Fazla Tuz Tüketiminin Zararları

Tuz, yeterli miktarda alındığı zaman vücutta önemli görevleri olan, fazla tüketildiğinde ise birçok hastalığı tetikleyen bir mineraldir. Sağlıklı bir bireyin günlük tuz ihtiyacı beş gramdır. Oysa ülkemizde bu rakam ortalama günlük 18 gramdır. Yemeklerde veya sofrada kullanılan tuzun iyotlu olması önemlidir. İyotlu tuz, ülkemizde sık rastlanan tiroit bezinde büyümenin sonucunda ortaya çıkan guatr hastalığını önler.

Fazla tuz tüketimi belli bir süre sonra birçok sağlık sorununu beraberinde getirir. Bu yüzden tuz kullanımını azaltmak çok önemlidir. Son yıllarda çeşitli platformlar aracılığıyla fazla tuz tüketiminin zararları ile çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Burada asıl önemli olan toplumsal bir bilinç ve farkındalık oluşturmaktır.

Fazla tuz tüketimi özellikle 65 yaş üstü kişileri daha fazla etkilemektedir. Bunların çoğunun hipertansiyon başta olmak üzere alt hastalıkları olduğu, böbrek fonksiyonlarının zayıfladığı ve vücut dirençleri daha güçsüz oldukları için daha çok zarar görmektedirler.

Tuzu neden azaltmak gerekir? Fazla tuz tüketiminin zararları nelerdir? Tuz tüketimi nasıl azaltılır? Bu yazımızda bu sorulara cevap vermeye çalıştık. Şimdi, bu soruların cevaplarına birlikte bakalım.

 
Fazla Tuz Tüketiminin Zararları Nelerdir?

1. Yüksek kan basıncı olan tansiyonun en büyük tetikleyicilerindendir. Fazla tuz tüketimi, vücutta su tutulmasına neden olur. Vücuttaki su miktarı normal standartların üzerinde arttıkça atardamarlarda büzüşmeye neden olduğu için kan basıncı da ciddi anlamda artar. Bunun sonucunda hipertansiyon ve hipertansiyonun yorduğu kalp rahatsızları ortaya çıkmaya başlar.

2. Fazla tuz tüketimi, aşırı susuzluğa neden olup vücut organlarının su ihtiyacının artmasına neden olur. Çoğu zaman organların bu su ihtiyacı karşılanamadığı için organlar zarar görmeye başlar ve fonksiyonlarını yerine getirmekte zorlanır.

3. İnsan vücudunun tuz dengesi böbrekler sayesinde olmaktadır. Alınan tuzun neredeyse tümü böbreklerden geri emilir. Tuzun olması gerekenden fazla tüketimi böbreklerin su ve tuz dengesini sağlamasını güçleştirir. Bu da böbreklerin çalışma dengesini bozar. Böbrekler tuzu vücuttan atmaya çalışırken zorlanır. Bu da çok sık idrara çıkmayı beraberinde getirir. Tuzu azaltmak, hipertansiyonun en çok etkilediği organlardan biri olan böbreklerde hasar oluşma ihtimalini azaltır.

4. Çok tuz tüketmenin neticesinde sodyum vücudun su tutmasına neden olur. Bu da kalp yetmezliği ve akciğer hastalıklarına uygun ortamlar oluşturur.

5. Fazla tuz tüketimi vücudun çeşitli yerlerinde şişkinliğe neden olur. Akşamları bol tuzlu yiyecekler, turşu gibi besinler tüketildiği günün sabahında ayaklar, el ve ayak parmaklarındaki değişimden bu durum çabucak fark edilir.

6. Fazla tuz tüketimi, vücutta tuzun birikmesine bu da kalsiyum kaybına yol açar. Bunun sonucunda kemikler güçsüzleşip zayıflar, kemiklerdeki gözenek miktarı artar. Kemiklerde kırılma riskinin artmasına hatta kemik erimesine kadar giden ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Özellikle diyabet gibi alt hastalığı olanların ve yaşlıların günlük 3 gramdan fazla tuz tüketmemeleri gerekir.

7. Fazla tuz tüketimi kan basıncını hemen tetiklediği için çok kısa sürede ciddi baş ağrısına neden olur. Tuz tüketimi azaltılmadığı zaman bu baş ağrıları gittikçe artar ve ciddi bir sağlık problemine neden olur.

8. Fazla tuz tüketiminin zararlarından biri de kasları germesi sonucu vücutta ciddi bir gerginlik oluşturmasıdır. Bu da vücudumuz için ciddi ağrıların başlamasına ve devamına işaret etmektedir.

9. Fazla tuz tüketimi, tansiyonu tetiklediği için hafıza sorunlarına, bir şeye odaklanamama, konsantre olamama problemlerini beraberinde getirir. Bu da iş ve günlük hayatımız için ciddi sonuçlar doğurur.

10. Fazla tuz tüketimi; felç, mide ülseri, mide kanseri, bağırsak hastalıkları, kanser gibi kronik hastalıklara ortam hazırlar.

11. Fazla tuz tüketimi, vücudun hormon dengesinin bozulmasına neden olabilir.

12. Fazla tuz tüketimi önlenemediği takdirde ciddi hastalıkların başlangıcı olarak kabul edilen vücut titremesini beraberinde getirir.

13. Astım ataklarının önemli bir kısmı fazla tuz tüketimi nedeniyle olmaktadır.

 
Tuz Tüketimini Azaltmak İçin Ne Yapmalıyız?

1. Sofranıza tuzluk koymayın. Tuz tüketiminin büyük oranda azalmasını sağlayacaktır.

2. Turşu, konserve, salamura yiyecekler ve şarküteri ürünleri fazla tuz içerdiklerinden fazla tüketmeyin. Özellikle zeytin ve tuzlu peynire dikkat edin.

3. Hazır ambalajlı ürünler fazla tuz içerdiklerinden bunları ölçülü tüketin.

4. Tuzu fazla içerdikleri için ekmek, pizza, fazla tuz içeren krakerler, patates kızartmaları, kabartma tozları, patlamış mısır, et suyu tabletleri, tuzlu bisküviler, salça ve sandviçten uzak durun.

5. Aldığınız her ambalajlı gıdanın mutlaka besin değerini kontrol edin. Tuz tüketiminde bilinçli olmak için ürün etiketi okuma alışkanlığı edinin.

6. Paketli gıdaların 100 gramında 1,25 gramdan fazla tuz içermemesi gerekir. Daha fazla tuz içeren ürünleri almayın.

7. Paketli gıdalarda 100 kalori başına 120 mg'dan fazla sodyum içeren ürünleri tüketmeyin!

8. Etiketlerinde ürünlerin sodyum açısından güvenilir olduklarının kanıtı olan ''tuzsuz'', ''düşük sodyumlu'', ''light sodyumlu'' ifadeleri yer alan ürünlere yönelin.

9. Çocuklara küçük yaşlardan itibaren az tuz tüketme alışkanlığını kazandırarak ileride fazla tuz tüketmelerinin önüne geçin.

10. Damak tadınız bol tuza alıştığı için bir süre farklı tatlar deneyin. Tuz alışkanlığı genetik olmayıp sonradan kazanılır. Çocuklar da aile ortamında buna alışır. Tuz azaltıldığı zaman bir süre tat alma problemi yaşarsınız. Sonra vücut buna alışır. Daha önce size çok tuzsuz gelen yiyecekler normal gelmeye başlar. Fazla tuz hayatınızdan bir şekilde çıkmış olur. Bunu anlamanın en iyi yolu da tuzluktur. Eğer sofrada gözünüz ve eliniz tuzlukta değilse bu işi başarmışsınız demektir.

Ayrıca bakınız

Kilo Vermeyi Zorlaştıran Nedenler

Doğal Yoldan Nasıl Zayıflayabilirim? 

Sağlıklı Beslenmek İçin Ne Yapmalıyız?

Egzersizin Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyız?

Kışın Nasıl Kilo Verilir?

Sigarayı Bırakırsam Kilo Alır mıyım?

Temiz Havanın Faydaları

Fazla Şeker Tüketiminin Zararları Nelerdir?

Fazla Tuz Tüketiminin Zararları

Halsizlik Nedenleri Nelerdir?

Aç Kalmanın Vücuda Verdiği Zararlar Nelerdir?

Hızlı Yemek Yemenin Zararları Nelerdir?

İyot Eksikliği Nedir?


Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder