Dünyada En Çok Konuşulan Diller Hangileridir?

Dünyada en çok konuşulan diller listesi sürekli güncellenmektedir. Uzun bir süredir birincinin değişmediği sıralamada işte en çok konuşulan diller:

 
1. ÇİNCE

1.300.000.000 (bir milyar üç yüz milyon) kişi tarafından konuşulmaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti başta olmak üzere Orta Asya'da yaygın olarak konuşulmaktadır. Çin Halk Cumhuriyeti'nin nüfusundan dolayı dünyada en çok konuşulan dildir.

 
2. İNGİLİZCE

427.000.000 (dört yüz yirmi yedi milyon) kişi tarafından konuşulmaktadır. Dünyada en çok konuşulan ikinci dildir. Dünyada en çok konuşulan dil olmasa da en çok öğrenilmek istenen ve coğrafyalarda en yaygın konuşulan dildir. İngilizce için ''küresel dil'' tabiri kullanılır. İngilizce, birçok ülkede okullarda öğretilen zorunlu dil olarak yer almaktadır. Dünya düzleminde en çok ihtiyaç duyulan dildir. Dünyanın resmi dili olarak kabul görmektedir. ABD ve İngiltere, İngilizcenin beşiği kabul edilen ülkelerdir.

 
3. İSPANYOLCA

266.000.000 (iki yüz altmışaltı milyon) kişi tarafından konuşulmaktadır. Dünya dilleri arasında en fazla konuşulan 3. dildir. Çoğu kişinin tahminlerinin ötesinde konuşulan bir dildir. İspanya, Arjantin, Meksika, Küba, Bolivya, Kolombiya, Paraguay gibi ülkeler İspanyolcanın resmi dil olduğu ve en çok konuşulduğu ülkelerdir.

 
4. HİNTÇE

260.000.000 (iki yüz altmış milyon) kişi tarafından konuşulan bir dildir. Dünyada en çok konuşulan dördüncü dildir. Aslında nüfusu çok fazla olan Hindistan'da resmi dil İngilizce olduğu için Hintçe bu seviyelerde yer almaktadır. Hindistan'ın resmi dili olsaydı sıralamada daha üst sıralarda yer alacaktı.

 
5. TÜRKÇE

220.000.000 (iki yüz yirmi milyon) kişi tarafından konuşulmaktadır. Dünyada en çok konuşulan beşinci dildir. Türkiye başta olmak üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Orta Asya Türk Cumhuriyetlerinde en çok konuşulan dildir.

 
6. ARAPÇA

181.000.000 (yüz seksen bir milyon) kişi tarafından konuşulmaktadır. Dünyada en çok konuşulan altıncı dildir. Suudi Arabistan başta olmak üzere Arap Yarımadası'nda en çok konuşulan dildir.

 
7. PORTEKİZCE

165.000.000 (yüz altmış beş milyon) kişi tarafından konuşulmaktadır. Dünyada en çok konuşulan yedinci dildir. Portekiz başta olmak üzere birçok ülkede konuşulmaktadır.

 
8. BENGALCE

162.000.000 (yüz altmış iki bin) kişi tarafından konuşulmaktadır. Dünyada en çok konuşulan sekizinci dildir. Bangladeş ve Hindistan olmak üzere birçok ülkede konuşulmaktadır.

 
9. RUSÇA

158.000.000 (yüz elli sekiz milyon) kişi tarafından konuşulmaktadır. Dünyada en çok konuşulan dokuzuncu dildir. Rusya Federasyonu'nun resmi dilidir. Orta Asya'da çok fazla konuşulan bir dildir.

 
10. JAPONCA

124.000.000 (yüz yirmi dört milyon) kişi tarafından konuşulmaktadır. Dünyada en çok konuşulan onuncu dildir. Japonya başta olmak üzere birçok ülkede konuşulmaktadır.

 
11. ALMANCA

121.000.000 (yüz yirmi bir milyon) kişi tarafından konuşulmaktadır. Dünyada en çok konuşulan on birinci dildir.

 
12. FRANSIZCA

116.000.000 (yüz on altı milyon) kişi tarafından konuşulmaktadır. Dünyada en çok konuşulan on ikinci dildir.


Ayrıca bakınız

Dünyanın 7 Harikası

Dünyada En Çok Konuşulan Diller Hangileridir?

Dünyanın Enleri

Dünyanın En İlginç Bilgileri

Hangi Ülkenin Neyi Meşhur?

Dünya Tarihindeki En Büyük Salgınlar

Ülkelerin Para Birimleri

Tac Mahal

Eyfel Kulesi

Türkiye'de Kışın Gezilmesi Gereken Yerler

Hangi İlin Nesi Meşhur

Türkiye'de Enler ve İlkler

Deprem Nedir? Deprem Öncesi, Anında ve Sonrasında Acil Yapılması Gerekenler

Küresel Isınma Nedir? Küresel Isınmanın Nedenleri ve Sonuçları

Biyolojik Silah Nedir? Biyolojik Silahın Tarihçesi

Hava Kirliliği Nedir? Nedenleri, Zararları ve Alınacak Önlemler

 

Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder