Balık Türleri

 

Denizlerimizde yaklaşık olarak 250 civarında balık türü yaşamaktadır. Balık eti, protein ve vitamin açısından oldukça zengin bileşenler içerir. Balık eti, A, B1, B2 ve D vitaminlerini içerir. Faydaları saymakla bitmeyen balıkların başlıca türleri şunlardır:


Palamut

Palamut, sürüler halinde yaşayan pulsuz siyah etli bir balıktır. Sırt kısmı çizgili, karnı gümüş rengindedir. En lezzetli palamutlar, Karadeniz ve Marmara’da yaşar. Yaşam alanı oldukça geniş olan bu deniz balığı en çok tüketilen balıklar arasında yer alır. Ağustos ayının başında avlanmaya başlanan palamut, sonbahar ve kış aylarında oldukça lezzetli olur. Tavada, ızgarada ve fırında tercih edilir.

 

Hamsi

Özellikle Karadeniz Bölgesi'nin temel protein kaynağı ve gıdasını karşılayan hamsi; Türkiye'de en çok avlanan deniz balığıdır. İsmi Karadeniz ile anılır. Karadeniz'den sonra en çok Marmara'da avlanır. Karadeniz hamsisi Azak ve Karadeniz diye ikiye ayrılır. Azak hamsisi, Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi'nde bulunur. Karadeniz hamsisi ise Kuzeybatı Karadeniz'de üremesini gerçekleştirir. Kasım ayından kış ayı bitimine kadar Trakya kıyılarına ve Marmara'ya göç eder. Yumurtlamak üzere nisanda tekrar Karadeniz'e çıkar. Fiyatından dolayı çok fazla tercih edilen hamsinin her türden yemeği yapılır. Tavada çok lezzetli olur.

 
İstavrit

Ağzı öne uzayabilen, gözleri iri, kuyruğu derin çatallı olan bir balıktır. Göçmen balık türleri arasında yer alan istavritin Marmara, Karadeniz ve Ege'de yaşayan yerli türleri de vardır. İki türü vardır. İstavrit balığının eti en çok kış aylarında lezzetli olur. Marmara ile Karadeniz arasında gidip gelen bu balık türünün eti tavada ve fırında oldukça lezzetlidir.

 
Çipura

Çipura, Ege Denizi balığıdır. Sürüler halinde gezerler. Elips şeklinde yassı vücudu, beyaz karnı, gri sırtı ile tanınır. Her mevsimde yenebilen çipuranın ızgarası, buğulaması, fırını oldukça lezzetli olur.

 
Levrek

Yerli balık türleri arasında yer alır. Levrek balığı Atlantik Okyanusu'nun kuzeydoğusundan Akdeniz ve Karadeniz'e kadar çok geniş coğrafyada yaşayabilir. Türkiye'de en çok Ege Denizi ve Akdeniz'de bulunur. Bayağı ve benekli levrek olmak üzere iki çeşidi vardır. Sırt kısımlarındaki benek sayısının çokluğu ile bilinir. Kış aylarında ve ilkbaharın eti oldukça lezzetli olur. Daha çok ızgarası tercih edilen levrek balığı sebzelerle birlikte fırında pişirildiğinde de oldukça lezzetli olur.

 
Lüfer

Lufer; Akdeniz, Karadeniz, Marmara, Hint okyanusu ve Atlas Okyanusu'nda sürüler halinde dolaşan pullu bir göçmen balıktır. Soğuk denizde yaşayan lüferler daha yağlı olduğundan daha lezzetli olur. Eylül ortasından ocak sonuna kadar oldukça lezzetlidirler. Bu devre içinde ızgarası tavsiye edilir. Diğer zamanlarda pilakisi, buğulaması ve tavası güzel olur.

 
Mezgit

Lezzeti ve kılçıksız oluşundan dolayı tavuk balığı olarak da bilinir. Marmara ve Karadeniz balığıdır. Diğer denizlerimizde de yaşar. Mezgit'in Türkiye'de alt çenesinde küçük bıyık olan tür ile tavuk balığı olarak bilinen iki türü vardır. Şubat, mart, nisan aylarında tavada ya da ızgarada pişirildiği zaman eti oldukça lezzetlidir.

 
Kalkan

Gözleri vücudunun sol tarafında bulunan denizin tabanında yatan bir balık türüdür. Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz'de yaşar. Karadeniz'de çok olduğu için Karadeniz balığı olarak bilinir. Yatan balık tipleri arasında yer alıp bütün yaşamı boyunca dipte yatar. Yassı, oval vücudu ve yarısı siyah, yarısı beyaz olan kalkan, beyaz tarafındaki düğmeleri ile tanınır. En lezzetli zamanı ocak–mart ayları arasıdır. Tavası çok güzel olur. Izgara ya da şişte pişirildiği zaman da lezzetli olur.

 
Uskumru

Kolyosa oldukça benzeyen, sürüler halinde dolaşan göçmen bir balıktır. Yazı Karadeniz'de geçiren uskumru sonbaharda Marmara'ya iner ve kışı burada geçirip yumurtlar. İlkbaharla birlikte tekrar Karadeniz'e geçer ve yazın sonuna kadar burada kalır. Vücudu iğ şeklinde olan uskumru, sırttan aşağıya inen yeşilimsi-mavi rengi ile üzeri lekeli bantlarıyla tanınır. Eti çok lezzetlidir. En lezzetli olduğu dönem sonbahar ve kış aylarıdır. Izgarası, dolması, köftesi çok güzel olur.

 
Kefal

Bütün denizlerimizde yaşayan pullu, göçmen balık türüdür. Denizlerimizde 6 türü yaşamaktadır. Yine Van Gölü'nde yaşayan ve oldukça lezzetli olan inci kefali türü de vardır. Eti sonbahar, kış ve ilkbaharda oldukça lezzetlidir. Buğulaması ve pilakisi çok güzel olur.

 
Barbunya

Bir dip balığı olan barbunya, ekonomik değeri oldukça yüksek, lezzetli bir balıktır. Kış aylarını sahil kesimlerde geçirir. Dört çeşidi bulunup en iyisi sırtı kırmızı ve karın kısmı beyaz olan kaya barbunyasıdır. Ekim ayında eti oldukça yağlı ve lezzetli olur.

 
Mercan

Marmara, Akdeniz, Ege'de yaygın olarak yer alır. Açık kırmızı renkli, eti beyaz, pullu çok olan bir balıktır. Kılçıklarının çok olmasından dolayı çok fazla tercih edilmez. En lezzetli olduğu aylar ilkbahar aylarıdır.

 
Kolyos

Türkiye'de tüm denizlerde bulunan sürüler halinde yaşayan uskumruya oldukça benzeyen bir balık türüdür. En yağlı zamanı ocak ayıdır. Daha çok tavası yapılır. Tuzlaması da oldukça güzel olur.

 
Kupes

Akdeniz, Ege, Marmara'da oldukça yaygın olan kupes, gözleri iri olan bir balık türüdür. Avlanması oldukça kolaydır. Eti yaz mevsiminde oldukça lezzetlidir. En çok ızgarası tercih edilmektedir.

 
Kılıç Balığı

Mevsimsel özelliklere göre Marmara, Karadeniz ve Akdeniz arasında gidip gelen bir balık türüdür. Etinin en lezzetli zamanı sonbahar ile kış aylarıdır.

 
Orkinos

Orkinos, ton balığı olarak da bilinen göçmen balık türüdür. Birçok türü vardır. Çok hızlı yüzüp küçük balıkları avlar. Eti konservelikte kullanılır. Mart, haziran, temmuz, ağustos ayları üreme dönemleridir.

 
Kırlangıç

Oldukça gelişmiş solungaçları ve gırtlak yapılarıyla bilinir. Marmara, Akdeniz ve Ege denizinin fazla göç etmeyen, yerli balığı olan kırlangıca Karadeniz'de de yer yer rastlanır. Ilık denizlerin sahillerinin yakınlarında çiftler şeklinde yaşar. Özellikle çorbası ve buğulaması oldukça lezzetli olur.

 
Tekir

Tekir, yuvarlak yapılı ve vücut rengi kırmızı veya pembemsi renkte olan başın altında çift bıyık bulunan bir balık türüdür. Barbunyaya oldukça benzeyen ve bütün denizlerimizde bol avlanan, ekonomik değeri yüksek bir balıktır. Eti yaz aylarında oldukça lezzetlidir. Tavada daha çok tercih edilir.

 
Sinarit

Daha çok Akdeniz'de olmak üzere Çanakkale Boğaz'ında bulunan bir balık türüdür. Mercana oldukça benzer. Temmuz ayından eylül ayının sonuna kadar etinin en lezzetli zamanı olarak bilinir. Izgarada daha çok tercih edilir.

 
Trança

Ege'nin ünlü balığıdır. Etinin beyazlığı ve iriliği ile tanınır. Büyük olması nedeniyle parçalara ayrılarak satılır. Çok lezzetli olarak bilinir. Ağustos ve eylül arası oldukça lezzetli olup genellikle çorbası yapılır.

 
Çaça

Sardalya balığına benzeyen çaça balığı daha çok Karadeniz'de bulunur. Gümüşi pulları ve açık gri renkte eti vardır. Ocak ayında sürüler şeklinde Marmara'ya geçerler. Izgarası, kızartması oldukça lezzetlidir. Salamurası yapılabilir.

 
Sardalya

Hamsinin yakın akrabası olarak adlandırılan sardalya, sürüler şeklinde yaşar ve kıyılar boyunca göç eden gezici balıklardır. Sardalya adı konserve işleminden dolayı konserve ile özdeşleşmiştir. En lezzetli ayları temmuz ile ekim arasıdır. Kurutularak, tuzlanarak ve dahası balık yağı ve balık unu elde etmekte kullanılır. Izgarası, buğulaması daha çok tercih edilir.

 
Karagöz

Karagöz, elips şeklinde, yassı, gümüşi pulları olan yerli bir balık türüdür. Karagöz, her mevsim yenilebilir. Izgarası, buğulaması ve çorbası oldukça güzel olur.

 
Dil Balığı

Yerli balıklarımızdan olan dil balığı, Ege ve Akdeniz'de bolca yakalanır. Bütün mevsimlerde yenebilir. Sonbahar ve kış aylarında eti daha lezzetli olur. Tavası daha çok tercih edilir.

Ayrıca bakınız

Göçmen Kuşlar Neden Göç Eder?

Balık Türleri

Ana Sayfa


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder