Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş ağrısı, hiç beklemediğimiz bir zaman ve yerde başımıza gelebilecek bizi oldukça etkileyecek olumsuz bir durumdur. Diş ağrılarının pek çok sebebi olabilir. En önemli ağrı sebeplerinden birisi dişlerde meydana gelen çürüklerdir. 

Çürük ilerleyerek diş içinde bulunan sinir ve damarları etkileyecek noktaya geldiğinde ciddi bir ağrı oluşturur. Günlük tüketilen çikolata, şeker gibi yiyecekler, mikrop ve bakteri gibi oluşumlar diş ağrısının en yaygın nedenlerindendir.

Diş eti rahatsızlıkları da diş ağrılarına neden olur. Diş eti rahatsızlıkları mutlaka ciddiye alınması gereken bir durumdur ve kesinlikle diş doktoruna gidilmelidir. Gerekli tedaviden sonra ağrı bir süre sonra ortadan kalkacaktır.

Öncelikle diş ağrılarının altında yatan nedenler araştırılmalı ve neden ortadan kaldırılmalıdır. Diş ağrısı en zor ağrı türlerinden biridir. Ev ortamında sağlık kurumuna başvurmadan önce pratik ve uygulanabilir bazı yöntemler:


Buz Uygulaması

Bir miktar buzu ağrıyan dişin olduğu bölgeye uygulamak iltihaplı dişin uyuşmasına neden olacağı için geçici bir süreliğine diş ağrısını hafifletecektir.

 
Sarımsak

Bir miktar sarımsağı ezerek ağrıyan dişinizin üstüne koyun veya biraz bekleyin. Doğal antibiyotik olarak da bilinen sarımsak, iltihaplı dişteki bakterileri yok ettiğinden diş ağrısını tedavi etmede yarımcı olur. Sarımsak dişte uyuşma etkisi yapar ve ağrı hissetmenizi engeller.

 
Karabiber

Halk arasında sarımsak gibi doğal antibiyotik olarak bilinir. Diş ağrılarını çoğunlukla doğrudan gidermede önemli faydalar sağlar. Bir miktar karabiberi ağrıyan dişin üstüne bırakarak bekleyin. Bir süre geçtikten sonra faydasını görmeye başlayacaksınız.

 
Gargara Yapmak (Tuzlu Su ile Çalkalamak)

Tuz, enfeksiyon giderici, doğal bir iltihap sökücüdür. Biraz sirkeli su ile tuzlu suyu birbirine karıştırıp bir süre gargara yapın. Suyun çok soğuk ve sıcak olmamasına dikkat edin. Tercihen ılık su kullanın. 

Gargara, dişi, bakteri ve mikroplardan arındırarak diş ağrısını azaltacaktır. Sirkeli su olmazsa bir bardak ılık suya bir tatlı kaşığı tuz ekleyin. Tuz eriyinceye kadar karıştırın. Dişiniz her ağrı yaptığı zaman bu tuzlu su ile gargara yapın. Büyük bir rahatlama sağlayacaktır.

 
Diş Fırçalamak

Diş ağrılarında ilk yapmamız gereken iştir. Dişleri dikkatli bir şekilde fırçalamak dişteki ağrının nedeni olan kırıntıları dişten uzaklaştıracak böylece diş ağrısının azalmasını sağlayacaktır.

 
Karanfil Yağı

Antiseptik özellikli bir bitkisel yağ olan karanfil yağı, enfeksiyon önleyici ve uyuşturucu özelliğinden dolayı dişe sürüldüğü zaman ağrıyı kısa süreliğine dindirir.

 
Karanfil

Bir miktar karanfili dişin üzerine bırakıp hafifçe bastırarak beklemek dişte uyuşmaya neden olacağı için diş ağrısını azaltmada yardımcı olur.

 
Zerdeçal

Birçok hastalığa iyi gelen zerdeçalı su ile karıştırdıktan sonra macun hâline gelen bu maddeyi dişin üzerine bir süre bırakın. Zerdeçal, enfeksiyon öldürücü özelliğinden dolayı diş ağrısını oldukça hafifletir. İltihabı olabildiğince söker ve diş minesini korur.

 
Çörek Otu

Ağrıya neden olan iltihap bakterilerini yok eden çörek otu diş ağrısına oldukça iyi gelecektir. İltihap nedeniyle oluşan enfeksiyonu temizleyip şikâyetlerinizi oldukça azaltacaktır.

 
Soğan

Doğal antibiyotik olarak adlandırılan soğan, dişlerdeki enfeksiyonu giderip ağrıyı hafifletmede yardımcı olur. İltihap sökücü özelliğiyle bilinen soğan uygulamasını günde bir veya iki kez uygulamak bakterilerin yok olmasına neden olacak ve böylece diş ağrısının şiddeti azalacaktır.

 
Zeytinyağı

Zeytinyağı, insan sağlığı için en faydalı bitkisel yağlar arasında yer alır. Zeytinyağının içindeki bazı maddeler diş ağrısının nedeni olan iltihabı çabucak yok eder. Böylece iltihaplı dişin ağrısı hafifler. 

 
Ağrı Kesici

Hafif ağrılarda doktora gidinceye kadar parol gibi birtakım ağrı kesici ilaçlar kullanmak ağrıyı azaltır. Daha ağır iltihaplı vakalarda derhal doktora gidilmelidir.

Bunlar elbette tam iyileşmeyi sağlamayabilir. Diş ağrısı sorunlarına kesin ve etkili bir çözüm için ilgili sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır.

Ayrıca bakınız

Dişlere En Zararlı Yiyecek ve İçecekler Nelerdir?

Öksürük Nasıl Geçer?

Grip Nedir, Grip Nasıl Geçer?

Farenjit Nedir, Farenjit Nasıl Geçer?

Horlama Nedir, Nedenleri, Nasıl Geçer?

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş Ağrısı Neden Olur?

Ayak Kokusu Niçin Olur, Nasıl Geçer?

Uyku Bozukluğu Nedir, Nasıl Geçer?

Çocuklarda Tırnak Yeme Nasıl Önlenir?

Fazla Şeker Tüketiminin Zararları Nelerdir?

Fazla Tuz Tüketiminin Zararları

Halsizlik Nedenleri Nelerdir?

Aç Kalmanın Vücuda Verdiği Zararlar Nelerdir?

Hızlı Yemek Yemenin Zararları Nelerdir?

Antibiyotik Zararları Nelerdir?

Kan Grubuna Göre Karakter Özellikleri

Arsenik nedir? Zararları Nelerdir?

İyot Eksikliği Nedir?

Islak Mendil Kullanmanın Zararları

Kokulu Silginin Zararları

Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder