Antibiyotiklerin Zararları Nelerdir?

Antibiyotik, herhangi bir mikroorganizma tarafından başka bir mikroorganizmayı öldürmek veya çoğalmasını durdurmak için üretilen her türlü maddeye denir. Antibiyotikler, bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılan bir çeşit ilaç grubudur.

Birçok kişinin çoğu zaman gereksiz ve birçok hastalık için kullandığı antibiyotikler önemli sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bilinçsiz bir şekilde kullanılan antibiyotikler kişiye faydadan çok zarar verebilmektedir. Antibiyotikte kullanılacak doz ve kullanma süresi çok önemli olduğu için antibiyotik kullanımının mutlaka doktor kontrolünde olması gerekir.

Türkiye, kişi başına kullanılan antibiyotik miktarı açısından Avrupa'da ilk sırada yer alır. İlaca çok kolay erişimin sağlanması ve toplumdaki bilinç yetersizliği bu kullanımın önemli nedenleri arasında yer alır. Ülkemizde kullanılan toplam ilaç miktarının 1/3'ünü antibiyotikler oluşturur.

Gereksiz Antibiyotik Kullanımının İnsan Vücuduna Başlıca Zararları Şunlardır:

Bağırsak Sistemine Zarar Verebilir

Karaciğer Fonksiyonlarını Bozabilir

Alerjik Reaksiyonlara Neden Olabilir

Böbrek Yetmezliğini Ortaya Çıkarabilir

Obeziteye Yol Açabilir

İshale Neden Olabilir

 
1. Bağırsak Sistemine Zarar Verebilir

Antibiyotiklerin karaciğer ile birlikte en fazla zarar verdikleri sistemdir. Bağırsaklarda 400 civarında bakteri grubu yer alır. Bu bakteriler, bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunur. Antibiyotik kullanımı ile yararlı grupta yer alan bağırsaklardaki birçok bakteri ölebilmektedir. Bu da vücudun bağışıklık sisteminin zayıflamasını beraberinde getirmektedir. Vücutta zararlı bakterilerin üremesi için uygun bir ortam oluşmaya başlar. Bu da ishal başta olmak üzere karın ağrısı, bulantı gibi yan etkilerin ortaya çıkmasına neden olur.

 
2. Karaciğer Fonksiyonlarını Bozabilir

Fazla antibiyotik kullanımının en çok etkilediği organların başında karaciğer yer alır. Karaciğer, antibiyotiklerin vücuttan atılması esnasında görev alır. Bu atılma esnasında antibiyotikler, yapısı, dozu, süresine bağlı olarak akut ya da kronik karaciğer hasarına neden olabilir.

Karaciğer nakli gerektiren hastalıkların bir bölümü antibiyotik kaynaklıdır. Başlangıçta oldukça hafif seyreden karaciğerdeki fonksiyon bozuklukları, ağır enfeksiyon halinde kullanılacak antibiyotiklerle daha ciddi bir hale dönüşebilir. Özellikle bir alt hastalığı olanlara daha fazla zarar verebilir. Kontrolsüz antibiyotik kullanarak karaciğeri yormak telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir.

 
3. Böbrek Yetmezliğini Ortaya Çıkarabilir

Boşaltım sisteminin bir bölümünü oluşturan böbrekler atıkları kandan süzer ve onları su ile birlikte idrar olarak boşaltır. Antibiyotiklerin vücuttan atılma yollarından biri olan böbrekler bu işlevi yaparken ciddi oranda tahribata uğrayabilir. Böbrekler, üzerine toksik etkiler oluşturarak organ yetmezliğini tetikleyebilir. Akut böbrek yetmezliğinin 1/5'i kullanılan ilaçlar nedeniyle ortaya çıkar.

 
4. Obeziteye Yol Açabilir

Obezite, vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkar. Besinlerle alınan enerji miktarının, metabolizma ve fizik aktivite ile tüketilen enerji miktarını aştığı durumda obezite oluşur. Antibiyotikler, bağırsak sistemi başta olmak üzere vücudun sindirim siteminin tahrip olmasına neden olur. Vücudun doğal bağışıklığını tahrip edip zamanla halk arasında şişmanlık olarak da bilinen obeziteyi tetikler. Yapılan araştırmalar, bebeklik ve çocukluk dönemlerinde daha sık antibiyotik kullananlarda obezitenin daha sık görüldüğünü ortaya koymuştur.

 
5. İshale Neden Olabilir

Antibiyotikler, bağırsaklardaki iyi bakterilerin çoğunu öldürür. Bu, bağırsaklarda sürekli fırsat kollayan kötü niyetli bazı bakterilerin çoğalmasına neden olur. Bu virüs, bakteri ve parazitler vücutta ciddi su kaybına yol açan ve hayati tehlike oluşturabilen ishale yol açar. Halsizlik, huzursuzluk, ateş mide bulantısı gibi belirtiler ile ortaya çıkar.

 
6. Alerjik Reaksiyonlara Neden Olabilir

Alerjiler, vücudun bağışıklık sisteminin normalde vücuda zararsız olan maddelere karşı aşırı reaksiyon göstermesinden kaynaklanır. Gereğinden fazla antibiyotik kullanımı vücutta ciddi alerjik reaksiyonlar oluşturabilir. Vücuttaki bu alerjiler hafif bir kaşıntı şeklinde olabildiği gibi ölümle neticelenecek derecede şiddetli de olabilir.

Ayrıca bakınız

Öksürük Nasıl Geçer?

Grip Nedir, Grip Nasıl Geçer?

Farenjit Nedir, Farenjit Nasıl Geçer?

Horlama Nedir, Nedenleri, Nasıl Geçer?

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Dişlere En Zararlı Yiyecek ve İçecekler Nelerdir?

Baş Ağrısı Neden Olur?

Ayak Kokusu Niçin Olur, Nasıl Geçer?

Uyku Bozukluğu Nedir, Nasıl Geçer?

Çocuklarda Tırnak Yeme Nasıl Önlenir?

Fazla Şeker Tüketiminin Zararları Nelerdir?

Fazla Tuz Tüketiminin Zararları

Halsizlik Nedenleri Nelerdir?

Aç Kalmanın Vücuda Verdiği Zararlar Nelerdir?

Hızlı Yemek Yemenin Zararları Nelerdir?

Antibiyotik Zararları Nelerdir?

Kan Grubuna Göre Karakter Özellikleri

Arsenik nedir? Zararları Nelerdir?

İyot Eksikliği Nedir?

Islak Mendil Kullanmanın Zararları

Kokulu Silginin Zararları

Ana Sayfa

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder