Cevizin Faydaları Nelerdir?

Ceviz ağacından yetişen sert kabuklu ve yuvarlak bir şekle sahip olan ceviz, insan vücudu için sağlıklı bir yağ, protein ve lif kaynağıdır. Vücudun ihtiyacı olan omega-3 yağ asidinin % 85'ini karşılar. Omega-3 yağı vücudun kendisinin üretemediği, dışarıdan alınması gereken bir yağdır. Bir ceviz porsiyonu ile günlük alınması gereken miktar karşılanabilir.

Cevizin kendine has bir kokusu vardır. Faydalarından dolayı sıklıkla tüketilen besin maddeleri arasında yer alıp sofralarımızın önemli bir zenginlik kaynağıdır. Kolayca erişilebilen bir besin olması, uzun süre saklanabilmesi ve Türk damak tadına uygunluğu ile ön plana çıkar. 

Alternatif tıpta ön plana çıkan ceviz, insan sağlığı için oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Kalp hastalıklarının tedavisinden tansiyonun dengesine; kilo vermede kolesterolü dengede tutmaya; hafızayı güçlendirmeden göz hastalıklarına kadar birçok hastalığa ve soruna şifa kaynağıdır.

Cevizin Başlıca Faydalarını Şöyle Sıralayabiliriz:

Kolesterolü Düzenlemede Yardımcı Olur

Bağışıklığı Güçlendirir

Kilo Vermede Yardımcı Olur

Kan Şekerini Düzenler

Kalp Sağlığını Korur

Tansiyonu Dengede Tutar

Sindirimi Kolaylaştırır

Kanserden Korur

Metabolizmayı İyileştirir

Kemiklerin Güçlenmesini Sağlar

Beyin Sağlığını Korur

Güçlü Antioksidan Kaynağıdır

Uyku Kalitesini Yükseltir

Cildi Parlak Tutar

Ömrü Uzatır

Zihni Berraklaştırır

Bağırsak Sağlığını Korur

Erkek Üreme Sağlığını Olumlu Etkiler

Enflamasyonu Azaltır

 
1. Kolesterolü Düzenlemede Yardımcı Olur

Kötü kolesterol olarak bilinen LDL, dokudaki kolesterolü vücutta ihtiyaç duyulan bölgelere taşımakla görevlidir. Kanda LDL seviyesinin yükselmesi, damarlarda kolesterolün birikmesine neden olarak kalp ve damar hastalıklarının oluşumuna zemin hazırlar. Ceviz, içerdiği faydalı vitaminler sayesinde birçok kişinin önemli sağlık sorunları arasında yer alan kolesterol seviyesini dengeleyerek yani zararlı olan ve kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL'yi düşürerek kalp sağlığını korur ve kalp krizi riskini azaltır. Damaların etrafında gerekli temizliğin yapılmasını sağlar.

 
2. Bağışıklığı Güçlendirir

Vücudu hastalıklara karşı koruyan bir savunma kalkanı olan bağışıklık sistemi, vücuda girmeye çalışan tüm maddeleri tanır, ayrıştırır ve zararlı gördüklerini yok eder. İnsan vücudu için mükemmel bir savunma sistemi olan bağışıklık sistemi zayıfladıkça vücut savunmasız kalır. Ceviz, vücudun ihtiyacı olan omega-3 yağ asidinin % 85'ini karşılar. Omega-3 yağ asidi, bağışıklığı düzenleyici ve destekleyici özelliğe sahiptir. Ceviz aynı zamanda yüksek lif içerdiğinden bağışıklık sistemini güçlü tutar.

 
3. Kilo Vermede Yardımcı Olur

Vücut kitle indeksinin istenilen seviyede olmaması insanı mutsuz eden ve arayışa iten önemli bir husustur. Yağlı tohumlar arasında yer alan ceviz, zengin liflere sahip olduğu için vücudu tok tutar. Cevizin içerisindeki yağ midede daha uzun süre kaldığı için tokluk hissini uzatır. Glikozu da dengeleyerek açlık salgısını bastırır. Ara öğünlerde tüketildiği takdirde vücudu tok tutarak daha az yemek yememizi sağlar. Dolayısıyla kilo vermemize yardımcı olur.

 
4. Kan Şekerini Düzenler

Tip 2 diyabet, pankreasın yeterli miktarda insülin salgılayamaması veya salgılanan insülinin yeterli derecede kullanılmaması nedeniyle kan şekerinin yükselmesi durumudur. Ceviz, omega-3 yağ asitleri açısından çok zengin olduğu için, bu yağlar sayesinde hem kilo kontrolü sağlanır hem de insülin direnci kırılır. Dolayısıyla Tip 2 diyabet hastalığının tedavisinde etkisi kanıtlanmış besin takviyelerinden biridir. Tip-2 diyabet sorunu olanlar için bulunmaz bir besin kaynağıdır.

 
5. Kalp Sağlığını Korur

Temel görevi kanı vücuda pompalamak olan kalp, metabolizma faaliyetleri sonucunda oluşan artık ürünlerin de vücuttan uzaklaştırılması, hormonlar ve enzimlerin vücudun gerekli bölgelerine taşınması gibi görevleri yapar. Ceviz, içerdiği omega-3 yağ asitleri sayesinde düzensiz kalp atışlarının engellenmesine, birçok kalp krizinin ana nedenini oluşturan damarlarda daha az pıhtılaşma özelliği olan kan tipinin üretimine önemli katkılar sağlar. Ceviz, lipit kaynağını destekleyerek koroner kalp hastalıklarının önlenmesinde yardımcı olur. Uzmanlar, sağlıklı bir kalp için günde mutlaka 3-4 ceviz tüketmek gerektiğini ısrarla vurgulamaktadırlar.

 
6. Tansiyonu Dengeler

Atardamarların içindeki kan basıncına tansiyon denir. Tansiyon değerlerinin 140/90 mm Hg'nin üzerinde olması hipertansiyon olarak adlandırılır. Hipertansiyon, beyin kanaması, felç, beyin damarlarında daralma ve tıkanmalara neden olur. Ceviz, bileşenindeki özellikler sayesinde damarların esnek kalmasını ve kan akışının normal şekilde devam etmesini sağlar. Böylece tansiyonun yükselmesini önler. Ceviz gibi yağlı tohumlar magnezyum bakımından zengin oldukları için hipertansiyonun tedavisine yardımcı olup kan basıncını düşürmede önemli faydalar sağlar.

 
7. Sindirimi Kolaylaştırır

Yenilen besinlerin vücut tarafından daha kolay emilebilmesi için küçük parçalara ayrılması olan sindirim, vücut fonksiyonları açısından hayati bir görevi üstlenir. Ceviz tüketimi, bağırsaktaki iyi probiyotik bakterileri artırarak sindirim sistemi üzerinde olumlu etkiler sağlar. Ceviz, içerdiği yüksek lif sayesinde sindirimi kolaylaştırır. Mide asidi, ülser, reflüyü kontrol eder. Kabızlığı giderir. Gaz problemleri ve şişkinlik gibi rahatsızlıkları önlemede yardımcı olur.

 
8. Kanserden Korur

Ceviz, yüksek antioksidan etkisi ile kanseri önleyen besinler arasında yer alır. Ceviz, omega-3 asitleri açısından zengin olduğundan her gün 1 avuç ceviz tüketmek kişiyi kanserden korumada yardımcı olur. Kısacası hem vitamin hem de mineral deposu olarak bilinen cevizi sağlığımız için düzenli ve ölçülü bir şekilde tüketmek gerekir.

 
9. Metabolizmayı İyileştirir

Ceviz, vücudun dışarıdan aldığı tüm enerji kaynaklarını yaşamamız için gerekli maddelere dönüştürme çabası olan metabolizmayı güçlendirir. Ceviz; sindirim, dolaşım, yağ depolama, protein oluşturma gibi yaşamsal işlemlerin tümüne olumlu etki ederek metabolizmanın çalışmasına olumlu etkiler oluşturur. Metabolizmayı hızlandırdığı için, kilo vermeye çalışanların her gün aç karnına bir bardak ceviz suyu içmesi önerilir.

 
10. Kemiklerin Güçlenmesini Sağlar

Ceviz, bol miktarda kalsiyum içerdiğinden organizmanın gerçek anlamda destek görevi yapan dokusu ve organizmanın kalsiyum depoları olan kemikleri güçlendirir. Cevizdeki güçlü yağ asitleri de kemiklerin güçlenmesini sağlar. İnsan vücudu için oldukça önemli bir kimyasal element olan ve vücutta en fazla bulunan mineral olan kalsiyum, kemiklerin kuvvetlenmesine yardımcı olur. Kalsiyum bakımından zengin olan cevizi düzenli olarak tüketmek kemik sağlığı açısından oldukça önemlidir.

 
11. Beyin Sağlığını Korur

Sinir sisteminin merkezi olan beyin, vücudun diğer organlarının merkezi kontrolünü sağlar. Beyin sağlığı tüm vücudun sağlığı anlamına gelir. İçerisinde yüksek oranda omega-3 yağ asidi bulunduran ceviz, çocukların beyin gelişimini destekler. Yetişkin beyinleri korur. Ceviz, içeriğindeki özel bileşenler sayesinde beyin hücrelerini koruyup hafızayı güçlü ve zinde tutar.

 
12. Güçlü Antioksidan Kaynağıdır

Hastalıklara karşı savaşan antioksidan, hem vücut hücrelerinden üretilen, hem de gıdalardan elde edilebilen kimyasal bir maddedir. Hücrelerin dış etkenlerden korunması ve sağlıklı yaşamalarına devam edebilmeleri için antioksidan son derece önemlidir. Ceviz, insan sağlığını rahatsız edebilecek tüm hastalıklara karşı etkili bir koruma sağlayan antioksidanlar açısından zengin bir besindir. Sağlıklı yağ, protein ve lif kaynağı olan ceviz insan sağlığı açısından oldukça önemlidir.

 
13. Uyku Kalitesini Yükseltir

Vücudun ve beynin dinlenmesi, kendini yenilemesi, kasların gevşemesini sağlayan uyku, sağlıklı bir yaşam için temel bir gereksinimdir. Vücutta melatonin salgılanmasını artıran ceviz, sağlıklı bir uyku için gerekli bileşenlere sahip olduğu için mutlaka uyumadan önce tüketilmelidir. Ceviz; sindirim, dolaşım, yağ depolama, protein oluşturma gibi yaşamsal işlemlerin tümüne olumlu etki ederek metabolizmanın çalışmasını hızlandırır. Bu da uyku kalitesinin artmasını sağlar.

 
14. Cildi Parlak Tutar

Ceviz, içerdiği omega-3 yağ asitleri ve bakır sayesinde cilt için oldukça faydalıdır. Her gün bir miktar ceviz tüketmek, cildin elastikliğini arttırır ve ciltteki hücrelerin canlı kalmalarına yardımcı olur. Ceviz, içeriğindeki özel bileşenler sayesinde mantar, sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarını iyileştirmede yardımcı olur. Ceviz, cildin kırışıklıklarını ve yaşlanma belirtilerini önleyen B vitaminleri ve antioksidanlar bakımından zengin olduğu için uzun süre parlak görünümlü cilt oluşumunu sağlar.

 
15. Ömrü Uzatır

Ceviz, bol antioksidan içeren kuruyemişler arasında yer alır. Her gün bir avuç ceviz tüketmek vücudu çeşitli hastalıklardan korur ve ömrü uzatır. Lif açısından oldukça zengin olan ceviz vücudu tok tutarak kilo almayı önler. Bu da obezite ve diyabet gibi hastalıklardan korunma anlamına gelir. Sağlıklı bir ömür yaşamaya vesile olur. Yaşamın anahtarı olarak adlandırılan cevizi mutlaka düzenli tüketmek gerekir.

 
16. Zihni Berraklaştırır

Ceviz, zihin için oldukça önemli bir gıdadır. Çok sayıda mineral ve vitamin içermesi ile beynin en iyi dostudur. Omega-3 yağ asitlerini içeren tek kuruyemiştir. Ceviz beyin sağlığını korumada önemli bileşenler içerdiği için günlük 3-4 ceviz tüketmek zihni berraklaştırır. Zihnin dinç olmasını sağlar. Algılama, düşünme gücüne olumlu katkı yapar.

 
17. Bağırsak Sağlığını Korur

Ceviz, hem omega-3 yağ asitleri, hem de ince kabuğunda bulunan lifler sayesinde bağırsaklarda bulunan yararlı probiyotik bakterilerin gelişimini hızlandırır. İçinde bulunan antioksidan polifenol bileşikler de bağırsak sağlığına olumlu etki eder. İç cevizin etrafını saran zarda bulunan E vitamini, melatonin ve polifenol adı verilen bileşikler antioksidan özelliği sağlar. Araştırmalar, cevizin içerdiği sağlıklı yağlar, lifler, vitaminler ve mineraller sayesinde kalın bağırsak sağlığını artırdığı ve kolon kanseri riskini azalttığını göstermektedir.

 
18. Erkek Üreme Sağlığını Olumlu Etkiler

Cevizin içerdiği sağlıklı yağlar, lifler, vitaminler ve mineraller sayesinde erkek üreme sağlığı üzerinde olumlu etkiler oluşturur.

 
19. Enflamasyonu Azaltır

Ceviz, içerdiği polifenoller ile enflamasyona halk arasındaki ismi olan iltihaplanmaya karşı etkilidir. İçerdiği güçlü omega-3 yağları, mineral, magnezyum ve kalsiyum ile amacı vücudun iyileşmeye başlaması için hasarlı dokunun yerini belirlemek ve onu saf dışı bırakmak olan vücuttaki enflamasyona olumlu etki eder.

 
20. Stresi Önler

Yağ, protein ve vitamin yönünden zengin bir içerik sunan ceviz, kişinin algıladığı herhangi bir tehdit ile fiziksel ve duygusal olarak başa çıkamaması nedeniyle oluşan ve kişinin günlük hayatını genellikle olumsuz etkileyen gerilimli bir süreç olan stresi önler. Özellikle omega-3 yağları cevizi diğer kuruyemişler arasından bir adım öne çıkarır.

Ayrıca bakınız

İncirin Faydaları Nelerdir?

Elmanın Faydaları Nelerdir?

Ayvanın Faydaları Nelerdir?

Narın Faydaları Nelerdir?

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Kayısının Faydaları Nelerdir?

Limonun Faydaları Nelerdir?

Kuru Soğanın Faydaları Nelerdir?

Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Ay Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Balın Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Sütün Faydaları Nelerdir?

Pekmezin Faydaları Nelerdir?

Zeytinin Faydaları

 

Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder