Ayvanın Faydaları

 

Uzmanlar tarafından tam bir ecza deposu olarak görülen ayva, her mevsim tüketilen özellikle de kış sofralarının vazgeçilmez lezzetidir. Lezzetli bir besin kaynağı olan ayvanın insan sağlığına faydası oldukça fazladır. Ayva, vitamin ve mineraller açısından zengin olup bol miktarda lif içerir.

Ayvanın % 80'i sudur. Hem vücudu tok tutar hem de çok düşük kalori içerir. Kısacası ayva içerdiği bileşenler açısından bir diyet lifi; vitamin ve mineraller açısından ise bir sağlık deposudur.

Ayvanın A, B, C vitamini ve potasyum bakımından zengin yapısıyla bağışıklık sistemini güçlendirmek, kilo vermeye yardımcı olmak, kalp ve damar sağlığını korumak, saçların uzamasını sağlamak, cildi gençleştirmek, kanser riskini azaltmak, sindirimi kolaylaştırmak, kansızlığı önlemek, akne ve lekeleri tedavi etmek, kolesterolü dengede tutma gibi insan vücuduna çok önemli faydaları vardır.

Ayvanın İnsan Vücudu İçin Bilinmeyen Mucizevi Faydaları:

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kalp ve Damar Sağlığını Korur

Sindirimi Kolaylaştırır

Saçların Uzamasını Sağlar

Kanser Riskini Azaltır

Cildi Gençleştirir

Kansızlığı Önler

Bağırsak Hastalıklarına Koruyucu Etki Yapar

Soğuk Algınlığına İyi Gelir

Kötü Nefes Kokusunu Önler

Alerji Oluşumunu Önler

Kötü Kolesterolden Korur

Vücuda Enerji Verir

Stresten Korur

Böbrek Taşı Oluşumunu Engeller

 
1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Ayva, bağışıklık sistemini güçlendirmede etkili olan C vitamini içeriği ile bilinir. C vitamini, hastalıklara neden olan mikroplara karşı vücudu koruyarak vücut direncinin artmasını sağlar. Ayva, bir kişinin günlük C vitamini ihtiyacının ¼'ünü karşılayarak patojenlere, virüslere ve bakterilere karşı vücudu korur.

Bağışıklık güçlendikçe yaşanan enfeksiyonların şiddeti, soğuk algınlığı, nezle ve diğer enfeksiyonlara yakalanma ihtimali azalır. Güçlü bir bağışıklık sistemi vücuda girmeye çalışan tüm maddeleri tanır, ayrıştırır ve zararlı gördüklerini yok eder. Ayva, zengin C vitamini içeriği sayesinde kanser hücrelerinin yok edilmesini en yüksek seviyeye çıkarır. Canlılığı azaltan toksik kimyasalların birikmesini önleyerek enerji düzeylerini artırır. Yaşlanma sürecini yavaşlatır. Vücudu çevredeki radyasyon ve kirlerden korur.

 
2. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Az şekerli ve bol lifli bir meyve olan ayva, kilo verme anlamında en iyi besin kaynakları arasında yer alır. Düşük kalorili bir meyve olan ayva diyet yapan kişilerin listelerinde yer bulur. Mide için çok faydalı lifler barındırır. Bakır, çinko, selenyum, potasyum, demir ve fosfor açısından zengindir.

Lifli yapısı sayesinde tokluk süresini uzatarak zayıflamaya yardımcı olur. Ayva, bolca lif barındırdığı için sindirim sistemini düzene sokar. Metabolizmanın sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Bağırsak hareketlerini düzenleyerek düzenli olarak kilo vermeye yardımcı olur. Zayıflamak ve tok kalmak isteyenler bol bol ayva tüketebilir.

 
3. Kalp ve Damar Sağlığını Korur

Ayva, içerdiği vitamin ve minarelerle kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar. Yüksek oranda potasyum içeren ayva, tansiyonu dengeler. Kolesterolün dengede kalmasına yardımcı olup kötü kolesterolü önler. Böylece kalp krizi, koroner kalp hastalıklarına karşı vücudu korur.

Ayva, glisemik indeksi düşük bir meyve olduğu için kan şekerini çok hızlı yükseltmez. Damar tıkanıklıklarını önler. Ayva içeriğindeki demir, çinko ve bakır gibi zengin içerikli mineraller sayesinde kan hücrelerinin yapımını ve kanın akışkanlığını artırarak dolaşım üzerinde olumlu etkiler sağlar. Bu da ayvanın kalp ve damar sağlığı açısından ne kadar faydalı bir meyve olduğunu ortaya koymaktadır.

 
4. Sindirimi Kolaylaştırır

Ayva, yüksek miktarda lif içerir. Lif, sindirimi kolaylaştırarak kabızlık gibi durumları önler. Ayva, hazmı kolaylaştırdığı için mideyi kuvvetlendirir. Mide sularının salgılanmasına yardımcı olur. Midede çeşitli hastalıkların oluşmasına engel olur. C vitamini yönünden çok zengin bir meyve olan ayva, metabolizmayı düzenleyerek sindirimi kolaylaştırır. Vücudu tok tutup midenin rahatlamasını sağlar. 

 
5. Saçların Uzamasını Sağlar

C vitamini, demir, bakır ve çinko gibi mineraller bakımından zengin olan ayva artan kan dolaşımı ile saç diplerine daha bol oksijenin taşınmasına yardımcı olarak saçları güçlendirir. Saçların uzamasına yardımcı olur. Düzenli olarak ayva tüketmek saç köklerinin aktif hale gelerek çalışmasına yardımcı olur. Dökülmeyi azaltır. Saç köklerindeki hücrelerde kan dolaşımını arttırarak hücreleri ve sinirleri uyarır. Böylece saçların gürleşmesini ve uzamasını sağlar.

 
6. Kanser Riskini Azaltmada Yardımcı Olur

Vücutta serseri bir mayın gibi hareket eden serbest radikaller, hücrelerin mutasyon geçirmesine, ölmesine veya kontrolsüz çoğalmasına sebep olarak kanser riskini arttırır. Antioksidan içeriği yüksek olan ayva, polifenoller yardımıyla vücudu serbest radikallere karşı koruyarak kanser riskini azaltır. Ayva, güçlü antioksidan içeriği sayesinde bağışıklığı güçlendirip vücutta dolaşan serbest radikalleri ve kanserli hücreleri azaltır.

 
7. Cildi Gençleştirir

Ayva, içerdiği güçlü antioksidan ve C vitamini sayesinde cildi sıkılaştırır ve cildin pürüzsüz bir görünüm almasını sağlar. Kırışıklıkların görünümünü azaltır ve cilt lekelerini gidermede yardımcı olur. Alternatif tıpta vazgeçilmez olan ayva çekirdeği; cildin iyice beslenmesini sağlayıp ciltteki yaşlanma etkilerini geciktirir. Cildin sarkmasını önleyerek sıkılaşmasını sağlar. Ciltteki fazla yağı alıp sivilceleri engeller. Göz çevresindeki yaşlanma belirtileri olan cilt problemlerini giderir.

 
8. Kansızlığı Önler

Ayva; vücutta organ ve dokulara yeterli düzeyde oksijen taşımak için gerekli miktarda sağlıklı kırmızı kan hücresi bulunmadığı zaman ortaya çıkan kansızlık ya da anemiye oldukça iyi gelir. Ayvadaki yüksek demir içeriği, kan hücrelerinin üretimini artırır. C vitamini, demir emilimini artırırken hemoglobin üretiminde de önemli yer tutar. Ayva, C vitamini bakımından zengin olduğundan kansızlık yani demir eksikliği anemisine önemli faydalar sağlar. Kansızlığın en önemli belirtileri olan yorgunluk, halsizlik, nefes darlığı, baş dönmesi gibi sorunları azaltır.

 
9. Bağırsak Hastalıklarına Koruyucu Etki Yapar

Ayva içerdiği zengin liflerle bağırsak hastalıklarına karşı koruyucu bir etki gösterir. Ayva tüketimi inflamatuar bağırsak hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Yani tahriş, yaralanma veya enfeksiyona karşı bağırsakları korur. Ayrıca lifin içindeki bileşenler de kolonda kanser yapıcı toksinlerin bağlanmasına yardımcı olur. Ayva, balla tüketildiğinde ishal, kabızlık ve bağırsak enfeksiyonlarını önler.

 
10. Soğuk Algınlığına İyi Gelir

Zengin C vitamini, bakır, demir, potasyum ve magnezyum içeriği ile ayva bağışıklığı güçlendirir. Soğuk algınlığı, grip ve nezleye karşı doğal bir ilaç olarak koruma sağlar. Vücudu viral saldırılara karşı korur. Soğuk algınlığına bağlı semptomları azaltır. Vücudun lif ihtiyacını karşılayan ayva, kış günlerinde bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğinden dolayı vücudu hava şartlarının neden olduğu birçok önemli hastalıktan korur. Öksürüğü giderip ateşlenmeyi önler.

 
11. Kötü Nefes Kokusunu Önler

Ağız kokusu; ağız, mide ve bağırsak sistemindeki mikroorganizmaların etkisiyle açığa çıkan kötü kokulu gazlar nedeniyle meydana gelir. Ağız kokusuna oksijensiz ortamda yaşayan bakteriler yol açar. Ayva, anti-bakteriyel özelliği sayesinde mikroorganizmaların vücutta çoğalmasına engel olur. Ağızdaki bakterileri yok ederek rahatsızlık uyandıran nefes kokusunu hafifletir. Ağızdaki bakterilerin yayılmasını durdurarak ağız kokusunu önler. 

 
12. Alerji Oluşumunu Önler

Alerjiler, vücudun bağışıklık sisteminin vücuttaki bazı maddelere karşı aşırı reaksiyon göstermesinden kaynaklanır. Polenler, ev tozu akarları, küfler solunum yolu alerjisi hastalıklarının en önemli tetikleyicileri arasında yer alır. Ayva, içerdiği zengin antioksidanlar ve C vitamini sayesinde metabolizmanın daha iyi çalışmasını sağlar. Halk arasında cennet meyvesi olarak bilinen nar, alerji ile bağlantılı olan biyokimyasal süreçlerin azaltılmasına yardımcı olarak vücuttaki alerji oluşumunu önler.

 
13. Kötü Kolesterolden Korur

Ayva, içeriğindeki zengin antioksidanlar sayesinde kan basıncını dengeleyerek LDL olarak bilinen vücuttaki kötü kolesterol seviyesinin azalmasını sağlar. Düşük kalorili bir meyve olan ayva, zengin polifenolik, antioksidan bileşikler içerir. Bu bileşikler vitamin ve mineraller açısından tam bir sağlık deposudur. Kanda biriken kötü kolesterol, damar duvarlarına yerleşerek damar tıkanıklıklarına neden olur. Ayva, kandaki kötü kolesterolü düşürerek vücudu damar sertliğinden korur.

 
14. Vücuda Enerji Verir

Kışın vücut sürekli hastalıklarla savaşır. Hem tok tutan hem de vücut gelişimine olan olumlu özelliğiyle bilinen ayva vücut için adeta bir enerji deposudur. Ayva, içeriğindeki C vitamini, kalsiyum, demir, bakır, protein ve karbonhidratlar, organik asit ve potasyum ile vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut kırılganlığını azaltıp vücuda güç ve enerji verir. Kısacası ayva, vücudun gücünü artırarak, vücudu zinde tutmaya yardımcı olur. Vücudu yorgunluk ve bitkinlikten korur.

 
15. Stresten Korur

Stres, kişinin günlük hayatını olumsuz etkileyen gerilimli bir süreçtir. Stres, vücudu sürekli gergin tutar. Zengin antioksidanlar içeren ayva stresle mücadelede bünyeye yardımcı olur ve dolaylı olarak zihin sağlığını korur. Stresten kaynaklanan zihin yorgunluğunu giderir. Vücut sürekli gergin olduğunda sürekli salgılanan kortizol ve adrenalin gibi stres ile ilişkili hormonlar bağışıklık sistemini zayıflatır. Ayva da bağışıklığı güçlü tuttuğu için vücudu stresten korur.

 
16. Böbrek Taşı Oluşumunu Engeller

Potasyum bakımından oldukça zengin bir meyve olan ayva, bu özelliği sayesinde böbrek sağlığının korunmasında ön plana çıkar. Böbrek taşı oluşma riskini önemli oranda azaltır. Ayva suyu, böbrek ve idrar torbası iltihaplarına iyi gelir.

Ayrıca bakınız

İncirin Faydaları Nelerdir?

Elmanın Faydaları Nelerdir?

Ayvanın Faydaları Nelerdir?

Narın Faydaları Nelerdir?

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Kayısının Faydaları Nelerdir?

Limonun Faydaları Nelerdir?

Kuru Soğanın Faydaları Nelerdir?

Kabak Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Ay Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Balın Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Sütün Faydaları Nelerdir?

Pekmezin Faydaları Nelerdir?

Zeytinin Faydaları

 

Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder