Elektrik Faturası Nasıl Düşürülür?

Elektrik, günlük hayatın her alanında önemli bir enerji kaynağıdır. Televizyon izlerken telefon şarj ederken çamaşır ve bulaşık makinesini çalıştırırken ütü yaparken bilgisayarda yazı yazarken hep elektrik enerjisinden faydalanırız.

Önemli bazı düzenlemelerle elektrik faturasını neredeyse yarı yarıya düşürmek mümkündür. Özellikle fatura tutarının ortalama %50'sini oluşturan beyaz eşyalara dikkat etmek gerekir. Elektrik faturasını düşürmek için yapmamız gerekenler:

1. Ev eşyalarında en fazla elektrik tüketen buzdolabıdır. Özellikle eski tip buzdolapları muazzam şekilde elektrik sarf etmektedir. Yeni nesil enerji dostu A+++ özellikli yeni bir buzdolabı almak elektrik faturasını önemli oranda düşürecektir. 

Buzdolabı, fırın, kalorifer peteği ve klima gibi malzemelerden uzak bir yere bırakmalıdır. Yemeği buzdolabına koyarken tencerenin kapağını kapatmak gerekir. Açık kapak, daha çok neme neden olduğundan buzdolabı daha fazla elektrik tüketir. Buzdolabının kapısını sık sık açıp kapatmak da gereksiz enerji sarfiyatı anlamına gelir.

2. Buzdolabından sonra en fazla elektrik tüketen fırındır. Evde kullanılan fırın çok büyük olmamalı, normal standartlarda olmalıdır. Fırını oldukça stratejik kullanmak gerekir. Fırın yerine ocağı daha çok kullanmak elektrik faturasını oldukça düşürecektir.

3. Gün ışığından daha fazla yaralanmak da elektrik faturasına olumlu yansıyacaktır. Gün ışığından daha fazla yararlanmak için erken kalkmalı, erken uyumalıyız. Bu, aydınlatma noktasında ciddi tasarruf sağlamayı beraberinde getirecektir. Kullanılmayan bölümlerin elektrik lambalarını söndürmeyi alışkanlık edinmek de faturaya pozitif yansıyacaktır.

4. Saç kurutma makinesi de fazla elektrik tüketimine neden olur. Saç kurutma makinesinin sadece saç kurutma amaçlı kullanılması, saçın havlu ile iyice kurutulduktan sonra saç kurutma makinesinin kullanılması, saç kurutma makinesinin voltajının çok yüksek olmaması da elektrik faturasını düşürmede önemli faydalar sağlar.

5. Çamaşır ve bulaşık makinesi alırken ihtiyaç kadar bir büyüklüğü tercih etmek gerekir. Çamaşır ve bulaşık makinelerini çok dolu dolu çalıştırmamak, gerektiğinde elektrik tasarrufu için kısa program kullanmak da elektrik faturasını düşürmede yardımcı olur. Makineler eski nesil ise makineleri yeni nesil enerji dostu makinelerle değiştirmek, makinelerdeki işler bittikten sonra fişleri çekmek gerekir.

6. Elektrik süpürgesi gerekli olduğu zaman kullanılmalıdır. Voltajı çok yüksek olduğu için en fazla enerji tüketen elektrikli eşyalar arasında yer alır. Evimize uygun olmayan, voltajı çok yüksek elektrik süpürgesi kullanımından vazgeçilmelidir. Ütü de önemli oranda elektrik tüketir. Ütüyü de gereksiz kullanmamak gerekir. Yine tost makinesini gereksiz kullanmak ve açık bırakmak da ciddi elektrik tüketimine neden olmaktadır.

7. Aydınlatmayı olabildiği kadar azaltmak gerekir. Yeni nesil LED ampul kullanmak, elektrik faturasını önemli oranda düşürecektir. Merdiven, WC, kapı önlerine sensörlü ışık yaptırmak da tasarrufu sağlayacaktır. 

8. Evlerde genellikle kumanda kullanılarak TV, uydu vb. elektronik cihazlar kapatılır. Bunların özellikle akşam yatmadan fişleri çekilmelidir. Her elektrikli cihazda mutlaka bir sensor, ışıklı gösterge vardır. Fiş takılı olduğu zaman bunlar yine enerji sarfiyatına neden olur. Bilgisayar için de aynı şeyi yapmak gerekir. Telefonu geceden sabaha kadar şarjda bırakmak da elektrik faturasına olumsuz etki etmektedir.

9. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) Serbest Tüketici uygulamasını çok iyi araştırıp bize sağlanan tedarikçiyi seçme hakkını öğrenmek ve tarifeyi doğru seçmek gerekir. 

10. Televizyonu hiçbir zaman bekleme modunda bırakmamak gerekir. Bekleme modunda enerji tüketimi devam etmektedir. 

11.  Birçok kişinin belki ilk kez duyduğu faturada yazılı olan aktif-reaktif dengesi ile kompanzasyon sisteminin bir reaktif bedeli ortaya çıkarmadığından emin olun. Elektrik faturanızı ara sıra bir elektrikçiye gösterin baksın. Hiç kullanmadığınız elektriği ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Ayrıca bakınız

Su Faturasını Düşürmek İçin Ne Yapmalıyız?

Elektrik Faturası Nasıl Düşürülür?

Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür?

Ev Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ucuz Uçak Bileti Bulma Yolları

Altın Fiyatları Nasıl Belirlenir?

 

Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder