Anne Sütünü Artıran Yiyecekler Nelerdir?

Bebeğin sağlığı, beslenmesi ve gelişimi için anne sütü oldukça faydalıdır. Bebeğin ihtiyaçlarını karşılayan ilk besindir. Bazı annelerin sütleri bebeğe yettiği halde bazılarının az gelmektedir. Emziren anneler, sütünün artması için bazı besinler tüketir. Gerçekten de sütü artıran birçok besin bulunur. Özellikle sütü az olan anneler tam 6 ay boyunca bu konuda araştırma yapıp durur.

Uzmanlar, ilk altı ayda sadece anne sütünün tüketilmesi gerektiğini, bunun 2 yaşına dek sürmesinin de önemli olduğunu belirtirler. Emzirme döneminde sağlıklı bir beslenmenin olması için hekim tavsiyesi de oldukça önemlidir.

Bol bol su içmek, sebze meyve ağırlıklı beslenmek, et, balık tüketimini artırmak, kuruyemişlerden düzenli almak, taze sıkılmış meyve suları, hoşaflar ile ev ortamında yapılan şerbetleri tüketmek anne sütünün artmasını sağlar.

Annenin yaşam şekli, stresten uzak yaşaması, dinlenme ve uyku düzeni, kahve, çay ve sigaradan bir süre uzak durması, bebekle paralel bir uyku uyuması, gün içinde ılık suyla duş alması, kan dolaşımını hızlandırdığı için kısa kısa yürüyüşler yapması anne sütünü artıran etkenlerdir.

Anne ile bebek arasındaki iletişim de anne sütünün artmasında etkilidir. Emzirme sırasındaki tensel temas, göz teması, annenin psikolojik durumu, enerji ihtiyacını karşılama durumu annenin süt üretimini etkiler. Bebeği doğru pozisyonda, yeterli sıklıkta emzirmek de annenin sütünün artmasını sağlar.

Anne Sütünü Artıran Başlıca Yiyecekler Şunlardır:

 
Su

Su, bileşenindeki mineraller sayesinde insan hayatı için hayati önem taşır. Hücrelere besin ve oksijen taşıyarak onları sürekli besler. Anne sütünün %87'si sudan oluşur. Anne adayının günlük ortalama 2-2,5 litre su tüketmesi gerekir. Mineral, vitamin ve diğer besin maddelerin emilmesini sağlayan su, anne sütünün önemli miktarda artmasını sağlar.

 
Protein

Kırmızı et, balık, yumurta, keçi sütü, kefir, ev yoğurdu, mercimek, fasulye bol miktarda protein içerir. İyi birer enerji kaynağı olan proteinlerden özellikle gaz yapmayanları tercih etmek anne sütünün artması için oldukça önemlidir.

 
Bitki Çayları

Zencefil, rezene, papatya çayları süt üretimini artırır. Sodyum, potasyum, fosfor ve kalsiyum gibi değerli mineraller barındıran rezene bitkisi, A ve C vitaminleri açısından da zengin bileşenler içerir. Yaprakları çay olarak demlenerek tüketilir. Bitki çaylarının tüketimi noktasında hekime danışmak önemlidir.

 
Yeşil Yapraklılar

Bol miktarda vitamin ve mineral içeren marul, maydanoz, ıspanak, dereotu, roka gibi yeşil yapraklı sebzeler anne sütünün artmasında oldukça etkili besinlerdir. Yeşil renkli, damarlı bir bitki türü olan maydanoz yoğun antioksidan içeriği ve özel bir kokuya sahip olan yaprakları sayesinde anne sütünün artmasını sağlar. Yeşillik ailesinin en çok tüketilenleri arasında yer alan B1 ve B2 vitaminleri ile magnezyum başta olmak üzere birçok mineral içeren marul da bu anlamda ön plana çıkar.

 
Fesleğen

Renkleri açık yeşilden koyu yeşile kadar değişen yumuşak yaprakları ile fesleğenin özellikle taze çiçekli olanın yaydığı güzel koku herkesçe bilinmektedir. Hem taze hem de kurutularak tüketilen fesleğen bol miktarda C ve K vitamini içerir. Annenin stresinin azalmasına ve süt üretiminin artmasına yardımcı olur.

 
Ceviz

Sağlıklı yağ, lif, vitamin ve mineral içeren ceviz, yüksek oranda antioksidan aktivitesine sahiptir. Ceviz zarındaki E vitamini, melatonin anne sütü için oldukça önemlidir. Vücudun üretemeyip dışarıdan aldığı omega-3 yağı cevizi bu anlamda ön plan çıkarır. Vücudun ihtiyacı olan omega-3 yağ asidinin %85'ini karşılar. Yüksek lif içeriği sayesinde sindirimi kolaylaştıran ceviz, anne sütünü artıran en önemli kuruyemiş olarak bilinir.

 
Kuru İncir

Lif bakımından oldukça zengin olan kuru incir, A, B1 ve B2 vitaminleri, potasyum, magnezyum, demir ve fosfor içeriğiyle anne sütünü arttıran besinler arasında yer alır. Yüksek potasyum ve düşük sodyum seviyesi ile ön plana çıkar.

 
Fındık

Yapısında bol miktarda lif barındıran fındık; protein, karbonhidrat, kalsiyum, çinko, potasyum, demir gibi minerallerle insan sağlığı açısından adeta bir hazinedir. Çok iyi bir enerji kaynağı olup vücuda güç ve enerji verir. Anne sütünü artıran önemli besinler arasında yer alır.

 
Badem

E vitamini, fosfor, kalsiyum, demir ve magnezyum açısından oldukça zengin bir kaynaktır. Yüksek miktarda yağ ve lif içeren badem, anne sütünün artması için bulunmaz bir besindir.

 
Havuç

Havuç, mükemmel bir A vitamini kaynağıdır. Zengin mineral ve besin kaynaklarından olan havuç, yoğun lif içerir. Anne sütünü artıran önemli bir besin kaynağıdır. Anneyi zinde tutar.

 
Tahin

İçerisinde demir, çinko, bakır, magnezyum, fosfor ve potasyum gibi mineraller bolca bulunur. E vitamini açısından da oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Hammaddesi susam olan tahin, Omega 3 yağ asidi açısından zengin bir içeriğe sahip olup anne sütünün artması için bulunmaz bir besin kaynağıdır.

 
Susam

Enerji, yağ ve yüksek besin değerine sahip olan susam, yoğun miktarda kalsiyum içerir. Düzenli tüketildiği zaman süt üretimini ve sütün kalitesini artırır.

 
Kimyon

Gaz söktürücü ve mide rahatlatıcı etkisi olan kimyon; A, C, E ve K vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Güzel kokusu ile de ön plana çıkar. Anne sütünü artıran önemli bileşenler içerir.

 
Beyaz üzüm

B, C, E vitaminleri, demir, kalsiyum, fosfor, kükürt bakımından oldukça zengin olan beyaz üzüm, tüm meyveler arasında güçlü antioksidan özelliğiyle bilinir. Stres giderici özelliğiyle de ön plana çıkar. Anne sütünün %87'si sudan oluştuğu için üzüm, vücudu nemlendirmeye yardımcı olan diyet lifi ve orta miktarda protein içeren yüksek su içeriğine sahip olduğu için anne sütünün artmasını sağlar.

 
Maden Suyu

Oldukça bol miktarda mineral içeren mükemmel bir magnezyum ve kalsiyum kaynağıdır. Tamamen doğal olan maden suları, vücuttaki kan basıncını düzenler ve anne sütünün artmasını sağlar.

 
Çemen Otu

Çemen otu, tohumlarında yüksek miktarda bulunan çözünür lif ile ön plana çıkar. Kalsiyum, çinko, demir ve bakır bakımından oldukça zengindir. Hem bebeklerdeki gazı önler hem de annenin sütünün artmasında oldukça etkilidir.

 
Zeytinyağı

Mineral ve kalsiyum bakımından oldukça zengindir. E vitamini kaynağıdır. Zeytinyağı, stresi azaltan, yorgunluğu gideren ve insanın günlük tüm enerji ihtiyacını karşılayan bir besin kaynağıdır. Bu özellikleriyle anne üzerinde olumlu etkiler oluşturup annenin sütünün artmasını sağlar.

 
Balık

Balıkta, doymamış yağ asitleri denilen omega 3 yağ asitleri bulunur. Balık, aynı zamanda yağda eriyen vitaminler ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Balıkta A, B, D, K vitaminleri bol miktarda bulunur. Bu özelliğiyle anne sütünü artıran önemli bir besin kaynağıdır.

 
Hurma

Sodyum, potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum açısından oldukça zengindir. Hurmada, A, C, B6, B12 ve D vitaminleri bol miktarda bulunur. Vücudu tok tutma, kan şekerini düzenleme, hücreleri yenileme gibi faydalarıyla doğal bir antioksidandır. Bu özellikleriyle hurma anne sütünü artıran önemli bileşenler içerir.

Ayrıca bakınız

Anne Sütünde Gaz Yapan Besinler Nelerdir?

Anne Sütünü Artıran Yiyecekler Nelerdir?

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Bebeğim Sürekli Ağlıyor Nedeni Ne Olabilir?

Kilo Vermeyi Zorlaştıran Nedenler

Doğal Yoldan Nasıl Zayıflayabilirim? 

Sağlıklı Beslenmek İçin Ne Yapmalıyız?

Egzersizin Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalıyız?

Kışın Nasıl Kilo Verilir?

Sigarayı Bırakırsam Kilo Alır mıyım?

Temiz Havanın Faydaları


Ayrıca bakınız

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder