Kelle Paça Çorbasının Faydaları Nelerdir?

Kelle paça, küçük ve büyükbaş hayvanların kesilmiş kelle ve ayak bölümlerinden yapılan bir çorbadır. Dana, koyun ve kuzu gibi hayvanların sakatatlarından yapılan kelle paça çorbasının en çok tercih edilen çeşitleri kelle paça ve ayak paçadır. Daha çok kelle tercih edildiği için kelle paça ismini almıştır.

Kış mevsiminin vazgeçilmez çorbası olan kelle paça, bağışıklık sistemini güçlendirdiği için uzmanların şiddetle tavsiye ettikleri çorba çeşididir. Sarımsak ve sirke ile lezzeti artan kelle paçanın insan vücuduna sayısız faydaları vardır. Kışın çok tercih edilse de her mevsim tüketilen çorbalar arasında yer alır.

Türk mutfağının asırlık geleneği olan kelle paça çorbası, tam bir kolajen deposudur. İnsanı tok tutan ve besleyici özelliği sayesinde sıklıkla tüketilir. Doğal antibiyotik olarak da adlandırılan kelle paça çorbası, insan vücudu için tam bir kalsiyum, vitamin ve protein deposudur.

Kelle paça çorbası, kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle daha lezzetli ve sağlıklı olabilmesi için sirke ve sarımsak ile birlikte servis edilir ve tüketilir. Ağız kokusunu önlemek için de yanına bir demet maydanoz bırakılır.


Kelle Paça Çorbasının Başlıca Faydaları Nelerdir?

Kelle paça çorbası, vücuttaki bakteri ve enfeksiyonları temizleyen güçlü bir antibiyotiktir. Özellikle bol sarımsak ve sirke ile içildiği zaman vücut için daha da faydalıdır. Güçlü antioksidan özelliği ile vücuttaki enfeksiyonları temizler. Kelle paça çorbası, bileşenindeki yüksek kolajen, mineral ve vitaminler ile bağışıklık sisteminin en büyük yardımcısıdır. Güçlü antioksidan içeriği ile vücut için savunma kalkanı görevini yerine getirir.

Kelle paça çorbası bol miktarda vitamin ve mineral içerdiğinden vücudu tok tutup vücuda enerji verir. Kişiyi zinde tutup yorgunluk ve bitkinliği giderir. Çağın en büyük sorunlarından biri olan bir şeye odaklanamama probleminin giderilmesinde yardımcı olur.

Kemikleri ve kasları güçlendirir. Önemli oranda kalsiyum ve protein içerdiğinden kemikler için oldukça faydalıdır. Özellikle yaşlılarda tüketilmesi önerilir. Kemik sağlığı denince akla gelen ilk mineral olan kalsiyum, kelle paça çorbasında bol miktarda bulunur. Kelle paça çorbası, bu özelliği sayesinde kemiklerin ve dişlerin güçlenmesine yardımcı olur. Kemik erimesini önleyip kemikleri onarır. Kas kasılmalarını düzenler. İncinme, kırık, çatlak ve doku zedelenmesi yaşayanlara da önemli faydalar sağlar.

Kelle paça çorbası; zengin vitamin, kalsiyum, protein ve kalsiyum içerdiğinden, kırık ve çıkıklarda oldukça etkili olmaktadır. Kırık ve çıkıklarda gerekli tıbbi tedaviden sonra destekleyici olarak ölçülü bir şekilde tüketildiği zaman tedaviye önemli katkılar sunar.

Kelle paça çorbası, bol sarımsakla tüketildiği için sarımsağın içerisinde bulunan vitamin ve mineraller saç sağlığında önemli bir rol oynar. Bol miktarda kalsiyum içeren sarımsak saça uygulandığında saçın uzamasını ve gürleşmesini sağlar. Saçtaki cansızlığı ve kopmaları önler. Saçları canlı, gür ve parlak yapar. Dökülmeyi azaltır.

Kelle paça çorbası, kolajen maddesi bakımından zengin olduğu için cildi sıklaştırır. Kelle paçanın içerisindeki kök hücreler ve kelle paçanın tam bir vitamin deposu olması cildi gençleştirmede oldukça etkilidir. Cilt hücrelerini yenileyen kelle paça çorbası, cildin daha genç görünmesini sağlar. Kelle paça çorbası ile birlikte sarımsak da tüketildiğinde sivilcelerde ve ciltte ciddi bir iyileşme sağlar. Sarımsak, bileşimindeki güçlü antioksidanlar sayesinde cildin pürüzsüz ve canlı kalmasını sağlar.

Kelle paça çorbası, kilo almak isteyenler için önemli bir besin kaynağıdır. Paça çorbasında yüksek vitamin ve mineral bulunduğu için sağlıklı şekilde kilo almanıza yardımcı olur. Özellikle yüksek oranda yağ içerdiği için kısa sürede kilo almanızı sağlar.

Kelle paça çorbası ile birlikte bol miktarda tüketilen limon, sirke ve sarımsak sayesinde üst solunum yollarında meydana gelen ve kişiyi oldukça rahatsız eden viral bir enfeksiyon olan nezle diğer ismiyle soğuk algınlığı önlenir. Burun ve boğazımızdaki enfeksiyon oluşumunu önler. Özellikle kelle paça çorbası ile birlikte tüketilen sarımsak, soğuk algınlığına yakalanmaktan korur, vücudun direncini arttırıp grip ve nezleye yakalananları iyileştirir.

Kelle paça çorbası, içeriğindeki zengin bileşenler sayesinde vücutta organ ve dokulara yeterli düzeyde oksijen taşımak için gerekli miktarda sağlıklı kırmızı kan hücresi bulunmadığı zaman ortaya çıkan bir durum olan kansızlık ya da anemiye oldukça fayda sağlar. Kansızlık sorunu olanların tüketmeleri gereken çorbalar arasında yer alır.

Kan değeri düşük olan kişiler için de kelle paça çorbası tüketmek önemli faydalar sağlar. B vitamini, protein, kolajen, antioksidan mineraller bakımından oldukça zengin olan kelle paça çorbası sayesinde kan değerleri yükselip ideal seviyeye gelir.

Kolajen maddesi bakımından zengin olduğundan kanser hastaları için de kelle paça çorbası tedavi edici bir besin olarak bilinir. Ölçülü tüketildiği takdirde bazı kanser türlerine faydalı olduğu bazı uzmanlar tarafından dile getirilmektedir.


Kelle Paça Çorbasının Zararları

Sağlıklı bir beslenme düzeni ve vücut için her besinde olduğu gibi kelle paça çorbası da ölçülü tüketilmelidir. Yağlanmaya neden olduğundan bilhassa kilo problemi olan kişilerin daha ölçülü tüketmeleri gerekir. Kilo almaya neden olabilir. Kelle paça çorbası yağlı bir çorba olduğu için fazla tüketildiği zaman kandaki kolesterol düzeyini de etkiler. Kelle paça çorbası aşırı tüketildiğinde kalpte yağlanma meydana getirebilir. Kalp damar hastalıkları için olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Not: Kelle paça çorbası, hiçbir zaman tıbbi tedavi için bir alternatif olarak görülmemeli; tıbbi tedaviyi destekleyici veya hastalık önleyici olarak değerlendirilmelidir.

 
Kelle Paça Çorbasının Tarifi için Gerekli Olan Malzemeler

1 kilo kelle eti (dana veya koyun)

2 diş taze sarımsak

2 çorba kaşığı un

2 çorba kaşığı sirke

Limon suyu

Tuz

Pul biber

Su


Servis için

3 diş sarımsak

3 yemek kaşığı sirke

1 çay kaşığı kırmızıbiber


Ayrıca bakınız

Kelle Paça Çorbasının Faydaları Nelerdir?

Kemik Suyunun Faydaları Nelerdir?

Kırmızı Etin Faydaları Nelerdir?

Şalgam Suyunun Sağlığa Faydaları

Turşu Suyunun Faydaları Nelerdir?

Ayran İçmenin Vücuda Faydaları Nelerdir?

Açken Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapılmalıdır?


Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder