Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür?

Doğalgaz faturaları özellikle kışın bütçemizden çok şey alıp götürmektedir. Birçok kişi için doğalgaz faturaları bazen ödenemeyecek kadar yüksek gelmektedir. Peki, bunu düşürmenin yolu yok mu? Elbette var hem de küçük ama etkili yöntemlerle doğalgaz faturaları %25'e kadar düşürülebilir. 

Doğalgaz faturalarını düşürmek için alınabilecek pratik önlemler:

 
1. Kombi Seçimi

Güvenilir, bakımı düzgün yapılabilen, parçası çok pahalı olmayan ve sürekli bulunabilen, servis ağı geniş bir kombi seçmek en başta yapılması gereken en önemli iştir. Yanlış kombi seçimi bizi kombiye en fazla ihtiyaç duyduğumuz zamanlarda birçok sorunla karşı karşıya bırakacaktır. Kombiyi evin veya işyerinin büyüklüğüne göre seçmek gerekir. Yoğuşmalı kombi tercihi de doğalgaz faturasına olumlu etki edecektir.

 
2. Kombi Bakımı

Daha iyi verim için kombinin periyodik bakımları düzenli ve yetkili servis tarafından yapılmalıdır. Kombimizin hem uzun ömürlü olması, hem daha tasarruflu çalışması, hem de evimizi daha iyi ısıtması için düzenli bakım şarttır.

 
3. Kombiyi Günlük Açma-Kapatma Kullanma Durumu

Kombiyi kapatmadan evin sıcaklık ihtiyacına göre kombiyi ayarlamak kesinlikle daha verimli ve tasarruflu olmasını sağlayacaktır. Bu anlamda en büyük yanlışlık evde bulunmayan zamanlarda kombilerin kapatılmasıdır. Bu durum, evin ciddi anlamda ısı kaybetmesine ve kombinin ilk çalışırken muazzam enerji tüketmesine neden olmaktadır. 

Evimizin daha çok güneş alan odalarındaki ısıyı daha az dereceye ayarlamak da kombi faturasını ciddi anlamda düşürecektir. Kombileri, gece kapatmak yerine kombinin ısı derecesi düşürülmelidir. Gece tasarruf sağlansa da kombi sabah tekrar açıldığında daha fazla enerji harcayacaktır. Dolayısıyla faturaya negatif yansıyacaktır. Evin kullanılmayan bölümlerinde radyatörlerin kapatılması veya kısılması da doğalgaz faturasını düşürecektir.

 
4. Güneşten En İyi Şekilde Faydalanmak

Evimizin sabah güneşini alan pencerelerindeki gece perdelerini çekerek evin güneş almasını sağlamalıyız. Kapalı ve uzun perdeler evin sıcaklığını ciddi anlamda düşürür. Kışın kısa perde tercih etmeliyiz.

 
5. Pencere ve Kapıları Kontrol Etmek

Pencerelerin vidaları zamanla gevşer ve pencere contaya tam oturmaz. Bu da pencerelerin iyi kapanmasına engel olur ve evde ciddi bir ısı kaybına yol açar. Özellikle deprem gören evlerde bazı pencerelerin iskeletinde yaşanan kaymalar nedeniyle pencereler tam olarak kapanamadığı için o evlerde ciddi bir ısı kaybı ortaya çıkar. Burada mutlaka işin ustalarından yardım alınmalıdır. Bir de kapı ve pencerelerin etrafında sıkıştırmayı sağlayan ve soğuk havanın içeriye girmesini engelleyen kapı ve pencere fitilleri de kontrol edilmeli yerinden çıkanlar takılmalı, yırtılmış olanlar da mutlaka değiştirilmelidir.

 
6. Peteklerin Verimli Çalışmasını Sağlamak

Peteklerin temizliğinin yapılması peteklerin daha verimli çalışmasını sağlayacaktır. Peteklerin önüne çiçek, koltuk, masa bırakmak ısı kaybı anlamına gelir. Peteklerin en alt kısmının çoğu zaman soğuk olması orada biriken suyun pisliklerle katılaşması nedeniyledir. Petek borularında ciddi bir kirlenme varsa su çok tazyiksiz dolaşır. Bu da peteklerden alınacak verimi ortalama %20 oranında düşürür. Yine peteklerin üstüne çamaşırları bırakarak kurutmak da ciddi bir ısı kaybına dolayısıyla doğalgaz faturasının kabarmasına neden olur.

 
7. Mantolama

Yeni yapılan evlerde mantolama sorunu olmamasına rağmen eski evlerde mantolama olmadığı için ısı kaybı oldukça fazladır. Mantolama yapıldıktan sonra evlerde doğalgaz faturaları %50 düşer. Mantolamada harcanan para 3-5 yıl içerisinde amorti olur.

 
8. Sıcak Suyu Kullanma Şekli

Kombinin içerisinde iki eşanşör yer alır. Biri sıcak su diğeri de petek suyu içindir. Sıcak suyun çok yüksek derecede ayarlanması kombinin çalışırken çok fazla enerji tüketmesine neden olur. Bu da kabarık fatura olarak karşımıza çıkar. 

Çok yaygın bir yanlış da sıcak suyu en ufak bir işte hemen açmadır. Tabiri caizse aç-kapa yapmaktır. Doğalgaz faturasını kabartan en önemli nedenlerden birisi de budur. Mutfakta bulaşıkları ve bardakları yıkamak için sık sık açılan sıcak su, her defasında ciddi enerji israfına neden olmaktadır. Bunun için bulaşık veya bardaklar biriktirilmeli, hep birlikte yıkanmalıdır.

 
9. Termostat Kullanmak

Sıcaklığı istenen ölçüde sabit tutabilen bir tür kontrol aracı olan termostat sayesinde ciddi tasarruf sağlayabiliriz. Isıtma ve soğutma sistemini kontrol eden termostat bize hangi odanın kaç dereceye ısı ihtiyacının olduğunu kontrol etmekte yardımcı olur. 

Mutfak gibi sürekli ocağın yandığı bir yerde ve evin güneş alan odalarında bir de nispeten daha küçük olan bölümlerinde sıcaklık derecesini daha düşük ayarlamak ciddi tasarruf sağlayacaktır. 

Doğalgaz faturasını düşürmek için odalarda çamaşır kurutulmamalı, pencerelerin çift camlı olmasına dikkat edilmeli, yoğuşmalı kombi tercih edilmelidir. Bu uygulamalarla doğalgaz faturasını %25 düşürmek mümkündür. 

Ayrıca bakınız

Su Faturasını Düşürmek İçin Ne Yapmalıyız?

Elektrik Faturası Nasıl Düşürülür?

Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür?

Ev Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ucuz Uçak Bileti Bulma Yolları

Altın Fiyatları Nasıl Belirlenir?

 

Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder