Araba Sürerken Cep Telefonu Kullanmanın Zararları

İletişim, 21. yüzyılın en büyük buluşudur. İletişim, her geçen gün önem kazanmakta ve farklı vasıtalarla sağlanmaktadır. Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde iletişimin büyük bir kısmı akıllı cep telefonlarıyla yapılmaktadır. Gelişen teknoloji ile akıllı telefonlar hayatımızda daha fazla yer almaktadır. Sadece konuşma değil SMS, e-posta, sosyal medya ile yapılan tüm sözel iletişimler akıllı telefonlar ile yapılmaktadır. Elbette bu durum insan hayatı için büyük bir kolaylık anlamına gelmektedir.

İletişimin akıllı telefonlarla sağlandığı alanlardan biri de araçlardır. Akıllı telefonlar özellikle yol tarifi konusunda bize çok önemli faydalar sağlar. Oysa araba kullanırken cep telefonu kullanmanın birçok zararı ve tehlikesi bulunmaktadır.

Allianz'ın yaptığı araştırma cep telefonunun sürücülerin dikkatini dağıttığını ve ölümlere neden olduğunu ortaya koymaktadır. Her iki araç sürücüsünden biri, trafikte cep telefonu kullanma yasağını ihlal etmektedir. Cep telefonları ve navigasyon sistemlerinin neden olduğu dikkatsizlik, alkolden daha büyük bir tehlike olarak kendini göstermektedir. (kaynak: www.allianz.com.tr)

Allianz Teknoloji Merkezi (AZT) tarafından Almanya, Avusturya ve İsviçre'de yapılan ''Yol Güvenliği Araştırması'' ile ilk kez, giderek sayısı artan trafik kazalarıyla araçlarda kullanılan bilgi, iletişim ve eğlence araçları arasındaki ilişki incelendi. 1600 şoförle görüşülerek yapılan çalışma, sürücülerin trafikteyken teknik cihazlara odaklanmaları nedeniyle kaza riskinin önemli ölçüde arttığını ortaya koymuştur. Son üç yılda kaza yapan sürücülerin yüzde 60'ının, araç kullanırken cep telefonlarını elle kullandığı tespit edilmiştir. (kaynak: www.allianz.com.tr)

Allianz tarafından yapılan çalışmaya göre, sürücülerin yüzde 46'sı cep telefonu kullanmama kuralını ihlal ediyor. Sürücülerin yüzde 74'ü ise araca entegre teknik cihazların dikkatlerini dağıttığını belirtiyor. Sürücülerin yüzde 39'u navigasyon sistemini, yüzde 58'i ise ön paneldeki menü aracılığıyla radyo sistemini kullanıyor. Sürücülerin yüzde 15'i trafikteyken SMS yazıyor ve yüzde 24'ü akıllı telefonlarını kullanarak mesajlarını okuyor. Araştırma, sürücülerin yüzde 52'sinin dikkatinin yolcuların yaptığı telefon konuşmaları nedeniyle dağıldığını da ortaya koyuyor. (kaynak: www.allianz.com.tr)

Navigasyonun sürüşle ilgili olmayan işlevleri, araba trafikte seyir halindeyken sürücü tarafından kullanılamayacak şekilde devre dışı bırakılması gerektiği hususu da araştırmanın sonuçları arasında yer almaktadır. (kaynak: www.allianz.com.tr)


Araba Sürerken Cep Telefonu Kullanmanın Zararları Şunlardır:

Araba sürmek, ciddi bir konsantrasyon ve dikkat ister. Dikkat eksikliği, bir nesnenin üzerindeki zihinsel güçlerin yoğunluğunun azalmasıdır. Zihinsel güçlerdeki yoğunluk azalması konsantrasyon eksikliğine neden olur. Bu da sürücülerin daha fazla hata yapmalarına, bazı tehlikeli durumları geç fark etmelerine veya hiç fark etmemelerine neden olur. Yapılan araştırmalar trafikte cep telefonu ile konuşmanın içerik ve şekline göre % 20-30 arası bir konsantrasyon eksikliği doğurduğunu ortaya koymaktadır.

Araba kullanırken cep telefonuyla konuşmanın en büyük zararı ve tehlikesi dikkat dağınıklığıdır. Araba kullanırken beyin aynı anda birden fazla işlemi yerine getirir. Bunlara bir de telefonla konuşma eklendiğinde sürücülerde görsel, bilişsel, işitsel ve psikomotor dikkat dağınıklıkları ortaya çıkar. Bu da ciddi bir stres, algılama düşüklüğü ve konsantrasyon eksikliğine neden olur.

Görsel ve zihinsel anlamda oluşan dikkat eksikliği aracın yoldan çıkmasına, karşı şeride geçmesine ve önündeki araçla mesafe oluşturmayarak ciddi maddi, yaralanmalı ve ölümcül kazalara neden olabilmektedir.

Aracın güvenli bir biçimde yol alması her şeyden önce sürücünün sorumluluğu altındadır. Araç kullanırken cep telefonunu kapalı tutmak, kaza riskini azaltmak anlamında en etkili önlemdir. En kötü ihtimalle sürücülerin, sürüş sırasında telefonu ve bildirimleri sessize almaları ve telefonu ulaşılabilecek alanın dışına koymaları gerekir. Telefonu acil kullanma ihtiyacı olduğunda sürücünün aracı güvenli bir yere çekerek duraklaması iyi sürücü davranışları arasında yer alır. Sürücülerin, araç ile trafiğe çıkmadan önce telefon görüşmelerini yapmaları ve bunu bir yaşam tarzı haline getirmeleri oldukça önem arz etmektedir.

Cep telefonu ile sosyal ağlarda gezinmek, e-maillere bakmak, watsapptan yazışmak, SMS yazmak ve okumak, son dakika haberlerine bakmak, maalesef bazı sürücüler için vazgeçilmez bir alışkanlık haline gelmiştir. Araba kullanırken mesaj yazmak veya mesaj okumak kaza yapma riskini yüzde 25 oranında artırmaktadır. Bunlar da sürücünün dikkatinin dağılmasına ve trafik kurallarına uymaktan uzaklaşmasına neden olmaktadır. Sonuç yine kaza, ciddi maddi hasar, sakatlık, ölüm ve gözyaşıdır maalesef.

Bazı araçlarda araç telefonu mevcuttur. Bunlarla iletişim kurmak ile cep telefonunu ele alıp kullanmak arasında hiçbir fark yoktur. Yapılan bilimsel araştırmalar dikkat dağınıklığının ana nedeninin iletinin kendisi yani konuşmanın içeriği olduğunu ortaya koymuştur. Araba kullanma esnasında cep telefonuyla konuşurken dinleme moduna geçen beyin, doğrudan sese odaklanır. Böylece sürücünün dikkatinin trafiğe değil sese yönelmesine neden olur. Kısacası sürücü için dikkat dağıtıcı olan telefonun kendisi değil konuşmanın içeriğidir.

Araç kullanırken cep telefonu kullanmanın zararlarından biri de trafikte maddi unsur olarak adlandırılan trafik cezasıdır. Trafikte seyir halinde cep telefonu ile konuşmak ciddi miktarda para cezası demektir. Ayrıca kaza esnasında kamera denetiminin olduğu yerlerde suç oranı belirlemede de dezavantaj oluşturmaktadır.

Araçta cep telefonu kullanımı yalnızca konuşurken tehlikeli değil, telefon bekleme ve görüşme sonlandıktan sonraki süre için de kaza riskini arttırıcı bir etki yapmaktadır. Burada da zihinsel yoğunluk kaybı söz konusu olduğundan olumsuz durumları beraberinde getirmektedir.

 
Kısacası araç kullanırken cep telefonu kullanmak;

  • Bilişsel ve zihinsel anlamda önemli bir dikkat eksikliği ortaya çıkarmaktadır.
  • Doğru şerit içerisinde kalmakta zorluk çekme, şeritten çıkmaya neden olmaktadır.
  • Konuşma esnasında daha sert frenleme ve ani bir şekilde hız kesmeden dolayı ciddi kazaları beraberinde getirmektedir.
  • Uygun hızda seyir edememe neticesini ortaya çıkarmaktadır. Bu da çoğunlukla zincirleme kazalara neden olmaktadır.
  • Trafik işaret ve işaretçilerini gözden kaçırmaya veya yanlış anlamlandırmaya neden olmaktadır.
  • Sürücülerin, önlerinde giden araçları, kendi araçlarının hızının en az yarısı kadar metre mesafesinden takip etme pozisyonu ortadan kalkmaktadır.
  • Yapılan araştırmalar araç kullanırken cep telefonu ile konuşmanın deneyimli şoför ve usta öğreticiler için de aynı sonuçların söz konusu olduğunu ortaya koymaktadır. 

 
Unutmayın!

En etkili önlem araç kullanırken cep telefonunu kapalı tutmaktır.

Aracınızı kaderiniz değil, bilginiz yönetsin.

Kazalar, çiğnenmiş kuralların intikamıdır.

Trafik dikkat ister, azami gayret göster.

Uyulan her trafik kuralının bir nedeni, uyulmayanın da bir bedeli vardır.

Trafikte bir hata yüz doğru götürür.

Emniyet kemerini bağla, hayat güvencesini sağla.

Trafik kurallarına uyalım, uymayanları uyaralım.

Araç değil, dikkatsizlik öldürür.

Kuralsızlığa kırmızı, hayata yeşil ışık yak.


Ayrıca bakınız

Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Telefonum Niçin Şarj Almıyor? Çözüm

Cep Telefonu Bataryaları Neden Patlar?

Cep Telefonunun Zararları

Cep Telefonu ile Uzun Süre Konuşmanın Zararları

Teknolojinin Zararları Nelerdir?

Araba Sürerken Cep Telefonu Kullanmanın Zararları

Sosyal Medyanın Zararları Nelerdir?

İkinci El Araba Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Düz Vites mi Otomatik Vites mi Daha Avantajlıdır?

Güzel Araba Sürmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Arabalarda Yakıt Tasarrufu Nasıl sağlanır?

Araçlardaki İlk Yardım Çantasında Bulunması Gereken Malzemeler

Karlı Havada Araba Nasıl Kullanılır?

Araç Yolda Kalınca Ne Yapmalıyız?

Hangi Renk Araba Almalıyım?

Araçlar Neden Geç Çalışır?

Dizel Araçlar Neden Geç Çalışır?

Akü Takviyesi Nasıl Yapılır?

Araç Parçaları ve Görevleri

 

Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder