Kışın Nasıl Kilo Verilir?

Vücut kitle indeksinin istenilen seviyede olmaması insanı mutsuz eden ve arayışa iten önemli bir husustur. Bu nedenle zayıflamak için farklı arayışlara girilir. Kışın profesyonelce, belirli bir disiplin ve yöntemle zayıflamak oldukça kolaydır. Bir anda zayıflamak, kısa sürede çok fazla kilo vermek kalıcı olmaz. Aksine vücut daha fazla kilo alma eğilimine girebilir. Onun için yaşam biçimimizi değiştirmek gerekir. 

Birçok kişi kış mevsiminde kilo vermenin zor olduğunu düşünerek zayıflama planlarını bahar ayına bırakır. Kışın gündüzler kısa olduğundan insanların yemek yeme dürtüsü bastırılır. Yani kışın insan daha az acıkır. Bu da zayıflamak için büyük bir avantaj oluşturmaktadır. Kışın, soğuk havalardan dolayı vücudun metabolizma hızı artar.

Kışa özel bazı sebzelerle de kışın daha iyi kilo verilebilir. Beyaz lahana, karalahana, brokoli, ıspanak, kereviz, pırasa kilo vermeye yardımcı sebzeler olarak öne çıkar. Kök bitkisi olarak da adlandırılan bu sebzeler çok zengin miktarlarda lif içerir. Bu da vücudun uzun süre tok tutulması anlamına gelir.

Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizlerle kışın kilo vermek hiç de zor değildir. Düzenli yapılan egzersizler vücudun metabolizma hızının artmasını sağlar. Günde 45 dakika veya 1 saat düzenli egzersiz hem kilo vermemizi sağlayacak hem de fit bir vücuda sahip olmamızı beraberinde getirecektir. Bu da diyabet, tansiyon, obezite, kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığı önler.

Kilo kontrolünde esas olan alınan enerji ile harcanan enerji arasındaki dengeyi sağlayabilmektir. Kış aylarında bazı püf noktalara dikkat ederek fazla kilolardan kurtulmak mümkündür.

Kışın sağlıklı bir şekilde kilo vermek için başlıca yöntemler şunlardır:


1. İdeal Kilonuzu Belirleyin

İdeal kilo, sağlıklı bir vücudun vücut yüzeyine (boy) göre kilo oranı hesaplanarak bulunur. Bu ölçüme vücut kitle indeksi denir. Bu indekse göre 18,5 ile 25 arası ideal kilodur. İdeal kilonuza ulaşmanın zaman alacağını düşünerek sabırlı olun. Doğru planlanmış bir diyet programı uygulamak ve beslenme alışkanlıkları değiştirilerek fazla kilolardan kurtulmak mümkündür. Bu konuda uzman kişilerden yardım almak hedefe daha çabuk varmanızı sağlar.

2. Düzenli Su İçin

Kışın kilo vermek için yazın olduğu gibi bol bol su içilmelidir. Vücuttaki toksinleri önleyen, böbreklerin çalışmasını iyileştiren su, hayatın devamı için önemli bir bileşendir. Su içmek, bir alışkanlık haline getirilmelidir. Su içmek, metabolizmayı harekete geçireceğinden ve bağırsak hareketlerine olumlu etki edeceğinden (kabızlığı önleme gibi) kilo vermek için oldukça önemlidir. 

Yemeklerden önce düzenli olarak bir bardak su içmek bir tokluk hissi oluşturacağından sofrada tıka basa yemeye engel olacaktır. Yemekte içilen su, hazımsızlığa sebep olduğundan içmemek gerekir. Yine doğal yoldan zayıflamak için kola, meyve suyu gibi içecekler yerine bol bol su içmek gerekir.

Kişinin günlük su ihtiyacı yaşam şekline göre değişir. Hareketli yaşam sürenlerin su ihtiyacı daha fazladır. Kaybedilen sıvının geri alınması çay, kahve vb. içeceklerle değil su ile karşılanması yoluna gidilmelidir.

 
3. Düzenli Olarak Egzersiz Yapın

Kışın sağlıklı bir şekilde kilo vermenin yollarından biri de düzenli egzersiz yapmaktır. Egzersiz, kilo vermede ve kiloyu korumada oldukça önemlidir. Düzenli egzersiz yapmak kandaki glikoz düzeyini düşürdüğü için kilo vermeye yardımcı olur. Egzersiz, sadece belirli dönemlerde değil sürekli yapılmalı ve hayatın bir parçası haline gelmelidir.

Yapacağımız egzersiz kadar sağlıklı ve doğal zayıflayacağımızı unutmamak gerekir. Egzersiz, dışarıda temiz bir havanın ve yürüyüş parkurunun olduğu yerlerde düzenli yürüyüş şeklinde yapılabilir.

Egzersiz yapıldığı zaman kalori yakıldığı için zayıflama başlar dolayısıyla vücut ağırlığının düşmesine yardımcı olur. Özellikle göbek bölgesinde biriken yağın azaltılmasında etkili olur. Bu da doğal yoldan zayıflamayı beraberinde getirir. İşe yürüyerek gitmek, asansör yerine merdivenleri kullanmak kalori yakmanın en basit yollarıdır.

 
4. Tüketilen Gıda Ürünlerinin Sağlıklı Olmasına Dikkat Edin

Kilonun ana sebeplerini oluşturan yağ, şeker ve unlu mamullerden (üç beyaz) uzak kalmak kışın kilo almamak için oldukça önemlidir. İşlenmiş gıdalar yerine doğal gıdaları tercih etmeliyiz. İşlenmiş gıdalar çoğunlukla bağımlılık oluşturduğundan vücut fazla kiloları vermekte zorlanır.

Kışın daha hareketsiz kaldığımız için sağlıklı bir şekilde kilo vermek için tüketilen gıdalarda daha seçici olmalıyız. Bilinçli beslenmeli, hamur tatlıları yerine daha hafif süt tatlıları tüketmeliyiz. Meyve suları ve şekerli içecekler yerine daha az kaloriye sahip olan ayranı tüketmeliyiz. Her öğünde salata tüketmeye özen göstermeliyiz. Hazır üretilen ağır salata soslarını kullanmak yerine sirkeli sos kullanımını tercih etmeliyiz.

 
5. Yiyecek ve İçeceklerde Şekeri Azaltın

İşlenmiş gıdaların çoğunda şeker olduğu için vücut için gerekli olan şekeri vücut bunlardan alır. Fazladan şeker tüketmek kilo artışına ve obeziteye neden olduğu için zayıflamanın önündeki en büyük engeldir. Çayı ve kahveyi şekersiz içmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz. Tatlıyı sınırlı kullanmalıyız. Gereğinden fazla şeker kullanmak, yağ yakmayı engellediği için metabolizmanın çalışmasını olumsuz etkiler. 

 
6. Sebze ve Meyve Ağırlıklı Beslenin

Yazın olduğu gibi kışın da sağlıklı kilo vermek için sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeliyiz. Sebze ve meyveler, vücudumuzun vitamin ve mineral depoları olup hem vücudu tok tutar hem de çok düşük kalori içerir. Düzenli sebze ve meyve tüketmek, detoks etkisi oluşturarak zararlı toksinlerin vücudumuzda birikiminin önüne geçer.

Daha çok lif içeren besinler olan sebzeleri tüketmekle kandaki kolesterol değerleri azalır. Doğal yoldan zayıflamak için menülerde sebze ve meyveye ağırlık vermek gerekir. Sebze ve meyve tüketimi, vücudun bağışıklığını kuvvetlendirirken sindirim sistemi ve dolaşım sistemine pozitif etki yapar. Bu sistemler iyi çalıştığı zaman kilo verme daha kolay olur.

 
7. Günlük Kalori Hesaplaması Yapın

Kalori, besinlerin dokular içinde yanarak vücudun sıcaklık ve erkesini (direnmeyi yenme gücü) sağlama değerlerinin ölçümüdür. Kalori hesaplamak, doğal yoldan zayıflamak için önemlidir. Günlük kalori ihtiyacımızı tespit edersek sorunu çözmüş oluruz. Peki, günde kaç kalori almalıyız? Günlük alınması gereken kalori miktarı kişiye göre değişir. Kişinin boyu, kilosu, yaşı ve metabolizması burada önemli birer faktördür. 

Yediklerimizin ve içtiklerimizin farkında olmak, onları saymak kilo vermemize olumlu katkı sağlar. Bunu yeni nesil telefonların uygulamalarından indirip kullanabiliriz. Bu uygulama, ölçülü bir tüketimi sağlar ve kişilerde zamanla olumlu bir alışkanlık haline dönüşür.

 
8. Pozitif Düşünün ve Kendinizi ödüllendirin

Çözüme yönelik, esnek, pozitif düşünce yapısı başarı kapılarının açılmasında altın anahtardır. Verilen her kilo ile düşünce dünyamızdaki değişim de bunu desteklemeli, her başarı mutlaka takdire şayan görülmelidir. Kişi, her tartıdan sonra oluşan olumlu durumda kendini ödüllendirmeli ve motivasyonu artıracak bir etkinlikte bulunmalıdır. Böylece bir sonraki tartı gününe daha zinde, enerjik ve yüksek motivasyonla hazırlanmış olur.

 
9. Vücudunuzu Aç Bırakmayın

Uzun süre aç kalmak zayıflamayı sağlar fakat bu zayıflık, sağlıklı bir zayıflama sayılmaz. Vücudun beslenme alışkanlıklarını değiştirmek zor olduğundan diyet bırakıldığı gibi eski kilolar yeniden hızlı bir şekilde alınır. Uzun süre aç kalmak; yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, mide bulantısı gibi sorunlara yol açar. Bu da vücudun dirençsiz olmasına neden olur.

 
10. Başkasına Ait Diyet Programını Uygulamayın

Her fert nevi şahsına münhasırdır. Yani her insan diğerinden farklı özellikler taşır. Kişilerin yaş, cinsiyet ve en önemlisi metabolizma hızı birbirinden farklı olduğu için kilo vermek isteyen kişiler uzman diyetisyenler eşliğinde veya iyi bir araştırma neticesinde kendilerine ait bir program yapmalıdır. Herkesin harcadığı enerji miktarı da burada dikkate alınmalıdır.

Tüm bunların bir beslenme alışkanlığına ve yaşam tarzına dönüşmesi kalıcı sonuçları beraberinde getirecektir.

 
Doğal yoldan zayıflamak için ayrıca bunlara da dikkat etmek gerekir:

 • İnsanlar, porsiyonları hep aynı şekilde doldurdukları için küçük tabak kullanmak, daha az yemenizi sağlayacaktır.
 • İştahınızı baskılayan dereotu, nane, reyhan, kişniş, tarçın gibi bitkilere sofranızda daha fazla yer verin.
 • Sağlıklı yağ yakabilmek ve kalsiyum ihtiyacını gidermek için ev yapımı yoğurdu bolca tüketin.
 • Uzun süre aç kalıp ağır yemeklerle mideye yüklenmek kilo vermenize engel olur. Bunun için kan şekerinin düşmemesine dikkat edin. Ara ara atıştırın.
 • Akşam yemeğini olabildiğince erken ve hafif yiyin. Yemeği geç saatlerde yemek sindirimi zorlaştırır.
 • Uyku ihtiyacınız kadar uyuyun. Gereğinden az uyumak daha çok yemeye neden olur. Yeterli uyku uyumak kilo almayı önler.
 • Beyaz un, beyaz ekmek, hamur işleri fazla kiloya neden olduğu için bunları olabildiğince az tüketin.
 • Düşük kalori ve yüksek protein içerdiğinden kahvaltıda yumurtaya yer verin.
 • Yürüyebileceğiniz mesafedeki yerlere kesinlikle yürüyerek gidin.
 • Alışverişe aç karınla asla gitmeyin. Alışverişe çıkmadan önce alışveriş listesi yapın. Listenin dışına çıkmayın.
 • Kırmızıbiber, karabiber, kekik ve nane gibi baharatlar metabolizmayı hızlandırdığı için bunları düzenli olarak yemeklere katın.
 • Yüksek proteinli diyetler metabolizmayı hızlandırdığı için yüksek protein ve bol lif içeren gıdalarla beslenin.
 • Asansör yerine merdivenleri tercih edin.
 • Kışın doğal yoldan zayıflamak için yemekleri oldukça dikkatli, yavaş yavaş ve çiğneyerek yiyin.
 • Metabolizmayı hızlandırıp kilo vermeye yardımcı olacağı için bol bol sarımsak tüketin.
 • Lif bakımından zengin gıdalar tüketmek tokluk hormonlarının salınımına neden olur. Kilo vermenize yardımcı olduğu için lif açısından zengin besinleri tercih edin.
 • Kışın sağlıklı bir şekilde kilo vermek için hızlı yağ yakımına neden olan şekersiz yeşil çay için.
 • Metabolizmayı hızlandırıp bağırsakları güçlendirdiği için kilo vermeye yardımcı olan limonla aranızı iyi tutun.
 • Sindirim sistemini olumlu etkilediği için sizi fazla kilolardan kurtaran papatya çayını hayatınızdan eksik etmeyin
 • İki haftada bir aynı gün ve saatte aynı kıyafetlerle tartılın. Kilolarınız düştükçe kendinizi ödüllendirin.
 • Az az, sık sık beslenin. Asla öğün atlamayın.
 • Metabolizmanın çalışmasını en üst seviyeye çıkaran kahvaltı öğününü kesinlikle atlamayın.
 • Sürekli olarak düşük enerjili ancak doyurucu ve besleyici besinleri tercih edin.
 • Beyaz ekmek yerine çavdar veya tam buğday ekmeği tüketin. Kepekli ekmekle bağırsaklarınız daha iyi çalışacağı için kilo vermeniz kolaylaşacaktır.
 • Yemeklerde yağ miktarını azaltın. Sebze yemeklerini az yağlı, et yemeklerini etin öz yağıyla pişirin.
 • Daha çok haşlama, ızgara, buğulama, fırında veya yağsız tavada pişirme yöntemlerine başvurun.
 • Metabolizmayı zinde tutan, vücudu toksinlerden arındıran ve tok tutan suyu bol bol tüketin.
 • Her zaman aktif olun. Kendinizi oyalayacak yoracak bir şeyler bulun.
 • İş yeri veya alışveriş merkezlerine yürüyerek gitmeye gayret edin. Eğer aracınızla gidecekseniz aracınızı en uzak yerlere park edin.
 • Besinlerin etiket bilgilerini, besin öğesi içeriği kısmını okuyup öylece alışveriş yapın.
 • Düzenli uyuyun. Yeterince dinlenmeyen, yorgun bir vücutta metabolizma yavaş hareket edeceğinden kilo vermeniz zorlaşacaktır.
 • Bir ömür sadece tek tip bir yiyecekle beslenilemediği için zayıflama sürecinde böyle uygulamalardan kaçının.
 • Kilo takibi amacıyla sık sık tartılmak yerine haftada bir kez sabah aç karınla tartılmak kilolarınızı daha iyi yorumlama şansı sunar.
 • Ayda en fazla 5 kilo vermeye çalışın. Fazla ve ani kilo vermenin zararlı olduğunu unutmayın. Çabuk zayıflayayım diye kaslarınızdan olmayın.
 • Yürüme egzersizinde terlemenin olabilmesi için olabildiğince hızlı yürüyün. Diyetisyenler ideal yürüyüş egzersizinin 1 saat olmasında hemfikirdirler.
 • Bisküvi, çikolata, gofret gibi yüksek kalori içeren ve kilo alımına neden olan abur cuburlar yerine mevsim meyveleri tüketin.
 • İdeal kiloya ulaştıktan sonra burada kazandığınız alışkanlıkların kalıcı olabilmesi için bunu yaşam şekline dönüştürmeye özel gayret gösterin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder