Sağlıklı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyız?

Obezite; vücut sistemleri ve psikososyal durum üzerinde oluşturduğu olumsuz etkilerden dolayı pek çok sağlık sorununa neden olmaktadır. Fazla kilolar, yüz binlerce kişinin ölüm nedenini oluşturur. Obezite, insülin direnci, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kolesterol, karaciğer yağlanması, kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere birçok önemli sağlık sorununun ana nedenleri arasında yer alır.

Zayıflamak için zaman zaman farklı arayışlara gireriz. Makul bir sürede ve beslenme alışkanlıkları ile desteklenen hareketli yaşamla sağlıklı bir şekilde zayıflamak oldukça kolaydır. Bir anda zayıflamak, kısa sürede çok fazla kilo vermek kalıcı olmaz. Aksine vücut daha fazla kilo alma eğilimine girebilir. Onun için yaşam biçimini değiştirmek gerekir. 

Sağlıklı bir beslenme ve düzenli egzersizlerle kışın kilo vermek hiç de zor değildir. Düzenli yapılan her egzersiz, vücudun metabolizma hızının artmasını sağlar. Günde bir saat düzenli egzersiz yapmak hem kilo vermeyi hem de fit bir vücuda sahip olmamızı sağlayacaktır.

Alınan enerji ile harcanan enerji arasındaki dengeyi sağlayabilmek sağlıklı kilo vermede önemlidir. Bazı püf noktalara dikkat ederek verilen kilolardan sürekli olarak kurtulmak mümkündür.

Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Vermenin Başlıca Yolları Şunlardır:

 
Bol Su İçmek Sağlıklı Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Böbreklerin çalışmasını iyileştiren, vücuttaki toksinleri önleyen su, hayatımızın devamı için oldukça önemlidir. Su içmek, sürekli bir alışkanlık haline getirilmelidir. Su içmek, metabolizmayı harekete geçireceğinden, kabızlığı önleyip bağırsak hareketlerimize olumlu etki edeceğinden ihmal edilmemesi gerekir. 

Yemeklerden önce düzenli olarak bir bardak su içmek bir tokluk hissi oluşturacağından sofrada tıka basa yemeye engel olacaktır. Yemekte içilen su hazımsızlığa sebep olduğundan içmemek gerekir. Sağlıklı bir şekilde zayıflamak için kola, meyve suyu gibi içecekler yerine bol bol su içmek gerekir. Kişinin günlük su ihtiyacı yaşam şekline göre değişir. Hareketli yaşam sürenlerin ve sıcak ortamlarda yaşayan kişilerin su ihtiyacı daha fazladır.

 
Egzersiz Yapmak Sağlıklı Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Egzersiz yapmak, daha hareketli bir yaşam kilo vermede ve kiloyu korumakta oldukça önemlidir. Düzenli egzersiz yapmak kandaki glikoz düzeyini düşürdüğü için kilo vermeye yardımcı olur. Egzersiz, sadece belirli dönemlerde değil sürekli yapılmalı ve hayatın bir parçası haline gelmelidir. Yapacağımız egzersiz kadar sağlıklı ve doğal zayıflayacağımızı unutmamak gerekir. Egzersiz, dışarıda temiz havanın ve yürüyüş parkurunun olduğu yerlerde düzenli yürüyüş şeklinde yapılabilir.

Egzersizle birlikte kalori yakıldığı için zayıflama başlar. Bu da vücut ağırlığının düşmesine yardımcı olur. Egzersiz, özellikle göbek bölgesinde biriken yağın azaltılmasında etkili olur. Bu da sağlıklı bir zayıflamayı beraberinde getirir. İşe mümkünse yürüyerek gitmek, asansör yerine merdivenleri kullanmak kalori yakmanın dolayısıyla sağlıklı bir şekilde kilo vermenin en kolay yolları arasında yer alır.

 
Tüketilen Gıdaların Sağlıklı Oluşu Sağlıklı Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Sağlıklı bir şekilde ve doğal yoldan zayıflamak için gıda güvenliği oldukça önemlidir. Kilonun ana sebeplerini oluşturan yağ, şeker ve unlu mamullerden uzak kalmak veya bunları minimize etmek gerekir. İşlenmiş gıdalar yerine doğal gıdaları tercih etmeliyiz. İşlenmiş gıdalar çoğunlukla bağımlılık oluşturduğundan vücut fazla kiloları vermekte zorlanır. Hazır üretilen ağır salata sosları yerine sirkeli sos kullanmak gerekir.

 
İdeal Kiloyu Belirlemek Sağlıklı Kilo Vermeye Yardımcı Olur

İdeal kilo, sağlıklı bir vücudun vücut yüzeyine (boy) göre kilo oranı hesaplanarak bulunur. Bu ölçüme vücut kitle indeksi denir. Bu indekse göre 18,5 ile 25 arası ideal kilodur. İdeal kilonuza ulaşmanın zaman alacağını düşünerek sabırlı olun. Doğru planlanmış bir diyet programını uygulamak ve beslenme alışkanlıkları değiştirilerek kilo verme anlamında başarılı sonuçlar alınabilir. Bu konuda uzman kişilerden yardım almak hedefimize daha çabuk ulaşmamızı sağlayacaktır.

 
Şekeri Azaltmak Sağlıklı Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Sağlıklı bir şekilde kilo vermenin yollarından biri de şekeri ölçülü kullanmaktır. İşlenmiş gıdaların çoğunda şeker olduğu için vücut için gerekli olan şekeri vücut bunlardan alır. Fazladan şeker tüketmek kilo artışına ve obeziteye neden olduğu için zayıflamanın önündeki en büyük engeldir. Çayı ve kahveyi şekersiz içmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz. Tatlıyı sınırlı kullanmalıyız. Gereğinden fazla şeker kullanmak, yağ yakmayı engellediği için metabolizmanın çalışmasını olumsuz etkiler. 

 
Sebze ve Meyve Ağırlıklı Beslenmek Sağlıklı Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Sebze ve meyveler, vücudumuzun vitamin ve mineral depoları olup hem vücudu tok tutar hem de çok düşük kalori içerir. Düzenli sebze ve meyve tüketmek, detoks etkisi oluşturarak zararlı toksinlerin vücudumuzda birikiminin önüne geçer. Daha çok lif içeren besinler olan sebzeleri tüketmek ile kandaki kolesterol değerleri azalır. Sağlıklı bir şekilde ve doğal yoldan zayıflamak için menülerde sebze ve meyveye ağırlık vermek, vücudumuzun bağışıklığını kuvvetlendirirken sindirim sistemi ve dolaşım sistemine pozitif etki yapar. Bu sistemler iyi çalıştığı zaman kilo vermek daha kolay olur.

 
Vücudun Günlük Kalori İhtiyacını Hesaplamak Sağlıklı Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kalori, besinlerin dokular içinde yanarak vücudun sıcaklık ve erkesini (direnmeyi yenme gücü) sağlama değerlerinin ölçümüdür. Kalori hesaplamak, sağlıklı bir şekilde ve doğal yoldan zayıflamak için önemlidir. Günlük kalori ihtiyacımızı tespit edersek sorunu büyük oranda çözmüş oluruz. Peki, günde kaç kalori almalıyız? Günlük alınması gereken kalori miktarı kişiye göre değişir. Kişinin boyu, kilosu ve yaşı burada önemli birer faktör olarak ön plana çıkar.

Yediklerimizin ve içtiklerimizin farkında olmak, onları saymak sağlıklı bir şekilde kilo vermemize olumlu katkı sağlar. Bunu yeni nesil cep telefonlarının uygulamalarından indirip kullanabiliriz. Bu uygulama, ölçülü bir tüketimi sağlar ve kişilerde zamanla olumlu bir alışkanlık haline dönüşür.

 
Pozitif Düşünmek ve Kendimizi ödüllendirmek Sağlıklı Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Esnek, çözüme yönelik, pozitif düşünce yapısı başarı kapılarının açılmasında altın anahtardır. Verilen her kilo ile düşünce dünyamızdaki değişim de bunu desteklemeli, her başarı mutlaka büyük görülmelidir. Kişi, her tartımdan sonra oluşan olumlu durumda kendini ödüllendirmeli ve motivasyonu artıracak bir etkinlikte bulunmalıdır. Böylece bir sonraki tartıma daha zinde, enerjik ve yüksek motivasyonla hazırlanmış olur ki bu da sağlıklı bir şekilde zayıflamayı sağlayacaktır.

 
Vücudu Aç Bırakmamak Sağlıklı Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Sağlıklı bir şekilde zayıflamak için vücudu aç bırakmamak gerekir. Uzun süre aç kalmak zayıflamayı sağlar fakat bu zayıflık, sağlıklı bir zayıflama sayılmaz. Aç kalmakla verilen kilolar, vücutta daha çok kas kaybına neden olur. Vücudun beslenme alışkanlıklarını değiştirmek zor olduğundan diyet bırakıldığı gibi eski kilolar yeniden hızlı bir şekilde alınır. Uzun süre aç kalmak; yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, mide bulantısı gibi sorunlara yol açar. Bu da vücudun dirençsiz olmasına neden olur.

 
Kendimize Ait Bir Diyet Programı Uygulamak Sağlıklı Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Her insan, bünye diğerinden farklı özellikler taşır. Kişilerin yaş, cinsiyet ve en önemlisi metabolizma hızı birbirinden farklı olduğu için kilo vermek isteyen kişiler uzman diyetisyenler eşliğinde veya iyi bir araştırma neticesinde kendilerine ait bir program yapmalıdır. Herkesin harcadığı enerji miktarı da burada dikkate alınmalıdır.

 
Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için bunlara da dikkat etmek gerekir:

 • İnsanlar, porsiyonları hep aynı şekilde doldurdukları için küçük tabak kullanmak, daha az yememizi sağlayacaktır.
 • Kişiyi tok tutup iştahını baskılayan dereotu, nane, reyhan, kişniş, tarçın gibi bitkilere sofranızda daha fazla yer verin.
 • Sağlıklı yağ yakabilmek ve kalsiyum ihtiyacınızı gidermek için doğal yoldan yapılan ev yoğurdunu bolca tüketin.
 • Uzun süre aç kalıp ağır yemeklerle mideye yüklenmek kilo vermeye engel olur. Bunun için kan şekerinizin düşmemesine dikkat edin. 
 • Yemeği geç saatlerde yemek sindirimi zorlaştıracağından akşam yemeğini olabildiğince erken ve hafif yiyin.
 • Gereğinden az uyumak daha çok yemek yemeye neden olur. Yeterli uyku uyumak kilo almayı önler. Uyku ihtiyacınız kadar uyuyun.
 • Beyaz un, beyaz ekmek, hamur işleri fazla kilolara neden olduğu için bunları mümkün olduğu kadar ölçülü ve dikkatli tüketin.
 • Düşük kalori ve yüksek protein içerdiğinden kahvaltılarda yumurtaya yer verin.
 • Kırmızıbiber, karabiber, kekik ve nane gibi baharatlar metabolizmayı hızlandırdığı için bunları düzenli olarak yemeklere katın.
 • Limon, metabolizmayı hızlandırıp bağırsakları güçlendirdiği için kilo vermeye yardımcı olur. Limonu eksik etmeyin.
 • Papatya çayı içmek, sindirim sistemini olumlu etkilediği için sizi fazla kilolardan kurtaracaktır. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için buna dikkat edin.
 • Sarımsak, metabolizmayı hızlandırdığı için sarımsak tüketmek sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur. Sarımsakla yaşamayı öğrenin.
 • Yemekleri oldukça dikkatli, yavaş yavaş ve çiğneyerek yemek sağlıklı bir şekilde zayıflamaya katkı sağlayacaktır. Bunu yaşam şeklinize dönüştürün.
 • Alışverişe aç karınla asla gitmeyin. Alışverişe çıkmadan önce alışveriş listesi yapın. Listenin dışına çıkmayın.
 • Yüksek proteinli diyetler metabolizmayı hızlandırdığı için yüksek protein ve bol lif içeren gıdalarla beslenin.
 • Şekersiz yeşil çay içmek hızlı yağ yakımına neden olur. Bu da sağlıklı kilo vermenin yolları arasında yer alır.
 • Tokluk hormonlarının salınımına neden olduğu için kilo vermenize yardımcı olan lif bakımından zengin gıdalar tüketin.
 • Beyaz ekmek yerine çavdar veya tam buğday ekmeği tüketin. Kepekli ekmekle bağırsaklarınız daha iyi çalışacağı için kilo vermeniz kolaylaşacaktır. Kepekli ekmeğe alışın.
 • Her zaman aktif olun. Kendinizi oyalayacak yoracak bir şeyler bulun. Hareketlilik, sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlayacaktır.
 • Yürüyebileceğiniz mesafedeki yerlere kesinlikle yürüyerek gidin.
 • Asansör yerine merdivenleri tercih edin. Bunu yaşam şekli haline dönüştürün.
 • İki haftada bir aynı gün ve saatte aynı kıyafetlerle tartılın. Kilolarınız düştükçe kendinizi ödüllendirin.
 • Sağlıklı bir şekilde kilo vermenin yollarından biri de bilinçli beslenme alışkanlığı kazanmaktır. Az az, sık sık beslenin. Asla öğün atlamayın.
 • Bir ömür sadece tek tip bir yiyecekle beslenilemediği için zayıflama sürecinde böyle uygulamalardan kaçının.
 • Yürüme egzersizinde terlemenin olabilmesi için olabildiğince hızlı yürüyün. Diyetisyenler ideal yürüyüş egzersizinin 1 saat olmasında hemfikirdirler.
 • Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için sürekli olarak düşük enerjili ancak doyurucu ve besleyici besinleri tercih edin.
 • Yemeklerde yağ miktarını azaltın. Sebze yemeklerini az yağlı, et yemeklerini etin öz yağıyla pişirin.
 • Daha çok haşlama, ızgara, buğulama, fırında veya yağsız tavada pişirme yöntemlerine başvurun.
 • Metabolizmayı zinde tutan, vücudu toksinlerden arındıran ve tok tutan suyu bol bol tüketin.
 • İş yerine veya alışveriş merkezlerine yürüyerek gitmeye gayret edin. Eğer aracınızla gidecekseniz aracınızı en uzak yerlere park edin.
 • Besinlerin etiket bilgilerini, besin öğesi içeriği kısmını okuyup öylece alışveriş yapın.
 • Düzenli uyuyun. Yeterince dinlenmeyen, yorgun bir vücutta metabolizma yavaş hareket edeceğinden kilo vermeniz zorlaşacaktır.
 • Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için bisküvi, çikolata, gofret gibi yüksek kalori içeren ve kilo alımına neden olan abur cuburlar yerine mevsim meyveleri tüketin.
 • Ayda en fazla 5 kilo vermeye çalışın. Fazla ve ani kilo vermenin zararlı olduğunu unutmayın. Çabuk zayıflayayım derken kaslarınızdan olmayın.
 • İdeal kiloya ulaştıktan sonra burada kazandığınız alışkanlıkların kalıcı olabilmesi için bunu yaşam şekline dönüştürmeye özel gayret gösterin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder