Arsenik Nedir, Zararları Nelerdir?

Bir element olan arsenik, çoğu mineralde, genellikle kükürt ve metallerle bir arada veya saf bir element kristali olarak bulunur. Arsenik, eskiden beri bilinen oldukça zehirli bir elementtir. Tıptan, endüstrinin farklı alanlarına kadar yaygın bir kullanım alanına sahiptir.

Arsenik daha çok bakır ve kurşun metallerinde bulunur. İnsanın sağlığı üzerinde ciddi olumsuz etkiler oluşturan arsenik, günlük tüketilen bazı yiyecek ve içeceklerin içinde de yer alır.

Arsenik, ölümcül hastalık olan kanser üzerinde ciddi bir etkiye sahiptir. Birçok kanser türünün en önemli nedenleri arasında gösterilmektedir. Sağlığı bu kadar olumsuz etkileyen arsenik hakkında her geçen gün yeni yeni olumsuz bilgiler ortaya çıkmaktadır. Ünlü Doktor Mehmet Öz, yaptığı çalışmalar neticesinde arseniğin zararlı bölümünün önemli bir kısmını inorganik arseniğin oluşturduğunu ortaya koymuştur.

Arseniğin organik ve inorganik olmak üzere ikiye ayrıldığını bilmek gerekir. Organik arsenik vücut için bir tehdit oluşturmamaktadır. İnorganik arsenik ise değindiğimiz gibi kanser başta olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Doğada aslında düzenli bir şekilde yer alan arsenik maddesinin kullanım şekli insanlar için tehlikeli sonuçlar doğurmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Bakanlığına bağlı; gıda, diyet eklentileri, ilaç, biyolojik medikal ürünler, kan ürünleri, radyasyon yayan aletler, veteriner aletleri ve kozmetiklerden sorumlu büro olan FDA, organik arseniğin sağlık için tehdit oluşturmadığı fakat tavukların organik arsenik maddesini insan vücuduna zararlı olan inorganik arseniğe çevirebileceğini belirtmiştir. Günlük tavuk tüketiminin insan vücudunda 30 mikrograma kadar arseniğe neden olacağı tahmin edilmektedir.

Arsenikli bileşikler; fare zehiri ilacı, böcek öldürücü ilaçlar, tarım ilaçları, boya, tekstil boyaları, bazı kanser ilaçları, duvar kâğıdı, seramik gibi çeşitli ürünlerin imalatında kullanılır. Günümüzde arsenik boya içeren pestisitler yasaklanmasına rağmen denetimin az olduğu Uzak Doğu ülkelerinde kullanımı devam etmektedir.

Kalitesiz ve bir kontrolden geçmeyip de üretilen ve tüketilen birçok boya ve makyaj malzemesinden de uzak durmak gerekir. Yine Çin'den üretilen oyuncaklarda da zararlı arsenik olduğu bilinmektedir.

Arsenik elementi bazı yerlerde farklı nedenlerden yeraltı sularına karışıp oradan da içme sularına geçer. İnsan vücudu da arseniği ağız ve solunum kanalından alır. Bir insan günde yaklaşık 40 mikrogram arseniği vücuduna alır.

İnsan vücuduna gerekli olandan fazla alınan arsenik; kusma, karın ağrısı, bulantı, deride renk değişiklikleri, deride kalınlaşma, el ve ayaklarda titreme, kaslarda güçsüzlük gibi yan etkilere neden olabilir. Kalp yetmezliği, kronik zehirlenme, ileri derecede halsizlik, bilinç akışında bozulma, akciğer ve mesane kanseri gibi ciddi hastalıklara yol açabilir.

 
Arsenik Zehirlenmesi Nedir?

Arsenik zehirlenmesi, daha çok arsenik bileşenleriyle hazırlanan haşerat ilaçlarının ağız veya nefesten alınması sonucunda ortaya çıkar. Meyve ve sebzeler başta olmak üzere ilaçlanan bazı tarımsal ürünlerin yıkanmadan tüketilmesi vücutta zararlı arseniğin birikmesine neden olur. Bazı içme sularında da inorganik yani zararlı arsenik oranı oldukça yüksek olduğu için tüketimi uzun vadede ciddi sonuçlara yol açabilir.

Ağızda ve boğazda yanma, mide bulantısı, kusma, şiddetli karın ağrısı, kalp yetmezliği, sinir sistemi bozuklukları, mide ağrısı ve krampları, ishal, vücutta aşırı kaşıntı gibi belirtiler arsenik zehirlenmesinin başlıca belirtileri arasında yer alır. Sonuçta kişiyi komaya sokup ölüme kadar götürebilir.

Ayrıca bakınız

Öksürük Nasıl Geçer?

Grip Nedir, Grip Nasıl Geçer?

Farenjit Nedir, Farenjit Nasıl Geçer?

Horlama Nedir, Nedenleri, Nasıl Geçer?

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Dişlere En Zararlı Yiyecek ve İçecekler Nelerdir?

Baş Ağrısı Neden Olur?

Ayak Kokusu Niçin Olur, Nasıl Geçer?

Uyku Bozukluğu Nedir, Nasıl Geçer?

Çocuklarda Tırnak Yeme Nasıl Önlenir?

Fazla Şeker Tüketiminin Zararları Nelerdir?

Fazla Tuz Tüketiminin Zararları

Halsizlik Nedenleri Nelerdir?

Aç Kalmanın Vücuda Verdiği Zararlar Nelerdir?

Hızlı Yemek Yemenin Zararları Nelerdir?

Antibiyotik Zararları Nelerdir?

Kan Grubuna Göre Karakter Özellikleri

Arsenik nedir? Zararları Nelerdir?

İyot Eksikliği Nedir?

Islak Mendil Kullanmanın Zararları

Kokulu Silginin Zararları

Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder