Ev Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ev almak, birçok kişinin hayalini süsleyen ve geleceğini şekillendiren en önemli kararlardan biridir. Konut; alıcısının gereksinimlerini, beklentilerini ve yaşam standartlarını mümkün olduğunca karşılamalıdır. Ev almadan önce dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır. 

Bazen yanlış hesap yapmak, yanlış bir işlemde bulunmak, iyi niyetli olmak almayı düşündüğünüz evin sizin kâbusunuz olmasına neden olabilir. Ev alımında evin bütçeye uygunluğu, beklentileri karşılama durumu, alışveriş merkezlerine yakınlığı, ulaşım durumu oldukça önemlidir. 

Ev Alımında Dikkat Edilmesi Gereken Ciddi Uyarılar ve Önemli Püf Noktaları:

 
1. Evin Tapu ve İmar Durumu

Ev alırken dikkat edilmesi gereken en önemli işlerin başında gelir. Bu, hem sıfır konutlar hem de ikinci el konutlar için geçerli olan bir durumdur. Ev almaya karar verdikten sonra ilkin tapunun fotokopisini alarak tapu dairesine gidin. Evin tapu ve proje durumu hakkında gerekli bilgileri edinin. Tapu sahibinin sizinle gelmesi işleri hızlandıracaktır.

Evin tapusunda varsa ipotek ve haciz durumu, tapu devrinden önce düzeltilmezse evi alan kişi devir esnasında evle birlikte bunları da kabul etmiş sayılır. Bu da bir kâbusun başlangıcı olur. Ev satın alınırken noterden düzenleme şeklinde satış vaadi sözleşmesi yapıldıktan sonra tapuya şerh olarak işlenirse ipotek veya hacizler tüketiciyi bağlamaz.

Evin imar durumunu iyice araştırmadan ev alsanız kaçak olan ve yakında yıkılacak bir eve boşuna para ödeyebilirsiniz. Evin tapu incelemesini yaptıktan sonra belediyeye giderek imar dosyasını inceleyin. Binanın ve dairenin iskân, yapı kayıt belgesi durumu ile belediyenin mevcut yerle ilgili bir imar değişikliğinin olup olmadığını belediyeden öğrenin.

 
2. Apartman Düzeni ve Komşuluk İlişkileri

Binada kimlerin yaşadığı, bina sakinlerinin sorumluluklarını yerine getirip getirmediklerini, apartmanın ortak alanları, çalışanın ücreti, aidatı yani ortak giderlerini ve ödeme durumunu güzelce araştırın. Bazı apartmanlarda kirayı aşan aidatlar, ortak giderler vardır. Apartman temizliği ve düzenini görmek için üst katlara asansör kullanmadan çıkın. 

Evin, çocuk parkına yakın olması eğer gürültüden ciddi rahatsız olan biri iseniz ciddi bir rahatsızlık oluşturabilir. Evin alt veya üst tarafındaki dairenin farklı nedenlerden uzun süre boş olması da kışın evi ısıtamama problemine neden olacaktır. Ev alınacak binada oturanların eğitim durumları, gelir durumları da önemlidir.

Satın almayı düşündüğünüz evin alt ve üst komşusuyla kapı komşusunu güzelce araştırın. Apartman kültürü beraberinde birçok fedakârlığı da getirir. Bu kültüre sahip olmayan özellikle alt komşunuzla en ufak bir seste veya gürültüde ciddi sorunlar yaşar, huzursuz olursunuz. Atalarımız boşuna ''Ev alma komşu al.'' dememişlerdir.

 
3. Evin Konumu, Mevkisi

Ev alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de evin konumudur. Evin güney cephede olması, çok güneş alması oldukça önemlidir. Böylece eviniz hem çok aydınlık olur hem de kışın ısınma masraflarınız ciddi oranda azalır. Tam tersi eviniz daha çok kuzeyde yer alırsa ciddi ısınma ve aydınlanma problemleri yaşarsınız. Yine evin manzarası da önemli olup eve değer katan bir unsurdur.

Evin mevkisi de oldukça önemlidir. Aldığınız evin ulaşım imkânlarının iyi olması, toplu taşımanın olduğu yere, alışveriş merkezlerine, sağlık kuruluşlarına, okullara, sosyal alanlara yakınlığı, otopark durumu veya çarşıya yürüme mesafesinde olması hem size ciddi anlamda rahatlatacak hem de evi satmak istediğinizde size ciddi bir maddi avantaj sağlayacaktır.

 
4. Evin Fiyat Değerinin Tespiti

Evin fiyat değer endeksinde; evin bulunduğu konum, büyüklüğü, bulunduğu kat, ulaşım imkânları ve merkeze yakınlık durumu, daha önce deprem görüp görmediği, depreme dayanıklı olup olmadığı, yaşı, kapalı otoparkının varlığı önemli ölçütlerdir. Bunlara dikkat edip ev için istenilen fiyat ile piyasa değerlerini iyice karşılaştırın. Yine almak istediğiniz evde aracı olup olmadığını kontrol edin. Emlakçıdan alınan evin, bir yüzdelik değeri de emlakçıya ödeneceği unutulmamalıdır. Evi sahibinden almak bu anlamda önemlidir.

 
5. Evin Fiziki Durumu

Ev görülmeden kesinlikle alınmamalıdır. Evi görmeye giderken tek başına gidilmemeli ve ev en ayrıntılı noktasına kadar incelenmelidir. Örneğin binanın zemin katını veya tamamen kuzeyde olan hiç güneş almayan bir ev alıyorsak evde rutubet olup olmadığı kontrol edilmelidir. Yine çatı katını alıyorsak çatı kontrol edilmeli, tavanlara dikkat edilmelidir. Eski yapı ise özellikle evde yalıtım (mantolama) olup olmadığı kontrol edilmelidir. Yalıtım hem konfor hem de ısınma açısından oldukça önemlidir.

 
Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususları Kısaca Özetlersek:

 • Evin piyasa değerinin fiyat endeksini iyice hesaplayın. Bunun için en yaygın kullanılan yöntem olan evin en son kira değerini 215 endeksiyle çarpın. Çıkan sonuç evin değerini aşağı yukarı belirleyecektir.
 • Alınacak evde kiracı varsa kira sözleşmesi şartlarını inceleyin. Kiracı istemediği takdirde satış işleminden sonra altı ay daha kirada kalabilir hususuna dikkat edilmelidir.
 • Gayrimenkulün kime ya da kimlere ait olduğu, gayrimenkule ilişkin hisse oranlarının olup olmadığı araştırılmalıdır.
 • Tapuda 'kat mülkiyeti' mi 'kat irtifakı' mı yazıldığına bakılmalıdır. 'Kat Mülkiyeti' tapunun en son aşamasıdır. 'Kat mülkiyeti' yazılı bir tapuyu alsanız tapu için sonraki zamanlarda bir masrafta bulunmazsınız.
 • İnşaat aşamasında olan bir evi yani projeden ev almak isterseniz firmanın güvenilir olup olmadığını ve iş deneyimini iyice araştırın.
 • Proje aşamasındaki ev alınmak istendiğinde alıcı, ''Satış Sözleşmesi''ni dikkatlice okumalı, imkânı varsa sözleşmeyi konunun uzmanlarına inceletmelidir. Süresinde bitirilmediği takdirde kira ödemesinin sözleşmede olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 • Evin kira değeri de evin fiyatını belirler. Çevredeki evlerin satış ve kira değerleri iyice araştırılmalıdır.
 • Konutun ya da konut projesinin olduğu bölgede elektrik, su, doğalgaz, atık su gibi problemlerin olup olmadığı araştırılmalıdır.
 • Evin olduğu yerin çevre düzenlemesinin bitip bitmediğine bakılmalıdır. Çevre düzenlemesi bitmemişse sonradan ciddi masraflara neden olabilir.
 • Evin olduğu çevredeki asayiş olayları, çevrenin güvenliği iyice araştırılmalıdır.
 • Evin yaşı mutlaka öğrenilmelidir. Eski evlerin ciddi tamiratlar gerektirdiği hususu ev alırken mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Yazın sivrisinek olup olmadığı öğrenilmelidir. Bazı bölgelerde çözümsüz olan bu problemden dolayı aldığınız evi satmak zorunda kalabilirsiniz.
 • Evin mutfak dolapları, vestiyeri, kileri kontrol edilmelidir.
 • Yeni aldığınız evin iskân sorunu varsa bunu ilgili müteahhidin çözmek zorunda olduğunu unutmayın.
 • Tapu işlemleri sırasında evraklarınız hazır olarak gidin. Alıcı ve satıcının nüfus cüzdanı, birer adet vesikalık fotoğraf, zorunlu deprem sigortası poliçesi, konutun bağlı bulunduğu belediyeden alınan rayiç bedeli makbuzu ile tapu müdürlüklerine başvurarak satış işlemi için randevu alın.
 • Sonradan bir cezayla karşılaşmamak için evi tapuya aldığınız fiyat üzerinden beyan edin.
 • Evin tapusunu aldıktan sonra belediyeye makul sürede gidip emlak beyanında bulunun. Beyanda bulunmamanın veya geç beyanda bulunmanın cezasının olduğunu unutmayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder