Narın Faydaları Nelerdir?

Nar, içinde küçük çekirdekleri ve meyve gövdesini oluşturan yüzlerce tanecik bulunan, hafif ekşi ve bazen tatlı tadı olan, ılıman iklimlerde yetişen bir meyve türüdür. Nar, en sağlıklı meyveler arasında yer alır. Mucizevi bir şifa kaynağıdır. Güçlü bir antioksidan olan nar, birçok hastalık riskini ortadan kaldırır.

Nar, C vitamini açısından oldukça zengin bir kaynaktır. Doğal antibiyotik olarak da adlandırılır. Nar; sodyum, magnezyum, demir, fosfor açısından da zengin bileşenler içerir. Güç, kuvvet ve bereketin sembolü olarak kabul edilir. Sağlık üzerindeki önemli etkileri nedeniyle nar ''cennet meyvesi'' olarak adlandırılır.

Narın Başlıca Faydalarını Şöyle Sıralayabiliriz:

Antioksidan Bakımından Oldukça Zengindir

C Vitamini Kaynağıdır

Kanseri Önlemede Yardımcı Olur

Enfeksiyonları Önler

Kalbi ve Damarları Korur

Yaşlanmayı Geciktirir

Hafızayı Güçlendirir

Sindirim Sistemini Korur

Vücuttaki İltihaplanmayı Azaltır

Vücuttaki Oksijenin Artmasını Sağlar

Saçı Güçlendirir

Cildin Pürüzsüz Olmasını Sağlar

 
1. Antioksidan Bakımından Oldukça Zengindir

Nar, antioksidan içeriği en yüksek meyve türleri arasında yer alır. C vitamini deposu olan nar bu özelliği ile kalp damar sağlığına önemli faydalar sağlar. Hafızayı güçlendirip bunama riskini azaltır. Nöronları tamir eder ve yaşlanmayla birlikte gelen beyin hasarına engel olur. Nar, zengin antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. İdrar yolu enfeksiyonlarını iyileştirir.

Polifenol adı verilen antioksidanlar idrar yolu enfeksiyonları ile savaşır. Nar, hücrelerde oksidatif hasarların (stres kaynaklı hasarlar) oluşumunu engelleyerek tüm kanser türlerine karşı koruma sağlar. Nar taneleri, canlı kırmızı tonlarını polifenollerden alır. Bu elementler güçlü antioksidanlardır. Nar suyundaki zengin antioksidanlar, hücrelerin zarar görmemesine ve iltihaplanmanın azaltılmasına yardımcı olur.

 
2. C Vitamini Kaynağıdır

Nar, insan vücudunun, kan damarlarında, kaslarında ve kemiklerinde bulunan kollajen proteini oluşturmak için ihtiyaç duyduğu bir vitamin türü olan C vitamini bakımından oldukça zengindir. Tek bir nardaki nar suyu, bir kişinin günlük C vitamini ihtiyacının %40'ından fazlasını karşılayabilecek düzeyde vitamin içerir. Nar, bu özelliği dolayısıyla vücudun besinlerden aldığı demirin sindirim sistemi tarafından emilmesine ve daha sonra kullanmak üzere depolanmasına yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

 
3. Kanseri Önlemede Yardımcı Olur

Nar, zengin C vitamini içeriği sayesinde kolon ve akciğer kanserleri gibi birçok kanser türünün ortaya çıkma riskini azaltır. Yapılan çeşitli araştırmalar nar suyunun prostat kanserini önlemede etkili içecekler arasında yer aldığını ortaya koymaktadır. Nar tanelerinin anti-tümör etkisinin olduğu bu bakımdan kansere karşı koruyucu özellik taşıdığı bilinmektedir.

 
4. Enfeksiyonları Önler

Doğada bulunan en güçlü antioksidan meyveler arasında yer alan nar, enfeksiyonu önler. Nar, bol miktarda C vitamini, demir, potasyum içerdiği için bağışıklık sistemini güçlendirir. Böylece vücudu enfeksiyonlardan korur. Adeta bir 'ilaç' ve doğal antibiyotik görünümünde olan nar, enfeksiyona karşı vücut direncini korur ve artırır. Nar, mikrop ve virüslerin vücuda bulaşmasını engelleyip sağlıklı bir vücuda sahip olmamızı sağlar.

 
5. Kalbi ve Damarları Korur

Doğal kalp ilacı olarak bilinen nar, kalp ve damar hastalıklarına karşı önemli bir koruma sağlar. Kan dolaşımını hızlandırarak dokulara yeterli miktarda kan ve oksijenin ulaştırılmasını sağlar. Nar, damarları onarıp damar tıkanıklığını önlemede yardımcı olur. Nar, kan basıncını düşürerek de kalbin rahatlamasını sağlar. Damarlardaki plak birikimini, kalp kasında lipidlerin birikimini azaltır.

 
6. Yaşlanmayı Geciktirir

Nar, antioksidan içeriği en zengin meyve türleri arasında yer aldığı ve tam bir C vitamini deposu olduğu için yaşlanmayı geciktirir. İçeriğindeki nitrik oksit ile endotel hücrelerin oluşumunda etkilidir. Nar, yüksek C vitamini içeriği sayesinde cilt kırışıklıklarına karşı koruma sağlayarak cildin genç görünmesini sağlar. Antioksidan bakımından zengin bir meyve olan nar, vücudu erken yaşlanmadan sorumlu olan serbest radikallerden korur.

 
7. Hafızayı Güçlendirir

Nar, C vitamini bakımından zengin bileşenler içerir. C vitamini beyin için çok güçlü ve önemli bir antioksidandır. Yapılan çalışmalar, düzenli nar tüketen kişilerin hafıza ile ilgili testlerde daha başarılı olduklarını ortaya çıkarmıştır. Nar suyu, hücre yapısını bozan serbest radikallere karşı etkili koruma sağlar. Nur suyu, antioksidan etkisiyle de beyin hücrelerini korur. 

Nar tüketimi, hafızayı ve bilişsel fonksiyonları güçlendirdiği için uzmanlar tarafından özelikle tavsiye edilir. Alzheimer ve Parkinson hastalığının ilerlemesini yavaşlatır. Unutkanlık, dikkat dağınıklığı ve odaklanma problemlerini azaltır.

 
8. Sindirim Sistemini Korur

Bileşiminde çok sayıda tohum olan nar, önemli oranda posa içerir. Bu özelliğiyle sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Önemli sindirim sistemi problemlerinden olan kabızlık, şişkinlik gibi sorunların önüne geçer. Nar suyu, bağırsaktaki iltihaplanmayı azaltır. Nar, bağırsak kaslarının güçlenmesi, düzenli çalışması konusunda oldukça etkilidir. Nar, yüksek antioksidan ve C vitamini içeriği sayesinde sindirimi kolaylaştırır, mide ağrılarını önler. Özellikle hazımsızlık ve sindirim yavaşlığı sebebiyle oluşan mide ağrılarına iyi gelir.

 
9. Vücuttaki İltihaplanmayı Azaltır

Nar, içeriğindeki antioksidanlar sayesinde güçlü bir antienflamatuardır. Vücuttaki iltihaplanmayı azaltmada yardımcı olur. Doğal bir antibiyotik olan nar aynı zamanda vücuttaki iltihabın kimyasallarını azaltır. Nar, diş eti iltihaplanmalarının hızla geçmesini sağlar. Bakteri, virüs, mantar gibi enfeksiyonların neden olduğu vücut iltihaplanmalarında adeta koruyucu bir kalkan görevi görür.

 
10. Vücuttaki Oksijenin Artmasını Sağlar

Nar, kandaki oksijen seviyesini pompalamaya yardımcı olur. Narda bulunan antioksidanlar serbest radikallerle savaşır. Kolesterolü azaltır ve kan pıhtılaşmasını önler. Böylece kanın serbestçe akmasına yardımcı olur. Bu da vücuttaki oksijen seviyesinin artmasını sağlar. Narın bu özelliği, tüm vücudun, dokuların, organların oksijenlenmesini sağlar. Vücudu canlandırıp bağışıklığı güçlendirir. Ayrıca beyne daha iyi oksijen ulaşmasını sağladığı için zihne canlılık verir.

 
11. Saçı Güçlendirir

Nar, güçlü nemlendirici özelliği sayesinde saçları kökten uca kadar nemlendirerek, saçların kuru ve cansız görünümünü ortadan kaldırır. Bileşimindeki punicic sayesinde saçların hızlıca uzamasını sağlar. Nar, güçlü antioksidanlar sayesinde saça kökten etki ederek saçı adeta onarır. Güneşe ve kirliliğe maruz kalıp yıpranan saçların güzel görünmesini sağlar.

 
12. Cildin Pürüzsüz Olmasını Sağlar

Nar, cilde iyi gelen antioksidanlar arasında yer alır. B5 ve C vitamini bakımından çok zengin olan nar, ciltteki yaşlanma etkilerine karşı savaşır, ciltteki izlerin azalmasını ve yenilenmesini sağlar. Nar, anti-inflamatuar özellikleri sayesinde, cildin iyileşmesini kolaylaştırır ve etkin cilt onarımına yardımcı olur. Aynı zamanda cildi etkileyen enfeksiyonlara karşı koruma sağlar ve yaranın iyileştikten sonra ciltte hasar bırakmasını engeller. Nar, içeriğindeki güçlü bileşenler sayesinde cildi besler, sıkılaştırır, cildin pürüzsüz olmasına yardımcı olur.

Ayrıca bakınız

İncirin Faydaları Nelerdir?

Elmanın Faydaları Nelerdir?

Ayvanın Faydaları Nelerdir?

Narın Faydaları Nelerdir?

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Kayısının Faydaları Nelerdir?

Limonun Faydaları Nelerdir?

Kuru Soğanın Faydaları Nelerdir?

Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Ay Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Balın Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Sütün Faydaları Nelerdir?

Pekmezin Faydaları Nelerdir?

Zeytinin Faydaları

 

Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder