Bebeğim Sürekli Ağlıyor Nedeni Ne Olabilir?

Bebeklerin ağlaması bazen çok basit bir nedenden kaynaklanabilmekte bazen de önemli bir sağlık sorununa işaret etmektedir. Ağlamanın genellikle beslenme yetersizliğine ve anne sütü eksikliğine bağlanması yanlış bir inanıştır. 

Nedeni ne olursa olsun bebeğin ağlamasının altındaki neden iyice araştırılmalı ve ortaya çıkarılmalıdır. Hem bebeğin huzuru hem de evdekilerin huzurunu sağlamak buradan geçer. Bebeklerin bazen çok uzun bir süre devam eden ağlamalarının başlıca nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

1. Kulak Enfeksiyonları

2. Gaz Sancısının Verdiği Rahatsızlık

3. Bağırsak Problemleri-Kaka Yapamama

4. Diş Çıkarma

5. Uygun Olmayan Fiziki Ortam

6. Uyku-Uykusuzluk

7. Kirlenmiş Bezler

8. Alışkanlıklar

9. Diğer Nedenler

 
1. Kulak Enfeksiyonları

Bebeklerde kulak enfeksiyonları sık görülen bir durumdur. Bebeklerin sürekli ağlamalarının altında yatan nedenlerin başında yer alır. Maalesef birçok anne bunu fark edememekte ağlamayı daha basit bir nedene dayandırmaktadır. 

Bebeklerin huzurunu kaçıran kulak enfeksiyonları genellikle soğuktan kaynaklanır. Yeni doğan bazı bebeklerde daha farklı sorunların kaynağı olabilir. Bunun için bebeği mutlaka bir kulak burun boğaz doktoruna götürüp muayene etmek gerekir.

 
2. Gaz Sancısının Verdiği Rahatsızlık

Bebeklerin genellikle ilk doğduklarında 3-4 aylık olana dek çektikleri bir sorun olup bebeklerin sürekli ağlamalarının önemli nedenleri arasında yer alır. Bebeğin ağlarken bacaklarını sürekli karnına doğru çekmesi, gerinme, bağırsaklardan ses gelmesi, kabızlık bunun işareti olabilir.  

Bebeği kucakta hafif sallamak, masaj yapmak ve okşamak bebeği kısa süreliğine sakinleştirecektir. İlacın uzmanlar tarafından çok fazla tavsiye edilmediği bu durumda annenin dikkatli ve bilinçli beslenmesi ön plana çıkmaktadır. Anne, bu dönemde baharatlı yiyecekler başta olmak üzere, kahve, fıstık, inek sütü, soya gibi ürünleri ölçülü kullanmalıdır.

 
3. Bağırsak Problemleri-Kaka Yapamama

Bebeğin kakasını yapamamasının altında faklı nedenler yer alabilir. Anne sütünden dolayı bu sorunun yaşanma ihtimali oldukça yüksektir. Çok uzun sürmeyen kaka yapamama problemleri sonraki zamanlarda azala azala geçer. Bebeğin kakasını yapması gerektiği zamanda yapamaması şişlik oluşturur. 

Bebeğin bacaklarını incitmeden ileri-geri yapmak, karın, sırt ve omuz masajı sorunun çözümüne katkı sağlayacaktır. Şayet yine geçmezse ve bu durum çok sık ve uzun süreli olursa bebek, çocuk doktoruna gösterilmelidir.

 
4. Diş Çıkarma

Bebeklerin ağlamaların altında yatan nedenlerden biri de diş çıkarmadır. Diş çıkarma oldukça zorlu geçen bir süreçtir. Bu durum 6. ay ile 1 yaş arasında yaşanır. Diş etlerinde oluşan şişlik, ağız etrafındaki döküntüler, iştahsızlık, uykusuzluk ve diş eti renginin beyaza çalması buna delil olabilir. 

Öncelikle bebeği sakinleştirmeye çalışmalıyız. Diş çıkarma kaynaklı ağlamalar genellikle kısa olur. Zamanla kendiliğinden sona erer. Bu durumda anne ellerinin hijyenini sağladıktan sonra bebeğin diş etlerine yumuşak bir şekilde masaj yapabilir. Bu dönemde bebekte bir miktar ateş görülebilir.

 
5. Uygun Olmayan Fiziki Ortam

Yeni doğan bebekler sıcağı sever fakat bebeği sıcak tutmada aşırıya kaçılırsa bebeğin huysuzlanmasına ve ağlamasına neden olabilir. Bebeklerin dış ortama uyum sağlaması oldukça zordur. Fazla ışık, aşırı gürültülü ortamlar, ağır bazı kokular, bebeğin olduğu odanın hava sıcaklığının normal sıcaklığın altında olması bebeği rahatsız eder ve bebeğin ağlamasına neden olur.

 
6. Uyku-Uykusuzluk

Uykusu gelen bebek bunu sözle dile getiremediği için huysuzluk yaparak, ağlayarak hissettirir. Bebeğin kolay bir şekilde uykuya dalmasını sağlamak gerekir. Bebeklerin uyku uyumaması ve bunun sonucunda oluşan ağlamanın bir nedeni de bebekte oluşan pişiktir. Uygun kremlerle bu pişik ortadan kaldırılmalıdır. Ayrıca bebekler uykuyu çok sevdikleri için bebekler için bir uyku kültürü-zamanı oluşturulmalıdır.

 
7. Kirlenmiş Bezler

Altını kirleten her bebek bunu ağlamakla yansıtmaya çalışır. Bebek altını kirlettiği zaman bebeklerin ciltleri çok yumuşak olduğundan hemen tahriş olur. Bu da bebekte ciddi bir ağrıya dolayısıyla ağlamaya sebep olur. Yeni doğan bebekler çok sık beslendikleri için daha fazla altlarını kirletirler. Buna dikkat etmek gerekir.

 
8. Alışkanlıklar

Bebekler, kucağa alıştırılmışsa sürekli olarak kucağa gelmek isteyecektir. Bebeğin bu isteğinin yerine getirilmemesi bebeğin ağlamasına neden olacaktır. Burada önemli olan bebeği kucağa alıştırmamaktır. Bebekler yalnız olmayı sevmeyip sürekli olarak ilgi isterler. Annelerinin sürekli yanlarında olmak isterler. 

Annenin bebeği ihmal etmesi, ilgisizlik göstermesi de bebeğin ağlama nedenleri arasında yer alır. Bebeğin yerinin değiştirilmesi de bebekte huzursuzluğa neden olmaktadır. Burada bebeğin istek ve beklentilerini çok iyi hesap etmek gerekir.

 
9. Diğer Nedenler

Bebeğin aç kalması yani yeterli süt alamaması, nedensiz ağlama olarak tarif edilen kolik, bebeğin çok sık giydirilmesinden dolayı vücut ısısında oluşan artış yani hipertermi, çeşitli nedenlerden bebeğin annenin memelerini tam olarak kavrayamaması da bebeğin ağlamasının önemli nedenleri arasında yer alır.

Ayrıca bakınız

Anne Sütünde Gaz Yapan Besinler Nelerdir?

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler Nelerdir?

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Bebeğim Sürekli Ağlıyor Nedeni Ne Olabilir?

Kilo Vermeyi Zorlaştıran Nedenler

Doğal Yoldan Nasıl Zayıflayabilirim? 

Sağlıklı Beslenmek İçin Ne Yapmalıyız?

Egzersizin Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyız?

Kışın Nasıl Kilo Verilir?

Sigarayı Bırakırsam Kilo Alır mıyım?

Temiz Havanın Faydaları

Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder