Su Faturasını Düşürmek İçin Ne Yapmalıyız?

Tüketim toplumu, tüketim kültürü tam da günümüz insanı için üretilmiş ifadelerdir. İnsanlar, tüketim noktasında su kaynaklarını acımasızca sarf etmektedir. İhtiyaç olmayan şeylerin alışkanlık haline gelmesi modern çağın en büyük açmazlarındandır. Bu da birçok insan için geçim sıkıntısı anlamına gelmektedir. Su faturası da bu açmazın bir parçasıdır. 

Suda tasarruf edebilmek için ilk önce suyun çok tüketildiği yerler keşfedilmelidir. Su faturasını düşürmek için önemli ipuçları:

1. Musluk kullanım kültürünü edinin. Muslukların ayarını öncelikle iyi yapmak gerekir. Suyun akarken çok tazyikli yani basınçlı olmamasına dikkat etmeliyiz. Bunun için muslukların başına suyun akışını ayrı deliklerden sağlayan uçlardan takmak gerekir. 

Suyu kireçli olan bazı yerlerde bazı kişiler musluğun başında yer alan ve suyun ayrı deliklerden aktığı su aparatını çıkarmaktadır. Bunun vahşi sulamadan hiçbir farkı yoktur. Su faturasını en fazla kabartan da budur.

Bir bulaşık yıkandığı zaman veya abdest alındığı zaman her değişimde musluk mutlaka kapatılmalıdır. Yine ev halkının her gün düzenli yaptığı işlerden bir tanesi de diş fırçalamadır. Diş fırçalama esnasında da musluk mutlaka gerektiği yerde kapatılmalıdır. Tıraş olurken de yine aynı durum söz konusudur. Orada da yine musluk kapatılmalıdır. Bunlar ciddi anlamda su faturasını düşürecektir.

2. Çamaşır ve bulaşık makinesini dolduktan sonra çalıştırın. Bunlar, evde en çok su tüketen makinelerin başında gelir. 3-5 çamaşırla çamaşır makinesini veya 3-5 tabakla bulaşık makinesini çalıştırmak su israfına neden olacaktır. 

Bulaşık makinesi elde yıkamadan daha az su tüketimine neden olur. Bulaşık makinesi dolduktan sonra çalıştırılırsa daha fazla tasarruf sağlanacaktır. Ayrıca yeni nesil bulaşık ve çamaşır makinesi kullanmak da su faturasını düşürmede önemli faydalar sağlayacaktır.

3. Evde su kaçağının olup olmadığı arada bir kontrol edilmelidir. Özellikle sifonlar çoğu zaman arızalı olabilmektedir. İnceden inceye akan bu akıntıyı fark etmek bile çok zordur. Bu da ciddi su kaybı anlamına gelmektedir. 

WC musluğu başta olmak üzere musluklarda akıntı, damlatma olup olmadığı kontrol edilmelidir. Varsa bozuk olan aparat veya musluk mutlaka değiştirilmelidir. Tazyikli akan musluklara musluk başı aparatları takılarak tazyik önlenmelidir.

4. Suda keyif yapmayın. Evdeki suyun ihtiyaç suyu olduğu ve çok pahalı olduğunu unutmadan kullanmak gerekir. Özellikle banyoda küvette suyu doldurarak keyif yapmak su faturasının kabarmasına neden olur. Banyo süresini normal standartlarda tutmak gerekir.

5. Küresel ısınmayla birlikte hemen hemen her mevsimde yağmur yağmaktadır. Yağmuru fırsat bulup yağmur suyunu biriktirmek gerekir. Balkonda veya bahçede kovalarla biriktirilen bu suyu balkonu yıkamada, çiçekleri sulamada kullanabiliriz. Bu da su faturamıza olumlu yansıyacak ve farklı bir tasarruf alışkanlığı kazanmamıza vesile olacaktır.

6. Başta banyoda olmak üzere özellikle sıcak suya ihtiyaç duyduğumuz zamanlarda sıcak su gelene kadar akıtılan su biriktirilmelidir. Bu, ciddi tasarrufu beraberinde getirecektir. Biriktirilen bu suyu daha sonra evin çeşitli temizliklerinde kullanmak mümkündür.

7. Su saatinin çeşitli nedenlerden arızalı olması veya göstergesinde problem olması da su faturasının yüksek gelmesine neden olabilir. Böyle durumlarda ilgili birime zamanında başvurulmalıdır. Unutmamak gerekir ki tüm bu tedbir ve düzenlemeler su faturasını yarı yarıya düşürebilecektir. Bu da hem bütçemize olumlu yansıyacak hem de küresel ısınmayla azalan su kaynaklarını korumada büyük katkı sağlayacaktır.


Ayrıca bakınız

Su Faturasını Düşürmek İçin Ne Yapmalıyız?

Elektrik Faturası Nasıl Düşürülür?

Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür?

Ev Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ucuz Uçak Bileti Bulma Yolları

Altın Fiyatları Nasıl Belirlenir?

 

Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder