Renklerin Anlamları

Renkler, hayatımızın her alanında karşımıza çıkar. Yapılan araştırmalarda renklerin insan psikolojisi üzerinde oldukça etkili olduğu görülmektedir. Önemli mekân ve toplantılarda insanların hep kapalı renk elbise tercih etmeleri hep bir algının sonucudur. Genel olarak dünyada cenaze törenlerinde siyah renk tercih edilir. Renklere toplum belirli anlamlar yüklemiştir. Bu durum, yeryüzündeki tüm topluluklarda istisnalar hariç genellikle aynıdır. Şimdi renklerin anlamlarını birlikte öğrenelim:

Beyaz

Temizliği, saflığı, istikrarı ve devamlılığı ifade eder. Huzur ve güvenin rengidir. Temel özelliği dengeyi sağlamaktır. Gelinliklerin ve doktor önlüklerinin beyaz olması temizliği ve huzuru simgelemektedir.

Siyah

Gücü, hırsı, tutkuyu, özgüveni, disiplini temsil eder. İş görüşmelerine kişilerin siyah renkli araçlarla gitmeleri hep güç ve hırsın yansımasıdır. Bizde ve batı toplumunda siyah, ölüm ve matemin rengidir.

Mavi

Yaratıcılık, sorumluluk, sadakat, samimiyet, sonsuzluk, dürüstlük ve güveni temsil eder. Kişiyi stresten uzak tutar. Sakinleştirici bir renktir. İştahımızı baskılar.

Yeşil

Doğanın, huzurun, zenginlik ve bereketin rengidir. Yeşil renk güven verir. Rahatlatıcı ve sakinleştiricidir.

Kırmızı

Kırmızı; cesaret, güç, hareketlilik, tutku, aksiyon ve canlılık ile ilişkilidir. Azim ve kararlılığı ifade eder. İştah açıcıdır. Yemek logolarında çok kullanılır. Gençlere hitap eder. Kan akışını hızlandırıp kişileri harekete geçirmekte, motivasyonu üst düzeye çıkarmaktadır.

Sarı

Sarı; neşe, zekâ, akıl, mutluluk, incelik ve pratikliği ifade eder. Zihni uyanık tutar. Oldukça yaratıcı bir renktir. Dikkat çekici özelliği ile ön plana çıkar. Ticari taksi ve toplu ulaşım araçlarının sarı renkte olmaları dikkat çekme ile ilgilidir.

Pembe

Neşe, güven, rahatlık ve eğlenceyi ifade eder. Pembe rengi kişiyi bir yandan eğlendirirken diğer yandan kişinin stresini alır. Stresten uzaklaşmak için bire birdir.

Mor

Asalet, lüks ve itibarın rengidir. Zenginlik ve zarafeti simgeler.

Turuncu

Sonsuzluk, otorite, gösteriş ve verimliliği ifade eder. Kişiye cesaret, güven ve ilham verir. Kendimizi güvende hissetmemize yardımcı olur. Dikkat çekici özelliğiyle de bilinir.

Kahverengi

Toprağın, rahatlığın ve doğallığın rengidir. Resmiyetten uzak, rahat bir renktir.

Lacivert

Verimlilik, sonsuzluk ve otoriteyi ifade eder. Bilgelik ve adaletin rengidir.

Gri

Hareketsizliği, alçak gönüllülüğü ve dengeyi ifade eder. Yatıştırıcıdır.


Ayrıca bakınız

Çocuğun Okul Başarısını Artırmanın Yolları

Koçluk Nedir? Öğrenci Koçluğunun faydaları Nelerdir?

Verimli Ders Çalışma Teknikleri

Çoklu Zeka Kuramı ve Zeka Türleri

Aile İçi Şiddet Çocuğu Nasıl Etkiler?

Sosyal Zeka Nedir?

Çocuk Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklarda Karanlık Korkusu Nasıl Geçer?

Etkili Sınıf Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

Geleceğin Meslekleri

Kitap Okumanın Faydaları

Münazara Konuları

Gençler İçin Altın Öğütler

Liseler İçin 100 Temel Eser

Eski Bir Tapınak Yazısı

Renklerin Anlamları

Kelebek Etkisi Nedir? Örnekler

Pazartesi Sendromu Nedir, Nasıl Atlatılır?

Mobbing Nedir, Türleri Nelerdir, Nereye Başvurulur?

 

Ana Sayfa


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder