Sigarayı Nasıl Bırakabilirim?

Her şey önce düşüncede başlar. Sigarayı bırakma fikri düşüncede bir kez yer almışsa tebrikler! Bu iş olacak. Beynin reddettiği bir durum vücutta şans bulamaz. Şimdi sağlıklı yaşama zamanı!

Burada sigarayı nasıl bırakabilirsiniz ile ilgili detaylı ve somut bilgiler yer alacak ve eminim bu yazının sonunda çok şey değişmiş olacaktır.

Önce sigaranın zararlarından kısaca bahsedip sigarayı niçin bırakmamız gerektiğini öğrenelim. İçerisinde 400'den fazla kimyasal madde içeren ve bağımlılık yapan nikotin ile sigara, anne karnında başlayıp ölene dek olumsuz etkiler bırakır. Birçok sağlık sorununun başlıca nedenini oluşturur. Sigara, kanın oksijen taşıma kapasitesini düşürüp vücuttaki bütün organ ve dokulara zarar verir. Vücudu adeta esir alır.

Sigara içmek, solunum yollarını koruyan hücreleri bozarak akciğeri çeşitli zararlara karşı savunmasız bırakır. Sigara dumanının içerdiği toksik ve kanserojen maddesi akciğerler tarafından emilir ve bu toksik vücuda dağılır. Akciğer, sigaranın dumanı ve sigara içerisindeki zararlı kimyasal maddeleri doğrudan çeker. Bunun sonucu da maalesef çoğunlukla akciğer kanseri olur.

Dünyadaki ölümlerin dörtte biri sigara kullanımına bağlı nedenlerden kaynaklanır. Kanserden kaynaklı ölümlerin başını akciğer kanseri çeker. Akciğer kanseri nedeniyle gerçekleşen ölümlerin yüzde 90'ı sigara içmekten ileri gelir. 

Tüm kanser ölümlerinin neredeyse dörtte biri kanser kaynaklıdır. Sigara dumanındaki zararlı maddeler solunum yollarında iltihaba neden olup bronşları tahriş eder. Sürekli sigara içen kişilerde kronik öksürük, solunum güçlüğü şikâyetleri çok sık görülür.

Peki, sigarayı nasıl bırakabilirim? İşte çözümü:

1. Sigarayı Neden Bırakmak Gerektiğinize Dair Kendinizi İkna Edin

Sigaranın zararlarını defalarca kez ilgili kaynaklardan okuyun. Kendinizi inandırın. Sigara sağlığımı nasıl etkiliyor, sigara bana neleri kaybettiriyor, sigara içmem ailemi nasıl etkiliyor, sigarayı bıraktığımda ne değişecek? Gibi sorularla sigarayı bırakma nedenlerinizi somutlaştırın. 

Sigarayı bırakmakla nikotin vücudunuzu terk edecek, ciğerleriniz temizlenecek, tat ve koku duyularınızda ciddi bir iyileşme olacak, kalp krizi geçirme riskiniz yarı yarıya inecektir. Yine öksürme ve nefes darlığı şikâyetleriniz belirgin şekilde azalacak, ciltteki kırışıklıklar düzelecek, maddi anlamda bir iyileşme olacaktır.

2. Sigara İçmeyi Aşamalı Olarak Düşürün

Eski sigara içme alışkanlığınızı değiştirin. Sigarayı gün be gün daha az için. İçtiğiniz sigarayı yarıda bırakın. Sürekli içtiğiniz sigaradan nikotin değeri daha düşük sigara içmeye çalışın. Bazen yanınıza sigara almadan dışarı çıkın. 

Bol bol su içerek sigara içme isteğinizi azaltın ve vücuttan toksinleri azaltma yoluna gidin. Sigarayı tam olarak bırakmak için mutlaka bu yolu deneyin. Böylece kısa ama yoğun sigara içme dürtülerine, nikotinsizliğe karşı vücut daha dirençli olur. Bu süreçte artık evinizde insanların tütün içmesine izin vermeyin.

3. Net Bir İrade Ortaya Koyup Sigarayı Bırakacağınız Günü Belirleyin

En önemlisi zamanı netleştirmektir. Sigarayı bırakacağımız gün netleştikten sonra o gün gelmeden evinizde, iş yerinizde ve arabanızda size sigarayı hatırlatacak kül tablası, kullandığınız çakmak vb. malzemeleri ortadan kaldırın. Mümkünse sigara kokusunun daha az maruz kaldığı elbiselerinizi giyin.

Sigarayı bırakacağınız gün ile ilgili önceden bir planlama yapın. İlk gün egzersiz yapmak, dışarıda yemeye gitmek, sinemaya gitmek, yürüyüşe çıkmak, satranç oynamak, kişisel gelişim faaliyetleri gibi kendinizi meşgul edecek etkinlikler yapın. Boş zaman bırakmayın. 

Sigara içmeyen kişilerle zaman geçirmeye çalışın. Bol bol su içmek, dişleri sık sık fırçalamak, sakız çiğnemek, çokça meyve ve sebze tüketmek bu sürece oldukça olumlu etki edecektir.

4. Ailenizden, Arkadaşlarınızdan ve Çevrenizden Yardım İsteyin

Onları sigarayı bırakacağınıza dair önceden bilgilendirin. Sizin yanınızda sigara içmemeleri gerektiğini onlara hatırlatın. İleriki gün ve haftalar için onlardan yardımcı olmalarını isteyin. 

Sigarayı bıraktıktan sonra genellikle ilk 1 ay uykusuzluk, sinirlilik, agresif davranış geliştirme, odaklanma güçlüğü, endişeli ve gergin ruh hali, iştah artışı, huzursuzluk gibi fiziksel sorunlar ve psikolojik hislerden kurtulmak için aileniz ve arkadaşlarınız en büyük yardımcılarınız olmalıdır. 

Bu durumun geçici olduğu ve en zor sürecin ilk 1 ay olduğunu hatırlayarak moralinizi üst seviyede tutun. Yine bu süreçte devletin sigarayı bırakma adına sunduğu yardım hatlarından yardım almaya çalışın.

Unutmayın!

Çok geç değil siz de bırakabilirsiniz!

Sigarayı bırakan hayatı bırakmaz!

Nefes almak için bugün bir karar ver.

Alışkanlık anahtarı kaybolmuş bir kelepçedir.

Sağlıklı bir hayat sizin elinizde!

Sigara iç dedeni gör, sigara içme torununu gör.

En iyisi hiç başlamamaktır.

Ayrıca bakınız

Sigarayı Bırakırsam Kilo Alır mıyım?

Sigarayı Nasıl Bırakabilirim?

Sigara İçmenin Zararları

Kilo Vermeyi Zorlaştıran Nedenler

Doğal Yoldan Nasıl Zayıflayabilirim? 

Sağlıklı Beslenmek İçin Ne Yapmalıyız?

Egzersizin Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyız?

Kışın Nasıl Kilo Verilir?

Temiz Havanın Faydaları

Fazla Şeker Tüketiminin Zararları Nelerdir?

Fazla Tuz Tüketiminin Zararları

Halsizlik Nedenleri Nelerdir?

Aç Kalmanın Vücuda Verdiği Zararlar Nelerdir?

Hızlı Yemek Yemenin Zararları Nelerdir?

İyot Eksikliği Nedir?


Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder