Çocuklarda Tırnak Yeme Nasıl Önlenir?

Bir hastalık olarak görülen tırnak yeme, çocuklarda ve yetişkinlerde yaygın olarak görülen kötü bir alışkanlıktır. Bir annenin evladında en son görmek istediği sorundur. Daha çok kızlarda görülen tırnak yeme alışkanlığı küçük yaşlarda başlar. 

Tırnak yeme alışkanlığında en büyük hata ilk tespit edildiği dönemde genellikle bunu dikkate almamak hatta görmezlikten gelmedir. Bu da çocukta normal bir alışkanlıkmış gibi bir algı oluşturur. Bu kötü alışkanlık, genellikle ergenlik dönemine kadar devam eder. Çok yaygın olmamakla birlikte ergenlik dönemi ve sonrasında da tırnak yeme alışkanlığını edinen kişiler vardır.

Toplumda tırnak yeme alışkanlığı genellikle ve sadece kozmetik bir sorun olarak görülür ve pek ciddiye alınmaz. Psikolojik temelleri olan bu alışkanlık, mutlaka tedavi edilmeli ve tedavi sürecinde işin uzmanından yardım alınmalıdır.

Tırnak yeme davranışının genellikle bir psikolojik temeli vardır. Ailedeki otoriter ve baskıcı yapı, çocuğun sık sık dışlanması, çocuğun ilgi ve sevgiyi yeterince hissetmemesi, anne veya babanın koruyucu yaklaşımı ve aşırı mükemmeliyetçi olmaları, kardeş kıskançlığı, aile ortamındaki yüksek kaygı, sınav stresi, şiddet çocukların tırnak yemelerinin en önemli nedenleridir.

Bir davranış bozukluğu olarak değerlendirilen tırnak yeme alışkanlığı için anne ve babanın yapması gereken en önemli şey çocuğu kınamak değil bu davranış ve alışkanlığın altında yatan nedenleri araştırmak ve ona göre çözüm yolu bulmaktır.

İnsan sağlığını riske atan tırnak yeme alışkanlığı bazen ailenin birindeki bu alışkanlık diğerine de geçmektedir. Yani çocuk, tırnak yemeyi bu kişiden öğrenmektedir. Bazen de okula giden çocuklar kendi sınıftaki arkadaşlarından bu alışkanlığı edinir. Bu davranış önlenemediği takdirde tırnak etlerinin kanatılmasına kadar varmaktadır.

Çocukların çocukluklarını yaşaması gereken dönemde rekabete sokulması, bir sınav yarışına maruz bırakılması, çeşitli açılardan başka çocuklarla kıyaslanması ile anne-babanın başka kişilerin başarılarını kendi çocuklarının başarısızlığı olarak görmeleri çocuklarda tırnak yeme alışkanlığının nedenleri arasında yer alır.

 
Çocuklarda tırnak yemek nasıl önlenir, tırnak yeme nasıl bırakılır?

 • Öncelikle sorunun ilgili kişiyle konuşulması gerekir. Bunun çok ciddi ve kötü bir alışkanlık olduğu kişiye anlatılmalıdır.
 • Tırnak yeme alışkanlığının terk edilmesinin her geçen gün zorlaşacağı ve ileride kalıcı hasarlara neden olabileceği konusunda kişi ikna edilmelidir.
 • Çocukta tırnak yeme alışkanlığından vazgeçebilme iradesi oluşturulmalıdır. Bu irade ve inanç, çocukta yüksek bir moral gücü oluşturup davranış engellenebilir.
 • Sınav stresi sorununu ortadan kaldırmak, rahat ve huzurlu bir ortam oluşturmak da tırnak yeme alışkanlığının terk edilmesine olumlu katkı sağlar.
 • Çocukla eskisine oranla daha fazla iletişim kurulmalı ve çocukla bolca vakit geçirilmelidir. Çocuğa, bir sorunu olduğu zaman bunu ailesine rahat bir şekilde açabilme güveni verilmelidir.
 • Hiçbir olumlu etkisi görülmeyen çocuğu azarlama, korkutma ve çocuğa öğüt verme yaklaşımlarından kaçınılmalıdır.
 • Tırnağa acı bir tat bırakan bir madde sürülmesi, çocuğun tırnağı ağzına götürmesi sonucu ondan tiksinmesi tırnak yeme alışkanlığını sonlandırabilir.
 • Tırnakların çok sık kesilip törpülenmesine ve sürekli temiz tutulmasına dikkat edilmelidir.
 • Tırnak yemeyi önleme amaçlı üretilmiş acı bir tadı olan özel ojelerle (özellikle gündüz sürülürse) buna engel olunabilir.
 • Ellerin tesbih çekmek, top atmak, yazı yazmak gibi süreklilik arz eden başka bir şeyle meşgul olması tırnak yeme alışkanlığının sonlandırılmasına neden olabilir.
 • Çocuğun belirli aralıklarla tırnakları kontrol edilmeli, tırnak yenilmediği zamanlarda çocuğa ödül verilebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder