Hızlı Yemek Yemenin Zararları Nelerdir?

Sindirim, bilinenin aksine mide de değil ağızda başlar. Ağızda çiğnenen besin maddeleri daha küçük parçalara bölünüp ağız salgısıyla karışır. Tükürükte bulunan enzimler, sindirime yardımcı olur. Böylece besin maddeleri, mide sindirimi için daha hazır bir duruma gelir.

Her lokmada, bir öncekini tam olarak yutmadan yeni bir ısırık almak hızlı yemek anlamına gelir. Hızlı yemek yemek, sağlık açısından birçok riski içerir. Bu durum, birçok kişinin karşı karşıya kaldığı ve genellikle fark etmediği bir olumsuzluktur. Besinlerin yavaş yavaş ve sindirilerek yeme alışkanlığı sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır.

Kötü beslenme alışkanlığı olarak nitelenen hızlı yemek yeme konusunda maalesef toplumda ve ailelerde bir bilinç söz konusu değildir. Doğal ürünlere ulaşmanın neredeyse imkânsız olduğu günümüzde bu ürünleri bir de yeteri kadar çiğnemeden yemek mideye adeta bomba atmaktır.

Hızlı yemek, sindirim sitemi, bağırsak hareketleri, metabolizma problemleri, reflü, obezite, mide kanseri, yemek borusu kanseri başta olmak üzere vücutta birçok önemli hastalık ve sorunun nedenleri arasında yer alır. Hızlı yemek yemenin zararları nelerdir? Hızlı yemek yememek için ne yapmalıyız? Sorularının cevaplarına birlikte bakalım.

 
Hızlı Yemek Yemenin Zararları
 
1. Sindirim Problemleri

Sindirim, mekanik ve kimyasal olmak üzere ikiye ayrılır. Molekülleri küçük moleküllere ayırmak fiziksel sindirim; besinleri en küçük yapı taşına kadar ayırmak da fiziksel sindirim olarak adlandırılır. Hızlı yemek, besinleri az parçalamak yani normalden daha büyük parçalar halinde mideye iletmektir. Bu durum da vücudun gastroinestinal sistemi olan ağız, yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum ve anüsü doğrudan veya dolaylı olarak olumsuz etkiler.

Hızlı yemek, sindirimin meydana geldiği en önemli organ olan mideye en büyük zararı verir. Yemek borusu aracılığıyla mideye ulaşan gıdalar midede bulunan enzim ve asitler sayesinde parçalanıp ayrılmaya başlar. Gıdaların buradan ince bağırsağa gitmesi için tam anlamıyla ayrılması gerekir. İşte hızlı yemek yemenin vücut için en büyük zorluğu da budur. Mide, büyük parçalar halinde kendisine iletilen ve reaksiyon gösteren bu parçaları ayırmaya çalışırken zorlanır. Bu da midede ciddi bir yorulmaya neden olur ve bazı hastalıkların kaynağını teşkil eder. Midenin yeterince öğütülmemiş besinleri hazmetmek için daha çok enerji sarf etmek zorunda kalması mide ağrısı, gastrit, yanma, şişkinlik veya ülser gibi rahatsızlıklara neden olur.

Sindirim işleminin tam olarak gerçekleşmesi, son evresi ince bağırsak da bu olumsuz durumdan etkilenir. Hızlı yemek aynı zamanda ağız ve dişlerin görevini mideye devretmek anlamına gelir. Lokmalar mutlaka ağızda iyice çiğnenmeli sonra yutulmalıdır. 

 
2. Hızlı Kilo Alma

Mide ve beyin senkronize çalışmaktadır. Besinler, hızlı bir şekilde, iyice çiğnenmeden tüketildiği zaman beyin tokluk hissini geç algılar. Alınan lokmanın mideye geçmesi oradan da tokluk hissinin oluştuğu beyin arasında ortalama 15-20 dakika geçmesi gerekir. Hızlı yenilen yemek, beynin doyma merkezine geç sinyal gönderir. Bu da daha çok yemeye, dolayısıyla önemli miktarda kalori almamıza neden olur.

Hızlı yemek yeme sonucunda besin maddeleri, mideye tam olarak sindirilmemiş bir halde ulaşır. Besinler, sindirime tam hazır olmadığından mide bu hazım için daha çok çalışmak zorunda kalır. Asit ve enzimler daha fazla enerji harcamak zorunda kalır. Bu da asit ve enzimlerin fazladan yorulmasına ve ince bağırsağa gıda gönderirken zorlanmalarına neden olur. Kilo alımı da bu nedenle gerçekleşir.

Hızlı yemek yerken arka arkaya yutulan lokmalarla birlikte hava da yutulur. Yutulan hava mideyi büyütür, bu da obeziteye neden olur. Unutmayalım ki ne kadar yavaş yersek lokmaları iyice çiğnersek beyni o kadar uyanık tutar ve beyinde tokluk hissinin güçlenmesine yardımcı oluruz.

 
3. Metabolizma Problemleri

İnsan vücudunun yaşamsal fonksiyonlarına destek olmak için tükettiği besinlerin hücreler tarafından yakılması anlamına gelen metabolizma, hızlı ve öğütülmemiş lokmalar nedeniyle vücudun aldığı enerjiyi kaloriye dönüştürürken zorlanır. Bu da metabolizmanın yavaş çalışmasına neden olur. Hızlı yemek yemenin bir sonucu olarak kana hızlı bir şekilde karışan besinler fazla kaloriye neden olur.

İnsan vücudunun kaslarında, yağında ve karaciğerde bulunan hücrelerin insüline doğru şekilde tepki vermediği bu nedenle enerji için kandaki glikozu kullanamadığı durum olan metabolik sendrom olarak da bilinen insülin direnci de hızlı yemek yemenin en önemli olumsuz sonuçları arasında yer alır.

 
4. Bağırsak Problemleri

Bağırsak ile ilgili problemler çoğunlukla altta yatan hastalıklar nedeniyle oluşur. Mide, bağırsak hareketleri için en önemli organ görevindedir. Midenin karşı karşıya kaldığı tüm sağlık sorunları bağırsak sorunları için de ipucudur. Hızlı yemek yeme sindirim sürecini zorlaştırdığı için bağırsak sağlığı üzerinde de ciddi sonuçlar doğurur. Besinlerin yeterince öğütülmemiş, yani emilimi için yeteri düzeye gelmemiş olması hem kabızlık hem de tam tersi bir durum olan sık sık tuvalete çıkma sorununa neden olabilir. Yine çoğu kişi için önemli bir rahatsızlık olan gaz sancısı da hızlı yemek yemenin yol açtığı sorunlar arasında yer alır.

 
Hızlı Yemek Yemeyi Önlemek İçin Ne Yapılmalıdır?

 • Ara öğünleri alışkanlık edinin. Ara öğünler ile açlığınızı dengeleyin.
 • Her lokmada çatal, bıçak ya da kaşığı elinizden bırakıp diğer lokmada tekrar alın.
 • Yemek yerken sohbet edilecek bir konu bulun ve bol bol sohbet edin.
 • Yavaş yemek yemeyi alışkanlık edinmiş kimselerle yemek yemeye çalışın. Onları izleyin ve taklit etmeye gayret edin.
 • Yemek yeme esnasında lokmalarınızı olabildiği kadar küçük alın.
 • Daha küçük çatal kaşık kullanın. Daha küçük lokma almanızı sağlayacaktır.
 • Sofrada çok az kalmayın. Yemek yemeyi uzun süreye yayın.
 • Yemeğinizi mutlaka oturarak yiyin. Ayakta yemek yemeyin. Yer sofrası veya masada yiyin.
 • Sakin olan ve dikkatinizi dağıtmayan ortamlarda yemek yiyin. Dikkatiniz dağılırsa muhtemelen hem çabuk hem de çok yemiş olacaksınız.
 • Tek başınıza değil de ailenizle yemek yiyin. Kendinizi kontrol etme şansınız artar.
 • Yemek yerken çok kısa molalar verin. Böylece tokluk hissi beyne ulaşmış olur. Süre burada en önemli olgudur.
 • Çok uzun süre kendinizi aç bırakmayın. Hızlı yeme eğiliminizi tetikler.
 • Besinleri iyi çiğneyin. Çiğneme sırasında yararlı maddeler açığa çıktığı için tokluk hissi daha çabuk algılanır.
 • Çok sıcak yemek tüketmeyin. Çiğneme güçlüğü çekersiniz.
 • Çiğnemek için zaman alıcı yüksek lifli besinleri seçin. Zaman kazanırsınız.
 • Stresli iken yemek yemeyin. Lokmaları çiğnemeden yutmanıza neden olacaktır. 

Karar vermişseniz başaracaksınız. Alışkanlığı değiştirmek zaman alacaktır. Sabırlı olun. Unutmayınız ki yavaş yemek yeme alışkanlığı ile besinlerden tat almanız artacaktır. Sağlıklı ve mutlu olacaksınız.

Ayrıca bakınız

Kilo Vermeyi Zorlaştıran Nedenler

Doğal Yoldan Nasıl Zayıflayabilirim? 

Sağlıklı Beslenmek İçin Ne Yapmalıyız?

Egzersizin Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyız?

Kışın Nasıl Kilo Verilir?

Sigarayı Bırakırsam Kilo Alır mıyım?

Temiz Havanın Faydaları

Fazla Şeker Tüketiminin Zararları Nelerdir?

Fazla Tuz Tüketiminin Zararları

Halsizlik Nedenleri Nelerdir?

Aç Kalmanın Vücuda Verdiği Zararlar Nelerdir?

Hızlı Yemek Yemenin Zararları Nelerdir?

İyot Eksikliği Nedir?


Ana Sayfa


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder