayan elma, dünyanın en çok tüketilen meyvelerin başında gelir. Elma, "mucize yiyecek" olarak övülür. Düşük kalori içeren, lif ve C vitamini bakımından zengin bileşenlere sahip olan elma insan vücudu için adeta bir şifa kaynağıdır.

İçeriğindeki zengin vitamin ve mineraller ile elma birçok hastalığın doğal ilacı niteliğindedir. Özellikle kabuğuyla yenilen elma; kanser ve kalp-damar hastalıklarından sinir sistemine, kemik sağlığından kan şekerine, beyin fonksiyonlarını düzenlemeden cilt sağlığına ve astıma kadar insan vücuduna inanılmaz faydalar sağlar. Şimdi bu mucizevi meyvenin insan vücudu için sağladığı inanılmaz faydalara birlikte bakalım.

Elmanın Başlıca Faydaları Şunlardır:


Kilo Kontrolü Sağlar

Antioksidan içeriği en yüksek meyve olarak bilinir. Elmanın çok güçlü bir antioksidan kaynağı ve C vitamini deposu olması bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve çalışmasında çok önemli faydalar sağlar. Böylece bağışıklığı hızlandırarak kilo vermeye yardımcı olur. Yağ ve kolesterol içermeyen elma, posa içeriği sayesinde insanı uzun süre tok tutar. İştahı baskılar. Sadece bir elma yemek dahi kişiyi uzun süre tok tutup açlık salgısını bastırır. Kilo vermek isteyenlerin mutlaka elmayı diyet listelerine almaları gerekir.


Kalp ve Damar Sağlığını Korur

Elma, içeriğindeki bileşenler sayesinde kalp ve damar hastalıklarına çok önemli faydalar sağlar. Kan pulcuklarının havayla temas ederek meydana getirdiği tortu olan pıhtıyı önlemede yardımcı olur. Yağ birikmeden dolayı damarın daralmasına neden olan plak oluşumunu önler. Kalp krizinin önemli nedenlerinden olan damar tıkanıklığı, damar sertleşmesine olumlu faydalar sağlar. Kolesterolü düzenlemede yardımcı olur.

İngiltere'nin Oxford Üniversitesi'nde yapılan araştırmada günde bir elma yemenin 50 yaş üstü kişilerde kalp krizini önlediği, kalp ve damar hastalıkları üzerinde olumlu sonuçlar doğurduğunu ortaya çıkarmıştır. Elma, kalp atışlarının daha düzenli olmasını sağlayıp kalp sağlığını korumada yardımcı olur. Serbest radikallerin neden olduğu kalp ve damar hastalıklarını önler.


Kemikleri Besler, Güçlendirir

Elma, vücut fazla kemik kaybettiğinde veya çok az kemik yaptığında veya her ikisinde birden meydana gelen bir kemik hastalığı olan kemik erimesini önlemede yardımcı olur. Böylece kemiklerin kırılma riski azalır. C vitamini bakımından çok zengin olduğu için kemikleri besler ve güçlendirir.


Sindirimi Kolaylaştırır

Elma, sindirim sisteminde bulunan faydalı bakterileri teşvik edip sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Elma kabuğunda bulunan çözünmez posa su tutarak sindirim yolunun temizlenmesini sağlar Özellikle yeşil elma sindirim sistemini hızlandırır. Mide sağlığını korumada yardımcı olur. Kasların spazmı sonucu karın bölgesinde ortaya çıkan mide kramplarını önler.

Elma, karnın üst bölgesindeki ağrı ve şişkinlik hissi olarak ortaya çıkan dispepsi yani hazımsızlığı giderir. Elmanın içeriğindeki pektin prebiyotik etki oluşturarak besin alımını maksimize eder. Vücuda zararlı bakteri ve toksinleri ortadan kaldırarak vücudu iyileştirir.


Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Elma, hastalıklara karşı savunma mekanizmasını oluşturan, tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden, vücudu yabancı ve zararlı maddelerden koruyan ve vücudu hastalıklara karşı koruyan bir savunma kalkanı olan immün sistemi yani bağışıklık sistemini güçlendirir. Elma, çok önemli bir C vitamini kaynağıdır. Güçlü bir antioksidan olan C vitamini, hücrelerin sürekli yenilenmesini sağlar. Özellikle kış aylarında güçlü antioksidanlar sayesinde vücudu enfeksiyonlara karşı korur.


Kan Şekerini Dengeler

Elma, glisemik indeksi düşük meyveler arasında yer aldığından vücut kan şekerini düzenlemede yardımcı olur. Yapılan çalışmalar elma tüketen kişilerin daha düşük kan glikoz seviyelerine sahip olduğu, bu kişilerde Tip 2 diyabet riskinin azaldığı tespit edilmiştir. Elmada bulunan polifenol adlı antioksidan, diyabetik riskine fayda sağlar. Ancak elma suyunu içmek şekerin artmasına yol açabilir.


Kansere Yakalanma Riskini Azaltır

Elma, içerdiği antioksidanlar, pektin ve vitaminler sayesinde insanlarda kolon ve akciğer kanseri oluşumunu önlemede yardımcı olur. Zengin C vitamini ve güçlü bir antioksidan olan elma, kanserli hücrelerin vücutta yayılmasını önlemede yardımcı olur.

Elma kabukları içindeki bazı bileşikler, kanser hücrelerinin büyümesinin önüne geçer. Elmadaki lifler, kolon kanserine iyi gelir. Akciğer kanseri için de önemli faydalar sağlar. Flavon bakımından zengin olan elma, pankreas kanserinin gelişme riskini azaltır.


Beyin ve Sinir Sistemine Önemli Faydalar Sağlar

Elma, yüksek lifli özelliği sayesinde beyinde dopamin üreten hücrelerin kaybı ve hasara uğramasıyla oluşan, beden hareketlerinin yavaşlamasına yol açan bir beyin hastalığı olan Parkinson hastalığına önemli faydalar sağlar. Yapılan bilimsel çalışmalar elmanın unutkanlığa da oldukça iyi geldiğini ortaya koymuştur.

Yaşlanmanın beyin üzerindeki etkileriyle mücadele eden elma, beyin hücrelerinin ölümüne bağlı olarak genel anlamda bilişsel fonksiyonların azalması şeklinde gelişen tıbbi durum olan Alzheimer hastalığına da olumlu faydalar içerir. Elma, konsantrasyon eksikliği, problem çözme ve hafızanın iyileştirilmesine de yardımcı olur.


Kolesterolü Düzenler

Vücutta kolesterolün düşmesini sağlayan bir polisakkarit olan pektin, elmada bol miktarda bulunur. Elma, vücut yağlanmasının önüne geçerek kolesterolü dengeler. Elmadaki çözünebilir lifler vücuttaki kolesterol seviyesine olumlu etki ederek damar tıkanıklığı ve kalp hastalıkları riskini ciddi oranda artıran kötü kolesterol olan LDL'nin düşmesine yardımcı olur. İyi kolesterol (HDL) düzeyinin de artmasını sağlar.


Anemiye Yardımcı Olur

Elma, kanda bulunan hemoglobin proteinin normal seviyenin altına düşmesi veya alyuvarların sayısının azalması durumu olan anemi yani kansızlık için önemli faydalar sağlar. Vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin sayısının artmasına yardımcı olur. Kan dolaşımını hızlandırır. Kansızlığa iyi gelen elma böylece halsizlik, yorgunluk gibi anemiyle ortaya çıkan olumsuzlukları giderir.


Göz Sağlığını Korur

Elmadaki A vitamini, gözün görme yeteneğini arttırmakta, göz bozukluklarını hafifletmektedir. Güçlü antioksidan özelliği ve zengin C vitamini sayesinde önemli göz hastalıkları arasında yer alan katarakt ve glokom gibi durumları önlemede yardımcı olur. Elma gözleri güçlendirip gözlerin daha iyi görmesini sağlar. Önemli bir görme problemi olan gece körlüğünün giderilmesinde önemli faydalar sağlar.


Cildi Besleyip Korur

Çok güçlü bir antioksidan olan elma, cildi serbest radikallerden korur ve cildin elastikiyetini korumasına yardımcı olarak cildin daha genç görünmesini sağlar. Elma özü, cildin yaşlanmasını geciktirir. Elmadaki antioksidanlar cilt kırışıklığını önleyerek cildin taze ve güzel kalmasını sağlar. Solgun görülen ciltlerin parlak olmasını sağlar. Cilt hücrelerini besleyerek ciltteki ölü hücreleri temizler.


Saçları Güçlendirir

Elma, derideki kan dolaşımını hızlandırır. Saçı kökten uca onarır. Özellikle kırmızı elma içeriğindeki bileşenler sayesinde saçların gür ve güçlü olmasını sağlar. Antioksidan özelliği sayesinde elma, saçların saç köklerine daha iyi tutunmasını sağlayarak dökülmeyi azaltır. Saçlara canlılık ve güç veren elma, saçlardaki kırılmayı ve koparak dökülmeyi engeller. Saçların sağlıklı uzamasını sağlar.


Bağırsak Hareketlerini Düzenler

Elma, besinlerin sindirim sistemine hızla ilerlemesini sağlayarak bağırsaklarda daha fazla sıvının emilmesini engeller. Böylece bağırsak hareketlerinde yavaşlama sonucu ortaya çıkan kabızlık şikâyetlerini gidermede yardımcı olur. Elma, içeriğindeki pektin sayesinde ishali önleyici bir etki oluşturur. İçeriğindeki bileşenler sayesinde besinlerin sindirim sisteminde normalden daha yavaş hareket etmesini engelleyerek bağırsakların düzgün çalışmasını sağlar.

Ayrıca bakınız

İncirin Faydaları Nelerdir?

Elmanın Faydaları Nelerdir?

Ayvanın Faydaları Nelerdir?

Narın Faydaları Nelerdir?

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Kayısının Faydaları Nelerdir?

Limonun Faydaları Nelerdir?

Kuru Soğanın Faydaları Nelerdir?

Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Ay Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Balın Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Sütün Faydaları Nelerdir?

Pekmezin Faydaları Nelerdir?

Zeytinin Faydaları

 

Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder